Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, sattack said:

 

Μετά, η δική μου φαντασία λέει ότι θα κλείνει το τελευταιο επεισόδιο, θα πέφτει μαύρη οθόνη για λίγο, και μετά θα ξανανοίγει το πλάνο να τον δειχνει στην καρέκλα που κάθονται οι οδηγοί, και θα λεει: "I am Lewis Hamilton and from 2025 I will be driving for Ferrari" και θα κλείνει εκεί με μια δραματική μουσική! 😅

Και στο βάθος θα ακούγεται ο Τότο: "Νο Lewis, no... this is so no right". 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, sattack said:

Ξεκίνησε στη RB από το τίποτα, οπότε λίγα χρόνια στην αρχή δικαιολογουνται. 

Μετά, κερδίζει συνέχεια. Στο συνεχεια περιλαμβάνεται και η εποχή V6 turbo hybrid που ήταν ανταγωνιστικος λόγω της δικής του δουλειάς στο σασί αλλά δεν κερδιζε λόγω χάλια κινητήρα Renault, σε σημείο που του τη βάρεσε και ήθελε να τα βροντηξει και να φύγει, απολύτως δικαιολογημενα. 

Δηλαδή, ο ιδιος είναι στην κορυφή συνεχως από το 1990 μέχρι σήμερα! 

Για τον Steiner φαντάζομαι θα έχει λίγο χρόνο στο τελευταίο επεισόδιο. 

Μετά, η δική μου φαντασία λέει ότι θα κλείνει το τελευταιο επεισόδιο, θα πέφτει μαύρη οθόνη για λίγο, και μετά θα ξανανοίγει το πλάνο να τον δειχνει στην καρέκλα που κάθονται οι οδηγοί, και θα λεει: "I am Lewis Hamilton and from 2025 I will be driving for Ferrari" και θα κλείνει εκεί με μια δραματική μουσική! 😅

Δε διαφωνω γενικα.

Αλλα πιο πολυ το ειπα πως ΑΝ παει στην Φερραρι πχ το 2025 δε θα γινει μαγικα η ομαδα απο την μια στιγμη στην αλλη ΤΟΠ αεροδυναμικα

Η γνωμη σου για την FW16 και τον Νιουι?

Επεξ/σία από ASFE
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ASFE είπε

Δε διαφωνω γενικα.

Αλλα πιο πολυ το ειπα πως ΑΝ παει στην Φερραρι πχ το 2025 δε θα γινει μαγικα η ομαδα απο την μια στιγμη στην αλλη ΤΟΠ αεροδυναμικα

Η γνωμη σου για την FW16 και τον Νιουι?

Ναι. Αλλά αν θεωρητικά πήγαινε, θα μπορουσε άμεσα σε μια σεζόν να εφαρμόσει ότι ιδέα ήθελε για την επόμενη σεζόν. Θα είχε όλα τα εφόδια, το budget, τη σήραγγα,  τον κινητήρα κλπ. Θεωρητικά αν πήγαινε τώρα, άνετα το 2025 θα είχε ανταγωνιστικο μονοθεσιο με τη RB. Αν πήγαινε την 1/1/2025, θα ήταν νο1 φαβορί για το καλύτερο μονοθεσιο του 2026. Έτσι δηλαδη φαντάζομαι εγώ, δεν πιστεύω οτι θα πάει. 😄

 

Για την FW16, τηλεγραφικα:

- κόψανε τα ενεργά βοηθήματα και ήταν ατσουμπσλη στην αρχή. 

- δεν φταίει αυτό για το ατύχημα του Senna. Κόψανε την κολόνα του τιμονιού για να τη μετακινήσουν μετά από αίτημα του ίδιου του Αυρτον και μετά έσπασε ... δεν ξέρω αν γινόταν να κολληθεί σωστά ή ήταν εξαρχής καταδικασμενη να σπάσει...

- μετά το ατύχημα σταμάτησα να παρακολουθώ. Και έτσι κι αλλιώς τότε η πληροφόρηση δεν είχε καμμια σχέση με το τώρα. Ιδέα δεν είχα για το τι γινόταν από πίσω από ότι βλέπαμε στην ΤV. Και τον Newey ούτε καν τον ήξερα τότε. 

- μετά σχεδόν αμέσως ανέκαμψε και παραλίγο να πάρει και το οδηγών εκτός από το κατασκευαστων. 

Επεξ/σία από sattack
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 9:14 ΜΜ, sattack είπε

Ευκαιρία να πάνε και οι 2 πακέτο στη Ferrari, μιας και ο Newey το είχε καημο να δουλέψει και στη Ferrari και με τον Hamilton! 

😁

"Newey's wife, Amanda Newey, has liked a striking post on X. She has liked a post saying Adrian regrets never having worked for Ferrari, with Fernando Alonso or Lewis Hamilton. "Now's your chance to tick off those regrets, Adrian," reads the post."

