Προς το περιεχόμενο

Έρχονται οι GeForce RTX 40 SUPER στις 17, 24 και 31 Ιανουαρίου


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μην πεφτετε θυματα του marketing. Ειχα παιξει ολο το demo οταν βγηκε maxed out ολα δες εδω τι vram ζηταει το παιχνιδι. Σε 1080p ζηταει κατω απο 8. 

Κανένα θύμα του marketing φίλε μου: έχω αγοράσει το παιχνίδι και έχω screenshots απ' τις ρυθμίσεις γραφικών:

13,73 GB χρειάζεται σε 1080p στα max settings και 14,44 σε 4K.

Βασικά, αν προσέξεις, φαίνεται και στο βιντεάκι που παρέθεσες, όπου, σε κάποια φάση, η expected graphics memory ξεπερνά τα 14 GB.

Και δε θα ήταν άλλωστε δυνατό να συμβαίνει διαφορετικά.

2023-12-16-025603.png.06e5c7e2b55d2b166ef266bad75c5a7f.png2023-12-16-035607(1).png.bdf2c7716b3deca1374a4906680abb9d.png

 

Επεξ/σία από fremendog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κάποιος μπορεί να μείνει με την προηγούμενη γενιά δεν αξίζει να αναβαθμίσει γιατί είναι αισχροκέρδεια η κατάσταση με τις κάρτες σήμερα.  

Η 2060 6gb έκανε 180ευρω, πήγε 350 με την κρίση κ καλά. Η 3060 πάτησε σε αυτά κ αυξήθηκε. Έκλεισα 3070 από πλαίσιο με προπληρωμή που δεν την πηρα ποτέ γιατί πήρε αύξηση στο θεό, κ δεν υπήρχε στοκ κ καλά από τα 650 μου έλεγαν να δώσω αλλά 400 για να παρω άλλη έκδοση με ίδιο τσιπ κ χρονισμους… Τελικά πήρα κάρτα κ τι κατάλαβα, οι χρόνοι μας είναι περιορισμένοι στους παππούδες. Αν βάλεις ότι θελουμε ps κ switch, δεν μένει πολύς ελεύθερος χρόνος για pc gaming. Αν θέλουν κάθε 2 χρονάκια να ρίχνουμε τα βαλάντια μας να φροντίσουν τις τιμές τους ή να δώσουν καλύτερες επιδόσεις, κ περισσότερα vram να δεις πως θα ξεκολλήσει κ η αγορά. Μέχρι τότε οποίος μπορεί μαύρο γιατί αν δεν πουλάει η εταιρεία και μένει απόθεμα σε τεχνολογικό προϊόν που έχει χρόνο ζωής 2 χρόνια εκεί να δεις για ποτέ έρχεται η έκπτωση ή η πιο ώριμη στόχευση τιμών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, fremendog είπε

Κανένα θύμα του marketing φίλε μου: έχω αγοράσει το παιχνίδι και έχω screenshots απ' τις ρυθμίσεις γραφικών:

13,73 GB χρειάζεται σε 1080p στα max settings και 14,44 σε 4K.

Βασικά, αν προσέξεις, φαίνεται και στο βιντεάκι που παρέθεσες, όπου, σε κάποια φάση, η expected graphics memory ξεπερνά τα 14 GB.

Και δε θα ήταν άλλωστε δυνατό να συμβαίνει διαφορετικά.

2023-12-16-025603.png.06e5c7e2b55d2b166ef266bad75c5a7f.png2023-12-16-035607(1).png.bdf2c7716b3deca1374a4906680abb9d.png

 

Εχω real time ποσο τραβαει στα 3440x1440 maxed out στο βιντεο. 10800 σε 4Κ ειδα μεχρι 11700 με maxed out.

Εδω. 10700mb τρωει το παιχνιδι maxed out ολα στα 3440x1440. Δε πα να λεει οτι θελει και 20 στο παιχνιδι μεσα στο παιχνιδι θα το δω εγω που παιζω ποσο θελει πραγματικα. Και 11700mb ζηταει σε 4Κ παντα με maxed out τα παντα. 

Screenshot-6.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχω real time ποσο τραβαει στα 3440x1440 maxed out στο βιντεο. 10800 σε 4Κ ειδα μεχρι 11700 με maxed out.

Η αλήθεια είναι πως, στην πράξη, κάλλιστα μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το παιχνίδι ακόμη και με τη μνήμη των γραφικών να είναι στο κόκκινο (πάνω δηλαδή απ' το όριο της κάρτας του).

