Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Ηθελα να ρωτησω το εξης.Περασα στο πρωτο Μ1(master) το openwrt και το update κανονικα και το βλεπω μεσα απο τη lan του υπολογιστη στο 192.168.1.1.Σεταρα το wifi ssid κ password  εβαλα στο wan τη συνδεση με το ρουτερ(nova) και εβγαλα μετά το lan του Μ1 (την συνδεση με τον υπολογιστη) .Δε θα επρεπε να εχω ιντερνετ κανονικα στο Μ1?

Τι κανω λάθος ?Ενω βλεπυν οι συσκευες μου το νεο wifi του openwrt Μ1 και συνδεονται δεν δινει internet.Το wan ειναι στο DHCP client 

Μηπως πρεπει να αλλαξω την ip του Μ1? του στυλ 192.168.10.1?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 minutes ago, vickjim said:

Καλησπέρα

Ηθελα να ρωτησω το εξης.Περασα στο πρωτο Μ1(master) το openwrt και το update κανονικα και το βλεπω μεσα απο τη lan του υπολογιστη στο 192.168.1.1.Σεταρα το wifi ssid κ password  εβαλα στο wan τη συνδεση με το ρουτερ(nova) και εβγαλα μετά το lan του Μ1 (την συνδεση με τον υπολογιστη) .Δε θα επρεπε να εχω ιντερνετ κανονικα στο Μ1?

Τι κανω λάθος ?Ενω βλεπυν οι συσκευες μου το νεο wifi του openwrt Μ1 και συνδεονται δεν δινει internet.Το wan ειναι στο DHCP client 

Μηπως πρεπει να αλλαξω την ip του Μ1? του στυλ 192.168.10.1?

Ευχαριστω

Αν έχεις το router στην 192.168.1.1 τότε το M1 θα πρέπει να είναι σε μια IP του στυλ 192.168.1.ΧΧΧ και όχι 193.168.ΧΧΧ.1, για δοκίμασε αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akisgd είπε

Αν έχεις το router στην 192.168.1.1 τότε το M1 θα πρέπει να είναι σε μια IP του στυλ 192.168.1.ΧΧΧ και όχι 193.168.ΧΧΧ.1, για δοκίμασε αυτό... 

Ευχαριστώ 

Το ρούτερ είναι στην 192.168.1.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2024 στις 1:48 ΜΜ, vickjim είπε

Μηπως πρεπει να αλλαξω την ip του Μ1? του στυλ 192.168.10.1?

Ναι , ακριβώς . Δες ένα δικό μου παλιό μήνυμα , το έχω γράψει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/07/2024 at 14:32, vickjim said:

Ευχαριστώ 

Το ρούτερ είναι στην 192.168.1.254

Ωραία... Μιλάω πάντα για την τελική σύνδεση με lan backhaul και όχι για το αρχικό setαρισμα που είπες ότι το έκανες,.  Τα 3 multi όταν συνδεθούν στο lan θα έχουν διευθύνσεις π.χ.192.168.1.250, 192.168.1.251, 192.168.1.252. Τα έχω δώσει static ip από το ρουτερ και συνδέομαι στο κάθε ένα από το pc η το κινητό στα url του στυλ http://192.168.1.253/cgi-bin/luci/. 

Έτσι έχουν όλα internet και το μοιράζουν ανάλογα τις ρυθμίσεις τους σε ασύρματους ή ενσύρματους client. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, alekout είπε

Ναι , ακριβώς . Δες ένα δικό μου παλιό μήνυμα , το έχω γράψει .

Ευχαριστώ πολύ αυτό έκανα 👍

Μόλις άλλαξα IP στο M1 συνδέθηκε κανονικά στην 192.168.2.1 και απολαμβάνω επιτέλους το mesh χωρίς αποσυνδέσεις

Έχω ρυθμισει και ανοίξει το mesh και στις 2 μπάντες 2,4 και 5 

Ο δορυφόρος που είναι κοντά συνδέεται στην 5 με καλή ταχύτητα σχεδον του παρόχου και το απομακρυσμένο στην 2,4 με οριακή σύνδεση στα -85dBm αλλά έχω σύνδεση 2 ορόφους κάτω .Αν κρατήσω μόνο το 5 στο mesh το απομακρυσμένο δεν συνδέεται.

Άρα 2,4 μακριά δορυφόρος και 5 για κοντινο δορυφόρο

 

Επεξ/σία από vickjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...