Προς το περιεχόμενο

[Κάρτα γραφικών] Gigabyte GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299 ευρώ - Πλαίσιο [Διαθέσιμη 7-10 ημερες]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και μερες εχει ξαναενεργοποιηθει αυτη η "προσφορα". 

Εχασα την 3060 στα 219 και το σκεφτομουνα απο προχτες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει. Οχι μονο δεν εχει καλο value στα 300ε, αλλα ειναι και εντελως σαπια η υλοποιηση αυτη της gigabyte αν ψαξετε reviews.... οποτε μακρια και αγαπημενοι.

Φετος το πλαισιο δεν εβαλε καμια σοβαρη προσφορα σε καρτες, παρα μονο την 3060 για οσους ψαχνανε κατι πολυ φτηνο, μεχρι εκει.

Αν καποιος πρεπει σωνει και καλα να ψωνισει απο το Π καρτα, μονο η 6700xt στα 339 τρογεται σαν τιμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Thrylos7 said:

εδω και μερες εχει ξαναενεργοποιηθει αυτη η "προσφορα". 

Εχασα την 3060 στα 219 και το σκεφτομουνα απο προχτες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει. Οχι μονο δεν εχει καλο value στα 300ε, αλλα ειναι και εντελως σαπια η υλοποιηση αυτη της gigabyte αν ψαξετε reviews.... οποτε μακρια και αγαπημενοι.

Φετος το πλαισιο δεν εβαλε καμια σοβαρη προσφορα σε καρτες, παρα μονο την 3060 για οσους ψαχνανε κατι πολυ φτηνο, μεχρι εκει.

Αν καποιος πρεπει σωνει και καλα να ψωνισει απο το Π καρτα, μονο η 6700xt στα 339 τρογεται σαν τιμη...

 

Προλαβα την 3060 

Hogwarts legacy (το περιμενα πως και πως να το παιξω ) 

1440p με DLSS quality 

Ολα medium εκτος απο textures και shadows που εβαλα μαξ 

9.5-10gb vram και η ram ακουμπαει τα 20gb 

 

Αμφιβαλλω αν αξιζει η 4060 με 8gb και κουτσουρεμενο bus 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

εδω και μερες εχει ξαναενεργοποιηθει αυτη η "προσφορα". 

Εχασα την 3060 στα 219 και το σκεφτομουνα απο προχτες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει. Οχι μονο δεν εχει καλο value στα 300ε, αλλα ειναι και εντελως σαπια η υλοποιηση αυτη της gigabyte αν ψαξετε reviews.... οποτε μακρια και αγαπημενοι.

Φετος το πλαισιο δεν εβαλε καμια σοβαρη προσφορα σε καρτες, παρα μονο την 3060 για οσους ψαχνανε κατι πολυ φτηνο, μεχρι εκει.

Αν καποιος πρεπει σωνει και καλα να ψωνισει απο το Π καρτα, μονο η 6700xt στα 339 τρογεται σαν τιμη...

Η 6700xt όντως αλλά διαθέσιμη μόνο σε καταστήματα πλέον.

20 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

 

Προλαβα την 3060 

Hogwarts legacy (το περιμενα πως και πως να το παιξω ) 

1440p με DLSS quality 

Ολα medium εκτος απο textures και shadows που εβαλα μαξ 

9.5-10gb vram και η ram ακουμπαει τα 20gb 

 

Αμφιβαλλω αν αξιζει η 4060 με 8gb και κουτσουρεμενο bus 

 

Δεν προορίζονται 1440p αυτές οι κάρτες. Από την άλλη στο δεύτερο PC με την 3060 δεν έχουμε κανένα θέμα σε κανένα παιχνίδι. Απλά κάνουμε τους συμβιβασμούς μας, βάζουμε και dlss αν χρειασθεί και είμαστε οκ. Δεν αγοράσαμε 7800xt, 3060 έλεγε στην απόδειξη και στο κουτί.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Armoral said:

Η 6700xt όντως αλλά διαθέσιμη μόνο σε καταστήματα πλέον.

Δεν προορίζονται 1440p αυτές οι κάρτες. Από την άλλη στο δεύτερο PC με την 3060 δεν έχουμε κανένα θέμα σε κανένα παιχνίδι. Απλά κάνουμε τους συμβιβασμούς μας, βάζουμε και dlss αν χρειασθεί και είμαστε οκ. Δεν αγοράσαμε 7800xt, 3060 έλεγε στην απόδειξη και στο κουτί.:D

 

Με τις τιμες των οθονων να ειναι στον πατο , αρκετος κοσμος εχει παρει 1440p .

