Προς το περιεχόμενο

Μεγαλύτερο iPad Air, iPad Pro με OLED οθόνη και MacBook Air με M3 έρχονται στις αρχές του 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τoν δημοσιογράφο του Bloomberg για θέματα της Apple, Mark Gurman, η εταιρεία από το Κουπερτίνο ετοιμάζει μεγάλες προσθήκες για το 2024 με την κυκλοφορία ενός μεγαλύτερου iPad Air καθώς και του πολυσυζητημένου iPad Pro με OLED οθόνη.

Επιπλέον, η εταιρεία θα κυκλοφορήσει μια ανανεωμένη έκδοση του MacBook Air με το νέο επεξεργαστή M3 της Apple που μόλις έκανε ντεμπούτο στο ανανεωμένο MacBook Pro 14 ιντσών καθώς και στους νέους iMac

Το νέο iPad Air θα διαθέτει, σύμφωνα με τις πληροφορίες, οθόνη 12,9 ιντσών και το οποίο θα προστεθεί στο υπάρχον μοντέλο των 10,9 ιντσών, φέρνοντας τη σειρά πολύ πιο κοντά στις επιλογές του iPad Pro των 11 και 12,9 ιντσών. Ο Gurman δεν έδωσε συγκεκριμένη ημερομηνία κυκλοφορίας, αναφέροντας απλώς ότι οι συσκευές θα κυκλοφορήσουν «στις αρχές του 2024» -πιθανόν μέσα στο Μάρτιο- προσθέτοντας ότι η Apple ελπίζει να αναπτερώσει τις πωλήσεις και των δύο σειρών.

Η εταιρεία θα κυκλοφορήσει επίσης μια νέα έκδοση του Apple Pencil, αναφέρει ο Gurman. Το νέο Pencil θα αποτελέσει την τρίτη γενιά της βασικής συσκευής Pencil, οπότε θα ήταν πιθανότατα παρόμοιο με αυτό που κυκλοφόρησε η εταιρεία πριν από πέντε χρόνια. Πιο πρόσφατα, η Apple ανανέωσε τη σειρά Pencil με το πιο οικονομικό - αλλά μη συμβατό με το φθηνότερο iPad της - Apple Pencil με USB-C. Αναμένεται επίσης ότι η εταιρεία θα κυκλοφορήσει νέα πληκτρολόγια iPad Magic Keyboard.

Ο Gurman έχει πει στο παρελθόν ότι το νέο iPad Pro που αναμένεται το 2024 θα αντιπροσωπεύει τον πρώτο σημαντικό ανασχεδιασμό για το tablet από το 2018, τη χρονιά που η Apple παρουσίασε τη νέα επίπεδη σχεδίαση που τελικά έφτασε στο 10ης γενιάς iPad του περασμένου έτους.

Φέτος, η εταιρεία κυκλοφόρησε τη σειρά των iPhone 15 που ανασχεδιάστηκε ελαφρώς με στρογγυλότερες άκρες. Τα μοντέλα Pro έχουν πλευρές από τιτάνιο και λεπτότερα πλαίσια που μίκρυναν τις εξωτερικές διαστάσεις των smartphone αντί να μεγαλώσουν τις οθόνες, και φαίνεται πιθανό τα νέα iPad να υιοθετήσουν τουλάχιστον ορισμένα από τα ίδια σχεδιαστικά στοιχεία. Επίσης η εταιρεία ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει το πολυαναμενόμενο σύστημα mixed reality, το Apple Vision Pro.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, S2Katana είπε

Αναμενόμενο για το Air. Ίδια στρατηγική με το iPhone Plus. Το δε iPad Pro 12,9 θα γίνει απλησίαστο.

Αρχίζει και γίνεται υπερβολικό, ένα tablet που πολύ πιθανών σε μια μεσαία έκδοση θα ξεπερνάει τα 2000€. Δεν λέω, πολύ καλό και δυνατό αλλά η τιμή θα έπρεπε να είναι μικρότερη από ένα MacBook Air. 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ipad pro και air:

1) έχουν υποστήριξη για πολλά χρόνια μετά από την ημερομηνία κυκλοφορίας

2) η επεξεργαστική τους ισχύ είναι σε άλλα επίπεδα από τον ανταγωνισμό. Μιλάμε για αρκετά σκαλία πάνω...