Στην αρχή, δε θα φαίνεται κανένα πρόβλημα στην απόδοση.

Μπορώ να σου πω μάλιστα πως, για κάμποση ώρα, το framerate θα είναι απολύτως φυσιολογικό.

Σε ανύποπτο χρόνο όμως (είτε σε κάποια φάση με πολύ κόσμο στην οθόνη, είτε σε κάποιο cinematic), θα σε πετάξει στην επιφάνεια εργασίας (CTD), με Direct3D Fatal Error, λόγω της ανεπαρκούς μνήμης.

Σε κάθε περίπτωση, έχω δυστυχώς διαπιστώσει στην πράξη (και όχι μόνο απ' το Resident Evil 4 remake) ότι, οι κάρτες γραφικών των 12 GB, έχουν πλέον ξεπεραστεί για τα καλά απ' τις εξελίξεις.

Αν πρόκειται κάποιος να βγει στην αγορά για τέτοια κάρτα, καλύτερα να μείνει μ' αυτήν που είχε ως τώρα, ώστε να μην κλαίει τα λεφτά του.

Όταν το 2017, κυκλοφόρησε η 1080 Ti με 11 GB, είναι απαράδεκτο εν έτει 2023 οι εταιρείες να είναι ακόμη «κολλημένες» στα 12 GB, και μάλιστα σε τέτοιες εξωφρενικές τιμές.

Επεξ/σία από fremendog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fremendog είπε

Η αλήθεια είναι πως, στην πράξη, κάλλιστα μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το παιχνίδι με τη μνήμη των γραφικών να είναι στο κόκκινο (πάνω δηλαδή απ' το όριο της κάρτας του).

Στην αρχή, δε θα φαίνεται κανένα πρόβλημα στην απόδοση.

Μπορώ να σου πω μάλιστα πως, για κάμποση ώρα, το framerate θα είναι απολύτως φυσιολογικό.

Σε ανύποπτο χρόνο όμως (είτε σε κάποια φάση με πολύ κόσμο στην οθόνη, είτε σε κάποιο cinematic), θα σε πετάξει στην επιφάνεια εργασίας (CTD), με Direct3D Fatal Error, λόγω της ανεπαρκούς μνήμης.

Σε κάθε περίπτωση, έχω δυστυχώς διαπιστώσει στην πράξη (και όχι μόνο απ' το Resident Evil 4 remake) ότι, οι κάρτες γραφικών των 12 GB, έχουν πλέον ξεπεραστεί για τα καλά απ' τις εξελίξεις.

Αν πρόκειται κάποιος να βγει στην αγορά για τέτοια κάρτα, καλύτερα να μείνει μ' αυτήν που είχε ως τώρα, ώστε να μην κλαίει τα λεφτά του.

Όταν το 2017, κυκλοφόρησε η 1080 Ti με 11 GB, είναι απαράδεκτο εν έτει 2023 να είμαστε ακόμα «κολλημένοι» στα 12 GB, και μάλιστα σε τέτοιες εξωφρενικές τιμές.

