Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook D 16 2024: Ο νέος φορητός υπολογιστής 16" έρχεται με εντυπωσιακή οθόνη και Intel Core i9 13ης γενιάς


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, firepc said:

btw, γτ βάζουν στα λάπτοπς 16:10 aspect ratio? :blink:

Γιατί το 16:9 δεν είναι καλό για τίποτα άλλο εκτός από την ψυχαγωγία. Μια οθόνη 13" 16:9 είναι μικρότερη από μια οθόνη 13" 16:10 γιατί είναι πιο κοντή, επομένως, χάνεις screen real estate, σε σχέση με μια 16:10 που βολεύει για οτιδήποτε άλλο εκτός από ταινίες και βίντεο(Ιστοσελίδες, spreadsheets etc. Btw το 16:9 εξοικονομεί και χρήματα στους κατασκευαστές επειδή μπορούν να φτιάξετε περισσότερες οθόνες χρησιμοποιώντας την ίδια ποσότητα υλικών.
Προσωπικά απο όταν έπιασα στα χέρια μου laptop με 16:10 ένιωσα μεγάλη διαφορα σε productivity απότι με κλασσικό 16:9

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, morningwood είπε

Γιατί το 16:9 δεν είναι καλό για τίποτα άλλο εκτός από την ψυχαγωγία. Μια οθόνη 13" 16:9 είναι μικρότερη από μια οθόνη 13" 16:10 γιατί είναι πιο κοντή, επομένως, χάνεις screen real estate, σε σχέση με μια 16:10 που βολεύει για οτιδήποτε άλλο εκτός από ταινίες και βίντεο(Ιστοσελίδες, spreadsheets etc. Btw το 16:9 εξοικονομεί και χρήματα στους κατασκευαστές επειδή μπορούν να φτιάξετε περισσότερες οθόνες χρησιμοποιώντας την ίδια ποσότητα υλικών.
Προσωπικά απο όταν έπιασα στα χέρια μου laptop με 16:10 ένιωσα μεγάλη διαφορα σε productivity απότι με κλασσικό 16:9

οκ καταλαβαίνω το point σου

Αλλά όλη η απόλαυση ειδικά στις oled, είναι η προβολή βίντεο

Δεν είναι ωραίο να ΄χεις μαύρες μπάρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ο μόνος λόγος να δώσει κάποιος πάνω απο 1000€ για Windows είναι είτε επειδή θέλει gaming laptop, ή επειδή χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε Mac. 
 

Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο Mac. 

Έτσι πάνω από 1.000 λαπτοπ για να πεθάνει στα 4 χρόνια. Καμία λογική 

13 ώρες πριν, Choronzoon είπε

Γιατί έχουν ποιοτικά καλύτερα components . Έχουν καλύτερα ηχεία , καλύτερη οθόνη ,καλύτερο πληκτρολόγιο , καλύτερο τρακμπαντ( τόσο ποιοτικά όσο και σε software ) καλύτερα ηχεία ( μακράν ) . Δε μπαίνω στο θέμα CPU εκεί υπάρχουν διάφορες απόψεις ( προσωπικά τάσσομαι υπέρ x86 ) . Να σου δώσω ένα παράδειγμα , εγώ έχω ένα envy 14 , το πήρα 750 από 1000 , ειναι αλουμινένιο αλλά ποιότητα κράματος καμία σχέση σε σχέση με το Μακ ( απόδειξη το ποσό εύκολα χαράχτηκε ,μιλάμε της πλάκας ) έχει μια καλή αλλά πλαστική οθόνη , ηχεία πολύ μέτρια , τρακμπαντ απλά οκ . Αν ήταν να δώσω χίλια δε θα το έπαιρνα με τίποτα όπως καταλαβαίνεις διότι έχω μάθει σε κάτι καλύτερο .

το Μatebook είναι 15αρι γιατί συγκρίνεται με το 13 macbook air και όχι με το 15 που έχει 1.800;

παίρνεις 750€ και το macbook air m1, οχι το m2 είναι περσινος cpu με 8gb ram και 256gb χώρο. Δεν καταλαβαίνω τη λογική σας καθόλου και τι σύγκριση κάνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ο μόνος λόγος να δώσει κάποιος πάνω απο 1000€ για Windows είναι είτε επειδή θέλει gaming laptop, ή επειδή χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε Mac. 
 

Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο Mac. 