3) Έχουν αρκετές επαγγελματικές εφαρμογές πολύ υψηλού επιπέδου. Από προγραμματισμό μέχρι επεξεργασίας εικόνας, βίντεο και ήχου.

4) Έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής.

5) Είναι ακριβά.

Δεν βλέπω τίποτα αταίριαστο στα παραπάνω. Είναι κορυφαία και κοστίζουν. Όποιος γκρινιάζει για την τιμή ας αγοράσει κάποιο android tablet χαμηλότερης αξίας. Αν κάποιος θέλει tablet για απλή χρήση, τότε δεν αγοράζει pro ή air. Ακόμα και το ipad 9 2021 είναι αξιοπρεπέστατο για απλά πράγματα, αλλιώς σε android, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες για αυτό το σενάριο χρήσης.

Από την άλλη, αν κάποιος δε βολεύεται με το λειτουργικό, τότε δεν κοιτάει καν τα ipad εξαρχής.

Με την προσθήκη του Μ3 σε ipad pro και air, η Apple φεύγει, πάλι, πολύυυ μπροστά σε επιδόσεις.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Xviper13 said:

Αρχίζει και γίνεται υπερβολικό, ένα tablet που πολύ πιθανών σε μια μεσαία έκδοση θα ξεπερνάει τα 2000€. Δεν λέω, πολύ καλό και δυνατό αλλά η τιμή θα έπρεπε να είναι μικρότερη από ένα MacBook Air. 

Φιλε συμφωνώ 100%. Και δεν πιάνει με τίποτα σε usability ένα απλό MacBook Pro. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, S2Katana said:

Φιλε συμφωνώ 100%. Και δεν πιάνει με τίποτα σε usability ένα απλό MacBook Pro. 

Usability ποιου όμως; Γιατί άλλο το δικό σου και το δικό μου και άλλο ενός graphic designer/illustrator πχ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Τα ipad pro και air:

1) έχουν υποστήριξη για πολλά χρόνια μετά από την ημερομηνία κυκλοφορίας

2) η επεξεργαστική τους ισχύ είναι σε άλλα επίπεδα από τον ανταγωνισμό. Μιλάμε για αρκετά σκαλία πάνω...

3) Έχουν αρκετές επαγγελματικές εφαρμογές πολύ υψηλού επιπέδου. Από προγραμματισμό μέχρι επεξεργασίας εικόνας, βίντεο και ήχου.

4) Έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής.

5) Είναι ακριβά.

Δεν βλέπω τίποτα αταίριαστο στα παραπάνω. Είναι κορυφαία και κοστίζουν. Όποιος γκρινιάζει για την τιμή ας αγοράσει κάποιο android tablet. Αν κάποιος θέλει tablet για απλή χρήση, τότε δεν αγοράζει pro ή air. Ακόμα και το ipad 9 2021 είναι αξιοπρεπέστατο για απλή χρήση. 

Από την άλλη, αν κάποιος δε βολεύεται με το λειτουργικό, τότε δεν κοιτάει καν τα ipad εξαρχής.

Με την προσθήκη του Μ3 σε ipad pro και air, η Apple φεύγει, πάλι, πολύυυ μπροστά σε επιδόσεις.

Το iPad Pro M1 και η USB-C ήταν αυτά που με έπεισαν να πάω σε iPhone 15 Pro.

Επειδή έχω αλλάξει 3-4 Android Tablet για μένα η διαφορά είναι χαώδης.

Πέρα από τα specs το βασικότερο είναι ότι οι εφαρμογές είναι γραμμένες για iPad και δεν είναι streched version κινητού. Επίσης όταν γράφεις για "μια" συσκευή είναι λογικό να είναι πιο προσεγμένη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Με ipad του 2015 και συνεχίζω γερά! (μα τι μπαταρίες έχουν βάλει σε αυτά τα μηχανήματα;)

Φίλε ισχύει στο 100%
 έχω I pad air 2 16GB (το μόνο πρόβλημα και λάθος επιλογή τότε) αγορά στα 380€ και δουλεύει ακόμα τέλεια 

 και μπαταρία μια Χαρα 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Τα ipad pro και air:

1) έχουν υποστήριξη για πολλά χρόνια μετά από την ημερομηνία κυκλοφορίας

2) η επεξεργαστική τους ισχύ είναι σε άλλα επίπεδα από τον ανταγωνισμό. Μιλάμε για αρκετά σκαλία πάνω...

