Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

ακουλουθηστε αυτον τον οδηγο αν δεν θελετε να ξεκινησετε τα χάπια με την εφαρμογή που εχουν !!! 

https://community.zyxel.com/en/discussion/13713/multy-m1-installation#latest

ετσι τα εφτιαξα εγω , αμεσως χωρις να μου σπαει τα νευρα η εφαρμογη !  ( εχασα τσαμπα τις ωρες μου ) 

Ευχαριστω πολύ φίλε μου! Τα κατάφερα πολύ εύκολα με τον οδηγό που έδωσες. Τοσο απο υπολογιστή όσο και απο την εφαρμογή όλα πολύ εύκολα. 

Συνδεσα το πρώτο με ethernet με το asus router μου ως router, έκανε αμέσως το update και μετά τους 2 δορυφόρους με wifi οι οποίοι επίσης έκαναν update το firmware χωρίς βασανα και προβλήματα.

Τωρα όσον αφορά τη δική μου εμπειρία, εχοντας το κεντρικο zyxel στον 1ο οροφο και το περιφερικό στο ισόγειο, ο δορυφόρος δουλεύει με ικανοποιητική ταχύτητα και μου βγάζει απο την εφαρμογή την απόσταση perfect.

Οσον αφορά όμως το 2ο δορυφόρος στον 2ο οροφο (εναν οροφο πάνω απο το κεντρικό) δεν πιάνει καθολου σήμα με wifi. Μικρό το κακό αφού με καλώδιο επικοινωνεί και στον πάνω όροφο άριστα.

Επειδή θέλω όμως όλη τη διαχείριση να κάνει το παλιο μου asus router, αν συνδέσω τον δορυφόρο μέσω asus επειδή μπαίνει σε άλλο subnet δε γίνεται να επικοινωνήσει.

Πρέπει να γυρίσω τη λειτουργία του κεντρικού zyxel σε bridge mode? Θέλω όλα (asus και zyxel) να ανήκουν στο ιδιο υποδίκτυο 192.168.2.Χ

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ioann1s είπε

λοιπόν το main όταν συνδέθηκε έβγαλε ότι θα κάνει update, το κατέβασε και έκανε restart.

Τα δύο satelites θα το έκαναν σιωπηρά κάποια στιγμή.

δες στο Mesh αν έχουν καλή απόσταση μεταξύ τους.

Εγώ έστησα στο πατρικό τα 3 με το web interface και κατάφερα να τα βάλω και στο app.

Άλλα 2 χρησιμοποίησα για το δικό μου σπίτι  (setup ok with web config) και αρνούνται να μπουν στο app. Σκανάρω το QR code από κάτω και δεν το βρίσκει.

Τι firmware σας βγάζει μετά το update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και σε μένα το Main έκανε Firmware Update κατά τη διαδικασία του Setup
( το setup το έκανα μέσω LAN και browser GUI )

Με λίγο παίδεμα, τα σύνδεσα, αν και για αρκετή ώρα αναβόσβηναν πράσινο.

Τα satellites πώς βλέπετε οτι θέλουν update; (ή οτι κάνουν update? )

 

σημ.. βρηκα αυτό στο manual, το βάζω κι εδώ να υπάρχει
image.png.1695e6ccc64528c76401feab28d82c7e.png

Επεξ/σία από MakisCE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Feigen είπε

Ευχαριστω πολύ φίλε μου! Τα κατάφερα πολύ εύκολα με τον οδηγό που έδωσες. Τοσο απο υπολογιστή όσο και απο την εφαρμογή όλα πολύ εύκολα. 

Συνδεσα το πρώτο με ethernet με το asus router μου ως router, έκανε αμέσως το update και μετά τους 2 δορυφόρους με wifi οι οποίοι επίσης έκαναν update το firmware χωρίς βασανα και προβλήματα.

Τωρα όσον αφορά τη δική μου εμπειρία, εχοντας το κεντρικο zyxel στον 1ο οροφο και το περιφερικό στο ισόγειο, ο δορυφόρος δουλεύει με ικανοποιητική ταχύτητα και μου βγάζει απο την εφαρμογή την απόσταση perfect.

Οσον αφορά όμως το 2ο δορυφόρος στον 2ο οροφο (εναν οροφο πάνω απο το κεντρικό) δεν πιάνει καθολου σήμα με wifi. Μικρό το κακό αφού με καλώδιο επικοινωνεί και στον πάνω όροφο άριστα.

