Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 2 εκατ. ευρώ στην εταρεία Dixons για παραπλανητικές εκπτώσεις [Ενημέρωση]


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, stamstergios said:

Δεν ξέρεις πόσο σίγουρος ήμουν πως θα ακούσω πάλι για γιαγιάδες και παππούδες! Λογικά θα γνωρίζεις και εσύ πως αυτοί οι άνθρωποι ειδικά κάνουν τις καλύτερες έρευνες αγοράς προσπαθώντας να πετύχουν την καλύτερη τιμή από μικρά παιδιά που το χρήμα ήταν πολύ περιορισμένο. Υπήρχαν έμποροι και πριν 100 χρόνια όπως και εκπτώσεις και προσφορές.

Δεν επιχειρηματολογείς για τον λόγο για τον οποίο ΕΙΝΑΙ δουλειά του κράτους να "προστατεύει" τους πολίτες σε "τέτοια" θέματα αλλά δικαίωμά σου. Σε ρωτώ λοιπόν, αφού είναι δουλειά του και μάλιστα μικροδιαχειριστικής φύσης άρα και πολύ ακριβή, γιατί να μην είναι το κράτος ο μοναδικός έμπορος της χώρας που θα προσφέρει τα προϊόντα πάντα στην "σωστή" τιμή;

Η δουλειά του κράτους είναι πολύ περιορισμένη και ταυτόχρονα πολύ σημαντική αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Ευθύνη των πράξεών μας έχουμε μόνο εμείς οι ίδιοι και ούτε το Κράτος ούτε και ο Κοτσόβολος. Μάθαμε όλοι σε αυτήν την χώρα για κάθε στραβό να μας φταίει το Κράτος, οι πολιτικοί, οι ξένοι, ο Θεός, αλλά εμείς ποτέ. Εμείς είμαστε πάντα τα καημένα παιδάκια που μας έριξαν στα βαθιά μαζί με τους καρχαρίες.

Αρχικά πάλι γενικεύεις και κανείς υποθέσεις που σε βολεύουν. Πάμε στα βασικά, κάνεις δεν είπε ότι πρέπει να τα αφήσουμε όλα στο κράτος. Προφανώς και έχουμε ατομική ευθύνη. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι το κράτος πρέπει να βάζει κανόνες στην αγορά περί προσπάθεια απάτης του κοινοί, και να φροντίζει στο να τηρούνται.

Δεν είπε κανένας ότι το κράτος πχ φέρει όλη την ευθύνη (δεν είπαμε να αποζημιώσει κανέναν), απλά είπαμε ότι μέρος της δουλειάς είναι να πιάνει ανθρώπους και εταιρείες που πάνε να εξαπατήσουν κόσμο. Προφανώς και πρέπει οι πολίτες να προσέχουν και μάλιστα ΑΥΤΟΙ την πάτησαν και έχασαν λεφτα. Δεν είδα πουθενά απο κάποιον σοβαρό να λέει φταει μόνο το κρατος (και δεν μιλάω για πολιτικού τύπου σχόλια). Μόνο εσύ το τονιζεις. Επίσης σου αρέσει δεν σου αρέσει υπάρχει αντίστοιχος νόμος. Άρα ΕΙΝΑΙ δουλειά του να βάλει το αντίστοιχο πρόστιμο.

Όπως τα περιγράφεις είναι ή το ένα άκρο, δηλαδή όλα ο πολιτης ή το άλλο άκρο όλα το κράτος. Δεν είναι έτσι. Ο πολίτης προσέχει όσο μπορεί, και το κράτος νομοθέτη και ελέγχει για να μειωσει όσο μπορεί την εξαπάτηση πολιτών.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Doubt said:

Από πού κι ως που;

Η ΔΕΗ δεν είναι δημόσια πλέον ούτε πιστεύω έχουν τέτοιο δικαίωμα, ανάμιξη δηλαδή στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτικών εταιρειών με παρακράτηση ποσού. Πως το έγραψε αυτό ο δημοσιογράφος; μου κάνει εντύπωση.

Ποιος δημοσιογράφος το έγραψε; Για δώσε μας όνομα. 😂 @Thresh τη δημοσιογραφική σου ταυτότητα δείξε μας παρακαλώ πολύ 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έπαιρναν και πρόστιμο για τις ανήθικες τακτικές που έχουν, και στους υποψήφιους εργαζομένους που ζητούν να δείξουν τα skills τους με δουλειά 2 εβδομάδων σε 3 μέρες και απλά παίρνουν ιδέες.

Να τα εκατοστήσουν εύχομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Choronzoon said:

Ο τίτλος για να ξέρεις είναι ο ίδιος σε όλα τα ΜΜΕ της Ελλάδος . Στον τίτλο αναφέρομαι . Ο τίτλος έπρεπε να λέει σαφώς που δόθηκε το πρόστιμο . Δε μπορεί να ξέρει ο καθένας τι είναι η Dixon's και τι ελέγχει στην Ελλάδα .αλλά είπαμε μη χαλάσουμε το deal . 

