Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ASFE είπε

Η ψυχη μας βγηκε παλι.

Νικη με υπογραφη οδηγου κοντρα στον πιο γρηγορο συνδιασμο.

Μπραβο Μαξ.

Αυτο. Η Μακλαρεν ηταν πιο γρηγορη σήμερα οπως φανηκε και στο τελευταίο στιντ. 

Θα εχει ψωμι ελπιζουμε και στους επόμενους αγωνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχε κάνει την κακη εκκίνηση ο Νόρρις θα είχαμε διαφορετικό και πολύ πιο αγχωτικό φινάλε.

Έκανε μεγάλη ζημιά στον εαυτό του, τόσο που τον ανάγκασε να κυνηγάει σχεδόν στα 2/3 του αγώνα.

Είναι κάτι το μόνο λάθος του γιατί κατά τα άλλα ήταν τέλειος.

Δυστυχώς όταν οι διαφορές είναι τόσο μικρές δεν υπάρχουν περιθώρια για διορθώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πηρε πανω του σημερα ο Μαξ.
Κριμα για Νορρις πληρωσε το λαθος στην αρχη...
Εκλαψα με αγριο κραξιμο Πουρναρ σε Γιωργη για τα 3/3 προσπερασματα που δεχτηκε! :lol: 

Φερραρι θα μπορουσε να χωσει Σαρλ ή Σανθη νωριτερα για αλλαγη στο πρωτι στιντ με σκοπο καλο Undercut αλλα δεν τολμησε.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, tommy^ said:


Εκλαψα με αγριο κραξιμο Πουρναρ σε Γιωργη για τα 3/3 προσπερασματα που δεχτηκε! :lol: 

Το πήρε πολύ προσωπικά... έφυγε σφαίρα για Αυστρία, να μάθει στον Γιώργη πώς να αμύνεται. 😆

images.jpg.380eadd83d7e73b09883a7e39e5c2974.jpg

 

 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο Χαμ δεν έφαγε πέναλτυ όταν ο Σάινθ ήταν πιο μπροστά και ο Χαμ με υποστροφή έπεσε πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πήρε πολύ προσωπικά... έφυγε σφαίρα για Αυστρία, να μάθει στον Γιώργη πώς να αμύνεται. 😆

images.jpg.380eadd83d7e73b09883a7e39e5c2974.jpg

 

 

Πού να δεις τι θα ακούει ο έρμος ο Λεκλερ του χρόνου από τον Πουρνάρ αφού θα είναι teammate του Χαμ!

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο Χαμ δεν έφαγε πέναλτυ όταν ο Σάινθ ήταν πιο μπροστά και ο Χαμ με υποστροφή έπεσε πάνω του.

Πλάι πλάι ήταν και κανονικά έπρεπε νΑ αφήσει χώρο στον Σανθη, εκτός κι αν άφησε έστω και λίγο και δεν είδα καλά....

Επεξ/σία από tommy^
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tommy^ said:

Πού να δεις τι θα ακούει ο έρμος ο Λεκλερ του χρόνου από τον Πουρνάρ αφού θα είναι teammate του Χαμ!

Όσο περνάνε οι αγώνες αρχίζει και μου αρέσει ο σερ Τάκης. Με κρατάει ξύπνιο. 😆

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοτσίδας άφησε χώρο, αλλά όχι (πιστεύω) όσο θα έπρεπε. Αναγκάστηκε ο Σάνθης να πατήσει έξω και νομίζω δίκαια παραπονιόταν. Οι Άγγλοι συνάδελφοι του Πουρναράκη, "φώναζαν" ότι άφησε ο κοτσίδας χώρο (σιγά μην έλεγαν τίποτα άλλο). Εγώ θα πω... ότι ο Σάνθης είναι Ισπανός και έτρεχε στην Ισπανία. Τι περίμενε; Πάλι καλά που δεν του ρίξανε ποινή διότι δεν άνοιξε την "πόρτα" στον κοτσίδα. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και αυτος ο Σαινθ ενας απλος ισπανος ειναι , τι περίμενε μπροστά στον Βρετανό;

Ας τα φερει πρωτα βολτα με τον Μονεγασκο που εντος έδρας τερματισε  παλι 9 δευτερόλεπτα πισω , και εχει ο Θεος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cinemusic είπε

με τον Μονεγασκο που εντος έδρας τερματισε  παλι 9 δευτερόλεπτα πισω

Και ο γλυκούλης μετά το 2ο pit stop του, αν θυμάμαι καλά είχε βγει περίπου στα 10" πίσω από τον Σάνθη. Στην ουσία του την "έκανε" κατά 19". Αλλά νομίζω πως δεν φταίει ο Ισπανός για αυτό. Ας είναι καλά οι στρατηγικές της φοράδας που του βάλανε τα σκληρά.

EDIT

Sainz:

“In the end, for him [Leclerc] it kind of paid as he beat me at the end with a soft-medium-soft. For me, I elected to be aggressive with a soft-medium-hard and it didn’t pay off. It is what it is.”

Επεξ/σία από specre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί ο Χαμ δεν έφαγε πέναλτυ όταν ο Σάινθ ήταν πιο μπροστά και ο Χαμ με υποστροφή έπεσε πάνω του.

Μπήκε στην κατηγορία "Αγωνιστικό Συμβάν". Είναι μία κατηγορία η οποία επιτρέπει να μην δίνονται πολλές ποινές σε κάθε αγώνα, με αποτέλεσμα να μαθαίνουμε την τελική κατάταξη την επόμενη μέρα. Βοηθάει επίσης και στην ομαλοποίηση των αγώνων.

Επί της ουσίας δεν ήταν υποστροφή. Ήταν διόρθωση υπερστροφής, η οποία μπορεί να προήλθε από επαφή του Sainz στον Lewis ή από κάτι που δεν μπορούσε να ελέγξει ο πιλότος. 

 

ls.jpg.e17857c4db4088bcf83e5a38dd00bcf5.jpg

 

https://www.formula1.com/en/video/2024-spanish-grand-prix-hamilton-pushes-past-sainz-with-forceful-move-at-turn-1.1802661603153119017

Στο 0:29 φαίνεται το ανάποδο τιμόνι.

Στο 0:35 που φαίνεται από πίσω, είναι πολύ πιθανό να ακούμπησαν οι πίσω τροχοί. 

Σε αυτή την περίπτωση είναι ο Sainz που πέφτει πάνω στον Lewis, ο οποίος είναι στην τέρμα δεξιά άκρη.

 

EDIT  Το "έτρεξα" αρκετές φορές το video, μου δείχνει ότι υπάρχει αναπήδηση των μονοθέσιων. 

 

Το "αγωνιστικό συμβάν" είναι από τις καλύτερες εφευρέσεις στους αγώνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα ΑΝΤ1+ να κοιταξω πως μπορω να το δω σε επαναληψη και εφαγα ολα τα σποιλερ του κοσμου. Απο την 1η θεση μεχρι και την 10η. Δλδ καπου ελεος ρε γιδια. Και ακομα κονσερβα πουθενα. Αργει τοσο πολυ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...