Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μου εξηγησει καποιος πως γινεται ο Leclerc και παραλιγο και ο Verstappen, να εκανε ταχυτερο γυρο στο τελος, με πατημενη σκληρη γομα τοσων γυρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Θα μου εξηγησει καποιος πως γινεται ο Leclerc και παραλιγο και ο Verstappen, να εκανε ταχυτερο γυρο στο τελος, με πατημενη σκληρη γομα τοσων γυρων;

Γιατί στη ΣΑ η καταπόνηση των ελαστικών είναι σχεδον ανύπαρκτη. Άλλους 10-20 γύρους μπορουσαν ακομα να κάνουν. 

Οπότε πιο πολύ μετράει που ήταν άδειοι από καυσιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Witcher1st said:

Θα μου εξηγησει καποιος πως γινεται ο Leclerc και παραλιγο και ο Verstappen, να εκανε ταχυτερο γυρο στο τελος, με πατημενη σκληρη γομα τοσων γυρων;

Άδεια ντεπόζιτα, πλήρως φορτισμένες μπαταρίες και slip stream / DRS από lapped cars.

Spoiler

 

0.jpg.fe67c605b30502947ee4f5791e89c449.jpg

 

1.jpg.50cdf68b0e1175427ebcee0238bce9f4.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG-1696.jpg

Χαμιλτονικοι φέτος δεν τον στηρίζει η ομάδα ε; Τον ψηφίσατε χτες για driver of the day που κράτησε πίσω τον Πιαστρι ; 😜

O Bearman γίνεται ο πρωτος βρετανός που οδηγεί Ferrari μετά τον Μάνσελ. Κρίμα χαμιλτον δεν πρόλαβες. Οι οπαδοί του τραπερ δεν ξέρουν τι άλλη δικαιολογία να πουν για να σώσουν το παλτο. Ξαφνικά θυμήθηκαν ότι δεν τον βολεύουν οι νέοι κανονισμοί (αυτό το λένε από πέρσι) ή ότι φταίει το μονοθέσιο ….. πέρσι ομως πανηγύριζαν όποτε κερδιζε  τον ρασελ. Μακάρι η Ferrari να τον κρατήσει ένα χρόνο και μετά να δώσει τη θέση στον bearman. Βλέπουμε φετος από τι μέταλλο  ειναι φτιαγμένος  ο GOAT με τις δηλώσεις που κάνει πριν και μετά τους αγώνες που ειναι τέρμα αδιάφορος για τα αποτελέσματα του  και το έχει γυρίσει στα γελακια και τον χαβαλέ. 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μέγιστη μπούρδα που είπε το Σάββατο μετά το qualify για να δικαιολογηθεί που υστέρησε και πάλι έναντι του Russel. Έχουμε διαφορετικό setup, άλλο πλάνο για τον αγώνα ενώ και ότι ο ρασελ βολεύεται καλύτερα στο μονοθέσιο. Πες το ρε μπάρμπα αν έχεις @@…. είμαι πιο αργος. Φέτος τον πονάει η μέση του όπως πέρσι ;; Γιατί λέει ότι έχει ακόμα αναπηδησεις….. όταν όμως τελείωσαν τα δοκιμαστικά και το qualify βγήκαν οι δημοσιογράφοι του sky και είπαν εμείς δεν βλέπουμε bouncing. Τον έχουν βαρεθεί μέχρι και αυτοί! 

Νόμιζα ότι θα έλεγε τον τραπερ ως τον best 🤣
George Russell has labelled Max Verstappen the “best driver” on the current Formula 1

Μέχρι και ο Τοτός δεν ήθελε τον γερο. 👵
Toto Wolff has admitted that Mercedes weren't willing to offer Lewis Hamilton a fixed long-term contract because the team didn't want to risk losing rising star Andrea Kimi Antonelli.

