Προς το περιεχόμενο

Huawei MateBook D 16 2024: Ο νέος φορητός υπολογιστής 16" έρχεται με εντυπωσιακή οθόνη και Intel Core i9 13ης γενιάς


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το MateBook D 16 της Huawei παρουσιάστηκε χθες στο Dubai και εκ πρώτης όψης φαίνεται άμεσα οικείο αφού διατηρεί τον ίδιο κομψό σχεδιασμό και την ίδια οθόνη 16 ιντσών με τον προκάτοχό του.

Ωστόσο, κάτω από το κομψό σασί αλουμινίου κρύβεται μια σειρά από δελεαστικές βελτιώσεις. Αυτό που ξεχωρίζει άμεσα είναι χωρίς η αμφιβολία η IPS οθόνη των 16”, με ανάλυση 2520 x 1680, ρυθμό ανανέωσης 60Hz, καταλαμβάνοντας το 90% της εμπρόσθιας επιφάνειας εξαιτίας των ελάχιστων bezels. Η Huawei επιλέγει αναλογία διαστάσεων 16:10 κάτι που σημαίνει περισσότερο κατακόρυφο χώρο για περιήγηση σε μακροσκελή έγγραφα και λογιστικά φύλλα. Για να αυξηθεί περαιτέρω η ευελιξία, επιστρέφει το hinge των 180 μοιρών, επιτρέποντας στην οθόνη να τοποθετηθεί σε πλήρως επίπεδη θέση, κάτι βολικό για διαμοιρασμό ή χρήση γραφίδας. 

Άλλος τομέας που ξεχωρίζει στο νέο MateBook D 16 είναι η κατασκευή του, με την εταιρεία να έχει επιλέξει κράμα αλουμινίου με αμμοβολή, μεταλλικό πλαίσιο με υψηλή ποιότητα ενώ το πάχος διατηρείται στα 17 mm. Επιπλέον είναι από τα πιο εύκολα στη μεταφορά laptops 16” στην αγορά αφού το βάρος δεν ξεπερνά τα 1.7 κιλά. Το μικρότερο αποτύπωμα σίγουρα το καθιστά ευχάριστο για καθημερινή μετακίνηση ή εργασία εν κινήσει. 

Η μεγαλύτερη αλλαγή πάντως τη συναντάμε στο εσωτερικό και δεν είναι άλλη από τον επεξεργαστή 13ης γενιάς Core i9-13900H της Intel, βασισμένος στην αποδοτική υβριδική αρχιτεκτονική των 10nm+. Με 14 ισχυρούς πυρήνες (6 πυρήνες απόδοσης + 8 αποδοτικοί πυρήνες) και 20 threads, ξεκλειδώνει μια σειρά από αξιοσημείωτα κέρδη επιδόσεων σε σχέση με τον προκάτοχό του. Επιπλέον ο χρήστης θα πρέπει να περιμένει άφθονη ταχύτητα, απόκριση και επιτάχυνση των πάντων, από το coding, στο export video έως και δημιουργία 3D projects. 

image.jpeg.791754289cb0c1bb8fc8deb1ac079703.jpeg

Συνοδεύεται από επιλογές 16GB ή 32GB LPDDR5 RAM, αποθηκευτικό χώρο M.2 NVMe PCIe SSD 512GB και τα ενσωματωμένα γραφικά Intel Iris Xe. Όπως θα περίμενε κανείς, οι θερμικές ιδιότητες παίζουν καθοριστικό ρόλο στην αξιοποίηση όλης αυτής της ισχύος χωρίς να περιορίζεται η CPU ή να προκαλούνται υψηλές θερμοκρασίες. Για το σκοπό αυτό, το προηγμένο σύστημα ψύξης Dual Shark Fin κάνει αποτελεσματικά τη δουλειά του μέσω δύο υπερμεγέθων ανεμιστήρων και άφθονου εξαερισμού θερμότητας.

Τέλος, η μπαταρία 70Wh του MateBook 16 προσφέρει σύμφωνα με τη Huawei την αυτονομία που χρειάζονται οι επαγγελματίες και οι φοιτητές όταν εργάζονται εν κινήσει. Το πληκτρολόγιο με οπίσθιο φωτισμό και το μεγάλο touchpad εξασφαλίζουν επίσης άνετη παρατεταμένη χρήση, όπως και το έξυπνο αριθμητικό πληκτρολόγιο που είναι ενσωματωμένο στη διάταξη. Βρίσκουμε ακόμα στο άνω μέρος της οθόνης και μια ενσωματωμένη κάμερα IR με AI noise cancellation, η οποία συμβάλλει στην πραγματοποίηση καθαρών κλήσεων συνδιάσκεψης.  