Δεν υπάρχει εταιρεία «Κωτσόβολος» όμως. Υπάρχει Dixons. 

Οπότε καλύπτονται.

Με την ίδια λογική βέβαια που δεν υπάρχει εταιρεία efood, Skroutz κλπ.. 

IMG_5259.jpeg.61775f47540787064d8b9d4c2246bb3e.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Αρχικά πάλι γενικεύεις και κανείς υποθέσεις που σε βολεύουν. Πάμε στα βασικά, κάνεις δεν είπε ότι πρέπει να τα αφήσουμε όλα στο κράτος. Προφανώς και έχουμε ατομική ευθύνη. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι το κράτος πρέπει να βάζει κανόνες στην αγορά περί προσπάθεια απάτης του κοινοί, και να φροντίζει στο να τηρούνται.

Δεν είπε κανένας ότι το κράτος πχ φέρει όλη την ευθύνη (δεν είπαμε να αποζημιώσει κανέναν), απλά είπαμε ότι μέρος της δουλειάς είναι να πιάνει ανθρώπους και εταιρείες που πάνε να εξαπατήσουν κόσμο. Προφανώς και πρέπει οι πολίτες να προσέχουν και μάλιστα ΑΥΤΟΙ την πάτησαν και έχασαν λεφτα. Δεν είδα πουθενά απο κάποιον σοβαρό να λέει φταει μόνο το κρατος (και δεν μιλάω για πολιτικού τύπου σχόλια). Μόνο εσύ το τονιζεις. Επίσης σου αρέσει δεν σου αρέσει υπάρχει αντίστοιχος νόμος. Άρα ΕΙΝΑΙ δουλειά του να βάλει το αντίστοιχο πρόστιμο.

Όπως τα περιγράφεις είναι ή το ένα άκρο, δηλαδή όλα ο πολιτης ή το άλλο άκρο όλα το κράτος. Δεν είναι έτσι. Ο πολίτης προσέχει όσο μπορεί, και το κράτος νομοθέτη και ελέγχει για να μειωσει όσο μπορεί την εξαπάτηση πολιτών.

Το θέμα είναι ότι το τι ακριβώς αποτελεί απάτη για τον καθένα μας (και τον νομοθέτη, φυσικά) είναι υποκειμενικό. Εγώ σσαν έμπορος εάν θέλω, έχω κάθε δικαίωμα να υπερασπιστώ την τιμολόγηση των προϊόντων μου και το χρονικό διάστημα στο οποίο μεταβάλλω τις τιμές τους αλλά και το πόσο μεγάλη μείωση στην τιμή τους θεωρώ εγώ ότι θεωρείται "έκπτωση". 

Επίσης, το νόμιμο ΔΕΝ είναι και ηθικό. Μερικά πράγματα είναι όντως άσπρο ή μαύρο. Ή είσαι ελεύθερος ή δεν είσαι. Αν αφήσεις το κράτος να μικρομανατζάρει την οικονομική δραστηριότητα του καθενός (και των επιχειρήσεων) τότε το μόνο σίγουρο είναι πως, σε βάθος, χρόνου θα καταλήξει να έχει τον πλήρη έλεγχο και να είναι ουσιαστικά ο "μοναδικός έμπορος στη χώρα" όπως στην ερώτησή μου παραπάνω.

Τέλος, εάν πιστεύεις ότι το κράτος είναι δουλειά του να με "προστατέψει" απο τις απατάτες των εταιρειών, εμένα ποιος με προστατεύει από τις απάτες του κράτους; Έχω καν το δικαίωμα να πω ότι το κράτος με εξαπατεί; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Ποιος δημοσιογράφος το έγραψε; Για δώσε μας όνομα. 😂 @Thresh τη δημοσιογραφική σου ταυτότητα δείξε μας παρακαλώ πολύ 😂😂😂

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης:

"Πληροφορίες αναφέρουν πως το πρόστιμο αφορά το έτος 2021 και θα αφαιρεθεί από το αντίτιμο πώλησης της εταιρείας “Κωτσόβολος” στη ΔΕΗ."

hint

αν κάνεις αναζήτηση τη φράση θα το βρεις κι εσύ, αλλά τι θα σχολίαζες μετά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα περιμένω (και θα περιμένω πολύ ακόμα αν έρθει ποτέ) το πληκτρολόγιο, προσφορά "Black Friday". Μήπως είναι καλύτερα οι εταιρίες να ασχοληθούν με ένα αντικείμενο αντί να θέλουν να κάνουν πολλά μαζί και τελικά όλα... χάλια?! Αν πχ πουλάς αρχικά τηλεπικοινωνίες και μετά ασφάλειες, πιτόγυρα, ταξίδια και δεν ξέρω τι άλλο ακόμη, να κάνεις αυτό που αρχικά έκανες, αλλά να το κάνεις σωστά και να αφήσεις να φάνε ψωμάκι και άλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Choronzoon said:

Αναφέρομαι στο τίτλο . Ο τίτλος θα έπρεπε να λέει δύο εκ πρόστιμο στο Κωτσόβολο . Πολύς κόσμος διαβάζει απλά τίτλους γιατί δεν έχει χρόνο για κάτι παραπάνω .

