Προς το περιεχόμενο

ZYXEL WSM20 wifi-mesh - συζήτηση-απορίες-setup


Titos301

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, IKARIWTHS said:

Καλησπερα και παλι.

1.jpg.76622d8d0f70bd5d399a23f0913c3955.jpg2.jpg.67281ed9484fd346a3b2eeeb6c2b6961.jpg

Στον δορυφόρο έχω σβήσει τα wan και wan6 interfaces, μόνο το lan άφησα. Στο devices υπάρχει μόνο η πρώτη γραμμή. Wifi backhaul δεν έχεις ή κατάλαβα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όντως δεν έχω WiFi backhaul γιατί είναι μεγάλος ο χώρος που θέλω να καλυψω και είναι δύσκολο να το πετυχω.Τι βλέπετε εδώ ; Μαλλον πρέπει να ενεργοποιήσω χειροκίνητα μια ακόμα lan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Όντως δεν έχω WiFi backhaul γιατί είναι μεγάλος ο χώρος που θέλω να καλυψω και είναι δύσκολο να το πετυχω.Τι βλέπετε εδώ ; Μαλλον πρέπει να ενεργοποιήσω χειροκίνητα μια ακόμα lan?

Αυτό που μας δείχνει είναι το περιβάλλον του δορυφόρου ή του κεντρικού Router?

Εμένα στο router είναι έτσι ρυθμισμένα:
image.png.e7d5acfaeeb7e597eb592790aee0125b.png

Και στο satellite:

image.png.1a03f9c61906a34198a7b13adcb9fb36.png

 

Σε κάθε περίπτωση πάτα σε αυτό που λέει Bridge device, Configure... και τσέκαρε να είναι ενεργοποιημένα οι θύρες lan όπως παρακάτω στην φωτογραφία. Λογικα για αυτο δνε λειτουργούν.
image.png.80a1b46b44c489ef32ad6df808c9a0e2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ενεργοποιημένες οι lan ,είχα παίξει αρκετά με τις ρυθμίσεις πριν το σεταρω και μαλλον το είχα πειράξει .Αν θέλω να κάνω backhaul με ethernet εχει  νόημα ; Μέχρι στιγμής τα έχω αφήσει απλά ανοιχτά αλλά δεν γίνεται ομαλά η μετάβαση .WiFi backhaul δεν το συζητώ καθόλου γιατί είναι μεγάλος και περίεργος ο χώρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Δεν ήταν ενεργοποιημένες οι lan ,είχα παίξει αρκετά με τις ρυθμίσεις πριν το σεταρω και μαλλον το είχα πειράξει .Αν θέλω να κάνω backhaul με ethernet εχει  νόημα ; Μέχρι στιγμής τα έχω αφήσει απλά ανοιχτά αλλά δεν γίνεται ομαλά η μετάβαση .WiFi backhaul δεν το συζητώ καθόλου γιατί είναι μεγάλος και περίεργος ο χώρος .

Εγ  ethernet backhaul εχω, γτ τα εχω σε διαφορετικούς ορόφους με δομημένη καλωδίωση. Ναι εχει νόημα. Στην ουσία στήνεις μόνο το fast roaming σύμφωνα με τοε ρυθμίσεις που υπάρχει σς βίντεο πριν κατι σελίδες. Η μετάβαση γίνεται αστραπιαία. Εγω που συχνά ειμαι σ meeting στο teams δεν κόβεται καθόλου η κλήση καθώς μεταφέρομαι απο τον εναν όροφο στον άλλον. Όπως επίσης και τα live stream συνεχίζουν και παίζουν κανονικά. Πριν στήσω το fast roaming η μετάβαση αργούσε με αποτέλεσμα να κάνει συνέχεια προσπάθεια επανασύνδεσης οταν άλλαζα όροφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

Φίλε Dimitris1090t έχεις κανένα βίντεο να δω μήπως το φτιάξω και εγώ σωστα ;

Εγώ αυτό το βίντεο ακολούθησα που είχαν ποστάρει τα παιδιά σε προηγούμενες σελίδες και δούλεψε σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, εχώ περάσει  openwrt σύμφωνα με το πιο πάνω οδηγό. Έχω ένα mecool tv box το οποίο συνδέεται κανονικά στα 5ghz αλλά δεν συνδέεται η συνδέεται σπάνια στα 2.4. έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, alexx said:

Καλησπέρα, εχώ περάσει  openwrt σύμφωνα με το πιο πάνω οδηγό. Έχω ένα mecool tv box το οποίο συνδέεται κανονικά στα 5ghz αλλά δεν συνδέεται η συνδέεται σπάνια στα 2.4. έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Αν συνδέεται στα 5ghz ποιο είναι το πρόβλημα; Για TV box αυτό θέλεις... Το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα... Τα 5ghz έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τα 2.4 όποτε αν έχεις καλό σήμα είναι λογικό εκεί να συνδέεται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, akisgd είπε

Αν συνδέεται στα 5ghz ποιο είναι το πρόβλημα; Για TV box αυτό θέλεις... Το αντίθετο θα ήταν πρόβλημα... Τα 5ghz έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τα 2.4 όποτε αν έχεις καλό σήμα είναι λογικό εκεί να συνδέεται... 

Το θέμα είναι ότι δεν συνδέεται στα 2.4. . Το βάζω να συνδεθεί και μου  λέει αποτυχία σύνδεσης και ότι δεν βρέθηκε το δίκτυο. Στα 5 μια χαρά δουλεύει. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μπορεί να συνδεθεί  στα 2.4. Όλες οι άλλες συσκευές που έχω συνδέονται χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το mecool και το wifi έχω κι εγώ προβλημα με τα deco. Έπρεπε να απενεργοποιήσω μια επιλογή στις ρυθμίσεις των deco για να συνδεθεί (η μοναδική συσκευή που μου το παρουσίασε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Με το mecool και το wifi έχω κι εγώ προβλημα με τα deco. Έπρεπε να απενεργοποιήσω μια επιλογή στις ρυθμίσεις των deco για να συνδεθεί (η μοναδική συσκευή που μου το παρουσίασε).

Καλησπέρα, ποια επιλογή είναι, μήπως υπάρχει και στο openwrt ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...