Το Huawei MateBook D 16 αναμένεται σύντομα και στην ελληνική αγορά με το κόστος για τη βασική έκδοση να έχει οριστεί στα 899€. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το έργο αλλά δεν έχει δράκο. https://consumer.huawei.com/en/laptops/matebook-d-16-2023/specs/  Στην αναλυτική σελίδα με τα specs αναφέρει ότι αρχίζει με Ι5 επεξεργαστή που θα αφορά και τα 900 ευρώ starting price, έχει HDMI 2.0 και όχι 2.1, Bluetooth 5.1, καμία αναφορά στο πόσες ώρες κρατάει η μπαταρία, και αναφέρεται ότι το resolution screen ξεκινάει από full hd 1920 × 1200, 142 ppi. Νομίζω ότι όσο και αν προσπαθούν να αντιγράψουν το Macbook Air ως design αυτή την στιγμή σε σχέση με το Macbook Air 15 είναι μέρα με την νύχτα. Το μόνο που οφείλω να δώσω ως θετικό είναι ότι έχει 16gb Ram αντί για 8 της άπληστης εταιρείας με το μήλο. Ξαναδείτε στο άρθρο την ανάλυση στην οθόνη γιατί δεν νομίζω ότι είναι όπως αναφέρεται 2560Χ1680. Επίσης υπάρχει αναφορά για maximun ram στα 16gb και 1tb ssd. https://consumer.huawei.com/en/laptops/

MateBook D 16 2024 was announced in China last month and brings 16-inch IPS LCD with 1920×1200px resolution, a 16:10 aspect ratio and up to 300 nits peak brightness. Huawei fit a full-sized keyboard with a dedicated numpad, five-point touchpad, dual speakers and dual microphones.

Huawei MateBook D 16 2024
Huawei MateBook D 16 2024

The baseline model brings a 13th Gen Intel Core i5 processor and Intel UHD graphics while the higher-end models get i7 and i9 processors with Intel Iris Xe graphics. All models are equipped with 16GB LPDDR4X RAM and 1TB M.2 SSD of the 2280 variety.

MateBook D16 will launch in the UK and Europe and will be offered on in several configurations ranging from €999 for the Intel Core i5 13th Gen model with 16GB RAM and 521GB storage to €1,399 for the Core i9 version with 16GB RAM and 1TB storage. Pre-orders start on January 8 while open sales begin on January 22

https://www.gsmarena.com/huawei_matepad_air_papermatte_edition_announced_matebook_d_16__2024_comes_to_europe-news-60895.php

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Τι εντυπωσιακό έχει η οθόνη  σε σχέση με πχ Galaxy book 3 (OLED 2880x1800 120HZ);

Τίποτα , μουφα οθόνη είναι ούτε 300 νιτ δε θα πιάνει με βαση και τα σπεκ που έδωσε ο φίλος από πάνω και ούτε αναφέρουν τίποτα για srgb κλπ .Ενα αντίγραφο τον μακμπουκ είναι και όχι και τόσο φτηνό . 

Edit : ακόμα και στη πρώτη φωτό φαινετε ότι είναι μέτρια πολύ η οθόνη , ούτε να το κρύψουν δε μπορούν και όμως αυτό διαφημίζουν . Οι δυτικές πολευθνικες μας θεωρούν κορόιδα / μυρμήγκια και οι κινεζικές ηλίθιους / white monkeys .

Επεξ/σία από Choronzoon
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Τίποτα , μουφα οθόνη είναι ούτε 300 νιτ δε θα πιάνει με βαση και τα σπεκ που έδωσε ο φίλος από πάνω και ούτε αναφέρουν τίποτα για srgb κλπ .Ενα αντίγραφο τον μακμπουκ είναι και όχι και τόσο φτηνό . 

Edit : ακόμα και στη πρώτη φωτό φαινετε ότι είναι μέτρια πολύ η οθόνη , ούτε να το κρύψουν δε μπορούν και όμως αυτό διαφημίζουν . Οι δυτικές πολευθνικες μας θεωρούν κορόιδα / μυρμήγκια και οι κινεζικές ηλίθιους / white monkeys .