Καλα τουλαχιστον για 4Κ σιγουρα εχει ξεπεραστει εγω πηγα απο 16αρα σε 12αρα απο 6800xt σε 4070ti και βλεπω παντου 20+% επιδοσεις και σε ray tracing μεχρι και 1000% πχ portal rtx που το τερματισα εβγαζα 2fps με την 6800xt και με την 4070ti 80+fps. Τερματισα avatar maxed out με την vram μονιμα στα 11700mb εβγαλα και 4-5 ωρες σερι session χωρις προβλημα. Περιμενω την 4070ti super με τα 16gb vram για μεχρι τις 5000 series κανα χρονο και βλεπουμε. Οχι οτι την χρειαζομαι την παραπανω vram 3440x1440 δεν ζηταει κανενα παιχνιδι πανω απο 12gb αλλα για κανενα νεο παιχνιδι που μπορει να βγει και ισως ζηταει τοσα. Και καποια που ζητανε 15-16gb σε 4Κ maxed σκεψου ειναι σε native εκει βαζεις dlss και πεφτεις κατω απο 12 παντου. Παιζει και αλλο compression μεταξυ nvidia amd στη vram. Και για να σε προλαβω ειχα δωσει 760 για την 4070ti πριν 1 χρονο κοντα οταν επαιζε 1000+ παντου απο προσφορα του plaisiou μιας και ουτε εγω θα εδινα πανω απο 800 ευρω τοτε. Η 6800xt σημερα με τα 16gb vram εχει μεινει ενα 30% πισω συνολικα απο την 12αρα 4070ti χωρις που της λειπει dlss nvenc encoder καπου μισες επιδοσεις σε βαρυ ray tracing dlss 3 κτλ κτλ. Καλη η vram αλλα ειναι στα νουμερα η πραγματικοτητα επειδη εχω παιξει παρα πολλα παιχνιδια ειναι διαφορετικη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα τουλαχιστον για 4Κ σιγουρα εχει ξεπεραστει εγω πηγα απο 16αρα σε 12αρα απο 6800xt σε 4070ti και βλεπω παντου 20+% επιδοσεις και σε ray tracing μεχρι και 1000% πχ portal rtx που το τερματισα εβγαζα 2fps με την 6800xt και με την 4070ti 80+fps. Τερματισα avatar maxed out με την vram μονιμα στα 11700mb εβγαλα και 4-5 ωρες σερι session χωρις προβλημα. Περιμενω την 4070ti super με τα 16gb vram για μεχρι τις 5000 series κανα χρονο και βλεπουμε. Οχι οτι την χρειαζομαι την παραπανω vram 3440x1440 δεν ζηταει κανενα παιχνιδι πανω απο 12gb αλλα για κανενα νεο παιχνιδι που μπορει να βγει και ισως ζηταει τοσα. Και καποια που ζητανε 15-16gb σε 4Κ maxed σκεψου ειναι σε native εκει βαζεις dlss και πεφτεις κατω απο 12 παντου. Παιζει και αλλο compression μεταξυ nvidia amd στη vram. Και για να σε προλαβω ειχα δωσει 760 για την 4070ti πριν 1 χρονο κοντα οταν επαιζε 1000+ παντου απο προσφορα του plaisiou μιας και ουτε εγω θα εδινα πανω απο 800 ευρω τοτε. Η 6800xt σημερα με τα 16gb vram εχει μεινει ενα 30% πισω συνολικα απο την 12αρα 4070ti χωρις που της λειπει dlss nvenc encoder καπου μισες επιδοσεις σε βαρυ ray tracing dlss 3 κτλ κτλ. Καλη η vram αλλα ειναι στα νουμερα η πραγματικοτητα επειδη εχω παιξει παρα πολλα παιχνιδια ειναι διαφορετικη. 

Καλά, εννοείται ότι, στη μνήμη, δεν έχει σημασία μόνο η ποσότητα, αλλά και το bandwidth.

Έκανε, πάντως, μεγάλο λάθος η Nvidia, που δεν έβγαλε τις κάρτες της με μεγαλύτερη VRAM ευθύς εξαρχής: με δεδομένες τις τιμές τους, και προκειμένου να αξίζουν τον κόπο για τους χρήστες, η 4070 Ti θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 16 GB (μη σου πω 18), στα 20 θα έπρεπε να είναι η 4080 και στα 24 (όπως ακριβώς την έκαναν, δηλαδή) η 4090.

Έτσι, θα είχε η εταιρεία ένα αξιοπρεπές σύνολο από mid-range κάρτες, καθιστώντας αχρείαστη τη σειρά Super.

Τώρα, όμως, η εμπιστοσύνη των καταναλωτών στην Nvidia, έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα, και πολύ αμφιβάλλω για το αν θα υπάρξουν πολλά άτομα που θα επιλέξουν τις Super. Αν, μάλιστα, σκεφτείς ότι, το 2025, θα κυκλοφορήσει η σειρά RTX-50, οι περισσότεροι θα επιλέξουν να κάνουν υπομονή μέχρι τότε, μπας και καταφέρουν να βρουν επιλογές με καλύτερη σχέση κόστους-απόδοσης.

Απλώς την εταιρεία δεν τη νοιάζει ιδιαίτερα να κατεβάσει τις τιμές, διότι, αφενός δεν υπάρχει ανταγωνισμός της προκοπής απ' την AMD, αφετέρου βγάζει όσα χρήματα της χρειάζονται απ' την τεχνητή νοημοσύνη.

Οπότε, την πληρώνουν οι καταναλωτές.

