Προς το περιεχόμενο

Το Baldur's Gate 3 «δεν θα μπει ποτέ στο Xbox Game Pass» δηλώνει η Larian Studios


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Τα παιχνίδια που ανέφερα δεν τα ανέφερα για σύγκρηση καθώς έγραψα ξεκάθαρα πως είναι άλλο genre.Τα ανέφερα μιας και γενικά παίζουμε τα ίδια με τους φίλους μου.Οπότε τους εμπιστεύτηκα.

Το ότι κάτι δεν είναι του γούστου μου/σου δεν σημαίνει πως δεν έχουμε μάτια ή εμπειρία να κρίνουμε.Ούτε το God of War ή το Last of Us είναι του γούστου μου πχ ή το αγαπημένου μου genre.

Tα αρνητικά που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν όλα με genre αν διάβασες όλο το πόστ μου....Είμαι σε θέση να καταλάβω που δεν πρέπει να κάνω focus λόγο genre.Απο την άλλη όταν μιλάμε για goty και τόσα 10/10 ακόμα και η δικαιολογία του genre είναι προς συζήτηση...

Δεν γράφεις πουθενά οτι τα παιχνίδια στην παρένθεση είναι άλλο genre,γραφεις οτι ΤΟ genre,προφανως του BG συμφωνα με την συνταξη του μνμ,δεν είναι του γουστου σου αλλά τεκμηριώνεις την απόφαση σου να το δοκιμάσεις επειδή η παρέα σου και εσυ έχετε κοινά γούστα σε άλλο genre,πραγμα που είναι παραλογο.
Σαν να λέω "εδωσα μια ευκαιρία στο Unity of Command 2 παρ'οτι δεν είναι το genre μου,γιατί με την παρέα μου έχουμε κοινά γουστα και παίζουμε Rome Total War και Age of Empires 4"
Kαι τα 3 στην γενική κατηγορία strategy ,καμία σχέση το turn based του UoC2 με το rts των υπολοίπων.
Οπως εγραψα τα υπόλοιπα που γράφεις ειναι σεβαστά συμφωνα με τη δική σου οπτική,οπότε δεν σου θίγω την εμπειρία που ισχυρίζεσαι οτι έχεις.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, logistoulis said:

 

Έχω παίξει Divinity 2 (όσο άντεξα, αλλά έχω περάσει τις 30 ώρες) και Diablo 3 με controller και είναι μια χαρά, δεν μου λείπει καθόλου το ποντίκι, ειδικά για τις περιπτώσεις που μπορείς να παίξεις handheld είναι παραπάνω από καλά και έχεις και την επιπλέον δυνατότητα να παίζεις όπου θες

Το Diablo είναι hack and slash βέβαια, καμία σχέση με το baldurs gate, και επειδή το 3 το είχα λιώσει τόσο σε pc όσο και σε κονσόλα, μπορώ να πω ότι το controller εμένα προσωπικά με βόλεψε περισσότερο.

Ισως ειναι και θέμα συνήθειας βέβαια, για παράδειγμα Civilization και Age of empires σε pc είναι απόλαυση, στο XBOX με controller δεν την πάλεψα πάνω από 45 λεπτά..

15 minutes ago, Georgios Pappas said:

θελουνε micro transactions sto baldurs gate 3??? τραγικοί στην Microsoft. εχουνε καταντήσει σιχάματα... Αντε να βάλουνε και microtransactions στα windows 12

Που το είδες να αναφερει microtransactions στο Baldurs gate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, astrial είπε

Ποσο χρονων εισαι φιλε μου?Ειχες ποτε επαφη με τα προηγουμενα η να χεις παιξει καποιο του ιδιου ειδους?

Θα κάνως πως δεν το διάβασα το πρώτο ερώτημα.Στο δεύτερο ερώτημα απάντησα ήδη,όχι δεν έχω παίξει απο εποχές playstation 2 για πολύ λίγο.Δεν είναι το genre μου.