Αυτή η καραμέλα πια όλα αντίγραφα των μακ ας σταματήσει κάποια  στιγμή ....έχει καταντήσει επαναλαμβανόμενα κουραστικό πια σε κάθε άρθρο εδώ μέσα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος να δώσει κάποιος πάνω απο 1000€ για Windows είναι είτε επειδή θέλει gaming laptop, ή επειδή χρησιμοποιεί συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε Mac. 
 

Σε κάθε άλλη περίπτωση μόνο Mac. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jodalar είπε

Αυτή η καραμέλα πια όλα αντίγραφα των μακ ας σταματήσει κάποια  στιγμή ....έχει καταντήσει επαναλαμβανόμενα κουραστικό πια σε κάθε άρθρο εδώ μέσα.

Μα είναι φίλε μου τι να κάνουμε δε το λέω ελιτιστικα . Τα d πριν μερικά χρόνια τα πούλαγαν στα 500-700 και τώρα ξεκινάνε από χιλιάρικο κοντά . Οπότε πρέπει να γίνονται και οι ανάλογες συγκρίσεις . 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμπαθητικό λαπτοπ και μίνιμαλ , μου αρέσει , θα το συνδύαζα με ένα Huawei κινητό και ακουστικά Huawei

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Μα είναι φίλε μου τι να κάνουμε δε το λέω ελιτιστικα . Τα d πριν μερικά χρόνια τα πούλαγαν στα 500-700 και τώρα ξεκινάνε από χιλιάρικο κοντά . Οπότε πρέπει να γίνονται και οι ανάλογες συγκρίσεις . 

Ναι και λοιπόν? Είναι σαν να λέμε ότι μόνο τα mac μπορούν να χτυπάνε τιμη πάνω από χιλιάρικο και καμία άλλη εταιρεία. Υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος που ορίζει πόσο θα πουλήσει ο κάθε κατασκευαστής? Είναι σαν να ανοίξω εγώ δικιά μου εταιρεία και να αποφασίσω ότι θέλω να πουλάω laptop πάνω από 5 χιλιάρικα το κομμάτι υπάρχει κάποιος μου το απαγορεύει? Γιατί δηλαδή τα μακ πάντα είναι το μέτρο σύγκρισης στην ακρίβεια και πόσο θα πουλήσει κάθε άλλος κατασκευαστής? Δεν μιλάμε για φαρμακευτική εταιρεία που κατέχει την πατέντα και την κρατάει για κάμποσα χρόνια  ούτε για κάτι γενοσημο.μιλάμε για μια ελεύθερη αγορά.

Επεξ/σία από jodalar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Μα είναι φίλε μου τι να κάνουμε δε το λέω ελιτιστικα . Τα d πριν μερικά χρόνια τα πούλαγαν στα 500-700 και τώρα ξεκινάνε από χιλιάρικο κοντά . Οπότε πρέπει να γίνονται και οι ανάλογες συγκρίσεις . 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό και πάντα η σύγκριση όπου μπορεί να γίνει σε όμοια πράγματα έχει όφελος για τον καταναλωτή και ο ανταγωνισμός φτιάχνεις τιμές και specs γίνονται καλύτερα σε συντομότερο χρόνο. Για παράδειγμα περιμένουμε όλοι να δούμε τις προτάσεις από τον επόμενο χρόνο arm λαπτοπς και να τα συγκρίνουμε αμέσως μετά με όλη την σειρά Macbook Pro / Air σε τιμή, απόδοση, γραφικά, μπαταρία ώστε να δούμε τι μας ωφελεί παραπάνω για να αγοράσουμε. Από την άλλη ίσως δούμε πιο καλύτερη τιμολογιακή πολιτική στα επόμενα Macbook Air M3 αν έρθει κάτι τέτοιο προς και πάλι όφελος όσων θα έπαιρναν ούτως ή άλλως Apple Laptops. Και κάτι μου λέει ότι η αρχή θα γίνει από την ερχόμενη σειρά των Macbook Air που θα έρθουν με 12 ή 16 gb ram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jodalar είπε

