Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Σίγουρα θα είχε υποστροφή και απλά θα αναγκαζόταν να πάρει την αγωνιστική γραμμή και να σπρώξει τον Πιάστρι εκτός.

Αλλά έτσι θα έριχνε το μπαλάκι στον Πιάστρι να αποφύγει επαφή, σε αντίθεση με αυτό που έγινε.

Ποινή γιατί να φάει? Μπροστά θα ήταν στο apex αν δεν φρέναρε νωρίτερα, άρα έχει δικαίωμα να σπρώξει τον επιτιθέμενο και να πάρει αγωνιστική γραμμή. Εδώ και χρόνια είναι έτσι. Δες από highlights 2021 Monza την κίνηση Μαξ σε Χάμιλτον στο 0:30 (δεν με αφήνει να το ποστάρω).

Με υποστροφη και κλειδωμενος ευθεια, μονο αγωνιστικη γραμμη δε θα επαιρνε και θα επεφτε πανω στον Πιαστρι που θα ηταν σχεδον διπλα του αρα ειχε δικαιωμα στη στροφη. Τεσπα, μην το κουραζουμε αλλο, ο καθενας ειπε την αποψη του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια απορία επί των κανονισμών, περίπου.

Γιατί η RBR δε στήνει το αμάξι όπως στην αρχή του πρωταθληματος;

Κάπου πήραν λάθος δρόμο. Έχουμε δει και άλλους να πέφτουν, αλλά από πέρσι μέχρι εδώ που έφτασαν είναι τουλάχιστον θεαματική η πτώση τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ghostrider είπε

το ειπα εγω .. δεν ηταν ο charles ρε παιδια. ο kimi οδηγουσε και μας το εκρυψαν 

image.png.c83ddd23494eed082c40136ae0031175.png

Καταλαβαίνεις πόσες φορές τον ζάλισαν για το ίδιο πράγμα, για να αναγκαστεί να τους κράξει έτσι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mandos είπε

Έχω μια απορία επί των κανονισμών, περίπου.

Γιατί η RBR δε στήνει το αμάξι όπως στην αρχή του πρωταθληματος;

Κάπου πήραν λάθος δρόμο. Έχουμε δει και άλλους να πέφτουν, αλλά από πέρσι μέχρι εδώ που έφτασαν είναι τουλάχιστον θεαματική η πτώση τους

 

Απλά δεν μπορεί. Από ότι γράφουν, η FIA "έκλεισε" ένα παραθυράκι στους κανονισμούς με αποτέλεσμα (λένε) η RedBull να χάσει το πλεονέκτημα που είχε με το λεγόμενο "asymmetrical braking system" που είχε πάνω στο μονοθέσιο της. Τα έχουμε ξαναγράψει πιο πριν.

Ενδεικτικό άρθρο: FIA clarifies Red Bull speculation after sudden rule change

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mandos είπε

Έχω μια απορία επί των κανονισμών, περίπου.

Γιατί η RBR δε στήνει το αμάξι όπως στην αρχή του πρωταθληματος;

Κάπου πήραν λάθος δρόμο. Έχουμε δει και άλλους να πέφτουν, αλλά από πέρσι μέχρι εδώ που έφτασαν είναι τουλάχιστον θεαματική η πτώση τους

 

Ειχαν στημένο μονοθέσιο με κατι "παρανομο". Οπότε τώρα.... τι γινεται τώρα?????? Οτι εγινε και στην Ferrari το 19".

Και του χρόνου το ενεργειακο ποτο έτσι θα πηγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, specre είπε

Απλά δεν μπορεί. Από ότι γράφουν, η FIA "έκλεισε" ένα παραθυράκι στους κανονισμούς με αποτέλεσμα (λένε) η RedBull να χάσει το πλεονέκτημα που είχε με το λεγόμενο "asymmetrical braking system" που είχε πάνω στο μονοθέσιο της. Τα έχουμε ξαναγράψει πιο πριν.

Ενδεικτικό άρθρο: FIA clarifies Red Bull speculation after sudden rule change

Έχω παρακολουθήσει την συζήτηση (ευχαριστώ και για το λιγκ).

Το θεωρούμε δεδομένο ότι το είχε η RBR αυτό; Η ίδια η FIA πάντως δεν φωτογράφισε τη redbull.