Δεν μου αρέσει όμως που αντί να να συζητάμε τα προβλήματα που εντόπισα κοιτάμε τα πόσο χρονών είμαι ή τι μπορούμε να δικαιολογήσουμε κάτω απο την ομπρέλα του ''δεν είναι το genre σου''

Δηλαδή στα tabletop είναι μέσα στο πρόγραμμα τα κακά γραφικά , τα ανύπαρκτα σχεδόν tutorial , οι κακοί διάλογοι , τα πολλά crushes που μερικοί έχασαν  saves με το act 3 update , την οτι να ναι κάμερα κλπ κλπ ? Αν αυτό μου λές τότε θα πω πως το genre αντιμετωπίζεται πολύ λανθασμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις ξέρω γω 70αρικα για το κάθε παιχνίδι που θα το παίξεις 10-20 ώρες και αυτό ήταν?

Όχι δεν προτιμάω να πληρώνω 70αρικα εκτός αν νιώθω ότι θα αφιερώσω αρκετές ώρες ή θα πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό, διαφορετικά περιμένω να πέσει η τιμή.

Το ιδανικό για μένα είναι το 50αρικο της Nintendo ακόμα και για day one τίτλους (με voucher) και το οποίο επειδή ξέρω ότι δεν θα πέσει ιδιαίτερα στους επόμενους μήνες δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Εκεί είναι που με μπερδεύει πλέον η Sony και φυσικά όχι δεν συμφωνώ με το 70αρι, εκτός αν βέβαια θεωρήσουμε ότι επειδή τα πάντα είναι πιο ακριβά λόγω πληθωρισμού δεν μπορεί να έχουμε ίδιες τιμές με πριν από 20+ χρόνια.

Σίγουρα πάντως καταλαβαίνω ότι ένα καινούργιο παιχνίδι δεν μπορεί να μου κοστίζει 2-3 ευρώ ως κομμάτι μιας συνδρομής.

Αν δώσεις τόσα θα πάρεις και ανάλογο περιεχόμενο..

Τα βλέπουμε πλέον πως είναι τα πράγματα με τα Netflix/Disney κτλ

Είναι ένα βολικό μοντέλο δε λέω, είναι σχετικά οικονομικό αλλά από άποψη ποιότητας παίρνεις αυτό που πληρώνεις.

Φυσικά και μπορεί κάποιος να δώσει 70 ευρώ και να πάρει μια πατάτα, αλλά εκεί μπορεί στην τελική να δουλέψει και ο ανταγωνισμός, όταν όμως ο άλλος πάει να φτιάξει ένα παιχνίδι που θα μπει σχεδόν άμεσα σε συνδρομη είναι πολύ πιθανό να μην προσπαθήσει ιδιαίτερα να βγάλει κάτι καλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ερωτηση περι ηλικιας ηταν για να δω αν εισαι της γενιας που μεγαλωσε με rpg και εχει την νοσταλγια του παλιου.Δεν θα συμφωνησω μαζι σου το ιδιο εκαναν εκατομμυρια κοσμου που το ψηφισαν για 6 βραβεια αναμεσα τους και το παιχνιδι της χρονιας αναμεσα σε παρα πολλα εξισου ενδιαφεροντα παιχνιδια.Αν δεν εχεις παιξει κατι παρομοιο στο παρελθον πως εκφερεις γνωμη?

 

Επεξ/σία από astrial
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, astrial είπε

Η ερωτηση περι ηλικιας ηταν για να δω αν εισαι της γενιας που μεγαλωσε με rpg και εχει την νοσταλγια του παλιου.Δεν θα συμφωνησω μαζι σου το ιδιο εκαναν εκατομμυρια κοσμου που το ψηφισαν για 6 βραβεια αναμεσα τους και το παιχνιδι της χρονιας αναμεσα σε παρα πολλα εξισου ενδιαφεροντα παιχνιδια.Αν δεν εχεις παιξει κατι παρομοιο στο παρελθον πως εκφερεις γνωμη?

 

Ε καλά και εκατομμύρια άλλοι ψήφησαν Bieber για καλλιτέχνη της δεκαετίας.Μην αναφέρουμε το τι έκανε η μάζα σαν την απόλυτη παράμετρο....