To οτι σε κάποιoυς μας αρέσουν τα windows και όχι αυτό το σίχαμα macos  σου περνά από το μυαλό,: Εχω macbook pro intel based με windows φυσικά, αν το macos, είχε ένα λειτουργικό file explorer σαν τον αντίστοιχο των windows και όχι το finder, αν μπορούσες να έχεις ανοικτά 40 παράθυρα στην task bar , αν μπορούσες να συνδέεις τους εξωτερικούς δίσκους  για backup με (copy, paste, move) και φυσικά το οποιοδήποτε περιφερειακό, android κινητό, obd διαγνωστικά κλπ, θα το συζητούσαμε, μέχρι τότε παραμένει παιδικό παιχνίδι για κόσμο όπου θέλει να μπει στο facebook να πατήσει like στην κρέπα που ανέβασε ο φίλος στο fb,,,, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Red Flags: 

1920 × 1200, 142 ppi
300 Nits (max)
16GB LPDDR4X (ας ελπίσουμε οτι δεν θα ειναι και soldered πάλι....)
HDMI 2.0

Κανένα πλούσιο παιδάκι του Δημοτικού ίσως να το καλύψει για να ανοίγει Word.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Exorgistis said:

Red Flags: 

1920 × 1200, 142 ppi
300 Nits (max)
16GB LPDDR4X (ας ελπίσουμε οτι δεν θα ειναι και soldered πάλι....)
HDMI 2.0

Κανένα πλούσιο παιδάκι του Δημοτικού ίσως να το καλύψει για να ανοίγει Word.

Σιγά μην ανοίγει word. 

Ίσως κανένα notepad με λίγη υπομονή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Zulualert said:

Εχω macbook pro intel based με windows φυσικά, αν το macos, είχε ένα λειτουργικό file explorer σαν τον αντίστοιχο των windows και όχι το finder, αν μπορούσες να έχεις ανοικτά 40 παράθυρα στην task bar

Για το Finder θα συμφωνήσω ότι είναι σιχαμα (ειδικά το dumbing down και το κρυμμένο path από default), ωστόσο αντιστοίχως "ημι-σιχαμα" είναι και ο file explorer των Windows. Είναι, κυριολεκτικά, ο πιο "buggy" file manager που έχω χρησιμοποιήσει σε οποιοδήποτε λειτουργικό. Στα 10αρια παλευόταν. Από τη στιγμή που έβαλαν tabs και άλλαξαν το interface, ειδικά στα 11, έχει γίνει πανηγύρι. Παράδειγμα, χθες είχα ανοίξει κάτι tabs του OneDrive και τα μισά είχαν κολλήσει στο "refresh" (δίπλα στο όνομα του tab είχε τον κύκλο που γυρίζει). Το path bar είχε κολλήσει να εμφανίζει "ghosted" το path (όπως όταν απλά πας το ποντίκι πάνω και το αφήνεις χωρίς να κλικαρεις). Γιατί, την πανάρχαια "εξυπνάδα" να τον "δέσουν" με την taskbar, πού την πάμε; Έτσι και κάνεις restart το ένα, γίνεται και το άλλο.

Χίλιες φορές να βάλεις οποιονδήποτε third party file manager, καλύτερη δουλειά θα κάνει.

Για το multitasking μπορούμε να μιλάμε μέρες. Έχω επιλέξει τα παράθυρα να μη γίνονται grouped και να φαίνεται όλο το όνομα. 3 pdf ανοιχτά (Adobe Reader) και, ενώ κλικαρα στο 1, να μην το επιλέγει, απλά να γυρνάει σε αυτό που είχα ανοίξει προηγουμένως. Οι εφαρμογές, όταν πρώτο ανοίγουν (και έχουν χώρο στην taskbar), αντί να εμφανίζουν όλο το όνομα, μερικές φορές εμφανίζουν μια πετσοκομμενη έκδοση χωρίς λόγο και αιτία (το έχω προσέξει με Firefox και Chrome). 

Τουλάχιστον τα 10 ήταν άσχημα, αλλά δούλευαν όπως έπρεπε (ή όπως έλεγαν). Στα 11 του έδωσαν και κατάλαβε, όχι αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Για το Finder θα συμφωνήσω ότι είναι σιχαμα (ειδικά το dumbing down και το κρυμμένο path από default), ωστόσο αντιστοίχως "ημι-σιχαμα" είναι και ο file explorer των Windows. Είναι, κυριολεκτικά, ο πιο "buggy" file manager που έχω χρησιμοποιήσει σε οποιοδήποτε λειτουργικό. Στα 10αρια παλευόταν. Από τη στιγμή που έβαλαν tabs και άλλαξαν το interface, ειδικά στα 11, έχει γίνει πανηγύρι. Παράδειγμα, χθες είχα ανοίξει κάτι tabs του OneDrive και τα μισά είχαν κολλήσει στο "refresh" (δίπλα στο όνομα του tab είχε τον κύκλο που γυρίζει). Το path bar είχε κολλήσει να εμφανίζει "ghosted" το path (όπως όταν απλά πας το ποντίκι πάνω και το αφήνεις χωρίς να κλικαρεις). Γιατί, την πανάρχαια "εξυπνάδα" να τον "δέσουν" με την taskbar, πού την πάμε; Έτσι και κάνεις restart το ένα, γίνεται και το άλλο.

Χίλιες φορές να βάλεις οποιονδήποτε third party file manager, καλύτερη δουλειά θα κάνει.