Επίσης η απόλυτη κατρακύλα είναι μετα την Ισπανία, ενώ η οποία αλλαγή κανονισμού είναι μετα την Κίνα, στο ενδιάμεσο η μία redbull κάτι κατάφερνε.

Δε με χαλάει να το πάρει η McLaren, προσπαθώ όμως να καταλάβω (όπως και οι ίδιοι) που το έχασαν τόσο πολύ.

6 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Ειχαν στημένο μονοθέσιο με κατι "παρανομο". Οπότε τώρα.... τι γινεται τώρα?????? Οτι εγινε και στην Ferrari το 19".

Και του χρόνου το ενεργειακο ποτο έτσι θα πηγαινει.

Ήταν όσο παράνομο ήταν το DAS, δλδ στην αρχή της χρονιάς δεν ήταν. Είναι λίγο απορίας άξιο γιατί η αλλαγή έγινε μεσούσης της σεζόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπαν τίποτα επίσημα, όπως με τη Ferrari το 2019. Με τη Mercedes ήταν εμφανές το DAS και έτσι δεν μπορούσαν να μην το αναφέρουν. Και οι 3 περιπτώσεις εκμεταλλευόντουσαν παραθυράκι των κανονισμών, για αυτό ήταν νόμιμα έως ότου έκλεισαν τα παραθυράκια.

Επεξ/σία από specre
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατανοητά όλα. Γιατί στις δύο περιπτώσεις υπήρξε άμεση εφαρμογή όμως και στη μία όχι;

Είτε το αμάξι σχεδιάστηκε το χειμώνα με παρανομία, είτε όχι. Στα μισά της σεζόν δεν είναι λίγο χοντρό να παίξει τέτοια αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε το ανακαλύπτουν (βασικά κάποια/ες άλλη/ες ομάδα/ες, τα "σφυρίζουν" στη FIA), κλείνουν το παραθυράκι και απαγορεύουν το "παράνομο αξεσουάρ". Και στη φοράδα αν θυμάμαι καλά στη μέση της σεζόν ήταν (κρυφή συμφωνία, όπως και με την RB).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφω συχνά αλλά ας πω και εγω την άποψη μου…η πορτοκαλί ομάδα πρέπει να αποφασίσει τι θα κάνει με τους οδηγούς..ο νορις πάει για το πρωτάθλημα οδηγων και πάνε να του το στερήσουν…10 βαθμούς μείον γράφει το κοντέρ…

ιδανικά θα ήθελα μια εγκατάλειψη Βερσταπεν ή να μην πάρει καθόλου βαθμούς για να πάρει φωτιά αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι τετοιο…

λεκλερκ μεγάλη νίκη και ειδικά εκεί μέσα..όσο δεν ακούει την ομάδα πάει μπροστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mandos είπε

Ήταν όσο παράνομο ήταν το DAS, δλδ στην αρχή της χρονιάς δεν ήταν. Είναι λίγο απορίας άξιο γιατί η αλλαγή έγινε μεσούσης της σεζόν

Το DAS ποτέ δεν κρίθηκε παρανομο, απλα απαγορευτηκε απο την επομενη χρονια οποτε δεν ειχαν χρονο και να ηθελαν στην παρουσα χρονια οι αλλοι να το αντιγραψουν. Αλλα ουτε τους ειπε η ΜΑΦΙΑ τότε να το αφαιρεσουν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, specre said:

Δεν είπαν τίποτα επίσημα, όπως με τη Ferrari το 2019. Με τη Mercedes ήταν εμφανές το DAS και έτσι δεν μπορούσαν να μην το αναφέρουν. Και οι 3 περιπτώσεις εκμεταλλευόντουσαν παραθυράκι των κανονισμών, για αυτό ήταν νόμιμα έως ότου έκλεισαν τα παραθυράκια.

Γιατι συγκρινουμε το 2019? Εχει υπηρχε επισημα δηλωση απο την Φια. και μυστικη συμφωνια χωρις να μαθουμε τι εγινε, συγκεκριμενα για την Φερραρι. Εδω απλα υπαρχει speculation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ASFE είπε

Γιατι συγκρινουμε το 2019? Εχει υπηρχε επισημα δηλωση απο την Φια. και μυστικη συμφωνια χωρις να μαθουμε τι εγινε, συγκεκριμενα για την Φερραρι. Εδω απλα υπαρχει speculation.

1ον δεν το έγραψα μόνο εγώ και 2ον καλά ντε, μη βαράς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...