Ναι και λοιπόν? Είναι σαν να λέμε ότι μόνο τα mac μπορούν να χτυπάνε τιμη πάνω από χιλιάρικο και καμία άλλη εταιρεία. Υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος που ορίζει πόσο θα πουλήσει ο κάθε κατασκευαστής? Είναι σαν να ανοίξω εγώ δικιά μου εταιρεία και να αποφασίσω ότι θέλω να πουλάω laptop πάνω από 5 χιλιάρικα το κομμάτι υπάρχει κάποιος μου το απαγορεύει? Γιατί δηλαδή τα μακ πάντα είναι το μέτρο σύγκρισης στην ακρίβεια και πόσο θα πουλήσει κάθε άλλος κατασκευαστής? Δεν μιλάμε για φαρμακευτική εταιρεία που κατέχει την πατέντα και την κρατάει για κάμποσα χρόνια  ούτε για κάτι γενοσημο.μιλάμε για μια ελεύθερη αγορά.

Γιατί έχουν ποιοτικά καλύτερα components . Έχουν καλύτερα ηχεία , καλύτερη οθόνη ,καλύτερο πληκτρολόγιο , καλύτερο τρακμπαντ( τόσο ποιοτικά όσο και σε software ) καλύτερα ηχεία ( μακράν ) . Δε μπαίνω στο θέμα CPU εκεί υπάρχουν διάφορες απόψεις ( προσωπικά τάσσομαι υπέρ x86 ) . Να σου δώσω ένα παράδειγμα , εγώ έχω ένα envy 14 , το πήρα 750 από 1000 , ειναι αλουμινένιο αλλά ποιότητα κράματος καμία σχέση σε σχέση με το Μακ ( απόδειξη το ποσό εύκολα χαράχτηκε ,μιλάμε της πλάκας ) έχει μια καλή αλλά πλαστική οθόνη , ηχεία πολύ μέτρια , τρακμπαντ απλά οκ . Αν ήταν να δώσω χίλια δε θα το έπαιρνα με τίποτα όπως καταλαβαίνεις διότι έχω μάθει σε κάτι καλύτερο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jodalar είπε

Αυτή η καραμέλα πια όλα αντίγραφα των μακ ας σταματήσει κάποια  στιγμή ....έχει καταντήσει επαναλαμβανόμενα κουραστικό πια σε κάθε άρθρο εδώ μέσα.

Πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να μην ενοχλείται απο την κατ’ εξακολούθηση αντιγραφή και να ενοχλείται από την διαπίστωση…

12 λεπτά πριν, jodalar είπε

Ναι και λοιπόν? Είναι σαν να λέμε ότι μόνο τα mac μπορούν να χτυπάνε τιμη πάνω από χιλιάρικο και καμία άλλη εταιρεία. Υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος που ορίζει πόσο θα πουλήσει ο κάθε κατασκευαστής? Είναι σαν να ανοίξω εγώ δικιά μου εταιρεία και να αποφασίσω ότι θέλω να πουλάω laptop πάνω από 5 χιλιάρικα το κομμάτι υπάρχει κάποιος μου το απαγορεύει? Γιατί δηλαδή τα μακ πάντα είναι το μέτρο σύγκρισης στην ακρίβεια και πόσο θα πουλήσει κάθε άλλος κατασκευαστής? Δεν μιλάμε για φαρμακευτική εταιρεία που κατέχει την πατέντα και την κρατάει για κάμποσα χρόνια  ούτε για κάτι γενοσημο.μιλάμε για μια ελεύθερη αγορά.

Γιατί είναι θέμα σύγκρισης το οποίο η ίδια εταιρία το επιδιώκει αντιγράφοντας τα MacBook…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχουν τα μακ touch screen και τους αντεγραψε η χουβει? 😁🤣 ή οταν βλεπετε αλουμινιο ειναι αντιγραφη των μακ? 

για οσους μιλουν για  ποιοτικα components των μακ , πιθανον ξεχασατε κατι πληκτρολογια  μουφες (μπατερφλαι εφεκτ) , κατι οθονες που ξεφλουδιζαν σε air των 1000+ ευρω, καμμενες καρτες γραφικων λογω αθλιας ψυξης προς χαρη του ντιζαιν . 

Y.Γ Σε κανεναν δεν αρεσει η ανοδος τιμης μιας συσκευης απο 800 σε1000/1100. Ευτυχως όσοι θελουν windows εχουν πολλές επιλογες ποιοτικότατες. Ο Ανταγωνισμός οφελεί τον καταναλωτη. Το μονοπωλιο ΟΧΙ. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...