Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα πω οτι το chrome boy καλως εκανε και δεν εκανε πισω στον μαξ.
Μπορει να εχασε εναν αγωνα αλλα σιγουρα μπηκε στο μυαλο του μαξ η αμφιβολια.
Η Φ1 ειναι και mind και chicken game. Ο μαξ παιζοντας το bad boy απο την αρχη
(θα μπορουσε να ειναι αξιο τεκνο των παλιων ντετροιτ πιστονς) εχτισε
ονομα "η εγω η ο τοιχος" απεναντι σε ολους τους αλλους.
Αυτα να τα βλεπει ο εκλερακης που ειναι πιο σοφτ απο παγωτο μηχανης.

  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Όταν δεν υπάρχουν μεγάλες συνέπειες, γιατί να μη παίξει στα όρια;

Ξέρει ότι ο Νόρις έχει +5 από το divebomb που βγήκε εκτός ορίων.

Αν τον κλείσει και κρίνουν οι Stewarts ότι παραβίασε τους κανόνες... ή θα πάρει κι αυτός +5 και θα είναι P1 ή θα πάρει +10 και θα προσπαθούσε ούτως η άλλως να ανοίξει τη διαφορά +5 μέχρι το τέλος. 

Tο θέμα επικινδυνότητας σταμάτησε να με αφορά όταν τα μονοθέσια απέκτησαν την ασφάλεια που έχουν τώρα.

Ας τα κάνουν συγκρουόμενα... Bring the drama. Έχω βαρεθεί να τους βλέπω να είναι όλοι μια χαρούμενη παρεούλα. 

Αστείες ποινές τα 5 και 10 δευτερόλεπτα, ειδικά όταν χαλάει ο αγώνας του άλλου.

 

 

Επεξ/σία από CorsarioJoao
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχουμε στείλει πραγματογνώμονα ασφαλιστικής για να μας καλύψουν φτερό και πίσω λάστιχο. Καμία δική μας υπαιτιότητα.

  • Haha 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, just getting started είπε

Wtf? Ποιος είπε να τον αφήσει να περάσει?

Να έκανε καθαρή, βάσει κανονισμών άμυνα, ίσως?

Δηλαδή μπράβο του που παραβίασε κανονισμούς και προκάλεσε κλατάρισμα ελαστικού και επακόλουθη εγκατάλειψη του αντιπάλου του γιατί είχε κέρδος βαθμών στο πρωτάθλημα... Μάλιστα... Με την ίδια λογική μπράβο και στον Χάμιλτον που έστειλε νοσοκομείο τον Μαξ το 21 στο Σίλβερστοουν και συνέχισε κερδίζοντας και τον αγώνα...? net difference 32 βαθμών υπέρ του (αφού μπορεί να έχανε αλλιώς)

Σήμερα έμαθα ότι η καθαρή άμυνα ισούται με το να αφήνεις τους αντιπάλους να περνάνε ελεύθερα. Και επίσης ότι όσοι κάνουν καθαρή άμυνα (πχ kimi), εξ ορισμού, δεν είναι οδηγοί αγώνων...

Στο gp της Βαρκελωνης ο Nορρις στην εκκινηση δεν εστειλε τον Max στα χορτα? Εκει δεν θα μπορουσαν να εχουν επαφη και να παει ο Max στον τοιχο?  Δεν ειδα να γινεται τοσος χαμος ομως .Τι ειπε ο Μax μετα τον αγωνα? Ισως ειχα κανει και εγω το ιδιο στην θεση του.

Μπορει να πει και ο Max  οτι ειπε και ο Νορρις ,του αφησα χωρο ,βασικα πιο πολυ χωρο αφησε ο max στο norris παρα ο norris στο max. 

Ο Νorris εριξε ενα καλο dive bomb πριν γινει το σκηνικο με την συγκρουση αυτο ηταν οκ? Εκει παλι δεν μπορουσαν να κοπανησουν? 

