Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, specre είπε

Εσύ θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα από εμάς, αφού ήσουν στον αγώνα του Spa (τότε... ξέρεις... μην κάνεις πως δεν θυμάσαι). :P

Πέραν της πλάκας, ούτε εγώ ξέρω, αλλά βρήκα αυτό. Λίγο παλιό και ίσως τώρα το υπολογίζουν διαφορετικά:

Race Performance Ratings explained - Cornering

αλλο αυτο που εβαλες και ειναι αυτο που λέει εδω

The reason g-force data is used to assess cornering performance is because the faster a car negotiates a bend, the higher the g-force acting upon it. Therefore a higher score in this category suggests a driver is cornering harder.

δηλαδη οσα πιο πολλα χλμ κουβαλας μεσα στη στροφη τοσο πιο πολλα g νιωθεις αρα μετρωντας τα g ξέρουμε οτι πηρες πιο γρηγορα την στροφη.

και αλλο το παραπανω γραφημα που λογικα σαν cornering πιάνει το νεκρο χρονο που ο οδηγος δεν παταει ουτε φρενο ουτε γκαζι. το κενο δηλαδη πριν την μεταβαση απο το φρενο στο γκάζι. ενα μονοθεσιο που έχει πολυ καλο braking performance και δεν παρουσιαζει υποστροφη στα φρενα σε βοηθαει να ανοιξεις το γκαζι πολυ νωρις, σχεδον αμεσως. αν κατα το φρεναρισμα το μονοθεσιο δεν βαζει μεσα τα μουτρα πρεπει να περιμένεις λιγο χωρις φρενα να περάσεις το apex και μετα να ανοιξεις γκαζι. η μπορει στην εξοδο να μην ειναι τοσο σταθερο αλλα νομιζω συνηθως ειναι στην εισοδο που σε καθυστερει.

αυτο το βιντεο παντως επιβεβαιωνει οτι η φερραρι μπορει να ανοιξει πολυ νωρις γκαζι. βεβαια δειχνει μονιμα λιγο γκαζι στον λεκ αλλα δεν νομιζω οτι το παταει οντως.

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Υπάρχουν όμως κάποιοι οδηγοί, κυριως ο Leclerc βασικά, που πατάει μαζί και φρένο και γκάζι κάποιες στιγμές!

Αυτο το κάνω συνεχεια στο F1 23 🤣

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sattack είπε

Υπάρχουν όμως κάποιοι οδηγοί, κυριως ο Leclerc βασικά, που πατάει μαζί και φρένο και γκάζι κάποιες στιγμές!

 

6 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Αυτο το κάνω συνεχεια στο F1 23 🤣

Και στο ποδήλατο 🤣

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, basilis_k6 said:

 

αυτο το βιντεο παντως επιβεβαιωνει οτι η φερραρι μπορει να ανοιξει πολυ νωρις γκαζι. βεβαια δειχνει μονιμα λιγο γκαζι στον λεκ αλλα δεν νομιζω οτι το παταει οντως.

 


Μπορει να μην εχει καλιμπραρει τα πεταλια του 😅
Επειδη τον εχω παρατηρησει, ετσι ειναι το στυλ του μαλλον.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GoMaR είπε

βρε παιδια, ας μου εξηγησει καποιος τι ειναι το cornering και τι σημαινει αυτο το στατιστικο.
.................

 

Περίμενε τον αγώνα, θα μας το εξηγήσει αναλυτικά ο mr. Pournarakis :D 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Sarandis said:

 

 

😂. András Arató. Βγήκε φώτο και με άλλους οδηγούς. Αυτοί οι οδηγοί μεγάλωσαν την εποχή του internet όπου ο κύριος ήταν σε ένα σωρό meme. Στο γενικό κοινό ο András ή όπως αλλιώς τον ξέρουμε "Hide the pain Harold", είναι γνωστότερη φυσιογνωμία απο τους οδηγούς.

Spoiler

image.jpeg.a4f4da173f34f492ceef7c92b80c6848.jpeg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος βλέπει f1tv από MultiViewer (win10 pc), του κάνει "νερά"; Μου βγάζει  μια οριζόντια γραμμή (μεγάλου πάχους) στη μέση της οθόνης, η οποία κάνει μια θολούρα από αριστερά έως δεξιά. Σε firefox από τη σελίδα του f1tv παίζει κανονικότατα.

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...