Στο δια ταύτα, δεν χρειάζεται να έχεις παίξει κάτι παρόμοιο για να έχεις άποψη.Πόσο μάλλον όταν η άποψη μιλάει για τεχνικά θέματα ως επι το πλείστον και όχι για αστοχίες του genre.Εκτός , ξαναλέω , αν το genre πάει χέρι χέρι με αυτά τα προβλήματα και τα δέχεστε πλέον αμάσητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chocobo είπε

Ε καλά και εκατομμύρια άλλοι ψήφησαν Bieber για καλλιτέχνη της δεκαετίας.Μην αναφέρουμε το τι έκανε η μάζα σαν την απόλυτη παράμετρο....

Στο δια ταύτα, δεν χρειάζεται να έχεις παίξει κάτι παρόμοιο για να έχεις άποψη.Πόσο μάλλον όταν η άποψη μιλάει για τεχνικά θέματα ως επι το πλείστον και όχι για αστοχίες του genre.Εκτός , ξαναλέω , αν το genre πάει χέρι χέρι με αυτά τα προβλήματα και τα δέχεστε πλέον αμάσητα...

Ολα τα παιχνιδια εχουν προβληματα στην αρχη Starfield,God of war,Fallout και η λιστα μεγαλωνει καθε χρονια.Ενωειτε οτι για να εχεις αποψη πρεπει να χεις παιξει τετοια παιχνιδια αλλιως πως θα υπαρξει η συγκριση φιλε μου?Μην συγκρινουμε την μουσικη βιομηχανια με των παιχνιδιων αλλη η διαφημιση στο ενα ειδος και αλλη στο αλλο ειδικα στην περιπτωση BG.Μαλλον σε ετσουξε οτι για αλλη μια φορα η square enix εφαγε πορτα γιατι σε κοβω fanboy.

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το έχω αγοράσει από την πρώτη μέρα στο ps5,πράγματι χωρίς να έχω καμία εμπειρία από το συγκεκριμένο genre,το αγόρασα από περιέργεια λόγω αριστων κριτικών αλλά και επειδή ήθελα να δοκιμάσω ένα καλό παιχνίδι στο στυλ αυτό.Μετα από 160+ ώρες που έχω ξοδέψει μπορώ να πω ότι πράγματι τα γραφικά του σε μερικές πίστες είναι πολύ μέτρια,πράγματι δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή γιατί δεν έχει καθόλου tutorial και είναι δύσκολο, παρόλαυτα, με έκανε και έχω κολλήσει τόσες ωρες,αξίζει τα λεφτά του,είναι τεράστιο παιχνίδι,εγώ προσωπικά δεν είδα κανένα bug στο ps5,θα του έβαζα 9-9.5  . Πλέον λόγω έλλειψης χρόνου για να με κρατήσει ένα παιχνίδι και τόσες ώρες πρέπει να το αξίζει πραγματικά και το συγκεκριμένο το αξίζει,μπράβο τους.

SmartSelect_20231217_125019_PS App.jpg

Επεξ/σία από h3342
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ε καλά και εκατομμύρια άλλοι ψήφησαν Bieber για καλλιτέχνη της δεκαετίας.Μην αναφέρουμε το τι έκανε η μάζα σαν την απόλυτη παράμετρο....

Στο δια ταύτα, δεν χρειάζεται να έχεις παίξει κάτι παρόμοιο για να έχεις άποψη.Πόσο μάλλον όταν η άποψη μιλάει για τεχνικά θέματα ως επι το πλείστον και όχι για αστοχίες του genre.Εκτός , ξαναλέω , αν το genre πάει χέρι χέρι με αυτά τα προβλήματα και τα δέχεστε πλέον αμάσητα...

