Προς το περιεχόμενο

pc χανει το σημα στο μονιτορ ανα περιοδους χωρις λογο


sakisfanariotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω 2 pc συνδεδεμενα (με hdmi εξοδους) σε 1 μονιτορ με 1 mouse και πληκτρολογιο μεσω switch το ενα απο αυτα ειναι με 550 τροφοδοτικο 2 σκληρους (1ssd+1sata) με μητρικη msi και επεξεργαστη  amd 5600G οπου και χρησιμοποιω την ενσωματωμενη καρτα γραφικων εδω και 1 χρονο περιπου ξαφνικα ξεκινησε απο το πουθενα στην αρχη σπανιως να χανει το σημα στην οθονη για 1-3 δευτερα και να επανερχετε το τελευταιο ομως 6μηνο το εκανε με συχνοτητα καθε απο 20 λεπτα εως και 2 ωρες δηλαδη εχανε το σημα για καποια δευτερολεπτα  μεχρι και την προηγουμενη εβδομαδα οπου εχασε το σημα και δεν ξαναεδωσε . αμεσως αλαξα καλωδιο hdmi τιποτα αλαξα 2 μονιτορ τιποτα αλαξα σκληρο και εκανα καθαρη εγκατασταση μηπως και εφτεγε κατι απο το λογισμικο τιποτα οποτε το εστειλα στην Msystem για επισκευη μου το επεστρεψαν σε 3 μερες λεγοντας μου το pc  λειτουργει κανονικα και χωρις κανενα προβλημα . ρωτησα αν το αφησαν να δουλεψει συνεχως 1-2 μερες και ειπαν ναι εκαναν κα ιενα απλο benchmark μου το εβαλαν συνημενο και το εστειλαν πισω. με το που το συνδεσα μετα απο 2 περιπου ωρες το προβλημα επανηρθε δρυμιτερο  και παλι σαφως χαθηκε τελειως μα τελειως το σημα απο τον υπολογιστη .Να υποθεσω οτι φταιει ειτε το cpu με την ενσωματωμενη gpu η το motherboard? η πιστευετε οτι φταιει κατι αλλο  ακουω αποψεις ........... παρεπιμπτοντως το αλλο pc δουλευε και δουλευει κανονικα στο μονιτορ οποτε δεν μπορει να ειναι το μονιτορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες όλα τα παραπάνω, δε βλέπω πουθενά να λες οτι δοκίμασες χωρίς το swich.

Ελπίζω να είναι στα πράγματα που έχεις αποκλείσει γιατί με όσα λες παραπάνω φαίνεται να είναι ο μοναδικός υποψήφιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραλειψη μου εννοειτε πηρα το pc και το πηγα μονο του μεσα σε αλλο μονιτορ που εχει και αυτο συνδεδεμενο pc και παλι τα ιδια οποτε ακουω αποψεις ααα εβαλα καποια στιγμη και αλλη καρτα κοινως κουμπωσα μια αντι της ενωσματωμενης και παλι τα ιδια οποτε ακουω αποψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/12/2023 στις 7:56 ΠΜ, sakisfanariotis είπε

παραλειψη μου εννοειτε πηρα το pc και το πηγα μονο του μεσα σε αλλο μονιτορ που εχει και αυτο συνδεδεμενο pc και παλι τα ιδια οποτε ακουω αποψεις ααα εβαλα καποια στιγμη και αλλη καρτα κοινως κουμπωσα μια αντι της ενωσματωμενης και παλι τα ιδια οποτε ακουω αποψεις

Να τα πάρουμε ένα ενα:

Καλώδιο: θεωρώ ότι δοκίμασες με άλλο καλωδιο

Monitor (γενικά) και υποδοχή καλωδίου στο monitor: Λες ότι δοκίμασες και άλλο monitor.

Έξοδοι GPU: δοκίμασες μήπως να τεστάρεις και την DP θύρα?

GPU: δοκίμασες και εξωτερική κάρτα και κάνει τα ίδια. Ελπίζω να θυμήθηκες να βάλεις το καλώδιο στην έξοδο της νέας κάρτας βέβαια.

Μενουν ως πιθανότητες τα:

Drivers: δοκίμασε να ξανακατεβασεις τους drivers

Malware: τρέξε ένα καλό antivirus. Υπάρχει περίπτωση ένα malwareνα δημιουργεί τέτοια θέματα.

Θερμοκρασίες CPU/GPU: τσέκαρε να δεις μήπως για κάποιο λόγο ανεβαίνουν αρκετά. Ίσως θέλει καμιά πάστα αλλαγή ή το ανεμιστηράκι δεν δουλεύει καθόλου.

Ρεύματα PSU: μπορεί το τροφοδοτικο σου να τα φτύνει σιγά σιγά και να μην δίνει σωστά ρεύματα συνέχεια. Μπορεί να είναι ακόμη και το καλώδιο που δίνει ρεύμα στo CPU/mobo.

Χώρος σε SSD: φαίνεται περίεργο αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η έλλειψη χώρου στον SSD έχει δημιουργήσει τέτοια θέματα! 

Motherboard: και έκει μπορεί να υπάρχει θέμα με οτιδήποτε (capacitor, ρεύματα, CPU)

Ξεκινά τσεκαροντας αυτά που μπορείς. Κάνε και ένα update τα Windows και βλέπεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...