Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ep1 είπε

Μετά το τέλος του αγώνα έλεγξαν "τυχαία" (τα βάζω εγώ τα ") το μονοθέσιο του Πιάστρι.

Βρέθηκαν όλα κομπλε! Κερνάει πόνο σε χρώμα παπάγια η Μακλάρεν!_Viber_2024-09-19_14-41-37-808.jpg.4d84857b4127ae7e7c82e995d07a21c4.jpg

Η αεροτομή που είναι; 🤔😅😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αεροτομή που είναι; 🤔😅😇

Κάποιο μέλος ανέφερε αλλά νομίζω το έχω διαβάσει και εγώ οτι η FIA έχει βάλει κάμερες και παρακολουθεί την λειτουργία της πτέρυγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ep1 είπε

Κάποιο μέλος ανέφερε αλλά νομίζω το έχω διαβάσει και εγώ οτι η FIA έχει βάλει κάμερες και παρακολουθεί την λειτουργία της πτέρυγας.

Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι προς το παρόν απλά συλλέγουν δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκαν να τους παίρνουν "μάτι" και αποφάσισαν να παίξουν "κρυφτούλι" οι νέοι leaders του πρωταθλήματος 😎

 

Έρχεται νέο livery, από όσο κατάλαβα, οπότε και γι'αυτό κρύβονται, ή μήπως όχι; 🤓

hide.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ghostrider είπε

αμα ειναι να δωσουμε τα πρωταθληματα τους ας δωσουμε 2-3 στον ΚΙΜΙ αντε και ενα στον μασσα. λολ

Kιμαρος έχει 21 πρωταθληματα, δεν έχει ανάγκη για άλλα! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα αφεντικό ομάδας F1 κάλεσε τη FIA να διευκρινίσει τι μπορούν και τι δεν μπορούν να κάνουν οι ομάδες σύμφωνα με τους τεχνικούς κανονισμούς μετά τη διαμάχη γύρω από την εύκαμπτη πίσω πτέρυγα της McLaren.

Σύμφωνα με μια πηγή από το Autosport , ένα αφεντικό της ομάδας είπε: «Η ελαστικότητα του αεροσκάφους είναι ένας παράγοντας για πολλά, πολλά χρόνια τώρα, και ακόμα κι αν ένα φτερό περάσει τη δοκιμή της FIA, οι κανονισμοί παραμένουν πολύ σαφείς - το εξάρτημα δεν μπορεί να σχεδιαστεί για να λυγίζει.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sharke είπε

το εξάρτημα δεν μπορεί να σχεδιαστεί για να λυγίζει.

Είναι αδύνατον να μη λυγίζει (όχι αδύνατο αλλά θα έπρεπε να ήταν τσομάρι για να μη λυγίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Βλέποντας το βίντεο με την πίσω αεροτομή της Μακλάρεν, περισσότερο εντύπωση μου προκαλεί η μείωση της γωνίας πρόσπτωσης (γίνεται πιο επίπεδη) παρά το κενούλι που ανοίγει ανάμεσα στα 2 elements . Ίσως να παίζει και συνδυαστικά. Ιδιοφυές!

Νομίζω πως το ένα οφείλεται στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΣΙγα μην αφηνε ο Μπερνι με τον Μαξ το 94 για 3η συνεχομενη χρονια το πρωταθλημα στην williams ενω της είχαν πει να ξηλώσει to traction control και εκείνοι δεν το εκαναν. 

Ακομα θυμαμαι πως περνουσαν σαν τρενο πανω από κατι τεραστια κερμπς ενω ολοι οι αλλοι καναν εμετό. 

Οπότε ηρθε ο Μπριατορε το εβαλε και αυτός και τους πήγε τρένο ο Μιχαλάκης. 

Ο Νίουη τότε εκανε τα πρωτα του βηματα στην williams, από τοτε φρεναρε ασύμμετρα για να πηγαίνει γρηγορα μεσα στις στροφές. Δηλαδή τον τρόπο τον είχε από τοτε... 

------------------------------------------------------------------------------------

Εσεις οι "παλιοί" μην παραπληροφορείτε τους νέους, σας διαβάζω και γελάω, εκτός εαν τα γεραματα επιδρούν στα γραφόμενα σας δίχως να το θέλετε.

 

Επεξ/σία από dkstopo
  • Like 1
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Άντριαν Νιούι και κουραφέξαλα... η McLaren έχει φέρει τον Γιούρι Γκέλερ και οι αεροτομές λυγίζουν με voice command. "Λύγισε!"

 

60630acdc76b7.jpg.d02c66871cbf04acbcd9206c853c61cc.jpg

 

463.x51334.jpg.ee23b8cfb49b1a298a03c185ad65908c.jpg

 

Για το 2026, θα φτιάξει πολυμορφικό transformer.

 

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ 

AMBER ALERT 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Υπάρχει αυξημένος κίνδυνος παραπληροφόρησης τις επόμενες ημέρες.

 

Όπως όλοι γνωρίζουν με προηγούμενη ενημέρωση, ο Daniel δεν πάει πουθενά.

ΤΕΛΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xacto είπε

Όπως όλοι γνωρίζουν με προηγούμενη ενημέρωση, ο Daniel δεν πάει πουθενά.

O Horner θέλει να παραμείνει ο Ρικ και πιθανόν και να αντικαταστήσει τον Πέρεζ του χρόνου στη μεγάλη ομάδα, ενώ ο Χέλμουτ θέλει να τον διώξει μετά τη Σιγκαπούρη και να δώσει τη θέση στον Lawson. 

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει όρος στο συμβόλαιο του Lawson που λέει ότι μέχρι τις 15 Σεπ θα πρέπει να του έχουν εξασφαλίσει θέση αλλιώς για το 2025 θα πρέπει να του δώσουν θέση σε μία από τις 2 ομάδες τους.

Αναφορά σε κείμενο

A clause in Lawson's contract said that if Red Bull had not found him a race seat by Sept. 15, the day of the Baku race, then they had to provide him with one in either of its teams next year -- multiple sources have confirmed to ESPN the details of that clause are correct.

Ο Ρικ όταν ρωτήθηκε λέει ότι δε γνωρίζει τίποτα για το αν είναι ο τελευταίος του αγώνας στη Σιγκαπούρη

Αναφορά σε κείμενο

 

Asked on Thursday if Sunday's race would be his last in the sport, Ricciardo said: "I don't think so, but, I also don't want to stand here and be the lawyer.

"Look, I would say no, but also we know how this sport works. People have not seen through a season before. It's nothing new in some ways. So I don't want to also be, 'oh, 100%, I'll bet all my house on it'. I've been around too long."

 

Πηγή για τα παραπάνω

 

Σε ότι αφορά τη Φεράρι φέρνει καινούρια εμπρός πτέρυγα για τη Σιγκαπούρη

https://formu1a.uno/it/ferrari-sf-24-ecco-la-nuova-ala-anteriore-portata-a-singapore/

Confronto-ala-Singapore-1-1024x683.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα διαπιστώνουμε ότι για  να βγεις στην κορυφή κάποια πουσ@ιά πρέπει να κάνεις , κάτι σαν το ντόπινγκ στον αθλητισμό που όσοι καταφέρνουν και το περνάνε βγαίνουν πρωταθλητές.

Αλλα αυτή η μουλάρα (Φεράρι) ρε παιδιά 15 χρόνια στην τιμιότητα;;; Είναι και Ιταλοί. Δεν είναι πολλά.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...