Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γουστάρω πολύ περισσότερο Piastri από Norris αν και ακόμη έχει πολλά ακόμα να μάθει ο μικρός (και κυρίως να σταθεροποιηθεί)

Ο οποίος Piastri είπε οτι έχασε 2 δευτερολεπτα από τον Stroll
"Stroll was driving like he was in his first Go-Kart race" δήλωσε.

Ίσως η McLaren πιστεύει οτι ο Norris θα παει στη θέση του Max, αν εκείνος πάει στη Mercedes;
Ίσως ο Webber έχει "δέσει" την ομάδα στους όρους του συμβολαίου ώστε να μην κάνει στην άκρη;

Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη στιγμή ακόμα, έχουν πετάξει από τον Norris 10 βαθμούς για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα χάρηκα για τον Leclerc. Δεν είναι και λίγα αυτά που έχει περάσει τα τελευταία χρόνια. 

Τα McLaren είναι τα ταχύτερα μονοθέσια ξεκάθαρα, το κατασκευαστών το έχουν στην τσέπη τους και το οδηγών (Νόρις) θα το χάσουν μόνο αν θέλουν να το χάσουν (Πιάστρι). 

Περίμενα καλύτερες τις Mercedes σήμερα. Ο Γιώργης για νούμερο ένα οδηγός του χρόνου (σχετικά χαμένη χρονιά) είναι OK. Για το 26 θα έχουν θέμα στην ομάδα όμως. 

Για τις Redbull δεν βγάζω άκρη. Ο κατήφορος δείχνει να μην έχει σταματημό. "Ξαφνικά" στους τελευταίους αγώνες δεν δουλεύει τίποτα σωστά. Περίεργη πλέον και η "ήρεμη" στάση του Max απέναντι στην ομάδα. Κάνει την κριτική του αλλά με τρόπο που δεν περίμενα από αυτόν. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φερστάπεν: «Δεν έχουμε ελπίδες. Δεν οδηγείται το μονοθέσιο, είναι τέρας»

«Αυτή τη στιγμή, κανένα από τα δύο πρωταθλήματα δεν είναι ρεαλιστικό. Το έχω πει πολλές φορές, και τώρα είναι στο χέρι της ομάδας να σκεφτεί πολλές αλλαγές στο αυτοκίνητο, διότι βασικά από εκεί που είχαμε ένα κυρίαρχο αυτοκίνητο τώρα, σε 6-8 μήνες, έχουμε ένα που δεν οδηγείται.

Αυτό είναι πολύ παράξενο για μένα, και πρέπει να φέρουμε τα πάνω κάτω στο αυτοκίνητο. Όπως είμαστε αυτή τη στιγμή, είμαστε κακοί παντού, οπότε χρειαζόμαστε πολλές αλλαγές.

Δεν είναι αυτός ο τρόπος που θέλω να βλέπω το πρωτάθλημα. Πρέπει να ορίζουμε την τύχη μας και όλο αυτό το τριήμερο ήταν πολύ κακό.

Ήμασταν πολύ αργοί. Το πιτ-στοπ των 6 δευτερολέπτων μου κόστισε λίγο. Δεν μπορούσα να χρησιμοποιώ την πλήρη ισχύ για το μεγαλύττερο μέρος του αγώνα, λόγω ενός μικρού θέματος που είχαμε με τον κινητήρα.

Και από πλευράς στρατηγικής θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει καλύτερη δουλειά, και να ήμασταν μέσα στη μάχη λίγο περισσότερο. Ήμασταν αδύναμοι σε πολλά μέτωπα αυτό το τριήμερο.

Είναι αρκετά ξεκάθαρο για όλους τι πρέπει να κάνουμε. Πώς πρέπει να αναστρέψουμε την κατάσταση. Δεν είναι εύκολο να το κάνουμε αυτό σύντομα, αλλά αν κάνουμε το αυτοκίνητο θα οδηγείται καλύτερα, και πάλι.

