Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dennis077 είπε

Μπορεί οι μεταδόσεις της ΕΡΤ να είχαν προβλήματα

Είχαν είχαν...! Μόνο 3 διαφημιστικά κατά τη διάρκεια του αγώνα. Αν είχε red-flag τα έβαζαν back-to-back και βλέπαμε τον υπόλοιπο χωρίς διαφημίσεις. Τα είχαμε σε οκ ποιότητα στο webtv χωρίς να δώσουμε μία σε ιδιωτικό κανάλι που αν δεν είχε την F1 δε θα ασχολιόμασταν μαζί του.

Βέβαια δεν είχαμε και το "εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει η Formula 1". Αυτό από μόνο του είναι τεράστιο πρόβλημα. Εμένα μου κόστισε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, mandos said:

Βέβαια δεν είχαμε και το "εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει η Formula 1". Αυτό από μόνο του είναι τεράστιο πρόβλημα. Εμένα μου κόστισε

Βλέπω F1 από το '98, 5 χρονών παιδί τότε. Άκουγα τους συγκεκριμένους σχολιαστές (όλοι καταλάβαμε ποιους) και νόμιζα ότι ήξεραν 5 πράγματα. Τους ξανακουσα τα τελευταία χρόνια, καθώς μέχρι πρόσφατα είχε η ΕΡΤ τα δικαιώματα. Και, πραγματικά, σκέφτομαι, έγινε τόσο downgrade σε επίπεδο γνώσεων ή ανέκαθεν δεν είχαν ιδέα για τόσα πράγματα και απλά δεν ήμουν αρκετά μικρός για να το καταλάβω;

Από αεροδυναμική, μηχανολογικά, μέχρι και νέα που θα έπρεπε να τα έχουν διαβάσει πρώτοι, καθώς στο Twitter πλέον όλα γίνονται leak αμέσως. Κυριολεκτικά, απογοήτευση...

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Βλέπω F1 από το '98, 5 χρονών παιδί τότε. Άκουγα τους συγκεκριμένους σχολιαστές (όλοι καταλάβαμε ποιους) και νόμιζα ότι ήξεραν 5 πράγματα. Τους ξανακουσα τα τελευταία χρόνια, καθώς μέχρι πρόσφατα είχε η ΕΡΤ τα δικαιώματα. Και, πραγματικά, σκέφτομαι, έγινε τόσο downgrade σε επίπεδο γνώσεων ή ανέκαθεν δεν είχαν ιδέα για τόσα πράγματα και απλά δεν ήμουν αρκετά μικρός για να το καταλάβω;

Από αεροδυναμική, μηχανολογικά, μέχρι και νέα που θα έπρεπε να τα έχουν διαβάσει πρώτοι, καθώς στο Twitter πλέον όλα γίνονται leak αμέσως. Κυριολεκτικά, απογοήτευση...

 Επειδή κι εγώ από το 1997-1998 ξεκίνησα να παρακολουθώ, κι έχοντας γνωρίσει προσωπικά τον Πουρναράκη, θα γράψω δύο λόγια: Ο Τάκης παλιότερα την "ίδρωνε την φανέλα", ασχολούταν πολύ ενεργά, διάβαζε, θυμόταν απίστευτα στατιστικά από οδηγούς και αγώνες και σεζόν, αλλά σιγά - σιγά "καβάλησε το καλάμι" και τον ενδιέφεραν άλλα πράγματα, γι 'αυτό και πλέον στις μεταδόσεις του κανει τόσα λάθη και λεει τόσες ανακρίβειες. Στα live ποτέ δεν ήταν καλός, ούτως ή άλλως, του το είχε πει και ο Χατζηγεωργίου κάποτε σε κοινή μας παρέα και το είχε παραδεχθεί και ο ίδιος, κόμπλαρε από παλιά στο ζωντανό (ειδικότερα όταν τον έδειχνε η κάμερα), ε τώρα πλέον κάνει και λάθη λόγω γενικής βαριεστημάρας. Τον έχει ξεπεράσει ο χρόνος και απορώ πραγματικά, πώς άραγε ένα κανάλι που υποτίθεται επενδύει σε συνδρομητικά μοντέλα, αδυνατεί να βρει έναν σωστό (ή τουλάχιστον ανεκτό) παρουσιαστή για το συγκεκριμένο κομμάτι. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Gulik said:

