Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, haHa είπε

Σε αλλα νεα, η RB εν γνωση της υποχρεωσε τον Perez να γυρισει στα pit με την αεροτομη να κρεμεται εκθετωντας σε ρισκο τους υπολοιπους οδηγους.
Γιατι το εκανε αυτο;

Γιατι δεν ηθελαν να σταματησει ο Perez στην ακρη προστατευοντας τους αλλους οδηγους, γιατι αυτο θα οδηγουσε σε Safety car κατι που θα εβαζε σε ρισκο τον Verstappen.

 

Why Red Bull knowingly collected a grid penalty to protect VerstappenSergio Perez will carry a three-place grid penalty into the Spanish Grand Prix after Red Bull broke the rules to try and protect Max Verstappen.
 

 

ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΑΝΤΟΝΟΡΙΣ, ΤΟΝ STREAMER ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ, και μελλοντικό παγκόσμιο πρωταθλητή με την ποικοιλόχρωμη στολή της Mclaren.

Γέρασε ο Max δεν αντέχει την πίεση με το νεανικό δίδυμο της Mclaren, ήρθε η ώρα να πουλήσει και αυτός σαν τον Τίγρη τη θέση σε καναν Lawson να φύγει τώρα που είναι ακόμα ψηλά.

Εντωμεταξύ σκέψου τι αγώνα έκανε ο Perez, που το καλύτερο σενάριο για να φανεί χρήσιμος, ηταν να φάει πέναλτι 3 θέσεων για το επόμενο GP.

Επεξ/σία από papp0us
  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, haHa είπε

Σε αλλα νεα, η RB εν γνωση της υποχρεωσε τον Perez να γυρισει στα pit με την αεροτομη να κρεμεται εκθετωντας σε ρισκο τους υπολοιπους οδηγους.
Γιατι το εκανε αυτο;

Γιατι δεν ηθελαν να σταματησει ο Perez στην ακρη προστατευοντας τους αλλους οδηγους, γιατι αυτο θα οδηγουσε σε Safety car κατι που θα εβαζε σε ρισκο την πρωτοπορια του Verstappen.

Why Red Bull knowingly collected a grid penalty to protect Verstappen
Sergio Perez will carry a three-place grid penalty into the Spanish Grand Prix after Red Bull broke the rules to try and protect Max Verstappen.

 

Δεν θα έκανε ακριβώς το ίδιο οποιαδήποτε άλλη ομάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ομάδες μόνο την HAAS κόβω να τολμούσε κάτι τέτοιο. Από πιλότους είμαι σίγουρος για έναν, αλλά τι να τον κάνεις που είναι Ισπανός...

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στη Βαρκελώνη με όλων των ειδών τις στροφές θα δούμε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα της συνολικής δυναμικότητας του κάθε μονοθεσίου αυτή τη στιγμή και το αν έχουμε λόγο να περιμένουμε να κοντράρουν τη RBR φέτος ή όχι. 

Έχει πλησιάσει η Ferrari και απλώς τα έκανε θάλασσα με τις πιέσεις των ελαστικών στην κρύα πίστα του Καναδά και δεν ανέβαζαν με τίποτα θερμοκρασία ή είναι πολύ πίσω? 

Έχει πλησιάσει στα αλήθεια η Merc ή της έκατσαν οι χαμηλές θερμοκρασίες και αλλιώς θα καίει τα ελαστικά όπως τα έκαιγε πέρυσι η Ferrari και η Haas?

Η McLaren είναι κοντά αλλά πόσο κοντά?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, papp0us said:

ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΑΝΤΟΝΟΡΙΣ, ΤΟΝ STREAMER ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ, και μελλοντικό παγκόσμιο πρωταθλητή με την ποικοιλόχρωμη στολή της Mclaren.

Όλα αυτά... Για αυτόν τον Goofy στα αριστερά??