Παντως να σου πω την αμαρτια μου , εβαλα native 1440p και dlss quality .... διαφορα δεν ειδα , περα απο τις σκιες οπου τις μαξαρα για να διορθωθουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, WaxOnWaxOff είπε

 

Με τις τιμες των οθονων να ειναι στον πατο , αρκετος κοσμος εχει παρει 1440p .

Παντως να σου πω την αμαρτια μου , εβαλα native 1440p και dlss quality .... διαφορα δεν ειδα , περα απο τις σκιες οπου τις μαξαρα για να διορθωθουν 

Αν είχες και frame generation θα ήταν ακόμη καλύτερα τα πράγματα. Δες τις διαφορές στο video.

Βέβαια η μνήμη είναι ένα θέμα, αλλά υπάρχουν χρήστες που το μέγιστο ποσό που μπορούν να δώσουν  με πολύ ζόρι είναι αυτά τα χρήματα και άλλοι που απλά δε θέλουν να δώσουν περισσότερα. Οπότε για αυτούς είναι εντάξει και οι δύο κάρτες αν δε βρουν κάτι καλό σε μεταχειρισμένα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2023 και θέλεις 600+ ευρώ για να παίξεις αξιοπρεπώς (60fps) 1440p games στο pc..και ευτυχώς υπάρχει το frame generation (σε όσους τίτλους υποστηρίζουν dlss 3.0) να σώσει λίγο την κατάσταση..αυτές οι κάρτες έπρεπε να κοστολογούνται 50% φθηνότερα γιατί η αύξηση της απόδοσης τους σε σχέση με την προηγούμενη γενιά είναι αστείες και τους σώζει όπως είπα το dlss 3.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, johngamer είπε

Εντάξει το να ανεβάζει θερμοκρασίες δεν είναι κάτι που θα προκαλέσει άμεσα προβλήματα. Αλλά κάτι παίζει με την σχεδίαση της ψύξης του σίγουρα. Είδικά τέτοιο hotspot πάνω στην κάρτα σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις...

Επειδή την πήρα την κάρτα, σε αντικατάσταση μιας 2060 super, την οποία πούλησα και έβαλα από την τσέπη 120€, 

Αξίζει η αλλαγή. Οχι τόσο σε απόδοση, (frames),που είναι καλύτερη η 4060 , Αλλά σε κατανάλωση και απόδοση σε λεπτομέρειες, αντανακλάσεις, φωτισμούς. 1080p παίζω.

Οσο για τη θερμοκρασία, πάνω από 58 βαθμούς δεν έχω δει σε παιχνίδι. (Δεν είμαι και φανατικός gamer). Το καλοκαίρι εάν ζεστένεται, ανεβάζω τα fans της λίγο. Εχω βέβαια τεράστιο κουτί με καλό airflow. 

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, music_lover said:

2023 και θέλεις 600+ ευρώ για να παίξεις αξιοπρεπώς (60fps) 1440p games στο pc..και ευτυχώς υπάρχει το frame generation (σε όσους τίτλους υποστηρίζουν dlss 3.0) να σώσει λίγο την κατάσταση..αυτές οι κάρτες έπρεπε να κοστολογούνται 50% φθηνότερα γιατί η αύξηση της απόδοσης τους σε σχέση με την προηγούμενη γενιά είναι αστείες και τους σώζει όπως είπα το dlss 3.0

 

20 χρονια εχουμε φαει στην μαπα το 1080 , καλο χρυσο αλλα αφηστε το να πεθανει . Καποτε οι οθονες ηταν 19 ιντσες και ειχε νοημα . Πλεον με 200-250 που παιρνεις μια 1440p  , ακομα και η αναφορα στο 1080 ειναι ξεφτυλα . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jackchuck είπε

Είμαι ανάμεσα σε 4060 και 6700xt . 
H 4060 έχει όλα τα καλά της Nvidia και είναι καλή στην κατανάλωση αλλα η 6700ΧΤ έχει 4GB παραπάνω vram με αποτέλεσμα νβα έχει καλύτερη απόδοση σε 1440p αλλά χωρις DLSS FG και είναι παλαιότερο μοντέλο .
Τι θα κάνατε εσείς ?
Να ξανα αναφέρω ότι έχω μια 1080 Ti και 1440π μονιτορ.

Μικρή η διαφορά από 1080ti σε 4060-6700xt. Το μόνο (+) είναι το dlss και η κατανάλωση. Εγώ θα πήγαινε σε 7800xt η 4070 για να έχει νόημα το upgrade.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Duke1 είπε

Μικρή η διαφορά από 1080ti σε 4060-6700xt. Το μόνο (+) είναι το dlss και η κατανάλωση. Εγώ θα πήγαινε σε 7800xt η 4070 για να έχει νόημα το upgrade.