 Επειδή κι εγώ από το 1997-1998 ξεκίνησα να παρακολουθώ, κι έχοντας γνωρίσει προσωπικά τον Πουρναράκη, θα γράψω δύο λόγια: Ο Τάκης παλιότερα την "ίδρωνε την φανέλα", ασχολούταν πολύ ενεργά, διάβαζε, θυμόταν απίστευτα στατιστικά από οδηγούς και αγώνες και σεζόν, αλλά σιγά - σιγά "καβάλησε το καλάμι" και τον ενδιέφεραν άλλα πράγματα, γι 'αυτό και πλέον στις μεταδόσεις του κανει τόσα λάθη και λεει τόσες ανακρίβειες. Στα live ποτέ δεν ήταν καλός, ούτως ή άλλως, του το είχε πει και ο Χατζηγεωργίου κάποτε σε κοινή μας παρέα και το είχε παραδεχθεί και ο ίδιος, κόμπλαρε από παλιά στο ζωντανό (ειδικότερα όταν τον έδειχνε η κάμερα), ε τώρα πλέον κάνει και λάθη λόγω γενικής βαριεστημάρας. Τον έχει ξεπεράσει ο χρόνος και απορώ πραγματικά, πώς άραγε ένα κανάλι που υποτίθεται επενδύει σε συνδρομητικά μοντέλα, αδυνατεί να βρει έναν σωστό (ή τουλάχιστον ανεκτό) παρουσιαστή για το συγκεκριμένο κομμάτι. 

Έτσι εξηγείται. Ευχαριστώ πολύ για το insight, γιατί, ειδικά για μηχανολογικά πράγματα που ακούω πολλές φορές και είναι καταφανέστατα λάθος (δε θυμάμαι τώρα συγκεκριμένο παράδειγμα, απλά εκείνη τη στιγμή σου "χτυπάει"), λέω, "πώς γίνεται ρε φίλε, είναι μηχανολόγος ο άνθρωπος". Αλλά ναι, τώρα κατάλαβα...

Η τεράστια αντίθεση, φαίνεται καμιά φορά με τον άνθρωπο που είναι οδηγός αγώνων (δε θυμάμαι το όνομά του) που βγάζουν συχνά ως σχολιαστή και λένε κάτι και βλέπεις ότι προσπαθεί να τους διορθώσει ευγενικά ή να τα μαζέψει κάπως.

Ο Kyle επέστρεψε στο YouTube, για όποιον ενδιαφέρεται για σοβαρή ανάλυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θυμούνται, πριν 25 χρόνια και εκεί γύρω μαζί με τον Πουρναράκη έβγαινε και ο Κώστας Λακαφώσης που είναι μηχανολόγος μηχανικός και αεροναυπηγός μηχανικός και τώρα τον βλέπετε να τον καλούν στην τηλεόραση διότι είναι και εμπειρογνώμονας ατυχημάτων

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για όσους θυμούνται, πριν 25 χρόνια και εκεί γύρω μαζί με τον Πουρναράκη έβγαινε και ο Κώστας Λακαφώσης που είναι μηχανολόγος μηχανικός και αεροναυπηγός μηχανικός και τώρα τον βλέπετε να τον καλούν στην τηλεόραση διότι είναι και εμπειρογνώμονας ατυχημάτων

 