🤣🤣🤣

"However, according to F1-insider, Newey has already informed Red Bull that he will remain loyal to them regardless of whether Horner stays or goes."

🙃🙃🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sattack said:

"Newey's wife, Amanda Newey, has liked a striking post on X. She has liked a post saying Adrian regrets never having worked for Ferrari, with Fernando Alonso or Lewis Hamilton. "Now's your chance to tick off those regrets, Adrian," reads the post."

🤣🤣🤣

"However, according to F1-insider, Newey has already informed Red Bull that he will remain loyal to them regardless of whether Horner stays or goes."

🙃🙃🙃

πως ένα like μπορεί να γίνει είδηση...
το ότι ο Newey έχει σκεφτεί να μετακινηθεί μου ακούγετε λογικό και ακόμα πιο λογικό να το έχει συζητήσει και με την γυναίκα του... Το τι θα κάνει θα το μάθουμε σύντομα αν και δεν τον βλέπω να κουνιέται αν δεν κάνει κάποια κίνηση η αντίπερα όχθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορίες από maranello λένε ότι η Ferrari έχει μπει σε διαδικασία να φέρει τον Adrian.. Αν θα κατσει η φάση και αν θα ολοκληρωθεί είναι άλλο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή είναι ξέρω γω ένα κόλπο που τους λέει εγώ θα μείνω ότι και να αποφασίσετε, για να πουν αυτοί οκ τότε τον διώχνουμε τον  Horner, και υπάρχει ο γραπτός όρος ότι μπορούν να φύγουν μαζί και τους λέει μετα ο άλλος Verba volant, scripta manent. ciao ragazzi! 🤣

Εκτός αν αντί για την ιστορική Ferrari και τον Hamilton, πάνε και οι 2 πακέτο στο ιστορικότερο όνομα της Μ. Βρετανίας Aston Martin και τον  Alonso. 🤣

 

Πάντως για χειμώνα μετά από την πιο βαρετή χρόνια, καλά περνάμε. 😅

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sattack είπε

Ή είναι ξέρω γω ένα κόλπο που τους λέει εγώ θα μείνω ότι και να αποφασίσετε, για να πουν αυτοί οκ τότε τον διώχνουμε τον  Horner, και υπάρχει ο γραπτός όρος ότι μπορούν να φύγουν μαζί και τους λέει μετα ο άλλος Verba volant, scripta manent. ciao ragazzi! 🤣

Εκτός αν αντί για την ιστορική Ferrari και τον Hamilton, πάνε και οι 2 πακέτο στο ιστορικότερο όνομα της Μ. Βρετανίας Aston Martin και τον  Alonso. 🤣

 

Πάντως για χειμώνα μετά από την πιο βαρετή χρόνια, καλά περνάμε. 😅

 

Αν έχει κάνει όντως μαλακία ο Horner σιγά μην τον πάρει άλλη ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WestMan_swiftsport είπε

Αν έχει κάνει όντως μαλακία ο Horner σιγά μην τον πάρει άλλη ομάδα.

Η Ferrari πιο δύσκολα αφου έχει τον Vasseur. Η  ΑΜ όμως? Εγώ λέω,  τρέχοντας!  Και ισως η Alpine. H Audi? 

Άμα φύγουν κάποιοι τώρα, με λίγο gardening leave, είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσουν την 1/1/2025  και να ασχοληθούν κατευθείαν με το μονοθεσιο των νέων κανονισμών του 2026. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sattack είπε

Η Ferrari πιο δύσκολα αφου έχει τον Vasseur. Η  ΑΜ όμως? Εγώ λέω,  τρέχοντας!  Και ισως η Alpine. H Audi? 

Άμα φύγουν κάποιοι τώρα, με λίγο gardening leave, είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσουν την 1/1/2025  και να ασχοληθούν κατευθείαν με το μονοθεσιο των νέων κανονισμών του 2026. 

Το λέω απο ηθικής απόψεως, όσο ηθική μπορεί να έχουν με τόσα λεφτά που παίζονται... Και καλά γιατί να τον πάρει μια άλλη ομάδα αν αποδειχτεί ότι έκανε μαλακία; Δεν θα έχουν στο μυαλό τους ότι μπορεί να κάνει τα ίδια και στην επόμενη ομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.4troxoi.gr/blog/tileoptiki-kalypsi-f1-min-tolmisete/

Τι κρατάω απ'το παραπάνω άρθρο...

- Μην τολμήσετε.

- (Κωλτούμπα) Τουλάχιστον δείξτε τα Eυρωπαϊκά GP στο ελεύθερο

- Πουρναράκης = υπεραξία. 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...