Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αναβαθμίζει το Copilot με το GPT-4 Turbo και το DALL-E 3 της OpenAI


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς πλησιάζουμε στο τέλος του 2023, ο κόσμος της τεχνητής νοημοσύνης συνεχίζει να είναι γεμάτος από συναρπαστικά νέα.

Η Microsoft παρουσίασε σήμερα μια σημαντική αναβάθμιση του chatbot τεχνητής νοημοσύνης Copilot. Η αναβάθμιση αυτή περιλαμβάνει την ενσωμάτωση με το νεότερο μοντέλο της OpenAI, το GPT-4 Turbo, και τη γεννήτρια εικόνων DALL-E 3, μεταξύ άλλων βελτιώσεων. Οι βελτιώσεις αυτές πρόκειται να ενισχύσουν σημαντικά τη συνολική απόδοση της υπηρεσίας, συμπίπτοντας απόλυτα με τον πρώτο χρόνο λειτουργίας της. 

Το τελευταίο μεγάλο γλωσσικό μοντέλο του OpenAI, το GPT-4 Turbo, είναι η πρώτη σημαντική βελτίωση που θα δουν οι χρήστες. Η ενσωμάτωσή του με το Copilot θα δώσει τη δυνατότητα στους χρήστες να χειρίζονται περίπλοκες εργασίες που προηγούμενες εκδόσεις της υπηρεσίας δεν θα ήταν σε θέση να εκτελέσουν, ειδικά με το μέγεθος της προτροπής (prompt). Συγκεκριμένα ο προκάτοχος μπορούσε να επεξεργαστεί μόνο μέχρι 50 σελίδες κειμένου ως προτροπή. Αντίθετα, το GPT-4 Turbo μπορεί να χειριστεί έως και 300 σελίδες, οδηγώντας σε πιο διορατικές απαντήσεις στα ερωτήματα των χρηστών. Η ενσωμάτωση αυτή βρίσκεται επί του παρόντος υπό δοκιμή από μια επιλεγμένη ομάδα χρηστών, με σχέδια για ευρύτερη διαθεσιμότητα τις επόμενες εβδομάδες.

Η επόμενη σημαντική αναβάθμιση είναι η ενσωμάτωση με το πιο πρόσφατο μοντέλο DALL-E 3. Το chatbot είναι ικανό να παράγει εικόνες με εξαιρετική ποιότητα ενώ το πιο σημαντικό στοιχείο της νέας έκδοσης είναι η αυξημένη εστίαση στην ακρίβεια, διασφαλίζοντας ότι η παραγόμενη εικόνα ευθυγραμμίζεται με την παρεχόμενη προτροπή τις περισσότερες φορές. Το εργαλείο αυτό είναι ήδη προσβάσιμο στους χρήστες του Copilot.

Όμως οι βελτιώσεις δεν σταματούν εδώ αφού σύμφωνα με τη Microsoft, περισσότερες δυνατότητες βρίσκονται στον ορίζοντα για το Copilot. Το εργαλείο Inline Compose ενσωματώνει τώρα ένα μενού επανεγγραφής που σας επιτρέπει να επιλέξετε ένα μπλοκ κειμένου για να επαναδιατυπωθεί από το ChatGPT. Η λειτουργία πρόκειται να επεκταθεί σύντομα σε όλους τους χρήστες του Edge browser.

Η Microsoft επιφυλάσσει επίσης κάτι για τους προγραμματιστές με ένα νέο σύνολο χαρακτηριστικών που ονομάζεται Code Interpreter. Ενώ ο τεχνολογικός γίγαντας παραμένει σιωπηλός σχετικά με τις λεπτομέρειες, υπόσχεται ότι αυτή η λειτουργία θα επιτρέπει στους χρήστες να εκτελούν σύνθετες εργασίες όπως ανάλυση δεδομένων, οπτικοποίηση και μαθηματικά, εκτός από τον κανονικό προγραμματισμό. Το Code Interpreter βρίσκεται επί του παρόντος σε δοκιμαστική έκδοση beta, ενώ μια ευρύτερη κυκλοφορία σχεδιάζεται στο εγγύς μέλλον.