Ο Λακαφώσης ήταν γνωστής και πολύ σοβαρό άτομο. Κάποτε μάλιστα, έκανε "υποκλοπές" στις μεταδόσεις των team radio σχεδόν όλων των οδηγών κατά τις χειμερινές δοκιμές (κυρίως στο Montmelo) και μάθαινε ποιοί ήταν πάνω - κάτω ανταγωνιστικοί, ποιοί είχαν θέματα αξιοπιστίας κλπ. Το είχε κάνει σίγουρα σε 2-3 σεζόν αυτό. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά βλέπω τους αγώνες από streaming (ναι ξέρω πρέπει να πληρώνονται οι παραγωγοί κτλ για αυτό που κάνουν), αλλά ο αντ1 απλά δεν βλέπεται και το F1 tv με απογοήτευσε που δεν έχει μια απλή εφαρμογή για την τηλεόραση. Οπότε streaming μέχρι να ξανά πάρει τα δικαιώματα η ερτ. Ο αντ1θα δει ότι είναι ασύμφορο να το κρατήσει, φέτος λογικά θα σπρώξει προς συνδρομητικό. Ούτως ή άλλως αυτοί που τι έβλεπαν στο ελεύθερο, κάθε 10λεπτα διαφήμισεις, για εμένα είναι ήρωες 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν δημοσιογράφοι που να είναι γνώστες του μηχανοκίνητου αθλητισμού δυστυχώς. Ότι μετά από τόσα χρόνια παρουσιάζουν οι ίδιοι τη F1 πρέπει να μας προβληματίσει.!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχουν νέοι δημοσιογράφοι για να ασχοληθούν με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό όπως γίνεται με άλλα σπορ και οι σταθμοί επιμένουν με τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν διότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάποιον στην Ελλάδα ο οποίος να είναι και πολύ καλός γνώστης του μηχανοκίνητου και ταυτόχρονα να έχει ταλέντο στη live παρουσίαση, η οποία είναι αδιανόητα δύσκολη και την κρίνουμε πολύ εύκολα..

Ο Πουρναράκης αν μπει σε ένα στούντιο με τον Σειτανίδη και δυο τρεις οθόνες με τις πληροφορίες μπορούν να κάνουν πραγματικά καλή μετάδοση. Αυτή τη στιγμή είναι σε ένα mainstream κανάλι και πρέπει ταυτόχρονα να διαχειριστεί κατι Μαριλούδες, κάτι διαφημίσεις με συχνότητα πολυβόλου, και σίγουρα μια παραγωγή η οποία θέλει τσιτάτα και hype για να πουλάει το προϊόν.

Λάθη στη μετάδοση κάνει, και του φεύγουν πράγματα. Αλλά γνώσεις έχει πολύ πάνω από το μέσο όρο.

Φοβερό το Ferrari... Ωραίο και το Merc..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σχολιασμός της Cosmote TV πάντως μια χαρά ήταν όσο είχαν τα δικαιώματα (για ελληνικά δεδομένα). Εμφανώς λιγότερα λάθη και cringe από τον σχολιασμό του Πουρναράκη που όντως ώρες ώρες δίνει την εντύπωση πως έχει "αφεθεί" και βασίζεται περισσότερο στο όνομα που έχει χτίσει όλα αυτά τα χρόνια, παρά στο ταλέντο του την τρέχουσα χρονική στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Nabuko said:

Για όσους θυμούνται, πριν 25 χρόνια και εκεί γύρω μαζί με τον Πουρναράκη έβγαινε και ο Κώστας Λακαφώσης που είναι μηχανολόγος μηχανικός και αεροναυπηγός μηχανικός και τώρα τον βλέπετε να τον καλούν στην τηλεόραση διότι είναι και εμπειρογνώμονας ατυχημάτων

 

Kαλός ήταν ο Λακαφώσης... συνέπεσε μάλιστα η παρουσία του με πολλές σημαντικές αλλαγές στην F1 πχ traction control.

To intro song της εκπομπής το θυμάστε;

Spoiler

maxresdefault.jpg.6df29d8e751f094ed074adff3fc8b153.jpg

Το 2005 είχανε φέρει τον Παλομπαρίνι για σχολιασμό. 😀

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ekrepali said:

Kαλός ήταν ο Λακαφώσης... συνέπεσε μάλιστα η παρουσία του με πολλές σημαντικές αλλαγές στην F1 πχ traction control.

To intro song της εκπομπής το θυμάστε;

  Hide contents

maxresdefault.jpg.6df29d8e751f094ed074adff3fc8b153.jpg

Το 2005 είχανε φέρει τον Παλομπαρίνι για σχολιασμό. 😀

Όχι απλά το θυμόμαστε, το βάζουμε ακόμα να παίζει! Η "νέα γενιά" έχει για ύμνο το "Max Verstappen". Αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν πιο "δυνατό" του Σούμι. Άλλο να ακούς το V-10, όπως και να το κάνουμε! 😎

https://youtu.be/jG2AciJ3zHY?si=KDmqmZCScmprok3w

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...