Προς το περιεχόμενο

[Κάρτα γραφικών] Gigabyte GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299 ευρώ - Πλαίσιο [Διαθέσιμη 7-10 ημερες]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Mr_OverdosE είπε

Καλημέρα αλάνια και απο μενα,θα εκφράσω και εγω τον προβληματισμό μου και θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και τόσο μεγάλο δίλημμα δεν ειχα ουτε οταν αγορασα αμαξι 😂 στο ρεζουμε:σκεφτομαι την αγορα καρτας εδω και 3 χρόνια,εχω αναβαθμιση πληρως το pc μου θα ανφερω μονο τα κυρίως της αναβαθμισης μιας και μας ενδιαφερει το gaming εδω καθαρά εβαλα λοιπον έναν amd 5800x3d και μια οθόνη  alienware aw2723df και παμε τώρα στο αγκάθι που λέγεται καρτα γραφικων,παραμενω λοιπον με μια palit super jetstream 1060 απο την εποχη του νοε 😂 που ομως κανει "αξιοπρεπώς" την δουλεια της!παιζω παιχνιδια με μεγαλες απαιτησεις που σαφως δεν τις περνω με την συγκεκριμενη καρτα αλλα παρα ταυτα ουτε πονανε τα ματια μου οταν παιζω απο τα κακα γραφικα,το ξερω οτι για να παρω τα μεγιστα απο την οθόνη μου(280hz) χρειαζεται ενα μεγαλο budget που δεν κατεχω οποτε πρεπει να συμβιβαστώ καπου ενδιαμεσα,να αναφερω οτι με την αναβαθμιση καρτας απο 4070 και πανω θα χρειαστω οπωσδηποτε και τροφοδοτικο καθως είμαι με ενα 550w 80+ bronze! θα ήθελα μια καθοδήγηση και τις γνώμες σας παρακαλω,η αλήθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζω την 4060 καθως για οτιδηποτε περισσότερο χρειάζομαι 1000€ περιπου τι λετε αξιζει η μετάβαση απο 1060 σε 4060 για 1440p gaming με 300€ καθως δεν θα χρειαστω ουτε τροφοδοτικο;η να κατσω στα αυγα μου και να περιμενω για την σειρα 5000?

Συγγνώμη για το σεντονι!

δεν θα χρειαστείς κανένα χιλιάρικο.

Η 4070 δεν θα σου δώσει 280 fps σε 2κ,απλά θα πάιζεις αξιοπρεπώς σε 2κ.

Ενα καλό τροφοδοτικό κατηγορίας platinum στα 850 w το βρίσκεις περιπου στα 150 ευρώ.Μια 4070 μετά τις τελευταίες προσφορές στα 600,και έπειτα υπάρχουν και οι εξίσου δυνατές amd καρτες γραφικων με χαμηλότερο κόστος.

Εχεις εναν επεξεργαστή που κανει 300 (?) ευρώ αν θελεις να εκμεταλευτίες την ισχυ του υπάρχει κάποιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HatTrick είπε

δεν θα χρειαστείς κανένα χιλιάρικο.

Η 4070 δεν θα σου δώσει 280 fps σε 2κ,απλά θα πάιζεις αξιοπρεπώς σε 2κ.

Ενα καλό τροφοδοτικό κατηγορίας platinum στα 850 w το βρίσκεις περιπου στα 150 ευρώ.Μια 4070 μετά τις τελευταίες προσφορές στα 600,και έπειτα υπάρχουν και οι εξίσου δυνατές amd καρτες γραφικων με χαμηλότερο κόστος.

Εχεις εναν επεξεργαστή που κανει 300 (?) ευρώ αν θελεις να εκμεταλευτίες την ισχυ του υπάρχει κάποιο κόστος.

Δεν θα χρειαστω ακριβώς 1000€ ναι αλλα και πάλι τα 850€ ειναι σχεδόν τα τριπλάσια απο τα 300€ της 4060,μαλλον δεν ειχα σωστή διατύπωση,η ερωτηση ειναι θα δω τρελη διαφορά απο την 1060, αξίζει τα 300€ η καρτα για αυτο που θα παρω σε σχεση με αυτό που εχω; ιδανικά γνωριζω οτι μια 4070-4070ti θα ηταν το hot spot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, HatTrick είπε

δεν θα χρειαστείς κανένα χιλιάρικο.

Η 4070 δεν θα σου δώσει 280 fps σε 2κ,απλά θα πάιζεις αξιοπρεπώς σε 2κ.