Επεξ/σία από fremendog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έπρεπε η σειρά 4000 να είναι κάπως έτσι:
4060 = 12GB
4070 = 16GB
4080 = 20GB
4090 = 24GB

Η δε σειρά 5000 αν έχει ακόμα και 12GB στην 5060 θα είναι τέρμα λάθος.
Κάπως έτσι θα πρέπει να είναι για τα ελάχιστα:
5060 = 16GB
5070 = 20GB
5080 = 24GB
5090 = 32GB

...προφανώς η κάθε κάρτα ας είχε και διαφορετικό bandwidth για να είναι στην τιμή που πρέπει να είναι.

Εγώ πάντως προς το παρόν θα μείνω με την 3070 που είναι στα 8GB και θα παίζω τα πάντα σε low graphics. Βγήκαν τόσες νέες κάρτες και η σειρά 3000 ακόμα έχει πιο ψηλές τιμές και από την σειρά 4000 μερικές φορές!

Η παθογένεια που δημιουργήθηκε με το mining δεν επέτρεψε σε μία ολόκληρη σειρά να χρησιμοποιηθεί όπως έπρεπε και δεν άφησε τις τιμές να πάρουν τον δρόμο τους.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fremendog είπε

Καλά, εννοείται ότι, στη μνήμη, δεν έχει σημασία μόνο η ποσότητα, αλλά και το bandwidth.

Έκανε, πάντως, μεγάλο λάθος η Nvidia, που δεν έβγαλε τις κάρτες της με μεγαλύτερη VRAM ευθύς εξαρχής: με δεδομένες τις τιμές τους, και προκειμένου να αξίζουν τον κόπο για τους χρήστες, η 4070 Ti θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 16 GB (μη σου πω 18), στα 20 θα έπρεπε να είναι η 4080 και στα 24 (όπως ακριβώς την έκαναν, δηλαδή) η 4090.

Έτσι, θα είχε η εταιρεία ένα αξιοπρεπές σύνολο από mid-range κάρτες, καθιστώντας αχρείαστη τη σειρά Super.

Τώρα, όμως, η εμπιστοσύνη των καταναλωτών στην Nvidia, έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα, και πολύ αμφιβάλλω για το αν θα υπάρξουν πολλά άτομα που θα επιλέξουν τις Super. Αν, μάλιστα, σκεφτείς ότι, το 2025, θα κυκλοφορήσει η σειρά RTX-50, οι περισσότεροι θα επιλέξουν να κάνουν υπομονή μέχρι τότε, μπας και καταφέρουν να βρουν επιλογές με καλύτερη σχέση κόστους-απόδοσης.

Απλώς την εταιρεία δεν τη νοιάζει ιδιαίτερα να κατεβάσει τις τιμές, διότι, αφενός δεν υπάρχει ανταγωνισμός της προκοπής απ' την AMD, αφετέρου βγάζει όσα χρήματα της χρειάζονται απ' την τεχνητή νοημοσύνη.

Οπότε, την πληρώνουν οι καταναλωτές.

Θα μπορουσε η nvidia να δωσει vram οπως θα μπορουσε και η amd απο την πλευρα της να δωσει αξιολογο ray tracing αξιολογο dlss 3 για το οποιο αργησε 1 χρονο καταναλωση αντιστοιχη της nvidia. Για αυτο δινει vram γιατι αυτο μπορει ενω η nvidia παιζει αλλιως το παιχνιδι. Σου ειπα οτι πηγα απο 16αρα καρτα σε 12αρα και η εμπειρια ειναι ανωτερη στα παντα και σε μεγαλη αναλυση δεν ειμαι σε 1080p. Η 7900xt με τα 20gb vram ειναι κοντα 20% κατω σε ray tracing απο την 12αρα 4070ti και αν πιασουμε τα σοβαρα παιχνιδια με rt παμε στα 60-70% δεν μιλαω για path tracing η full pt στυλ portal rtx που παμε στα 300-400% πανω. Τι να την κανω τη vram οταν σε ολα τα υπολοιπα ειναι πισω. Δεν μιλαω καν για το undervolt που παιζει στα 140watt η 4070ti με stock επιδοσεις ενω η 7900xt δυσκολα θα πεσει κατω απο 300. Ειναι υποθεση και αυτο λογο πανακριβου ρευματος και θερμοκρασιων το καλοκαιρι. Το καλυτερο ειναι τελος να πουλας την καρτα πριν χασει την αξια της και με λιγα χρηματα να πας σε κατι καλυτερο. Για αυτο σκεφτομαι κατι σε στυλ 650 ευρω την 4070ti και να παω στην super με τα 16 και 20% πανω σε raster με 200-250 ευρω μεχρι να ερθουν οι 5000. 

