Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, akisgd είπε

Στην σελίδα 

https://mycloud.zyxel.com

έχεις πρόσβαση και μπορείς να κάνεις επιτυχημένο login με το username και password που δήλωσες κατά το sign up; 

Αν όχι νομίζω ότι ξέρω τι φταίει... 

Σε αυτη τη σελιδα κανω log in κανονικα , τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους, ήρθαν και τα δικά μου αλλά δεν έχω χρόνο μέσα στη βδομάδα να το δοκιμάσω. Έχει περάσει κάποιος από εσάς OpenWrt να μας πει εντυπώσεις ; Παλιότερα το είχα δοκιμάσει με επιτυχία αλλά δεν ξέρω πως δουλευει με mesh .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akisgd είπε

Τον δορυφόρο του 2ου τον είχες συνδέσει αρχικά ασύρματα με το κεντρικό ή από την αρχή τον σύνδεσες μέσω ethernet LAN; 

Μεσω wifi το σύνδεσα...τα είχα διπλα δίπλα και μετά το έβαλα εκει που ήθελα στην αποθήκη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akisgd είπε

Έκανα edit το αρχικό μήνυμα που ίσως να μην το διάβασες

Αφού στην αρχή τα έστησες μέσω wifi τότε σίγουρα είναι ανοιχτό το hidden wifi backhaul και δουλεύουν ΚΑΙ μέσω αυτού. Αν έχεις ΜΟΝΟ ethernet backhaul τότε η επιλογή στο μενού wifi backhaul είναι άδεια... 

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τα σύνδεσες και με LAN αλλά έτσι όπως συνδέθηκαν να μην κάνει στην πράξη καμία διαφορά με το να ήταν τελείως ασύνδετα. 

Θέλει τσεκάρισμα που έχω σκοπό και εγώ να το κάνω όταν με το καλό παραλάβω... 

το backhaul απο το webui ειναι κενο δεν δείχνει τιποτα  . ( εαν το βγαλω απο το ethernet γυρίζει μόνο του σε wifi backhaul με την ένδειξη του ποσο καλο σημα εχει σε dBm)

επισης κατι πολυ ωραιο και σε αυτα , το main το εβγαλα απο το ρευμα . Συνεχίζω να εχω δίκτυο και internet κανονικα χωρίς κανενα απολυτως προβλημα . 

Αυτό βεβαια συμβαινει ΜΟΝΟ οταν υπαρχει ethernet σύνδεση . Διαφορετικα δεν θα δούλευε τιποτα αν επρεπε να μιλανε μέσω Wi-Fi . 

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akisgd είπε

Τον δορυφόρο του 2ου τον είχες συνδέσει αρχικά ασύρματα με το κεντρικό ή από την αρχή τον σύνδεσες μέσω ethernet LAN; 

αρχικα κι εγω ασυρματα κατα το setup στο ιδιο δωματιο. Μολις το εβγαλα και το ανεβασα εναν οροφο δεν εβλεπε το κεντρικο. Με ethernet καλωδιο επειδη ηταν σε αλλο ip range απ το asus που παρεμβαλλοταν παλι δε δουλευε. Μολις το εκανα bridge και μπηκαν ολα στο ιδιο ip range  δουλεψε τελεια με καλωδιο

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, NeCrOmAnCeR19 said:

το backhaul απο το webui ειναι κενο δεν δείχνει τιποτα  . ( εαν το βγαλω απο το ethernet γυρίζει μόνο του σε wifi backhaul με την ένδειξη του ποσο καλο σημα εχει σε dBm)

επισης κατι πολυ ωραιο και σε αυτα , το main το εβγαλα απο το ρευμα . Συνεχίζω να εχω δίκτυο και internet κανονικα χωρίς κανενα απολυτως προβλημα . 

Αυτό βεβαια συμβαινει ΜΟΝΟ οταν υπαρχει ethernet σύνδεση . Διαφορετικα δεν θα δούλευε τιποτα αν επρεπε να μιλανε μέσω Wi-Fi . 

Μάλιστα, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Πάνε βέβαια κόντρα σε αυτά που γράφει ο υπάλληλος της zyxel εδώ... 

https://community.zyxel.com/en/discussion/15917/zyxel-multy-m1-network-topology-for-ethernet-backhaul

Νομίζω ότι ίσως ισχύει αυτό που κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν βρίσκω που... 

Αν τα έχεις συνδεδεμένα όλα με ethernet ΧΩΡΙΣ wifi backhaul (σε bridge mode) τότε στην ουσία έχεις 3 ξεχωριστά access points. Οπότε για αυτό συνεχίζουν και δίνουν internet στις συνδεδεμένες συσκευές. 

 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akisgd είπε

Μάλιστα, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Πάνε βέβαια κόντρα σε αυτά που γράφει ο υπάλληλος της zyxel εδώ... 

https://community.zyxel.com/en/discussion/15917/zyxel-multy-m1-network-topology-for-ethernet-backhaul

Νομίζω ότι ίσως ισχύει αυτό που κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν βρίσκω που... 

Αν τα έχεις συνδεδεμένα όλα με ethernet ΧΩΡΙΣ wifi backhaul (σε bridge mode) τότε στην ουσία έχεις 3 ξεχωριστά access points. Οπότε για αυτό συνεχίζουν και δίνουν internet στις συνδεδεμένες συσκευές. 

 

μα και το wifi mesh εξ ορισμού ειναι ξεχωριστά access points . δεν γινεται και διαφορετικά . 

Αυτό που το κανει να ξεχωρίζει ειναι η διαδικασια του roaming , ποσο γρηγορα θα δίνουν εντολή στην καθε συσκευή να αλλαξει access point . 