Ποσες φορες περασε τα ορια της πιστας ο Νορρις για να πιασει τον μαξ? Αυτο δεν ειναι παραβαση?

Πιστευω 100%  οτι αν ηταν ο Νορρις στο καθισμα του Μax και ο Μax στο καθισμα του Νορρις και δεν υπηρχε επαφη  εκει κανενας δεν θα εβλεπε τις παραβασεις και ολοι οι οπαδοι της mclaren θα μιλαγαν για την φοβερη αμυνα που επαιξε ο Νορρις και δεν μπορεσε να τον περασει ο Κρασταπεν.

Παραβασεις κανουν ολοι μα ολοι!

Και κατι τελευταιο για το αγωνιστικο ,ο  Norris δεν μπορεσε να περασει ποτε στην ουσια την redbull παντα στην στροφη εφτανε πρωτος ο Max  και ο Νορρις προσπαθουσε να παρει θεση με οριακο φρεναρισμα ,αυτο μας δειχνει οτι η mclaren εχει ακομα θεμα με το drs της και θα πρεπει να το διορθωσει αμεσα για να μην παιζει ο Νορρις το κεφαλι του κορωνα γραμματα στις στροφες.

100% εφταιγε ο Max  ,αλλα εγω του αναγνωριζω οτι θελει να ειναι πρωταθλητη. Η δηλωση του μετα τον αγωνα ηταν  αν ειναι να κατσω να με περασουν χωρις να προσπαθησω να κρατησω την θεση μου καλυτερα να κατσω σπιτι μου. Αυτο ειναι ο πρωταθλητισμος παιδια και μονο ετσι θα εχεις λιγο θεαμα. Προσπαθησε ,εκανε παραβαση πηρε την ποινη του και τελος. Σε ολα τα αθληματα  εχουμε ποινες  ετσι ειναι και στην f1 ,αλλιως να παμε να δουμε σκακι ξερω γω.

Τσαμπα το κουραζουμε. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ειμαι της αποψης πως το ολο σκηνικο είναι HARD racing με υπερβολες και από τους 2.

Το να κατηγορείται μονο ο ενας είναι φυσικα υποκριτικο.

Ο Χουλκ την προηγουμενη μερα εστειλε εκτος τον Αλονσο στην προσπαθεια του να περασει και εφαγε ποινη.

Ο Λαντο σε παρομοια φαση δεν προλαβε να την φαει.

Ο Οκον εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα στον Πιερε…Και εκεινος αναγκαστηκε να πατησει στο κερμπ…

Ο Νορις επελεξε να μην το κανει για δικους του λογους προφανως.

Τα αγγλακια εχουν θεμα με τον Μαξ και αυτό φαινεται συνεχως. Κοιταξα λιγους τους τιτλους στο skyf1 και σε πιανει μια μικρη αηδια.

Ο Αντρεα Στελλα θυμηθηκε το 2021 και γενικα ολοι δειχνουν ένα κομπλεξ με τον Μαξ.

Αυτό που με πειραζει πιο πολύ από όλα όμως είναι ότι ολοι μα ολοι οι πιλοτοι στο grid εχουν παραγινει ΦΛΩΡΟΙ στο θεμα της κλαψας.

Με το παραμικρο he pushed me off, he crossed the line, he farted in front of me κλπ κλπ.

Παλια οκ δεν ακουγαμε τα Team radio. Αλλα δεν νομιζω οι παλιοι οδηγοι να ειχαν τετοια συμπεριφορα.