Πέρσι είχαμε ένα σπουδαίο αυτοκίνητο, το πιο κυρίαρχο όλων των εποχών, και βασικά το μετατρέψαμε σε ένα τέρας, οπότε πρέπει να το αναστρέψουμε και πάλι. Δεν έχει σημασία πόσες εβδομάδες θα χρειαστεί, πρέπει να συνεχίσουμε να πιέζουμε και να δουλεύουμε στο όριο. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες»

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Leclerc κέρδισε με υποδεέστερο μονοθέσιο φέτος, τους 2 αγώνες που είχαν συναισθηματική αξία για αυτόν, στο Monaco και στην Monza. Respect.

O Norris λιγος για πρωταθλητής. Στο τέλος της καριέρας τους, εκτιμώ ότι ο Piastri θα έχει καταφέρει περισσότερα πράγματα. Πιστεύω πως οι τακτικές της McLaren στρέφουν τον έναν οδηγό κατά του άλλου. Οχι πως σε άλλες ομάδες το κλίμα είναι πάντα καλό, αλλά εδώ ξέρουν και επίσημα ότι ο νο1 αντίπαλος τους είναι ο teammate τους.

 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοντα επεσα στη καταταξη. Εγω δ εχω καταλαβει απο τη στιγμη που δε υπαρχει πρωτος η δευτερος οδηγος θελετε με το ζορι επειδη ο νορις τυγχανει να εχει καποιους βαθμους παραπανω και μαθηματικες ελπιδες οχι πραγματικες να πουν στο πιαστρι και στο καθε πιαστρι οτι μεγαλε τωρα θα οδηγεις αποκλειστικα γ το αλλο οδηγο. Ειναι λαθος αυτο που λετε ο νορρις μετα το προσπερασμα απο πιαστρι και λεκλερ γιατι δε εκανε επιθεση κατευθειαν τουλαχιστον να περασει παλι το λεκλερ εστω;;;;Μπραβο στο λεκλερ τη χρειαζοταν αυτη τη νικη.Οσο αφορα το κατασκευαστων ολοι εχουμε καταλαβει οτι στη rb η φια κατι βρηκε και το αφαιρεσε. Γιατι το αφαιρεσε γνωριζετε;;; Γιατι ολο το κοινο δε ηθελε να δει φετος παλι το βαρετο πραγμα να ειναι η rb παλι πρωτη ηθελε να δωσει στο κοινο μαχη για να αναθερμανθει το ενδιαφερον για το προιον.Θεωρω(χωρις να ειμαι σιγουρος σ αυτο)οτι για 1 2 αγωνες θα κανουν τα αποτελεσματα που χρειαζονται για να παρουν και το κατασκευαστων λογικα το χουν συμφωνησει με τη φια.Του χρονου ομως θα χουμε νεο πρωταθλητη ετσι πιστευω εγω

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουτάρετε την κατσαρίδα να πάει να τρεχει παρέα με το φιλαράκι του τον καλπικο και βάλτε μαζι με τον πιαστρι την μπουσταμαντε να κανουν ενα διδυμο φωτία 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Tέρμα οι κόκκινοι κλόουν... τώρα έχουμε τους πορτοκαλί παπάγια κλόουν...

an-illustration-of-papaya-fruit-cartoofdn-mascot-character-as-funny-clown-2BT10PT.jpg.8f0d613c5bb79ed2ef373df1096041bc.jpg

7 hours ago, Sarandis said:

Έβαλα την προσφορά της ΔΕΗ για ant1+ και είμαι έτοιμος για εμπειρία Πουρναράκη.

Φαντάζομαι ήταν εξαιρετική εμπερία εε; 😄

Εγώ έριξα ύπνους το μεσημέρι... βάζω να το δω κατά τις 20:00. Αρχίζουν τη κουβέντα για το ράλυ Ακρόπολις την ώρα που έδειχνε το grid, στα καπάκια ο 2ο σχολιαστής κόλλησε σύνδρομο Πουρναράκη κι άρχισε να λέει "τα Φερράρι", "τα Μερσέντες"... λέω όχι δε θα το υποστώ αυτό σήμερα.