3) Έχουν αρκετές επαγγελματικές εφαρμογές πολύ υψηλού επιπέδου. Από προγραμματισμό μέχρι επεξεργασίας εικόνας, βίντεο και ήχου.

4) Έχουν κορυφαία χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής.

5) Είναι ακριβά.

Δεν βλέπω τίποτα αταίριαστο στα παραπάνω. Είναι κορυφαία και κοστίζουν. Όποιος γκρινιάζει για την τιμή ας αγοράσει κάποιο android tablet. Αν κάποιος θέλει tablet για απλή χρήση, τότε δεν αγοράζει pro ή air. Ακόμα και το ipad 9 2021 είναι αξιοπρεπέστατο για απλή χρήση. 

Από την άλλη, αν κάποιος δε βολεύεται με το λειτουργικό, τότε δεν κοιτάει καν τα ipad εξαρχής.

Με την προσθήκη του Μ3 σε ipad pro και air, η Apple φεύγει, πάλι, πολύυυ μπροστά σε επιδόσεις.

Ενώ συμφωνώ σε όσα γράφεις δεν παύει να κανιβαλίζει ουσιαστικά με τα iPads Pro τα MacBooks Air… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tlykog

Quote

έχουν υποστήριξη για πολλά χρόνια μετά από την ημερομηνία κυκλοφορίας

Αν σου πέσει κάτω ή το ξεχάσεις στον ήλιο ή του χύσεις τον καφέ πάνω του η επισκευή κοστίζει πολλά. Σπίτι μου σπάμε τουλάχιστον 1 tablet το χρόνο, τι να την κάνω την υποστήριξη όταν με μία αλλαγή οθόνης και μία μπαταρίας θα πληρώσω 4 xiaomi τάμπλετ που απλά πρέπει να τους αλλάξεις firmware.

Quote

η επεξεργαστική τους ισχύ είναι σε άλλα επίπεδα από τον ανταγωνισμό. Μιλάμε για αρκετά σκαλία πάνω

Αν περισσότερος κόσμος ήθελε tablet των 2Κ+ θα υπήρχε ανταγωνισμός, υπάρχουν ανταγωνιστικά CPU.

Spoiler

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η Apple δεν είναι ότι έχει φτιάξει κάτι που δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι, απλά χρυσώνει την TSMC ώστε να της αφήνει ένα προβάδισμα στα νέα nodes πριν τυπώσουν οι άλλοι. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σε λίγες μέρες βγουν τα benchmark του 8945HS και σταματήσει να υπάρχει η διαφορά που περιγράφεις.

Quote

 Έχουν αρκετές επαγγελματικές εφαρμογές πολύ υψηλού επιπέδου. Από προγραμματισμό μέχρι επεξεργασίας εικόνας, βίντεο και ήχου.

Δυστυχώς στην πράξη δεν είναι εκεί που περιγράφεις. Κάθε χρόνο προσπαθώ να δω αν εγώ ή η σύζυγος θα μπορούσαμε να δουλεύουμε κάποιες ώρες με tablet, όμως ακόμα δεν είναι εφικτό ούτε για εμάς ούτε για τους περισσότερους. Μόνο αν έχεις ανάγκες μετρημένες στο ένα χέρι ή αν δεν σε νοιάζει να δουλεύεις 50% ποιο αργά με remote desktop (και φυσικά δεν έχεις πρεσβυωπία) μπορεί να σε καλύψει. Μία εξαίρεση είχα σε ένα φροντιστήριο που τους πρότεινα ipad και τους κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό, σιγά σιγά ελπίζω να καλύψουν και άλλες χρήσεις αλλά το εύχομαι 10 χρόνια τώρα.

Spoiler

Έχουν μετρημένες εφαρμογές αρκετές από τις οποίες είναι πετσοκομμένες, δεν έχει κανονικό OS, εδώ και το κανονικό MAC OS έχει ελάχιστη υποστήριξη από software, δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό software που να τρέχει και ελάχιστα σερβερικά, οι χρήσεις των MAC είναι περιορισμένες γενικότερα και του iPad ακόμα περισσότερο, για να μην μιλήσω για drivers και connectivity.