 

Επεξ/σία από Lotof
  • Thanks 2
  • Sad 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Lotof said:

IMG-1696.jpg

Χαμιλτονικοι φέτος δεν τον στηρίζει η ομάδα ε; Τον ψηφίσατε χτες για driver of the day που κράτησε πίσω τον Πιαστρι ; 😜

O Bearman γίνεται ο πρωτος βρετανός που οδηγεί Ferrari μετά τον Μάνσελ. Κρίμα χαμιλτον δεν πρόλαβες. Οι οπαδοί του τραπερ δεν ξέρουν τι άλλη δικαιολογία να πουν για να σώσουν το παλτο. Ξαφνικά θυμήθηκαν ότι δεν τον βολεύουν οι νέοι κανονισμοί (αυτό το λένε από πέρσι) ή ότι φταίει το μονοθέσιο ….. πέρσι ομως πανηγύριζαν όποτε κερδιζε  τον ρασελ. Μακάρι η Ferrari να τον κρατήσει ένα χρόνο και μετά να δώσει τη θέση στον bearman. Βλέπουμε φετος από τι μέταλλο  ειναι φτιαγμένος  ο GOAT με τις δηλώσεις που κάνει πριν και μετά τους αγώνες που ειναι τέρμα αδιάφορος για τα αποτελέσματα του  και το έχει γυρίσει στα γελακια και τον χαβαλέ. 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μέγιστη μπούρδα που είπε το Σάββατο μετά το qualify για να δικαιολογηθεί που υστέρησε και πάλι έναντι του Russel. Έχουμε διαφορετικό setup, άλλο πλάνο για τον αγώνα ενώ και ότι ο ρασελ βολεύεται καλύτερα στο μονοθέσιο. Πες το ρε μπάρμπα αν έχεις @@…. είμαι πιο αργος. Φέτος τον πονάει η μέση του όπως πέρσι ;; Γιατί λέει ότι έχει ακόμα αναπηδησεις….. όταν όμως τελείωσαν τα δοκιμαστικά και το qualify βγήκαν οι δημοσιογράφοι του sky και είπαν εμείς δεν βλέπουμε bouncing. Τον έχουν βαρεθεί μέχρι και αυτοί! 

Νόμιζα ότι θα έλεγε τον τραπερ ως τον best 🤣
George Russell has labelled Max Verstappen the “best driver” on the current Formula 1

Μέχρι και ο Τοτός δεν ήθελε τον γερο. 👵
Toto Wolff has admitted that Mercedes weren't willing to offer Lewis Hamilton a fixed long-term contract because the team didn't want to risk losing rising star Andrea Kimi Antonelli.

 

Εγω ξερω οτι περυσι κερδισε τον Russell με μεγαλη διαφορα παντως. Επισης προφανως και εχει αρχισει και βαριεται, συν η ηλικια, και ιδιαιτερα τα ψυχολογικα που του εχουν μεινει απο το 2021. Θα μπορουσε  να ειχε κανει ενα ασπαστο ρεκορ με τα 8 παγκοσμια.

Εγω παντως που εχω την ιδια ηλικια με τον Χαμιλτον, οχι 5 g δυναμεις να μου βαλεις, ουτε καθισματα δε μπορω να κανω, πονανε τα κοκκαλα μου.

Και για ποιο λογο να καθεται να το παλευει; Για να βγει στην καλυτερη παλι τριτος; Ας κρατησει δυναμεις και να τα δωσει ολα οταν παει στη Φεραρι.

Και τον Verstappen να εβαζες σε αυτη τη Mercedes, δυσκολα θα εμπαινε στο βαθρο.

Επεξ/σία από Witcher1st
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Εγω ξερω οτι περυσι κερδισε τον Russell με μεγαλη διαφορα παντως. Επισης προφανως και εχει αρχισει και βαριεται, συν η ηλικια, και ιδιαιτερα τα ψυχολογικα που του εχουν μεινει απο το 2021. Θα μπορουσε  να ειχε κανει ενα ασπαστο ρεκορ με τα 8 παγκοσμια.

Εγω παντως που εχω την ιδια ηλικια με τον Χαμιλτον, οχι 5 g δυναμεις να μου βαλεις, ουτε καθισματα δε μπορω να κανω, πονανε τα κοκκαλα μου.