Είχα ήδη κατεβάσει κονσέρβα και μάλιστα για πρώτη φορά με περιγραφή F1ΤV, γιατί κι αυτοί στο Sky με κούρασαν φέτος με τις κοτσάνες και τη φλυαρία τους (αν και γουστάρω τη Bernie Collins στην ανάλυση των στρατηγικών)..

 Ε λοιπόν το F1TV με εξέπληξε με τον σοβαρό σχολιασμό (Coulthard και Palmer)... θα το καθιερώσω όταν βλέπω κονσέρβα.

2 hours ago, Nabuko said:

O Norris μέχρι τώρα δείχνει ότι δεν έχει τη νοοτροπία του κωλόπαιδου που χρειάζεται ώστε να γίνει πρωταθλητής.

Από την άλλη δεν μου βγάζετε απ' το μυαλό ότι ο Piastri, που έχει δείξει ότι διαφορετικό mentallity απ' τον Norris, σκέφτεται μέχρι και κατάκτηση τίτλου ή στην χειρότερη να τερματίσει πάνω απ' τον ομόσταβλό του. 

Ο Piastri γνωρίζει ότι το φετινό momentum θα παίξει ρόλο στη ψυχολογία της επόμενης χρονιάς... καλά κάνει και παίζει με τα όρια της ομάδας.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια καλα τα λεμε, καλος ο καφες με τις 4 πρωτες ομαδες. Αλλα δεν ειπαμε τπτ για τον νεο οδηγο της Williams που καταφερε και τερματισε 12ος, μπροστα απο αλλες καραβανες του αθληματος.
Μπραβο του

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Βρε παιδια καλα τα λεμε, καλος ο καφες με τις 4 πρωτες ομαδες. Αλλα δεν ειπαμε τπτ για τον νεο οδηγο της Williams που καταφερε και τερματισε 12ος, μπροστα απο αλλες καραβανες του αθληματος.
Μπραβο του

Τι μπράβο του. Αφού θα μας τον πάρουν όπως και τον Γιώργη παλαιότερα. Η αγαπημένη μου ομάδα λυπάμαι που το λέω αλλά είναι πια το πεδίο εξέλιξης των οδηγών της μερσεντές. Κρίμα για εμάς τους παλιούς της φίλους. Με πονάει να την βλέπω τόσα χρόνια σε αυτή την κατάσταση. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάτι να γίνει για να αναστηθεί. Είναι μαζί με την Μακλάρεν και την Φεράρι οι πιο ιστορικές ομάδες. Ο Σερ Φρανκ θα την βλέπει από εκεί πάνω λυπημένος.  🙁

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σερ Φρανκ καλά θα κάνει να είναι λυπημένος γιατί ύστερα από αστοχία ( ; ) σε δικο του μονοθέσιο έφυγε από τη ζωή ο GOAT του αθλήματος.

Ασχετο: την Williams δεν την αγόρασαν κατι φραγκατοι Άραβες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως ο Πιαστρι τελικά στην προσπάθεια του για κάτι καλύτερο όχι μόνο δεν τερμάτισε πρώτος αλλά άλλαξε σημαντικά την ροή του αγώνα και όχι προς το συμφέρον της ομάδας του.

Αν έμενε στις πρώτες στροφές πίσω από τον Νόρις πιθανόν να έβγαινε και πάλι δεύτερος και πολύ πιο πιθανόν να μην δινόταν η ευκαιρία στον Λεκλερ να διεκδικήσει την δεύτερη θεση ούτε στον πρώτο γύρο , αλλά και ούτε αργότερα αφού η στρατηγική της Φερράρι θα βασιζόταν σε άλλα δεδομένα.

Αν η πορεία των δύο McL είχαν φτιάξει ένα τοίχος άμυνας με τις θέσεις που ξεκίνησαν διασφαλίζοντας από την αρχή το 1-2,  ο Λεκλερ ίσως να μην κατάφερνε ούτε την τριάδα.

Κοινώς παπαγιά έκανε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, barimagas said:

Στείλε πλαίσιο να το χτυπήσω στο carvertical 😂😂, παίζει να είναι κατεβασμένα😅😅

Ασχετο, αλλα τι φαση το site; Πως καταλαβαινουν εαν εχει κατεβασμενα χιλιομετρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...