Για το multitasking μπορούμε να μιλάμε μέρες. Έχω επιλέξει τα παράθυρα να μη γίνονται grouped και να φαίνεται όλο το όνομα. 3 pdf ανοιχτά (Adobe Reader) και, ενώ κλικαρα στο 1, να μην το επιλέγει, απλά να γυρνάει σε αυτό που είχα ανοίξει προηγουμένως. Οι εφαρμογές, όταν πρώτο ανοίγουν (και έχουν χώρο στην taskbar), αντί να εμφανίζουν όλο το όνομα, μερικές φορές εμφανίζουν μια πετσοκομμενη έκδοση χωρίς λόγο και αιτία (το έχω προσέξει με Firefox και Chrome). 

Τουλάχιστον τα 10 ήταν άσχημα, αλλά δούλευαν όπως έπρεπε (ή όπως έλεγαν). Στα 11 του έδωσαν και κατάλαβε, όχι αστεία.

Δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό και φυσικά ο καθένας επιλέγει ότι τον εξυπηρετεί,  αν ας πούμε κάποιος γραφίστας, ανοίγει το macos και πηγαίνει στην εφαρμογή όπου τον εξυπηρετεί και εργάζεται εκεί τότε αυτά όπου έγραψα πιο πάνω δεν έχουν κάποια σημασία, στο δικό μου workflow, u;elv toyl;axiston 12 usb θύρες διαθέσιμες, 3 μονιτορ extended και 40 folders ανοικτά οπωσδήποτε να ανακαλώ αρχεία πάντα διαθέσιμα, και παράλληλα να παίρνω και backup για την εργασία μου, αυτό δεν θα μπορούσα καν να φανταστώ πως γίνεται σε mac, και ταυτόχρονα 120 tabs στον chrome....

με τον file explorer των windows δεν είχα ποτέ κανένα θέμα αντιμετωπίσει  σε άπειρα setup εδώ και  25χρόνια, εναλλακτικές υπάρχουν όπως ο total commander όπου είναι το πρώτο όπου εγκαθιστώ σε κάθε android συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Zulualert said:

Δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό και φυσικά ο καθένας επιλέγει ότι τον εξυπηρετεί,  αν ας πούμε κάποιος γραφίστας, ανοίγει το macos και πηγαίνει στην εφαρμογή όπου τον εξυπηρετεί και εργάζεται εκεί τότε αυτά όπου έγραψα πιο πάνω δεν έχουν κάποια σημασία, στο δικό μου workflow, u;elv toyl;axiston 12 usb θύρες διαθέσιμες, 3 μονιτορ extended και 40 folders ανοικτά οπωσδήποτε να ανακαλώ αρχεία πάντα διαθέσιμα, και παράλληλα να παίρνω και backup για την εργασία μου, αυτό δεν θα μπορούσα καν να φανταστώ πως γίνεται σε mac, και ταυτόχρονα 120 tabs στον chrome....

Δε διαφώνησα κάπου σε αυτό όσον αφορά το Mac. Και είναι και ο λόγος που δε χρησιμοποιώ Mac, γιατί δε μου δίνει το flexibility που χρειάζομαι. Πλέον βέβαια, ούτε Windows χρησιμοποιώ (εκτός κι αν θέλω Powerpoint, που φυσάει ως app), για διάφορους λόγους, όπως workflow flexibility, σταθερότητα, απόκριση και ευκολία εύρεσης packages και στησίματος συστήματος για coding, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο file manager. Ο explorer.exe δεν είναι παράξενο να κρασάρει, συμβαίνει πολλάκις. Και είναι ένας από τους λόγους που και η MS θέλει να το κάνει decoupling από την taskbar.

https://www.windowslatest.com/2022/12/22/microsoft-wants-to-make-windows-11-faster-by-decoupling-features-from-explorer-exe/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Exorgistis said:

Red Flags: 

1920 × 1200, 142 ppi
300 Nits (max)
16GB LPDDR4X (ας ελπίσουμε οτι δεν θα ειναι και soldered πάλι....)
HDMI 2.0

Κανένα πλούσιο παιδάκι του Δημοτικού ίσως να το καλύψει για να ανοίγει Word.

Soldered θα ειναι  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ο μόνος λόγος να δώσει κάποιος πάνω απο 1000€ για Windows είναι είτε επειδή θέλει gaming laptop, ή επειδή χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε Mac. 
 

Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο Mac. 

ή να θέλει touch screen ή να τον βολεύει οτι μπορεί να βάλει αργότερα 32GB RAM Και 2 TB SSD μόνος του χωρις να χρειάζεται να παει σε ειδικό μαγαζί που θα του πει καλησπέρα δώστε μας 100 ευρώ να ξεκινήσουμε να μιλάμε να μας πειτε τι θέλετε. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, AtiX είπε

Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να μην ενοχλείται απο την κατ’ εξακολούθηση αντιγραφή και να ενοχλείται από την διαπίστωση…

Γιατί είναι θέμα σύγκρισης το οποίο η ίδια εταιρία το επιδιώκει αντιγράφοντας τα MacBook…

...

Επεξ/σία από jodalar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...