Προς το περιεχόμενο

Oι δημιουργοί του Doom ενώνονται για μια συγκινητική κουβέντα για τα 30 χρόνια του θρυλικού FPS


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Η Γαλλία μια εποχή έβγαζε διαμάντια 

Και τώρα έχει πάλι αρχίσει να βγάζει καλά πράγματα 

44 λεπτά πριν, Koopas είπε

Ισχύει (Infogrames, Titus, Delphine). Πάντως, αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα (Doom), έχουμε όλοι "ξυπνήσει" από τη νοσταλγία του παρελθόντος.

Όντως ξεφύγαμε λίγο αλλά τι να κάνεις ...αναμνήσεις . Για το doom τώρα το έπαιξα τελευταία φορά στο σουίτς καπάκι με doom 2 και  final doom ( τσάμπα στο doom 2) . Συνεχίζει να είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ever και στέκεται άνετα σήμερα . Το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια της 3d realms ( duke , blood κλπ ) . Βοηθάει επίσης στις κονσόλες ότι στοχεύεις απλά ευθεία και τέρμα, δε χάνεις κάτι σε σχέση με mouse- keyboard όπως με νεότερα shooter .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TNT2 είπε

Πριν λίγες μέρες τελείωσα την έκδοση doom 3 bfg, που έχει κ τα δυο expansions του Doom 3. 

Παιζόταν τοοοοσο ευχάριστα κ άνετα σαν να μην πέρασε μια μέρα.

Θυμάμαι όταν είχε πρωτοβγει ούτε η 9700 pro ήταν αρκετά δυνατή για να το τρέξει με όλα τέρμα. Χρειάστηκε η επόμενη γενιά για να τα καταφέρει με την 9800 xt.

Η 9800 δεν ήταν αρκετή για DOOM 3 max settings. Ήθελες επόμενη γενιά(Χ800ΧΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Koopas είπε

Ισχύει (Infogrames, Titus, Delphine). Πάντως, αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα (Doom), έχουμε όλοι "ξυπνήσει" από τη νοσταλγία του παρελθόντος.

Titus???? πω πω τι μου θύμησες ......  MODE 0 160Χ200pixel και 16 χρώματα στον 6128, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως εκεί στην Titus κατάφεραν να προβάλουν την εισαγωγική εικόνα του CRAZY CARS 2 full screen στην οθόνη του 6128 ??(χωρίς BORDER παρακαλώ), μήπως ξέρει κάποιος?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, toxoths73 είπε

Titus???? πω πω τι μου θύμησες ......  MODE 0 160Χ200pixel και 16 χρώματα στον 6128, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως εκεί στην Titus κατάφεραν να προβάλουν την εισαγωγική εικόνα του CRAZY CARS 2 full screen στην οθόνη του 6128 ??(χωρίς BORDER παρακαλώ), μήπως ξέρει κάποιος?

Εποχές που οι προγραμματιστές (ειδικά οι level designers) έπαιζαν με τα μυαλά μας και όχι με την τσέπη μας. 😛 Ψεύτης θα βγω αν σου απαντήσω για τον 6128, είχα ξεκινήσει από τον μαγικό κόσμο της Amiga 500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Koopas είπε

Εποχές που οι προγραμματιστές (ειδικά οι level designers) έπαιζαν με τα μυαλά μας και όχι με την τσέπη μας. 😛 Ψεύτης θα βγω αν σου απαντήσω για τον 6128, είχα ξεκινήσει από τον μαγικό κόσμο της Amiga 500.

Καλά σχεδόν όλοι στην AMIGA καταλήξαμε .... τι να λέμε τώρα ενώ είχα συνηθίσει τον ήχο και τα γραφικά του AMSTRAD νόμιζα εκείνη την εποχή (1987) ότι AMSTRAD και ξερό ψωμί. Έλα μου ντε που ήρθε η ώρα να πάρω AMIGA 500 και για "κακή" μου τύχη μου δώσαν δώρο το SHADOW OF THE BEAST 2 και όταν το έβαλα να φορτώσει έπαθα σοκ και άρχισα να ψάχνω μέσα στο σπίτι από πού κλαίει το μωρό!!!!!    

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toxoths73 είπε

Καλά σχεδόν όλοι στην AMIGA καταλήξαμε .... τι να λέμε τώρα ενώ είχα συνηθίσει τον ήχο και τα γραφικά του AMSTRAD νόμιζα εκείνη την εποχή (1987) ότι AMSTRAD και ξερό ψωμί. Έλα μου ντε που ήρθε η ώρα να πάρω AMIGA 500 και για "κακή" μου τύχη μου δώσαν δώρο το SHADOW OF THE BEAST 2 και όταν το έβαλα να φορτώσει έπαθα σοκ και άρχισα να ψάχνω μέσα στο σπίτι από πού κλαίει το μωρό!!!!!    

