Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 minutes ago, tommy^ said:

οπου ξεχασε να κλεισει καποιον διακοπτη αερισμου των φρενων

Νομίζω το brake magic που ξέχασε να κλείσει απλά γυρνάει με τη μία την ισορροπία των φρένων στο ~70% να είναι μπροστά, ενώ σε συνθήκες αγώνα τρέχουν περίπου στο εύρος 54-58%. Για αυτό έφυγε ευθεία.

Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν ξέρω, αλλά νομίζω δεν έχουν τη δυνατότητα οι οδηγοί να επηρεάζουν το πόσο αέρα δέχονται τα φρένα. Για αυτό έχουμε δει μερικές φορές να βάζουν ζελατίνες στα φρένα όταν κάνουν pit στη βροχή, για να μειώσουν τη ροή αέρα προς τα φρένα, και να τα κρατήσουν έτσι στο παράθυρο ιδανικής λειτουργίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, just getting started είπε

Νομίζω το brake magic που ξέχασε να κλείσει απλά γυρνάει με τη μία την ισορροπία των φρένων στο ~70% να είναι μπροστά, ενώ σε συνθήκες αγώνα τρέχουν περίπου στο εύρος 54-58%. Για αυτό έφυγε ευθεία.

Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν ξέρω, αλλά νομίζω δεν έχουν τη δυνατότητα οι οδηγοί να επηρεάζουν το πόσο αέρα δέχονται τα φρένα. Για αυτό έχουμε δει μερικές φορές να βάζουν ζελατίνες στα φρένα όταν κάνουν pit στη βροχή, για να μειώσουν τη ροή αέρα προς τα φρένα, και να τα κρατήσουν έτσι στο παράθυρο ιδανικής λειτουργίας.

Ναι κατι τετοιο ειχε ξεχασει ανοιχτο, σορρυ αν το ειπα λαθος...

Για παμε σημερα... προβλεπεται borefest με μοναδικο - ισως - ενδιαφερον να υπαρχει στην κοντρα μεταξυ Mercedes και Ferrari και φυσικα να δουμε παλι τι masterplan εχουν σκεφτει στη Ferari στη στρατηγικη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι έχουν τρεις διαδοχικές περιοχές DRS και πάλι δεν περνάνε, παρόλο ότι είναι γρηγορότεροι, δείχνει τον άθλιο σχεδιασμό αυτών των μονοθεσίων φορτηγών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dimitris156 είπε

Στο ant1 plus μπορείτε να το δείτε εντωμεταξύ? Μου βγάζει συνέχεια τεχνικό σφάλμα.

βλεπω ναι με ελαφρυα κολληματα καθε 10-15 λεπτα ας πουμε που απλα αλλαζω καναλι και ξαναβαζω της F1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το Μονακό, ότι πιο βαρετό. Μάλλον και στο Μονακό κάθε στιγμή υπήρχε η πιθανότητα να τρακάρει κάποιος, εδώ δεν έχει κανένα νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...