Επειδή θέλω όμως όλη τη διαχείριση να κάνει το παλιο μου asus router, αν συνδέσω τον δορυφόρο μέσω asus επειδή μπαίνει σε άλλο subnet δε γίνεται να επικοινωνήσει.

Πρέπει να γυρίσω τη λειτουργία του κεντρικού zyxel σε bridge mode? Θέλω όλα (asus και zyxel) να ανήκουν στο ιδιο υποδίκτυο 192.168.2.Χ

Ευχαριστώ!

 

Θα γυρίσεις σε bridge mode και ολα θα είναι μια χαρα . ( θα παρει κανα 5 λεπτο να ρυθμιστούν ολα μονα τους ) 

 

9 λεπτά πριν, MakisCE είπε

και σε μένα το Main έκανε Firmware Update κατά τη διαδικασία του Setup
( το setup το έκανα μέσω LAN και browser GUI )

Με λίγο παίδεμα, τα σύνδεσα, αν και για αρκετή ώρα αναβόσβηναν πράσινο.

Τα satellites πώς βλέπετε οτι θέλουν update; (ή οτι κάνουν update? )

 

Τα satellites παιρνουν το update απο το κεντρικό αυτόματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NeCrOmAnCeR19 said:

Τα satellites παιρνουν το update απο το κεντρικό αυτόματα.

ναι, αλλά πώς το καταλαβαίνουμε οτι κάνουν/έναναν update?   
είδατε κίτρινο LED ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Feigen είπε

Ευχαριστω πολύ φίλε μου! Τα κατάφερα πολύ εύκολα με τον οδηγό που έδωσες. Τοσο απο υπολογιστή όσο και απο την εφαρμογή όλα πολύ εύκολα. 

Συνδεσα το πρώτο με ethernet με το asus router μου ως router, έκανε αμέσως το update και μετά τους 2 δορυφόρους με wifi οι οποίοι επίσης έκαναν update το firmware χωρίς βασανα και προβλήματα.

Τωρα όσον αφορά τη δική μου εμπειρία, εχοντας το κεντρικο zyxel στον 1ο οροφο και το περιφερικό στο ισόγειο, ο δορυφόρος δουλεύει με ικανοποιητική ταχύτητα και μου βγάζει απο την εφαρμογή την απόσταση perfect.

Οσον αφορά όμως το 2ο δορυφόρος στον 2ο οροφο (εναν οροφο πάνω απο το κεντρικό) δεν πιάνει καθολου σήμα με wifi. Μικρό το κακό αφού με καλώδιο επικοινωνεί και στον πάνω όροφο άριστα.

Επειδή θέλω όμως όλη τη διαχείριση να κάνει το παλιο μου asus router, αν συνδέσω τον δορυφόρο μέσω asus επειδή μπαίνει σε άλλο subnet δε γίνεται να επικοινωνήσει.

Πρέπει να γυρίσω τη λειτουργία του κεντρικού zyxel σε bridge mode? Θέλω όλα (asus και zyxel) να ανήκουν στο ιδιο υποδίκτυο 192.168.2.Χ

Ευχαριστώ!

 

Για να κάνεις την διαχείριση με το Asus συνδέεις το κεντρικό Zyxel στο Asus και το γυρνάς σε bridge mode. Οπότε την διαχείριση την κάνει το Asus Και όλα ανήκουν στο ίδιο υποδίκτυο. Για να δουλεύει σωστά το Backhaul πρέπει και τον δεύτερο δορυφο να τον συνδέσεις στο Zyxel το κεντρικό και όχι στο Asus. Αν συνδέσεις το καλώδιο ethernet στο Lan1 και στο κεντρικό Zyxel και στο δορυφόρο δημιουργεί Ethernet Backhaul. Δες και αυτό https://community.zyxel.com/en/discussion/13714/how-to-install-the-satellite-on-multy-m1-and-check-the-mesh-status

2 λεπτά πριν, MakisCE είπε

ναι, αλλά πώς το καταλαβαίνουμε οτι κάνουν/έναναν update?   
είδατε κίτρινο LED ?

