Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 2 εκατ. ευρώ στην εταρεία Dixons για παραπλανητικές εκπτώσεις [Ενημέρωση]


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα παω σαν μάρτυρας υπερασπίσεως. γνωστός μου αγοραασε το πατίνι 3 της xiaomi στα 39 ευρώ, ναι σωστά έγραψα 39 ευρώ, προφανως λόγως λάθους στην τιμή , αλλά το αγόρασε σε αυτή την τιμή. Ήταν την εποχή , πριν από 2 καλοκαίρια που ο Κώτσος είχε δημοσιεύσει τη σχετική αγγελία ένα Σάββατο πρωί και πρόλαβαν και το αγοραασαν μερικοί τυχεροι. Το σύστημα μπούκωσε και όταν κατάλαβαν το λάθος τους ακύρωναν όλες τις παραγγελίες και έδιναν δωροεπιταγή 30 ευρώ για κάθε ακυρωμένη παραγγελία. Ο γνωστός μου πήρε και την δωροεπιταγή και το πατίνι. Άρα, το πατίνι του κόστισε 9 ευρώ !!!!!  Άλλος γνωστός μου παρέλαβε το iPhone 14 pro δωρεάν, γιατί έκαναν πάλι λάθος.  Απλά οι ανρθωποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και μετά θα βγάλουν ένα εξοικονομώ ή αλλάζω θερμοσίφωνα και τα 2εκ θα γίνουν 10εκ - 2εκ. 8συν.

Παίζουν το παιχνίδι οι πολιτικοί ότι μας σώζουν και είναι win win.

btw. Εγώ δεν συμφωνώ καθόλου με τέτοιου είδους πρόστιμα. Τόσο κάνει άμα θες πάρτο.

Ειδικά στην εποχή του ιντερνετ που μπορείς να δεις πόσο κάνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή τώρα που θα έχει ποσοστό στην εταιρεία και η ΔΕΗ θα φτιάξουν τα πράγματα.!! Περίεργο που το τελευταίο δίμηνο πέφτουν βροχή τα πρόστιμα για παράνομο κέρδος δεν νομίζω.!! Αφού το κράτος έκανε τα στραβά μάτια τους άφησε να αισχροκερδουν σε βάρος μας και τώρα θέλει να μας σώσει.. Έλεος με τα παραμύθια.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Doubt είπε

Από πού κι ως που;

Η ΔΕΗ δεν είναι δημόσια πλέον ούτε πιστεύω έχουν τέτοιο δικαίωμα, ανάμιξη δηλαδή στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτικών εταιρειών με παρακράτηση ποσού. Πως το έγραψε αυτό ο δημοσιογράφος; μου κάνει εντύπωση.

Κρατος εν κράτει ειναι η ΔΕΗ,οποτε κανει οτι θελει......

Επεξ/σία από Fighter pilot 71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, alex8850 said:

Και μετά θα βγάλουν ένα εξοικονομώ ή αλλάζω θερμοσίφωνα και τα 2εκ θα γίνουν 10εκ - 2εκ. 8συν.

Και πως θα τα εισπράξει η Dixons αυτά χωρίς να έχει τον Κωτσόβολο?

4 minutes ago, Fighter pilot 71 said:

Κρατος εν κράτει ειναι η ΔΕΗ,οποτε κανει οτι θελει......

  Απαντάει αυτό:

38 minutes ago, nick_souvlaki said:

Αυτό είναι πάντως συνήθη πρακτική στις συναλλαγές. Όταν μία εταιρεία αγοράζει μία άλλη αφαιρεί από το αντίτιμο τέτοια πρόστιμα, γιατί θα τα πληρώσει μετά έτσι κι αλλιώς, και έχει προβλέψει για μελλοντικά πρόστιμα/αποτελέσματα αντιδικιών που αφορούν προηγούμενα έτη. Και γενικά δεν αλλάζει κάτι για τον αγοράστή καθώς: α) άμα εχούν πληρωθεί πριν, η εταιρεία θα έχει λιγότερα λεφτά στα ταμία της, άρα ο αγοραστής θα δώσει και αντιστοίχα λιγότερα λεφτά να πάρει λιγότερη αξία, με βάσει το valuation, β) άμα είναι να πληρωθεί μετά, το αφερεί από το αντίτιμο.