Και για ποιο λογο να καθεται να το παλευει; Για να βγει στην καλυτερη παλι τριτος; Ας κρατησει δυναμεις και να τα δωσει ολα οταν παει στη Φεραρι.

Και τον Verstappen να εβαζες σε αυτη τη Mercedes, δυσκολα θα εμπαινε στο βαθρο.

Αφού το αυτοκίνητο δεν πάει τι να κάνει ο άνθρωπος; Όλοι εκεί έχουν ανταγωνιστικό πνεύμα δεν πάνε έτσι για την πλάκα 

Θέλουν το βάθρο αλλά όταν βλέπεις ότι δεν πάει δεν έχεις όρεξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανεί ποιοί είναι καλοί οδηγοί την χρονιά που η Ρεντ Μπουλ θα αναγκαστεί να φτιάξει δικό της κινητήρα από την αρχή.

Με τον Πέρεζ να έχει δύο συνεχόμενες δεύτερες θέσεις είναι προφανές πως δεν είναι (μόνο) θέμα οδηγικής ικανότητας η πρώτη θέση στο βάθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βλεπουμε οτι στις κατατακτηριες οι περισσοτεροι εχουν διαφορα κατω απο 1 δευτερολεπτο, σημαινει οτι εαν οδηγουσαν ακριβως το ιδιο μονοθεσιο θα εκαναν σχεδον ιδιο χρονο.

Εχουμε αντιληφθει τι σημαινει 0,1 δευτερολεπτο ή δεκατο του δευτερολεπτου γενικοτερα;

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η FIA διευκρίνισε ότι η αξιολόγηση μιας εκκίνησης βασίζεται αποκλειστικά στα δεδομένα από τους αναμεταδότες στα αυτοκίνητα. Αυτές έδειξαν ότι ο Νόρις δεν έκανε jumpstart.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το Hamilton μπορείτε να δείτε την συνέντευξη του Τεντόγλου στο τελευταίο παγκόσμιο που έλεγε για την πρωινή ώρα και οτι έπρεπε να προετοιμαστεί ψυχολογικά σε σχέση με τους νέους που λαχταρούν την πρωτιά.

Ο Hamilton έχει 7 τίτλους. Το μονοθέσιο του είναι 3ο ή 4ο στην δυναμική. Ο Rusell είναι νέος και θέλει τίτλους οπότε είναι πιο εύκολο για αυτόν να πιέσει παραπάνω. Ο Hamilton πρέπει να κάνει έξτρα εσωτερική προσπάθεια για να μην πει "F__k it i will go for a tea..."

Πέρσι τουλάχιστον έκανε καμιά βλακεία ο Perez και παιζόταν η δεύτερη θέση. Φέτος προς το παρόν είναι συγκεντρωμένος μπας και πάρει κάποια ανανέωση που συνεπάγεται με εκατομμύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hamilton φέτος δεν έχει κίνητρο, τρέχει μόνο με το βασικό ένστικτο των πιλότων και μάλιστα για μια ομάδα που δεν τον θεωρεί περιουσιακό της στοιχείο. Η διαφορά του από τον Russell, θα είναι εξαιρετική διατριβή, για το πόσα πράγματα παίζουν ρόλο πέρα από την ικανότητα μονοθέσιου και πιλότου. 

Η σχέση του με την Mercedes, θα γίνει σεμινάριο στο μέλλον, για το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουν οι ομάδες στους πιλότους και νομίζω γενικότερα στα στελέχη τους.

Αλίμονο στον Russell αν κάποια στιγμή καταλάβει που έχει μπλέξει...

 

Όχι, δεν είχα εμπάθεια στην Mercedes, όπως και σε καμία ομάδα, μέχρι πολύ πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Σωστή απάντηση γιατί μας τα ζαλισε. Όταν έχεις διαστημόπλοιο δεν "γλύφεις" ούτε παρακαλάς κανένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...