Βλέπω σε σημάδεψε αρκετά, ώστε να το κάνεις Avatar!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Koopas said:

Όταν παίζαμε FPS σε παιχνίδια της AMIGA, οι άλλοι έτρωγαν φιστίκια!
 

1512598951-Alcatraz-09-Rekkimaru-1752667183.png

ντελικατέσεν πίνατς τρώγαμε απο τα χεράκια της μάνας των FPS αλλά μάλλον ήταν πολύ αλμυρά για σας! χαχαχαχ

0000002413.600x338.jpg.7a10dc7b49f8085c605fcdd8714a0b89.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, toxoths73 είπε

Καλά σχεδόν όλοι στην AMIGA καταλήξαμε .... τι να λέμε τώρα ενώ είχα συνηθίσει τον ήχο και τα γραφικά του AMSTRAD νόμιζα εκείνη την εποχή (1987) ότι AMSTRAD και ξερό ψωμί. Έλα μου ντε που ήρθε η ώρα να πάρω AMIGA 500 και για "κακή" μου τύχη μου δώσαν δώρο το SHADOW OF THE BEAST 2 και όταν το έβαλα να φορτώσει έπαθα σοκ και άρχισα να ψάχνω μέσα στο σπίτι από πού κλαίει το μωρό!!!!!    

Το αγαπημενο μου series σε Amiga 🤘
Ειχα ξεκινησει καποια στιγμη να κανω remake το SOTB III σε PC αλλα το παρατησα. Εχω κανει capture τα title screens και το parallax scrolling.
Θα με κανεις να το ξαναξεκινησω!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Koopas είπε

Όταν παίζαμε FPS σε παιχνίδια της AMIGA, οι άλλοι έτρωγαν φιστίκια!
 

1512598951-Alcatraz-09-Rekkimaru-1752667183.png

Χωρις να διαφωνω για το παιχνιδι, δεν ειναι το ιδιο FPS στυλ με Doom.
Βασικα αυτο εφερνε προς Eye of the Beholder στυλ οπτικης (καθαρα 2D δηλαδη που φαινοταν σαν 3D)

Επεξ/σία από negator2vc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, immortalx είπε

Το αγαπημενο μου series σε Amiga 🤘
Ειχα ξεκινησει καποια στιγμη να κανω remake το SOTB III σε PC αλλα το παρατησα. Εχω κανει capture τα title screens και το parallax scrolling.
Θα με κανεις να το ξαναξεκινησω!

 

Πας καλά? και το λεςςςςς κιόλας έπρεπε να το έχεις ξαναξεκινήσει χτες. Εκτός αν θέλεις να βλέπεις στην ελεύθερη ώρα σου τον Ευαγγελάτο το Χατζηνικολάου και όλους τους πολιτικούς ηγέτες μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι όταν αγόρασα το Doom για 3DO... Με το που επιλέγω βαθμό δυσκολίας και μπαίνω στο παιχνίδι και βλέπω ποσό μικρό ήταν το παράθυρο που έπαιζες έπαθα σοκ. Μιλάμε για να έχει σωστό framerate.το παράθυρο έπρεπε να μικρύνει όσο ένα γραμματόσημο. Οποίοι το έχουν παίξει σίγουρα το θυμούνται. Εκεί κατάλαβα ότι οι δυνατότητες του 3do ηταν πολυ περιορισμενες. Το port για το 3do το ειχε γραψει η Rebecca Heineman η οποια ειχε καταβαλει καθε προσπαθεια στον περιορισμενο χρονο που ειχε.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxoths73 είπε

Titus???? πω πω τι μου θύμησες ......  MODE 0 160Χ200pixel και 16 χρώματα στον 6128, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως εκεί στην Titus κατάφεραν να προβάλουν την εισαγωγική εικόνα του CRAZY CARS 2 full screen στην οθόνη του 6128 ??(χωρίς BORDER παρακαλώ), μήπως ξέρει κάποιος?

overscan

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα επανέλθω στο θέμα με σάτιρα μέσα από το αγαπημένο μου FPS.

 

5634-duke-nukem-3d-dos-screenshot-that-s-one-doomed-space-marine-765378087.png

1 ώρα πριν, pipboy2000 είπε

ντελικατέσεν πίνατς τρώγαμε απο τα χεράκια της μάνας των FPS αλλά μάλλον ήταν πολύ αλμυρά για σας! χαχαχαχ

0000002413.600x338.jpg.7a10dc7b49f8085c605fcdd8714a0b89.jpg

1992, αργήσατε κύριε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Koopas said:

Και θα επανέλθω στο θέμα με σάτιρα μέσα από το αγαπημένο μου FPS.

 

5634-duke-nukem-3d-dos-screenshot-that-s-one-doomed-space-marine-765378087.png

1992, αργήσατε κύριε!

ε και το αλκτράζ το 1992 το σερβίρανε, απλά όπως και να το κάνουμε, το καλό το πιάτο το έφαγαν οι πισάδες! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...