Άλλο 550 ευρώ άλλο 300 πάντως. Μια χαρά καρτούλα είναι για μετάβαση η συγκεκριμένη, ειδικά από κάρτες παλιότερης γενιάς 8 gb, τι είχες τι έχασες στο θέμα μνήμης.

Τώρα στην 1080ti μπορεί τα 11 gb να είναι περισσότερα αλλά ο πυρήνας δεν πάει πλέον, συν όλες τις υπόλοιπες τεχνολογίες που δεν υποστηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια gtx970 που υπηρέτησε πιστά έως τώρα,λέτε αξίζει το upgrade?τσίμπησα οθόνη 1440p και είπα να την στηρίξω με μια νέας γενιάς κάρτα γραφικών. Gaming χαλαρό και κυρίως κάνα world of warcraft & total war τίτλους. Θα έχω θέμα;φοβάμαι να την ανοίξω με την στάση ορισμένων 😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ubersoldier είπε

Από μια gtx970 που υπηρέτησε πιστά έως τώρα,λέτε αξίζει το upgrade?τσίμπησα οθόνη 1440p και είπα να την στηρίξω με μια νέας γενιάς κάρτα γραφικών. Gaming χαλαρό και κυρίως κάνα world of warcraft & total war τίτλους. Θα έχω θέμα;φοβάμαι να την ανοίξω με την στάση ορισμένων 😂

Το συζητάς; Τι θα λείψουν, τα 3.5gb ram; Μέρα με τη νύχτα η διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, WaxOnWaxOff είπε

 

20 χρονια εχουμε φαει στην μαπα το 1080 , καλο χρυσο αλλα αφηστε το να πεθανει . Καποτε οι οθονες ηταν 19 ιντσες και ειχε νοημα . Πλεον με 200-250 που παιρνεις μια 1440p  , ακομα και η αναφορα στο 1080 ειναι ξεφτυλα . 

 

 

 

Και θα το φάμε και άλλα όσο οι τιμές σε PC hardware είναι υψηλές..εγώ προσωπικά άφησα πίσω μου το 1080p εν έτη 2015 και δεν κοίταξα ξανά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε [Κάρτα γραφικών] Gigabyte GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299 ευρώ - Πλαίσιο [Διαθέσιμη]
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα αλάνια και απο μενα,θα εκφράσω και εγω τον προβληματισμό μου και θα ήθελα την βοήθεια σας μιας και τόσο μεγάλο δίλημμα δεν ειχα ουτε οταν αγορασα αμαξι 😂 στο ρεζουμε:σκεφτομαι την αγορα καρτας εδω και 3 χρόνια,εχω αναβαθμιση πληρως το pc μου θα ανφερω μονο τα κυρίως της αναβαθμισης μιας και μας ενδιαφερει το gaming εδω καθαρά εβαλα λοιπον έναν amd 5800x3d και μια οθόνη  alienware aw2723df και παμε τώρα στο αγκάθι που λέγεται καρτα γραφικων,παραμενω λοιπον με μια palit super jetstream 1060 απο την εποχη του νοε 😂 που ομως κανει "αξιοπρεπώς" την δουλεια της!παιζω παιχνιδια με μεγαλες απαιτησεις που σαφως δεν τις περνω με την συγκεκριμενη καρτα αλλα παρα ταυτα ουτε πονανε τα ματια μου οταν παιζω απο τα κακα γραφικα,το ξερω οτι για να παρω τα μεγιστα απο την οθόνη μου(280hz) χρειαζεται ενα μεγαλο budget που δεν κατεχω οποτε πρεπει να συμβιβαστώ καπου ενδιαμεσα,να αναφερω οτι με την αναβαθμιση καρτας απο 4070 και πανω θα χρειαστω οπωσδηποτε και τροφοδοτικο καθως είμαι με ενα 550w 80+ bronze! θα ήθελα μια καθοδήγηση και τις γνώμες σας παρακαλω,η αλήθεια ειναι οτι γλυκοκοιταζω την 4060 καθως για οτιδηποτε περισσότερο χρειάζομαι 1000€ περιπου τι λετε αξιζει η μετάβαση απο 1060 σε 4060 για 1440p gaming με 300€ καθως δεν θα χρειαστω ουτε τροφοδοτικο;η να κατσω στα αυγα μου και να περιμενω για την σειρα 5000?

Συγγνώμη για το σεντονι!

Επεξ/σία από Mr_OverdosE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...