με ενα προγραμμα στα κινητα που βλεπει τα του δικτύου της συσκευής μπορειτε πολυ ευκολα να βλεπετε την MAC address του καθε multi που συνδεεται με μια περιφορά σας στους χώρους . (εγώ χρησιμοποιώ το wifi analyser απο το playstore)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, NeCrOmAnCeR19 said:

μα και το wifi mesh εξ ορισμού ειναι ξεχωριστά access points . δεν γινεται και διαφορετικά . 

Αυτό που το κανει να ξεχωρίζει ειναι η διαδικασια του roaming , ποσο γρηγορα θα δίνουν εντολή στην καθε συσκευή να αλλαξει access point . 

με ενα προγραμμα στα κινητα που βλεπει τα του δικτύου της συσκευής μπορειτε πολυ ευκολα να βλεπετε την MAC address του καθε multi που συνδεεται με μια περιφορά σας στους χώρους . (εγώ χρησιμοποιώ το wifi analyser απο το playstore)

 Αυτό ακριβώς εννοώ έτσι έχω σύστημα mesh ή τρία διαφορετικά access points. Το roaming δεν το επιβάλλει το σύστημα mesh, δεν δίνει εντολή άσε εμένα πάνε στον άλλο αυτό το αποφασίζει ο client και το εκάστοτε λογισμικό του. 

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akisgd είπε

 Αυτό ακριβώς εννοώ έτσι έχω σύστημα mesh ή τρία διαφορετικά access points. Το roaming δεν το επιβάλλει το σύστημα mesh, δεν δίνει εντολή άσε εμένα πάνε στον άλλο αυτό το αποφασίζει ο client και το εκάστοτε λογισμικό του. 

το roaming όντως ειναι client based επιλογη και ευαισθησία .  

όμως με οποιον τροπο και αν συνδεθούν ( wifi backhaul ή ethernet backhaul) το roaming παιζει μια χαρα και στις δυο περιπτώσεις . 

Το προβλημα ξεκιναει αν κάποιος δεν τα θέλει σε bridge mode . !!!!! 

Αν τα θέλει να ειναι σε router mode τότε πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ολα να παιρνουν σήμα ή ethernet απο το κυρίως multy .  Και αυτό εξηγεί μαλλον και ο υπάλληλος της zyxel στο link σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχει συνδεσει καποιος πανω σε Cosmote Speedport plus , και δουλεψαν κανονικα , γιατι μονο το πρωτο μπορεσα να εγκαταστησω , δεν μπορω να συνδεθω στο myzyxelcloud  , με τιποτα  ωστε να κανω περαιτωρω ρυθμισεις , τα δοκιμασα ολα , χωρις αποτελεσμα , δεν εχω και καποιο router ωστε να κανω δοκιμη να δω μηπως φταιει το router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Τα εχει συνδεσει καποιος πανω σε Cosmote Speedport plus , και δουλεψαν κανονικα , γιατι μονο το πρωτο μπορεσα να εγκαταστησω , δεν μπορω να συνδεθω στο myzyxelcloud  , με τιποτα  ωστε να κανω περαιτωρω ρυθμισεις , τα δοκιμασα ολα , χωρις αποτελεσμα , δεν εχω και καποιο router ωστε να κανω δοκιμη να δω μηπως φταιει το router

@jimmyl μηπως το εχεις βαλει στην lan4 του speedport ? 

Επεξ/σία από NeCrOmAnCeR19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

@jimmyl μηπως το εχεις βαλει στην lan4 του speedport ? 

Οχι , αυτη ειναι αν δεν κανω λαθος για iptv , γραφει STB πανω απο την Lan4 , το εχω συνδεσει στη Lan2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Οχι , αυτη ειναι αν δεν κανω λαθος για iptv , γραφει STB πανω απο την Lan4 , το εχω συνδεσει στη Lan2

ναι πολυ σωστα . ( καλα αν δεν την θες απο το μενου του αλλαζει σε κανονική , αλλα δεν ειναι της παρούσης) 

μου φαινεται πολυ περιεργο που δεν μπορεις να ρυθμίσεις τα υπολοιπά . ( το πρωτο φανταζομαι το εχεις συνδεσει στην LAN4/WAN που γραφει ? ) 

Υπαρχει μεγαλή περιπτωση να φταίει το speedport ή κάποια ρύθμισή του . .

Το συναντησα σε router της wind Zyxel VMG-8623 , οπου επρεπε να απενεργοποιήσω το MPro Mesh που εχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβως, το πρωτο στην lan4/wan , σεταρω το πρωτο , αλλα μετα δεν συνδεει στο myzyxelcloud , για να προχωρησω παρακατω  ενω εχω κανει λογαριασμο , το speedport ή κάποια ρύθμισή του υποψιαζομαι και εγω αλλα ποια ειναι , ουτε καποιο αλλο εχω για να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Ετσι ακριβως, το πρωτο στην lan4/wan , σεταρω το πρωτο , αλλα μετα δεν συνδεει στο myzyxelcloud , για να προχωρησω παρακατω  ενω εχω κανει λογαριασμο , το speedport ή κάποια ρύθμισή του υποψιαζομαι και εγω αλλα ποια ειναι , ουτε καποιο αλλο εχω για να δοκιμασω

Δοκιμασες να κανεις reset το πρώτο και να το στήσεις ξανα απο την αρχή? 

Επίσης σε κάποιο σημείο λεει οτο πρέπει να μπεις με https://192.168.212.1

Επεξ/σία από dimitris1090t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...