Μαθηματικά ΔΕΝ αλλάζει κάτι στα λεφτά που θα δώσει η ΔΕΗ συνολικά, αφού τα λιγότερα που θα δώσει στη συναλλαγή, θα τα πληρώσει αμέσως μετά στο πρόστιμό, αλλά ΟΥΤΕ αλλάζει κάτι για την εταιρεία που αγοράζει καθώς θα είναι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με πριν. Απλά ο παλιός ιδιοκτήτης χάνει τα λεφτά του προστίμου. Άρα δεν αλλάζει τίποτα για τη ΔΕΗ.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Choronzoon said:

Γιατί δε γράφουν ποια καταστήματα  έχει η Dixon's στην Ελλάδα. Αααα ναι σωστά γιατί ζούμε στην Ελλάδα ναι ...

Η εταιρεία «Dixons South – East Europe Ανώνυμη Εμπορική και Βιομηχανική Εταιρεία Ηλεκτρικών, Πληροφορικής, Τηλεπικοινωνιών και Ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών» η οποία ελέγχει την αλυσίδα καταστημάτων Κωτσόβολος, πλήττεται με πρόστιμο 2 εκατομμυρίων ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Thresh said:

Και πως θα τα εισπράξει η Dixons αυτά χωρίς να έχει τον Κωτσόβολο?

  Απαντάει αυτό:

 

Ίσως να μην έγινα ακριβώς αντιληπτός. Όταν θα πουλήσει περισσότερα τεμάχια air-condition, θερμοσίφωνα κλπ. Αυτό βέβαια έχει γίνει ήδη.

Προγράμματα έχουν τρέξει ήδη.

Επεξ/σία από alex8850
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλωτσάνε τον νεκρό για να δουν αν κλάνει ...

Για να τους δω !

Έχουν τα @@@@@@@ να επιβάλλουν πρόστιμα και στα S/M Σκλαβενίτης, ΑΒ, My Market ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Γιατί δε γράφουν ποια καταστήματα  έχει η Dixon's στην Ελλάδα. Αααα ναι σωστά γιατί ζούμε στην Ελλάδα ναι ...

Πως φαίνεται οτι δεν διάβασες τίποτα αλλο απο τον τίτλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Doubt said:

Από πού κι ως που;

Η ΔΕΗ δεν είναι δημόσια πλέον ούτε πιστεύω έχουν τέτοιο δικαίωμα, ανάμιξη δηλαδή στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτικών εταιρειών με παρακράτηση ποσού. Πως το έγραψε αυτό ο δημοσιογράφος; μου κάνει εντύπωση.

Πρωτον είναι μερικώς δημόσια αλλά και πλήρως να ήταν δεν αλλάζει κάτι.Το πρόστιμο αφορά τον τωρινο ιδιοκτήτη έκτος και αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο συμφωνητικό εφόσον είχαν ειδοποιηθεί για επικείμενο έλεγχο

5 minutes ago, Gk2016 said:

Κλωτσάνε τον νεκρό για να δουν αν κλάνει ...

Για να τους δω !

Έχουν τα @@@@@@@ να επιβάλλουν πρόστιμα και στα S/M Σκλαβενίτης, ΑΒ, My Market ;

Δεν νομίζω να μπορούν εφόσον οι τακτικές των σουπερ μαρκετ είναι κοινές παντού λογικά δεν παραβιάζουν κάποια νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fighter pilot 71 said:

Γιατι δεν γραφετε 'Κωτσοβολος" στο αρθρο?Ολοι σαν Κωτσοβολο τον ξερουν......

Στην αρχική μου ανάρτηση το είχα βάλει αλλα μου το εσβησαν και το έβαλαν μονο με την λογιστική ονομασία της εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...