Θελω press conference την πεμπτη με Μαξ , Λαντο, Λουης, Αλονσο όπως και δηποτε!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Post race με τις αναλύσεις και τις συνεντεύξεις, αναφέρθηκε ότι η ποινή ήταν τιμωρία για το αποτέλεσμα και όχι για την πρόθεση. Το επιχείρημα ήταν το κλείσιμο του Σάινθ στον Βερ όπου δεν υπήρξε ποινή.  Επίσης στην ταμπέλα των 100 και50μ το κεφάλι του Βερ έδειξε ότι δεν έστριψε αριστερά ώστε να δει που ήταν ο Νόρις ώστε να τον κλείσει.
Με το που άκουσαν αυτή την άποψη βέβαια τα Αγγλάκια πό την πίστα, έκοψαν σύνδεση από το στούντιο!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ASFE said:

 

Αυτό που με πειραζει πιο πολύ από όλα όμως είναι ότι ολοι μα ολοι οι πιλοτοι στο grid εχουν παραγινει ΦΛΩΡΟΙ στο θεμα της κλαψας.

Με το παραμικρο he pushed me off, he crossed the line, he farted in front of me κλπ κλπ.

Παλια οκ δεν ακουγαμε τα Team radio. Αλλα δεν νομιζω οι παλιοι οδηγοι να ειχαν τετοια συμπεριφορα.

Πες τα χρυσοστομε! Καποτε γινονταν κανα μακελειο,εβγαιναν απο τα μονοθεσια,ριχναν κανα μπινελικι κανα σπρωξιδι εστω καμια φαπα το ολο σκηνικο τελειωνε μεσα σε 5-10λεπτα και μετα εβγαιναν το βραδυ για μπυρες και κορασια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ASFE είπε

 

Αυτό που με πειραζει πιο πολύ από όλα όμως είναι ότι ολοι μα ολοι οι πιλοτοι στο grid εχουν παραγινει ΦΛΩΡΟΙ στο θεμα της κλαψας.

Με το παραμικρο he pushed me off, he crossed the line, he farted in front of me κλπ κλπ.

Παλια οκ δεν ακουγαμε τα Team radio. Αλλα δεν νομιζω οι παλιοι οδηγοι να ειχαν τετοια συμπεριφορα.

 

Αυτο και αν εχει παραγινει.  Οδηγα ασε την κλαψα και ασε την ομαδα να κανει τις οποιες ενστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Στο gp της Βαρκελωνης ο Nορρις στην εκκινηση δεν εστειλε τον Max στα χορτα? Εκει δεν θα μπορουσαν να εχουν επαφη και να παει ο Max στον τοιχο?  Δεν ειδα να γινεται τοσος χαμος ομως .Τι ειπε ο Μax μετα τον αγωνα? Ισως ειχα κανει και εγω το ιδιο στην θεση του.

Μπορει να πει και ο Max  οτι ειπε και ο Νορρις ,του αφησα χωρο ,βασικα πιο πολυ χωρο αφησε ο max στο norris παρα ο norris στο max. 

Ο Νorris εριξε ενα καλο dive bomb πριν γινει το σκηνικο με την συγκρουση αυτο ηταν οκ? Εκει παλι δεν μπορουσαν να κοπανησουν? 

Ποσες φορες περασε τα ορια της πιστας ο Νορρις για να πιασει τον μαξ? Αυτο δεν ειναι παραβαση?

Πιστευω 100% τις 100% οτι αν ηταν ο Νορρις στο καθισμα του Μax και ο Μax στο καθισμα του Νορρις και δεν υπηρχε επαφη  εκει κανενας δεν θα εβλεπε τις παραβασεις και ολοι οι οπαδοι της mclaren θα μιλαγαν για την φοβερη αμυνα που επαιξε ο Νορρις και δεν μπορεσε να τον περασει ο Κρασταπεν.

Παραβασεις κανουν ολοι μα ολοι!

Και κατι τελευταιο για το αγωνιστικο ,ο  Norris δεν μπορεσε να περασει ποτε στην ουσια την redbull παντα στην στροφη εφτανε πρωτος ο Max  και ο Νορρις προσπαθουσε να παρει θεση με οριακο φρεναρισμα ,αυτο μας δειχνει οτι η mclaren εχει ακομα θεμα με το drs της και θα πρεπει να το διορθωσει αμεσα για να μην παιζει ο Νορρις το κεφαλι του κορωνα γραμματα στις στροφες.