Screenshot-4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, darkwolf8 είπε

Ξερεις με τα air condition,τα ψυγεια,τους φουρνους και ποσες αλλες συσκευες το φτιαξανε το προβλημα.Αν οι καρτες δεν το κοιταξουν αυτο το pc gaming θα πεθανει.Διοτι αν σε 7-8 χρονια βγαζουν καρτες ποσο θα καινε.Θα χρειαζονται μηπως τετραφασικο.

Φιλε μου συμφωνω πληρως.Το θεμα δεν ειναι τι αποδοση μονο θα εχει ενας gaming υπολογιστης αλλα και ποσο θα καιει.Τωρα ενα δυνατο συστημα χρειαζεται 850w τροφοδοτικο.Σε 10 χρονια τι θα χρειαζεται.Αυτο πρεπει να το κοιταξουν οι εταιρειες στις καρτες γραφικων οπως και στους επεξεργαστες.

 

nvidia.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2023 στις 7:11 ΜΜ, kinitos είπε

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με το θεμα που λέμε συνέχεια στην κατανάλωση.

Λογικο να είναι υψηλή η κατανάλωση σε υψηλές αποδώσεις.

Δεν παίρνεις Φεράρι και κοιτάς κκατανάλωση.

Η 70αρες της nvidia δεν ανήκουν στην κατηγορία Ferrari αλλά στην κατηγορία Volkswagen Golf , τα κάνει όλα πολύ καλά, με αξιοπρεπή εσωτερικό και ποιότητα κατασκευής.

Το αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Mitsos_The_Great είπε

Η διαφορά σε σχεση με την τωρινη σειρα είναι η αύξηση της vram; 

Απο οτι ακουγετε θα ειναι ενα 15% πανω σε raster η 4070 super απο την 4070 και 15% πανω η 4070ti super απο την 4070ti και +4gb vram πανω. Τιμες μενει να δουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, hyperlost είπε

Αν κάποιος μπορεί να μείνει με την προηγούμενη γενιά δεν αξίζει να αναβαθμίσει γιατί είναι αισχροκέρδεια η κατάσταση με τις κάρτες σήμερα.  

Η 2060 6gb έκανε 180ευρω, πήγε 350 με την κρίση κ καλά. Η 3060 πάτησε σε αυτά κ αυξήθηκε. Έκλεισα 3070 από πλαίσιο με προπληρωμή που δεν την πηρα ποτέ γιατί πήρε αύξηση στο θεό, κ δεν υπήρχε στοκ κ καλά από τα 650 μου έλεγαν να δώσω αλλά 400 για να παρω άλλη έκδοση με ίδιο τσιπ κ χρονισμους… Τελικά πήρα κάρτα κ τι κατάλαβα, οι χρόνοι μας είναι περιορισμένοι στους παππούδες. Αν βάλεις ότι θελουμε ps κ switch, δεν μένει πολύς ελεύθερος χρόνος για pc gaming. Αν θέλουν κάθε 2 χρονάκια να ρίχνουμε τα βαλάντια μας να φροντίσουν τις τιμές τους ή να δώσουν καλύτερες επιδόσεις, κ περισσότερα vram να δεις πως θα ξεκολλήσει κ η αγορά. Μέχρι τότε οποίος μπορεί μαύρο γιατί αν δεν πουλάει η εταιρεία και μένει απόθεμα σε τεχνολογικό προϊόν που έχει χρόνο ζωής 2 χρόνια εκεί να δεις για ποτέ έρχεται η έκπτωση ή η πιο ώριμη στόχευση τιμών. 

Έτσι θα έπρεπε να σκεφτόταν η πλειοψηφία για να αλλάξει πραγματικά κάτι!

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Εχω real time ποσο τραβαει στα 3440x1440 maxed out στο βιντεο. 10800 σε 4Κ ειδα μεχρι 11700 με maxed out.

Εδω. 10700mb τρωει το παιχνιδι maxed out ολα στα 3440x1440. Δε πα να λεει οτι θελει και 20 στο παιχνιδι μεσα στο παιχνιδι θα το δω εγω που παιζω ποσο θελει πραγματικα. Και 11700mb ζηταει σε 4Κ παντα με maxed out τα παντα. 

Screenshot-6.png

Έτσι μπράβο γτ ο καθένας εδώ μέσα λέει ότι νανε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...