Ιδίως για το video editing που αναφέρεις επειδή έχω φίλο επαγγελματία αν του έλεγα για tablet θα τον έπιανε νευρικό γέλιο, για να πάει το καλοκαίρι στο εξοχικό πρέπει να τον βοηθήσω, δεν χωράει ο εξοπλισμός σε ένα αυτοκίνητο.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ενώ συμφωνώ σε όσα γράφεις δεν παύει να κανιβαλίζει ουσιαστικά με τα iPads Pro τα MacBooks Air… 

Θεωρώ ότι προσπαθεί να μην κανιβαλίσει τα κέρδη της. Το ipadOS δεν είναι το ίδιο με το macOS. Δίνει στα MacBook πράγματα που δεν δίνει στα iPad. Από τη στιγμή που το hardware είναι πιο κοντά από ποτέ, αυτό γίνεται όλο και πιο δύσκολο, αλλά ακόμα διακριτό.

Εχω iPad Pro 2021 με M1 και MacBook Air  με M1. Η διαφορά τους είναι αισθητή στο software και στο form factor. Πχ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το MacBook για να δω ταινία ή το iPad για συγγραφή κειμένου ή excel, παρόλο που έχω θήκη με πληκτρολόγιο.

2 ώρες πριν, elpenor είπε

@Tlykog

Αν σου πέσει κάτω ή το ξεχάσεις στον ήλιο ή του χύσεις τον καφέ πάνω του η επισκευή κοστίζει πολλά. Σπίτι μου σπάμε τουλάχιστον 1 tablet το χρόνο, τι να την κάνω την υποστήριξη όταν με μία αλλαγή οθόνης και μία μπαταρίας θα πληρώσω 4 xiaomi τάμπλετ που απλά πρέπει να τους αλλάξεις firmware.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχουν μετρημένες εφαρμογές αρκετές από τις οποίες είναι πετσοκομμένες, δεν έχει κανονικό OS, εδώ και το κανονικό MAC OS έχει ελάχιστη υποστήριξη από software, δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό software που να τρέχει και ελάχιστα σερβερικά, οι χρήσεις των MAC είναι περιορισμένες γενικότερα και του iPad ακόμα περισσότερο, για να μην μιλήσω για drivers και connectivity.

 

Αυτοί που είναι ψαλιδοχέρηδες δεν πρέπει, γενικά, να αγοράζουν ακριβές συσκευές. Αν το κάνουν, τότε θα πρέπει να βάζουν ενισχυμένες θήκες και τζαμάκια ή να έχουν χρήματα για πέταμα. Όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο πατέρας μου: «ποτέ μην αγοράζεις συσκευή που δε μπορείς να αντικαταστήσεις σχετικά άμεσα αν συμβεί κάτι και χαλάσει πρόωρα». Η εταιρεία δε φταίει σε τίποτα σε αυτό. Στο right to repair είμαι μαζί σου, αλλά αυτό δε μειώνει την αξία της συσκευής, αλλά περιορίζει το κοινό της. Την Apple δεν τη νοιάζει και οι πωλήσεις πάνε καλά, όποτε…

2 ώρες πριν, elpenor είπε

@Tlykog

Αν περισσότερος κόσμος ήθελε tablet των 2Κ+ θα υπήρχε ανταγωνισμός, υπάρχουν ανταγωνιστικά CPU.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η Apple δεν είναι ότι έχει φτιάξει κάτι που δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι, απλά χρυσώνει την TSMC ώστε να της αφήνει ένα προβάδισμα στα νέα nodes πριν τυπώσουν οι άλλοι. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σε λίγες μέρες βγουν τα benchmark του 8945HS και σταματήσει να υπάρχει η διαφορά που περιγράφεις.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχουν μετρημένες εφαρμογές αρκετές από τις οποίες είναι πετσοκομμένες, δεν έχει κανονικό OS, εδώ και το κανονικό MAC OS έχει ελάχιστη υποστήριξη από software, δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό software που να τρέχει και ελάχιστα σερβερικά, οι χρήσεις των MAC είναι περιορισμένες γενικότερα και του iPad ακόμα περισσότερο, για να μην μιλήσω για drivers και connectivity.