Αν πας στην Υποκατηγορία Mesh και πατήσεις πάνω στο ROuter ή στο Satellite σου λέει τι Firmware φοράνε. Αν είναι ίδιο σημαίνει οτι έκανε την αναβάθμιση

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link για το manual σε pdf για κάθε ενδιαφερόμενο. 

https://e.pcloud.link/publink/show?code=XZCBKDZgIpV00SSioHKK0N3hf7rvRCLiioX

Εγώ έχω μείνει στην θεωρία γιατί τα παρήγγειλα λίγο αργά και ακόμα τα περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MakisCE said:

ερώτηση.. μπορείς να συνδέσεις το MAIN Multy με τον DSL-Router μέσω WiFi αντί για LAN?
   (για λειτουργία Mesh ρωτάω, όχι για το setup)

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορω με τιποτα να συνδεθω στο zyxelcloud , για περισσορερες ρυθμισεις , εχει καποιος καποια λυση

Δουλευουν , αλλα συνδεση στο zyxelmycloud , για περισσοτερες ρυθμισεις ουτε για αστειο , η εφαρμογη επιεικως απαραδεκτη , η συνδεση μονο εγινε μεσα απο αυτη , οχι απο το web gui , σημα εχει καλο , αλλα η γενικοτερη εμπειρια χρηση απαραδεκτη , πασα βοηθεια ευπροσδεκτη

Επεξ/σία από jimmyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, jimmyl said:

δεν μπορω με τιποτα να συνδεθω στο zyxelcloud , για περισσορερες ρυθμισεις , εχει καποιος καποια λυση

Δουλευουν , αλλα συνδεση στο zyxelmycloud , για περισσοτερες ρυθμισεις ουτε για αστειο , η εφαρμογη επιεικως απαραδεκτη , η συνδεση μονο εγινε μεσα απο αυτη , οχι απο το web gui , σημα εχει καλο , αλλα η γενικοτερη εμπειρια χρηση απαραδεκτη , πασα βοηθεια ευπροσδεκτη

Έκανες λογαριασμό ή προσπαθείς με το local password; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akisgd είπε

Έκανες λογαριασμό ή προσπαθείς με το local password; 

Εκανα λογαριασμο , αλλα οταν προσπαθω να συνδεθω μου βγαζει μηνυμα να τσεκαρω την θυρα wan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, jimmyl said:

Εκανα λογαριασμο , αλλα οταν προσπαθω να συνδεθω μου βγαζει μηνυμα να τσεκαρω την θυρα wan

Δοκίμασες και με τον άλλο τρόπο, local password; Μήπως έχεις κάποιο router - firewall πριν και μπλοκάρει κάποια σύνδεση; Το μήνυμα που σου βγάζει δείχνει πρόβλημα στην επικοινωνία με το internet. 

 

Screenshot_20231129_123700.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω και κάτι άλλο: Tι κερδίζει κάποιος με συνδεση mesh ethernet blackhaul σε σχέση με λειτουργια και των 2 ως αυτόνομων router αν θες να συνδέσεις2 διαφορετικούς ορόφους?

Δε θα αποσυνδέεσαι θεωρητικά καθολου απο το ενιαίο δίκτυο όταν ανεβαίνεις τα σκαλοπάτια απο τον εναν όροφο στον άλλον?

Σε μένα  χάνεται ουτως ή αλλως το wifi απο τον έναν όροφο στον άλλο και δεν επικοινωνούν καθολου με wifi μεταξύ τους λογω χαμηλού σηματος το router με το ενα backhaul ethernet δορυφορο.

 

 

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akisgd είπε

Δοκίμασες και με τον άλλο τρόπο, local password; Μήπως έχεις κάποιο router - firewall πριν και μπλοκάρει κάποια σύνδεση; Το μήνυμα που σου βγάζει δείχνει πρόβλημα στην επικοινωνία με το internet. 

 

Screenshot_20231129_123700.jpg

Εκλεισα windows defender , εχω μονο το Kaspersky antivirus , router της Cosmote , και δεν το εχω πειραξει , θα κλεισω και το antivirus και θα προσπαθησω παλι

16 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Εκλεισα windows defender , εχω μονο το Kaspersky antivirus , router της Cosmote , και δεν το εχω πειραξει , θα κλεισω και το antivirus και θα προσπαθησω παλι

Ισως ειναι το Firewall του router της Cosmote , αλλα δεν εχει επιλογη απενεργοποιησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...