Screenshot_20240217_090232_YouTube.jpg.966b509f4c581047cf3ea8a10dc27c30.jpg

🤣🤣🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, xacto said:

Η περιέργεια να μελετήσω αυτόν τον αγώνα μου ήρθε βαθιά μέσα στο '22. Ο λόγος ήταν η συμπεριφορά και οι δηλώσεις του Toto προς τον Lewis από την αρχή του '22. Ποτέ κανένας αγωνιστικός διευθυντής δεν έχει ξεφτιλίσει με τέτοια επιμονή και διάρκεια την ομάδα του δημόσια (teamradio) για χάρη του πιλότου. Ταυτόχρονα ο Lewis δήλωνε συχνά ότι του έκλεψαν το πρωτάθλημα, χωρίς ποτέ να αφήνει την παραμικρή υπόνοια, ποιος το έκανε. Μέχρι τότε, εξαιτίας της γελοιότητας των αποφάσεων των αγωνοδικών, είχα την άποψη ότι το πρωτάθλημα του το έκλεψε ο Masi. Ξαναμελετώντας τον αγώνα, σε δροσερό και σκιερό περιβάλλον, υπολογίζοντας τα δεδομένα που είχαν οι ομάδες την στιγμή που αποφάσισαν, κατέληξα σε αυτή την άκρως αντιδημοφιλή άποψη. Από τότε μέχρι και τώρα, όλα όσα γίνονται και λέγονται από Mercedes και Lewis μου φαίνονται λογικότατα.

Η ουσία είναι να σταθμίσεις την απόφαση, με βάση αυτά που γνώριζε την χρονική στιγμή που έπαιρνε την απόφαση. 

Ποια ειναι η αντιδημοφιλη αποψη δλδ; Ποιος του το εκλεψε το πρωταθλημα; Ο Τοτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2024 στις 9:06 ΜΜ, ASFE είπε

 

Η μονη λυση που εχω βρει ειναι της κονσερβας             . live 4k χλωμο.

Πες μου το ύψος σου να σου ανάψω την ανάλογη λαμπάδα. 

Δεν είχε περάσει από το ταραγμένο μου μυαλό αυτή η δυνατότητα. Τα αγγλικά είναι στρωτά, με μέτρια γνώση καταλαβαίνεις. Ούτως ή άλλως η εναλλακτική στα ελληνικά είναι λιγότερο κατανοητή, με τον ανασφαλή που δεν αφήνει κανένα να ολοκληρώσει πρόταση. Χώρια ο εκνευρισμός από την μόνιμη αντιπαράθεση τύπου “Να σου θυμίσω…”. Χωρίς να υπολογίσω τις ξαφνικές χαζοστιρίδες σε ανύπαρκτες φάσεις. Τις ίδιες και ίδιες και ίδιες τεχνικές αναλύσεις επί χρόνια τις ανέφερα; Ότι οι μισές είναι λάθος σήμερα, πότε θα το καταλάβει; Ότι όλα όσα συμβαίνουν στην πίστα δεν εξηγούνται με 5 αιτίες, γηραιότερες από την γιαγιά μου ποιος θα του το πει; Πόσα χρόνια ακόμα θα ακούμε τους αδόκιμους όρους “υβριδικός κινητήρας”, “κεραμικά φρένα”, “πιεζοηλεκτρικοί αισθητήρες”, “μπογιά αεροπορικού τύπου”, ειδικά σε μετάδοση αγώνα; Και να σου πω και κάτι ακόμα; Τι εννοείς όχι; Καλύτερα να μην καταλαβαίνεις, παρά να ακούς μπούρδες εξηγήσεις για οφθαλμοφανή πράγματα.

Ξεφόρτωσα!  Πω ρε φίλε... Δεν μου τόχα.  

 

 

@Witcher1st

Η λάθος απόφαση της ομάδας. Το ίδιο με τον Lando προχθές. 

Επεξ/σία από xacto
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xacto είπε

Πες μου το ύψος σου να σου ανάψω την ανάλογη λαμπάδα. 