Ενα καλό τροφοδοτικό κατηγορίας platinum στα 850 w το βρίσκεις περιπου στα 150 ευρώ.Μια 4070 μετά τις τελευταίες προσφορές στα 600,και έπειτα υπάρχουν και οι εξίσου δυνατές amd καρτες γραφικων με χαμηλότερο κόστος.

Εχεις εναν επεξεργαστή που κανει 300 (?) ευρώ αν θελεις να εκμεταλευτίες την ισχυ του υπάρχει κάποιο κόστος.

Corsair PSU RMX Series 850 W 80+ Gold Version 2021 | Plaisio

Και με 120 βρίσκει ίσως και με κανένα κατοστάρικο σε προσφορά.

29 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Καλημέρα παλικάρια. Για 1440 είναι οκ η κάρτα την τσιμπάω; 

Δεν προορίζεται για αυτή τη χρήση η κάρτα. Ίσως θα έπρεπε να δεις την 6700 xt στο Πλαίσιο πάλι στα 339. Παρόλα αυτά:

 

12 λεπτά πριν, Mr_OverdosE είπε

Δεν θα χρειαστω ακριβώς 1000€ ναι αλλα και πάλι τα 850€ ειναι σχεδόν τα τριπλάσια απο τα 300€ της 4060,μαλλον δεν ειχα σωστή διατύπωση,η ερωτηση ειναι θα δω τρελη διαφορά απο την 1060, αξίζει τα 300€ η καρτα για αυτο που θα παρω σε σχεση με αυτό που εχω; ιδανικά γνωριζω οτι μια 4070-4070ti θα ηταν το hot spot.

Εννοείται ότι αξίζει και σίγουρα θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρα Windforce της Gigabyte εχει την υποδεεστερη ψυκτρα απο ολες της Gigabyte με αποτελεσμα να χτυπαει 90c+ σε hotspot. Για τον λογο αυτο εχει ριξει τις τιμες η Gigabyte σε αυτη την σειρα.

Επεξ/σία από mr.mister
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

ειπαμε.... εκτος απο κακη τιμη για αυτο που ειναι,  ειναι και πολυ σαπιο το cooler.

Ριχτε καμια ματια ρε παιδια και σε reviews πριν ψωνισετε....

ε προτεινε μας κατι ρε μεγαλε σε αυτα τα φραγκα,μην κραζεις μονο,αυτο ευκολο ειναι,δωσε μας μια λυση,ο αγιος βασιλης δεν θα μας επισκεφθει φετος εμας,ειμασταν κακα παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Mr_OverdosE said:

ε προτεινε μας κατι ρε μεγαλε σε αυτα τα φραγκα,μην κραζεις μονο,αυτο ευκολο ειναι,δωσε μας μια λυση,ο αγιος βασιλης δεν θα μας επισκεφθει φετος εμας,ειμασταν κακα παιδια....

απο το ιδιο μαγαζι δωσε 40ε παραπανω και παρε την 6700xt.

απο αλλα μαγαζια υπαρχουν πολλες επιλογες....αλλα με ιδιαιτεροτητες.

Σημερα δεν παιζουν τοσο καλες τιμες γενικα, αλλα αν καποιος μου εβαζε το πιστολι στο κεφαλι θα αγοραζα πχ αυτη :

https://www.jmctech.gr/product/xfx-rx-68xlaqfd9-graphics-card-amd-radeon-rx-6800-16-gb-gddr6/

με οποια θεματα οτι θα ερθει κατα τα χριστουγεννα πχ....οτι ειναι 80ε ακριβοτερη κλπ. Αλλα ειναι αλλη κλαση και αξιζει τα λεφτα της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

απο το ιδιο μαγαζι δωσε 40ε παραπανω και παρε την 6700xt.

απο αλλα μαγαζια υπαρχουν πολλες επιλογες....αλλα με ιδιαιτεροτητες.

Σημερα δεν παιζουν τοσο καλες τιμες γενικα, αλλα αν καποιος μου εβαζε το πιστολι στο κεφαλι θα αγοραζα πχ αυτη :

https://www.jmctech.gr/product/xfx-rx-68xlaqfd9-graphics-card-amd-radeon-rx-6800-16-gb-gddr6/

με οποια θεματα οτι θα ερθει κατα τα χριστουγεννα πχ....οτι ειναι 80ε ακριβοτερη κλπ. Αλλα ειναι αλλη κλαση και αξιζει τα λεφτα της.