Spoiler

Εάν δεν έχει χρόνο, να μην μπαίνει να σχολιάζει στα forums 🙂.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Doubt said:

hint

αν κάνεις αναζήτηση τη φράση θα το βρεις κι εσύ, αλλά τι θα σχολίαζες μετά;

Ανέφερες δημοσιογράφο εσύ, θα περιμένω λοιπόν ακόμα να μου γράψεις εδώ το όνομα του δημοσιογράφου που διάβασες την ατάκα αυτή.

hint: Ο thresh δεν είναι δημοσιογράφος.😂😂

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, herbalife3 said:

Ας καταλάβουν ότι ο καταναλωτής δεν είναι κορόιδο. 👍

Μία χαρά το έχουν καταλάβει οι αλυσίδες και ξέρουν και σε ποιους απευθύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, polaki είπε

Ανέφερες δημοσιογράφο εσύ, θα περιμένω λοιπόν ακόμα να μου γράψεις εδώ το όνομα του δημοσιογράφου που διάβασες την ατάκα αυτή.

hint: Ο thresh δεν είναι δημοσιογράφος.😂😂

Το Google ξέρεις τι είναι ή πρέπει να αρχίσουμε από το αλφάβητο του ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Doubt said:

Το Google ξέρεις τι είναι ή πρέπει να αρχίσουμε από το αλφάβητο του ίντερνετ;

Μα βλέπεις εσύ όνομα δημοσιογράφου; Στο Ίντερνετ που λες, όχι εδώ! Γράφει κάποιος ΑΝΩΝΥΜΟΣ μια ατάκα και την κάνει copy paste το κάθε site μέχρι και τα νέα του ψαροντούφεκου. Και θα έρθουμε εμείς να τη σχολιάσουμε; Αφού είναι λόγια του αέρα τελείως. 

Τί δίνουμε σημασία στο τί γράφεται από κάποιον ανώνυμο, αν δεν έχει το σθένος να γράψει το όνομα του και άρα να αναγκαστεί να βάλει πηγή, είναι σα να μην το είπε. Για να μη πω καν ότι μπορεί να γράφει ότι fake news θέλει από δόλο.

«Φήμες λένε ότι το πρόστιμο του Ολυμπιακού για τις φωτοβολίδες στο γήπεδο θα τις πληρώσει η Nottingham forest, αλλά τελικά τα βρήκανε και θα αφαιρεθεί από την τιμή αγοράς της ΡΙΟ ΑΛΒΕ.»

Εκατσα έβγαλα μια μπαρούφα μόλις τώρα εγώ. Ελπίζω να μην το δω δημοσιευμένο σε 7 site και από κάτω να αναρωτιούνται μα καλά πως έγραψε κάτι τέτοιο ο δημοσιογράφος. 

Σταματήστε να τους δίνετε αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Υπαρχει κανεις που δεν εχει καταλαβει οτι ολες αυτες οι αλυσίδες ειναι μονο για ξέπλυμα??

Δουλευα Media και με 5€ κερδος σε τηλεοραση 2000€ δε ζει επιχείρηση... Ξυπναμε ξυπναμε...

οτι την ιδια τηλεοραση την εχουν στο σκρουτζ και στο εξωτερικο 500-600 ευρω λιγοτερα εκει τι κανουν ρε μεγαλε στην κανουν δωρο ; :D 
Που βγαζει ο Κωτσος κτλ 5 ευρω κερδος σε τηλεοραση των 2000€ , ηθελα να ηξερα τα θελετε και τα λετε; 

 

Αυτη την στιγμη πχ που τρεχουν εκπτωσεις μια C3 55" ο Κωτσος την εχει στα 1400€ (που ειναι τρομερα καλη τιμη σε σχεση με τα στανταρ τους) στο σκρουτζ έχει 1240€. Πριν 4-5 μηνες που ημουν σε καταστημα και σκεφτομουν να αλλαξω την C9 μου , τσεκαρα με τον υπαλληλο τιμες και η φτηνοτερη C2 επαιζε στα 1800€+ ενω στο σκρουτζ ειχε 1200€. Κοιταγομασταν με το παιδι και γελαγαμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...