100% εφταιγε ο Max  ,αλλα εγω του αναγνωριζω οτι θελει να ειναι πρωταθλητη. Η δηλωση του μετα τον αγωνα ηταν  αν ειναι να κατσω να με περασουν χωρις να προσπαθησω να κρατησω την θεση μου καλυτερα να κατσω σπιτι μου. Αυτο ειναι ο πρωταθλητισμος παιδια και μονο ετσι θα εχεις λιγο θεαμα. Προσπαθησε ,εκανε παραβαση πηρε την ποινη του και τελος. Σε ολα τα αθληματα  εχουμε ποινες  ετσι ειναι και στην f1 ,αλλιως να παμε να δουμε σκακι ξερω γω.

Τσαμπα το κουραζουμε. 

Μα δεν είπα πουθενά ότι ο Νόρρις ήταν το καλό παιδί στην υπόθεση. Για μένα και οι δύο για μπάτσες ήταν. Αλλά όπως έγραψα και πιο πριν, αν δεν γίνει επαφή με επιπτώσεις, η fia κάνει τα στραβά μάτια. 

Και έτσι έχουμε φτάσει σχεδόν όλες οι μάχες να είναι της λογικής, φτάνω με βουτιά πρώτος στο apex, αλλιώς δεν πρόκειται να έχω χώρο. Ε μετά χάνουν και το apex, και βγαίνουν εκτός πίστας, σπρώχνοντας τον αμυνόμενο. Έχει γίνει προβλέψιμο πια.

Οκ δεν αντιλέγω, σίγουρα υπάρχει από το ευρύ κοινό bias κατά του Μαξ για το συμβάν, αλλά αυτό είναι απλά απόρροια του πώς τρέχει τόσα χρόνια.

Το ξέρω ότι το κουράσαμε, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω, ότι μπράβο στο Μαξ που έβγαλε συναθλητή του εκτός αγώνα, επειδή έτσι είχε κέρδος βαθμών...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~mxls~ είπε

Καλημέρα. Έχουμε στείλει πραγματογνώμονα ασφαλιστικής για να μας καλύψουν φτερό και πίσω λάστιχο. Καμία δική μας υπαιτιότητα.

Άλλα λενε οι stewards του αγωνα! Και... μαντεψε! Η ασφαλιστικη της mclaren θα τους καλεσει σαν μαρτυρες! :lol:

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Καλημέρα. Έχουμε στείλει πραγματογνώμονα ασφαλιστικής για να μας καλύψουν φτερό και πίσω λάστιχο. Καμία δική μας υπαιτιότητα.

Σκίσαμε το χαρτάκι της φιλικής δήλωσης που φέρατε, έχουμε πάει στην τροχαία Βόλου, και περιμένουμε να προχωρήσουμε σε μηνύσεις. Φέρτε τα ανταλλακτικά και τα σχέδια που σας ζητήσαμε ήσυχα, για να μη κάνουμε φασαρίες.

  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αντε τώρα μετα την Αυστρία να προσπαθήσει αλλος να προσπεράσει τον Max, ολοι πίσω στην ουρά.

Πίσω μου λέμε ρεεε😂

 

Δεν θα είναι συνέχεια όμως πρώτος 

Έχει να αντιμετωπίσει και ποινές θέσεων από αλλαγές κινητήρα και λοιπά 

Θα δούμε στους επόμενους αγώνες 

Αν είναι έτσι να μην τον αφήσει κι αυτόν κανένας να περάσει 

Να πέφτουν πάνω του 

Δεν είναι έτσι το άθλημα 

Οι κριτές πρέπει να λαμβάνουν πιο γρήγορα μέτρα την ώρα που γίνονται συμβάντα όχι να βγαίνει ο ένας εκτός και ο άλλος να τρώει 10 δευτερόλεπτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...