Μέχρι 250-300 ευρώ ποια λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Boubis1411 said:

Μέχρι 250-300 ευρώ ποια λες; 

Δεν ειμαι AMD fanboy, αλλα σε αυτο το bracket γενικα μονο καποιες AMD αξιζουν καινουριες. Κοιτας σε 6700 σκετη / 6700xt αλλα ειναι σε μαγαζια σαν το jmtech που οπως ειπαμε εχουν ιδιαιτεροτητες για να πετυχεις αυτες τις τιμες. Εχει πχ 6700 απλες 10gb στα 275ε και XT στα 295ε

Αλλιως μπορει να κοιταζα σε μεταχειρο για καμια 3060ti σε αυτα τα λεφτα αν ηθελα nvidia για DLSS κλπ.

Παντως για την 4060 που εχει ιδια αποδοση με την 3060 (αλλο fail και αυτο) δεν θα εδινα πανω απο 230 σε καμια περιπτωση, θα προτιμουσα να δω σε μεταχειρο 3060ti με λιγο παραπανω γιατι ειναι η μερα με τη νυκτα, ή να παω σε AMD.

Στα 219 που ειχε βαλει το πλαιδιο λιγες ωρες την 3060 12gb ναι ΟΚ εκει την αγοραζες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Dual για εμένα. Καμιά Gaming OC καλύτερα.

On 30/11/2023 at 11:39, Thrylos7 said:

απο το ιδιο μαγαζι δωσε 40ε παραπανω και παρε την 6700xt.

απο αλλα μαγαζια υπαρχουν πολλες επιλογες....αλλα με ιδιαιτεροτητες.

Σημερα δεν παιζουν τοσο καλες τιμες γενικα, αλλα αν καποιος μου εβαζε το πιστολι στο κεφαλι θα αγοραζα πχ αυτη :

https://www.jmctech.gr/product/xfx-rx-68xlaqfd9-graphics-card-amd-radeon-rx-6800-16-gb-gddr6/

με οποια θεματα οτι θα ερθει κατα τα χριστουγεννα πχ....οτι ειναι 80ε ακριβοτερη κλπ. Αλλα ειναι αλλη κλαση και αξιζει τα λεφτα της.

Κι αν κάποια στιγμή αποκτήσει θεματάκι τη στέλνω πακέτο Κεφαλλονιά και περιμένω να απαντήσουν στο τηλέφωνο ή πακέτο στη Gigabyte/MSI/Asus/Sapphire?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Armoral said:

Κι αν κάποια στιγμή αποκτήσει θεματάκι τη στέλνω πακέτο Κεφαλλονιά και περιμένω να απαντήσουν στο τηλέφωνο ή πακέτο στη Gigabyte/MSI/Asus/Sapphire?

καρπενησι εννοεις :P

δεν εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα τι γινεται με το RMA. Μπορει και να ασχολιομουν κατευθειαν με τον κατασκευαστη. Γι αυτο λεω οτι εχει ιδιαιτεροτητες η κινηση για αγορα αποκει..... Ομως σε καποια πραγματα δεν εχει απλα καλυτερη τιμη, εχει μοναδικη τιμη. Βεβαια για την 6800 που ανεφερα αυτο ισχυει μεχρι χτες....σημερα βλεπω ξυπνησαν και αλλα μαγαζακια και τη φερνουν απο Γερμανια στα 410 πχ, αρα αν θες δινεις κατι παραπανω για να το αποφυγεις αυτο που λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

καρπενησι εννοεις :P

δεν εχω εμπειρια με το συγκεκριμενο καταστημα τι γινεται με το RMA. Μπορει και να ασχολιομουν κατευθειαν με τον κατασκευαστη. Γι αυτο λεω οτι εχει ιδιαιτεροτητες η κινηση για αγορα αποκει..... Ομως σε καποια πραγματα δεν εχει απλα καλυτερη τιμη, εχει μοναδικη τιμη. Βεβαια για την 6800 που ανεφερα αυτο ισχυει μεχρι χτες....σημερα βλεπω ξυπνησαν και αλλα μαγαζακια και τη φερνουν απο Γερμανια στα 410 πχ, αρα αν θες δινεις κατι παραπανω για να το αποφυγεις αυτο που λεμε.

Ναι Καρπενήσι. Είχα την αίσθηση ότι είναι Κεφαλλονιά, αυτό μικρή σημασία έχει.

Καλά δεν παρουσιάζουν συχνά θέματα οι κάρτες αλλά παίζει ρόλο και η υποστήριξη μετά.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...