 

Ποιος είπε ότι αυτό το προϊόν απευθύνεται στο «πολύ τον κόσμο»; Εξαρχής έγραψα ότι δεν είναι για όλους. Έχει και πιο φθηνές εκδόσεις για απλή χρήση. Ακόμα και αυτές είναι πιο ακριβές από τον ανταγωνισμό, αλλά έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που δε θέλω να αναπτύξω, γιατί θα φτιαξω σεντόνι.

Βρες μου ένα άλλο tablet, στην τιμή του iPad Pro M2 που να έχει παρόμοια επεξεργαστική ισχύ και μπαταρία στα ίδια χρήματα. Να πω εδώ ότι το iPad Pro m2 ξέκιναει λιγο πάνω από τα 1000€.

2 ώρες πριν, elpenor είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η Apple δεν είναι ότι έχει φτιάξει κάτι που δεν μπορούν να φτιάξουν οι άλλοι, απλά χρυσώνει την TSMC ώστε να της αφήνει ένα προβάδισμα στα νέα nodes πριν τυπώσουν οι άλλοι. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σε λίγες μέρες βγουν τα benchmark του 8945HS και σταματήσει να υπάρχει η διαφορά που περιγράφεις.

Δυστυχώς στην πράξη δεν είναι εκεί που περιγράφεις. Κάθε χρόνο προσπαθώ να δω αν εγώ ή η σύζυγος θα μπορούσαμε να δουλεύουμε κάποιες ώρες με tablet, όμως ακόμα δεν είναι εφικτό ούτε για εμάς ούτε για τους περισσότερους. Μόνο αν έχεις ανάγκες μετρημένες στο ένα χέρι ή αν δεν σε νοιάζει να δουλεύεις 50% ποιο αργά με remote desktop (και φυσικά δεν έχεις πρεσβυωπία) μπορεί να σε καλύψει. Μία εξαίρεση είχα σε ένα φροντιστήριο που τους πρότεινα ipad και τους κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό, σιγά σιγά ελπίζω να καλύψουν και άλλες χρήσεις αλλά το εύχομαι 10 χρόνια τώρα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχουν μετρημένες εφαρμογές αρκετές από τις οποίες είναι πετσοκομμένες, δεν έχει κανονικό OS, εδώ και το κανονικό MAC OS έχει ελάχιστη υποστήριξη από software, δεν υπάρχει ούτε ένα ελληνικό software που να τρέχει και ελάχιστα σερβερικά, οι χρήσεις των MAC είναι περιορισμένες γενικότερα και του iPad ακόμα περισσότερο, για να μην μιλήσω για drivers και connectivity.

 

Ποια πράξη μου γράφεις; ΕΧΩ iPad Pro και MacBook. Αν θέλεις να επεξεργαστείς βίντεο (Luma fusion, davinci κτλ) να ζωγραφίσεις (procreate κ.α.), να προγραμματίσεις σε Swift, να επεξεργαστείς φωτογραφίες κτλ εν κινήσει δε μπορώ να σκεφτώ κάποια καλύτερη συσκευή σε αυτό το form factor.

Οπως κάθε εργαλείο, προϋποθέτει ότι θα πιστέψεις στη χρησιμότητα του και θα ασχοληθείς μαζί του για να αποκτήσεις τη γνώση και τη δεξιότητα για να το χρησιμοποιήσεις. Τέλος, κάθε εργαλείο το χρησιμοποιούμε ανάλογα με τη φύση του. Πχ το αυτοκίνητο δεν μπορεί να γίνει μοτοσικλέτα ή το αντίστροφο. Πρέπει να έχεις επίγνωση για το τι αγοράζεις κάθε φορά.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vins said:

Usability ποιου όμως; Γιατί άλλο το δικό σου και το δικό μου και άλλο ενός graphic designer/illustrator πχ

Αναφέρομαι αποκλειστικά στο δικό μου. Τρέχω δικηγορική εταιρεία, πολύ Office κυρίως. Άρα οι πανάκριβες επιλογές σε iPad Pro είναι άχρηστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...