Θυμάσαι τι γράφεις στα προηγούμενα ποστς σου?
Απο τα 5 points που έχεις γράψει μόνο το 2. αναφέρεται σε τεχνικά θέματα.
Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν αφορούν το τεχνικό κομμάτι (γραφικά,ηχος,performance) αλλά την υποκειμενική σου αποψη για ενα genre που κατα δηλωση σου δεν σου αρέσει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

35 minutes ago, alet said:

Θυμάσαι τι γράφεις στα προηγούμενα ποστς σου?
Απο τα 5 points που έχεις γράψει μόνο το 2. αναφέρεται σε τεχνικά θέματα.
Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν αφορούν το τεχνικό κομμάτι (γραφικά,ηχος,performance) αλλά την υποκειμενική σου αποψη για ενα genre που κατα δηλωση σου δεν σου αρέσει. 

 

Θύμισε μου για πόσα απο τα τεχνικά θέματα έλαβα απάντηση ? για κανένα ? Aυτό μαζί με κάτι confused φάτσες δείχνει και ένα καλό δείγμα του player base...Just saying..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, καλά κάνει η Larian, με την επιλογή της και όχι μόνο αυτό, από την αρχή τιμολόγησε τίμια το παιχνίδι στα 60 ευρώ, όχι όπως άλλες που τιμολογούν τα DLC τους στα 70 ( Activision σε εσένα αναφέρομαι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Chocobo είπε

 

Θύμισε μου για πόσα απο τα τεχνικά θέματα έλαβα απάντηση ? για κανένα ? Aυτό μαζί με κάτι confused φάτσες δείχνει και ένα καλό δείγμα του player base...Just saying..

Μα τι απάντηση να λάβεις?Αν κατι δεν σου αρέσει στο θέμα των γραφικών και του ήχου,είναι θέμα γούστου.
Ο απο πάνω π.χ που το παίζει σε ps5 δεν βρήκε κάποιο τεχνικό θέμα όπως και όλοι μας για να μην σου απαντάμε.
 

Επεξ/σία από alet
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Όχι δεν προτιμάω να πληρώνω 70αρικα εκτός αν νιώθω ότι θα αφιερώσω αρκετές ώρες ή θα πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό, διαφορετικά περιμένω να πέσει η τιμή.

Το ιδανικό για μένα είναι το 50αρικο της Nintendo ακόμα και για day one τίτλους (με voucher) και το οποίο επειδή ξέρω ότι δεν θα πέσει ιδιαίτερα στους επόμενους μήνες δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Εκεί είναι που με μπερδεύει πλέον η Sony και φυσικά όχι δεν συμφωνώ με το 70αρι, εκτός αν βέβαια θεωρήσουμε ότι επειδή τα πάντα είναι πιο ακριβά λόγω πληθωρισμού δεν μπορεί να έχουμε ίδιες τιμές με πριν από 20+ χρόνια.

Σίγουρα πάντως καταλαβαίνω ότι ένα καινούργιο παιχνίδι δεν μπορεί να μου κοστίζει 2-3 ευρώ ως κομμάτι μιας συνδρομής.

Αν δώσεις τόσα θα πάρεις και ανάλογο περιεχόμενο..

Τα βλέπουμε πλέον πως είναι τα πράγματα με τα Netflix/Disney κτλ

Είναι ένα βολικό μοντέλο δε λέω, είναι σχετικά οικονομικό αλλά από άποψη ποιότητας παίρνεις αυτό που πληρώνεις.

Φυσικά και μπορεί κάποιος να δώσει 70 ευρώ και να πάρει μια πατάτα, αλλά εκεί μπορεί στην τελική να δουλέψει και ο ανταγωνισμός, όταν όμως ο άλλος πάει να φτιάξει ένα παιχνίδι που θα μπει σχεδόν άμεσα σε συνδρομη είναι πολύ πιθανό να μην προσπαθήσει ιδιαίτερα να βγάλει κάτι καλό

Σε βάθος χρόνου θα βγάλουν πιο πολλά, αλλά αν θέλεις να κάνεις "αρπαχτή", δηλαδή να βγάλεις ένα παιχνίδι να τα μάσεις και τον επόμενο χρόνο άλλο, τότε ναι δεν συμφέρει. Γενικά μιλάω όχι για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...