Τέλος, η αναζήτηση Bing πρόκειται να λάβει σημαντική ενίσχυση από το GPT-4. Η νέα αναβάθμιση θα επιτρέψει διευρυμένα ερωτήματα αναζήτησης για σύνθετα θέματα, παρέχοντας βελτιστοποιημένα αποτελέσματα. Η Microsoft έχει περιγράψει λεπτομερώς τις λειτουργίες αυτής της αναβάθμισης σε μια ανάρτηση στο blog. Στην ουσία, αναζητά ταυτόχρονα πολλαπλές παραλλαγές του ερωτήματος και απορρίπτει αυτόματα τις άσχετες πληροφορίες.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bubu είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Δεν ξέρουμε εμείς ρε φίλε του insomnia.Ειναι για μεγαλύτερα μυαλά που και ξέρουν και είναι μεγαλύτερα από τα δικά μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bubu είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Νομίζω πως με μια δοκιμή και των δυο θα δεις διαφορά από το συντακτικό και μόνο θεωρώ πως φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bubu είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Η συνδρομή είναι για εταιρίες που θέλουν να χρησιμοποιήσουν σε άλλο επίπεδο το chatGPT. Εχεις πρόσβαση στα API τους, μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερους πόρους απ το σύστημα, παρέχει ανάλυση δεδομένων σε πιο εξειδικευμένο επίπεδο, έχεις πρόσβαση στην πιο νέα έκδοση, εχει πρόσθετα που κάνουν κάποιες εργασίες, κ.α.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, bubu said:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ αν και στηρίζονται στην ιδια μηχανη , έχουν διαφορετικό σκοπο. Ειχα δοκιμάσει το chatGpt 3.5,  του ζητησα κατι δύσκολο, να μου γράψει μια εκθεση με θεμα ταδε, "γιατι το ταδε χωριο πρέπει να γίνει πρωτεύουσα της Ελλάδας ". Έγραψε έκθεση τέλεια με τρομερή επιχείρηματολογια. Βαζω το ιδιο στο bing που υποτίθεται δούλευε με chatgpt 4 ,απο τοτε, και δεν καταλαβαινε καν τι θέλω ή έγραφε 3 γραμμες σαν νηπιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, bubu said:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί κάποιος να πληρώνει συνδρομή στην OpenAI για το ChatGPT Plus την στιγμή που η Microsoft σου δίνει τις ίδιες δυνατότητες δωρεάν. Έχει και εφαρμογή για smartphone (Bing) παρόμοια με την ChatGPT

Αν και η βάση είναι η ίδια, το αποτέλεσμα διαφέρει μεταξύ Bing Chat και ChatGPT.

Οι απαντήσεις του ChatGPT στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι ποιοτικότερες και μεγαλύτερης έκτασης.

Και το Google Bard είναι πάρα πολύ καλό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωρεαν chatGPT-3.5 παντως ωρες-ωρες σε κανει να ξεχνας οτι ΔΕΝ μιλας με ανθρωπο. Εχω πιασει αρκετες φορες τον εαυτο μου να του λεω thanks με θαυμαστικα 😂Ειδικα για programming ειναι σαν να εχεις καποιον αποκλειστικα για σενα στο Stack Overflow, να σου δινει παραμετροποιημενες απαντησεις και να σου εξηγει με υπομονη concepts, που οσο και να διαβαζες για καποιο λογο δεν τα επιανες με τιποτα.
Το Copilot συγκριτικα ειναι και πολυ πιο αργο οταν κανει generate απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, immortalx είπε

Το δωρεαν chatGPT-3.5 παντως ωρες-ωρες σε κανει να ξεχνας οτι ΔΕΝ μιλας με ανθρωπο. Εχω πιασει αρκετες φορες τον εαυτο μου να του λεω thanks με θαυμαστικα 😂Ειδικα για programming ειναι σαν να εχεις καποιον αποκλειστικα για σενα στο Stack Overflow, να σου δινει παραμετροποιημενες απαντησεις και να σου εξηγει με υπομονη concepts, που οσο και να διαβαζες για καποιο λογο δεν τα επιανες με τιποτα.
Το Copilot συγκριτικα ειναι και πολυ πιο αργο οταν κανει generate απαντησεις.

Εννοείιιιιται ότι θα πεις και hello και thanks και how do you do μη σου πω. Δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο μεθαύριο... Δεν είδες το skynet; Με το καλό και τρυφερά πάντα.

Επεξ/σία από kabbill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέψου σε λιγα χρόνια ενα ρομπότ που θα περπατάει και θα μπορεί να κανει διαφορα με ενα  βραχίονα, όπου θα του μιλας και θα σου απαντάει.. Η τεχνολογία υπάρχει ηδη. Μη παμε 100 χρόνια αργότερα όπου το ρομπότ θα είναι πιστό αντίγραφο εμφανισιακά ανθρώπου και το ΑΙ πολύ βελτιωμένο. 

Δείτε την ταινία του 2023 simulant, απο ενα μέλλον που αργαει ακομα, αλλα ειναι στο δρόμο.. 

https://www.imdb.com/title/tt13130024/

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, oldnew said:

Δείτε την ταινία του 2023 simulant, απο ενα μέλλον που αργαει ακομα, αλλα ειναι στο δρόμο.. 

https://www.imdb.com/title/tt13130024/

5.2 στο imdb...Την αγάπησε πολύ το κοινό θα λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, whoever81 said:

5.2 στο imdb...Την αγάπησε πολύ το κοινό θα λέγαμε.

Περιμενα οτι κάποιος θα σχολιάζε αυτο. Δεν είναι ταινιάρα, αλλά δεν είναι και για 5. Τωρα αμα δεν είσαι φαν της επιστημονικής φαντασίας.. Ρωτα γυναίκα τη γνώμη της για το terminator, 3 θα το βαθμολόγησει. Την εβαλα μιας και την ειδα πρόσφατα οχι ως καμιά ταινιάρα,  για να περνά η ώρα ειναι ,αν και ενα 6.5-7 θα εβαζα, αλλά επειδή δινει μια εικόνα του μέλλοντος ως αναφορά την ΑΙ και που μπορεί να φτασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kekos123 είπε

Το Copilot ειναι διαθεσιμο στη Χωρα μας?

Αν και δεν ειναι, μπορεις να το τρεξεις με Win+R και κανοντας paste αυτο:

microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...