Δεν είχε περάσει από το ταραγμένο μου μυαλό αυτή η δυνατότητα. Τα αγγλικά είναι στρωτά, με μέτρια γνώση καταλαβαίνεις. Ούτως ή άλλως η εναλλακτική στα ελληνικά είναι λιγότερο κατανοητή, με τον ανασφαλή που δεν αφήνει κανένα να ολοκληρώσει πρόταση. Χώρια ο εκνευρισμός από την μόνιμη αντιπαράθεση τύπου “Να σου θυμίσω…”. Χωρίς να υπολογίσω τις ξαφνικές χαζοστιρίδες σε ανύπαρκτες φάσεις. Τις ίδιες και ίδιες και ίδιες τεχνικές αναλύσεις επί χρόνια τις ανέφερα; Ότι οι μισές είναι λάθος σήμερα, πότε θα το καταλάβει; Ότι όλα όσα συμβαίνουν στην πίστα δεν εξηγούνται με 5 αιτίες, γηραιότερες από την γιαγιά μου ποιος θα του το πει; Πόσα χρόνια ακόμα θα ακούμε τους αδόκιμους όρους “υβριδικός κινητήρας”, “κεραμικά φρένα”, “πιεζοηλεκτρικοί αισθητήρες”, “μπογιά αεροπορικού τύπου”, ειδικά σε μετάδοση αγώνα; Και να σου πω και κάτι ακόμα; Τι εννοείς όχι; Καλύτερα να μην καταλαβαίνεις, παρά να ακούς μπούρδες εξηγήσεις για οφθαλμοφανή πράγματα.

Ξεφόρτωσα!  Πω ρε φίλε... Δεν μου τόχα.  

Ναι ρε φιλε καλα ολα αυτα. Αλλα μη ξεχνας, εκει που σταματαει η λογικη, ξεκιναει η φορμουλα 1. 

Ε Τζώρτζη? 

  • Haha 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος το χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι, επεισόδιο 3754.

Ο Newey λένε είχε ήδη υπογράψει με τη Ferrari από πριν από το Miami GP, από τις τελευταίες μέρες Απριλίου, πριν καν ανακοινωθεί (1η Μαΐου) από τη RBR ότι θα φύγει. 

2 χρόνια,  105 εκ και άλλα 5εκ προμήθεια ο ατζέντης του ο Eddie Jordan, ο οποίος πρόσφατα ορκίζονταν να πεθάνει ότι ονNewey δεν είχε υπογράψει ακόμα. 😅

Screenshot_20240611_235332_Chrome.jpg.6eb2dd1343e8062239161c5c81ebb81d.jpg

Ελπίζω να είναι καλά στην υγεία του ο Eddie να απολαύσει τα 5 εκατομμυριάκια 😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπω εγώ, το πιθανότερο ειναι να έχουν όλοι δίκιο. Να είχε υπογράψει δηλαδή ένα letter of intent , οπότε να εχει τυπικά δίκιο και ο Jordan, αλλά, αν θέλει η νύφη κι ο γαμπρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tommy^ είπε

Παιδιά τι το κουράζουμε, όσο οδηγαρα να είναι και ο Μαξ (που είναι τεράστια), στο πρώτο του πρωτάθλημα καταπατήθηκαν εξωθφαλμα κανόνες από τον Μιχάλη τον Μαση για αυτό και το πρωτάθλημα ήταν ξεκάθαρα πετσινο.

Όπως και του 2008. Οπότε ο κοτσίδας πάλι 7 θα είχε 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Όπως και του 2008. Οπότε ο κοτσίδας πάλι 7 θα είχε 😄

Δε θυμάμαι τι είχε γίνει το 2008, ήμουν ακόμα μεθυσμένος από το επικό πρωτάθλημα του 2007 που το σήκωσε ο Κίμαρος!

Επισης δε με νοιάζει ποσά έχει ή θα είχε ο Σερ Μίρλας! Μπορεί και να έχεις δίκιο, το σίγουρο πάντως είναι ότι το πρώτο του Μαξ ήταν καραπετσινο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...