Προς το περιεχόμενο

Ο έλεγχος ταυτοποίησης μέσω δακτυλικών αποτυπωμάτων του Windows Hello της Microsoft, παρακάμφθηκε


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτες οι βλακείες με τα δακτυλικά αποτυπώματα ειναι μονο για χαρτογιακαδες, οχι για μαστόρους καθε είδους, τις προάλλες έκοψα το χέρι και δεν μπορούσα να μπω και οχι μονο αυτό πολλές περιπτώσεις.

Σενάριο : είμαι ένας πλούσιος ceo ή κάποιος που μπορεί να γίνει μπουκαπόρτα στην εταιρεία. ποτέ δε θα κλείδωμα τίποτα με αποτύπωμα η ίριδα. θα τα ήθελα τα χεράκια μου και τα ματάκια μου. υπάρχουν καλύτεροι τρόποι

για (face απλά γελάμε)

 

πάντως γενικά μια τέτοια ομάδα αν έχει το χρόνο, και τον "εξοπλισμό/λογισμικό: στόχο" στα χέρια της να παίξει, ξεκλειδώνει ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα

και στις υπόλοιπες περιπτώσεις απλά θέλουν κι άλλο χρόνο στη διάθεσή τους, εάν αξίζει αυτό..

Spoiler

τραβηγμένο παράδειγμα: για να εκτοξευτεί πυρηνική κεφαλή (US) δεν χρειάζεται το δάχτυλο και το μάτι του προέδρου..

Αλλά ούτε και θα έδιναν πρόσβαση σε τρίτους για δοκιμές!!!!

 

Οπότε αυτά τα θεωρώ οτι απευθύνονται στο κοινό με λίγα λόγια!

 

(οκ, ούτε στους φίλους μας τους μαστόρους 😉 αν και μπορείς να καταχωρήσεις και backup δάχτυλο σε πολλές υλοποιήσεις)

Επεξ/σία από charis_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Είναι από τα firmware των συσκευών και όχι από τα windows

Περισσότερο για αστείο το έγραψα.

Δικιο έχεις.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, NikosKallithea said:

Αυτες οι βλακείες με τα δακτυλικά αποτυπώματα ειναι μονο για χαρτογιακαδες, οχι για μαστόρους καθε είδους, τις προάλλες έκοψα το χέρι και δεν μπορούσα να μπω και οχι μονο αυτό πολλές περιπτώσεις.

Τι διάλο απ τον αγκώνα το κοψες; Γιατί εγώ έχω βάλει πολλά δάχτυλα, και απ τα δυο χέρια για να έχω ρεζέρβα να μπαίνω κι ας μην είμαι μαραγκός.

 

Επεξ/σία από CoffeeDrink10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Retromaniac said:

Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά. 😛

Σε κάθε περίπτωση αφήνω αυτό εδώ.

Οι ερευνητές προχώρησαν σε reverse engineer τόσο στο software όσο και στο hardware, βρίσκοντας bugs στην κρυπτογραφική υλοποίηση ενός custom TLS στον αισθητήρα της Synaptics. Η διαδικασία περιελάμβανε επίσης το decoding και τη νέα ενσωμάτωη ιδιόκτητων πρωτοκόλλων.

Οι ερευνητές σημείωσαν ότι ενώ το πρωτόκολλο Secure Device Connection Protocol (SDCP) της Microsoft ήταν καλά σχεδιασμένο, οι κατασκευαστές συσκευών φαίνεται να παρερμηνεύουν ορισμένους από τους στόχους του.

Spoiler

Προφανώς και το έλεγα ειρωνικά..!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Καταλάβατε τώρα την διαφορά με τα συστήματα της Apple? 

Δεν είναι λάθος της Ms, αλλά των κατασκευαστών laptop.

Είναι αυτονόητο για την Apple να μην έχει τέτοια προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Volga είπε

Αμα σου κλέψουν τον Apple υπολογιστή δε σπάει ο κωδικός ε; :D 

Οχι βεβαια... Καλα ειναι να ενημερωνομαστε πριν πεταμε εξυπναδες.. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tablet είπε

Οχι βεβαια... Καλα ειναι να ενημερωνομαστε πριν πεταμε εξυπναδες.. 😉

Εδώ είναι η τελευταία εξυπνάδα.
MIT researchers uncover ‘unpatchable’ flaw in Apple M1 chips | TechCrunch

Εδώ είναι η προηγούμενη εξυπνάδα
T2 security chip driver memory leak in Boot Camp (2018—2020 Intel Macs) | MacRumors Forums

Υπάρχουν και αλλες. 

Σταματήστε βρε παιδιά να προσπαθείτε να πείτε οτι κατι είναι καλύτερο από το άλλο. Ειτε μιλάμε για Windows για Mac ή Linux.

Πλέον το 90% των hack γίνονται μέσω προβλημάτων hardware ή κακή χρήση του υπολογιστή από το χρήστη. Σπάνια πλέον βλέπουμε τέτοια θέματα μέσω software.

13 ώρες πριν, charis_k είπε

πάντως γενικά μια τέτοια ομάδα αν έχει το χρόνο, και τον "εξοπλισμό/λογισμικό: στόχο" στα χέρια της να παίξει, ξεκλειδώνει ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα

και στις υπόλοιπες περιπτώσεις απλά θέλουν κι άλλο χρόνο στη διάθεσή τους, εάν αξίζει αυτό..

Ακριβώς αυτό! Θα έχω πάρει μηχάνημα στα χέρια μου και θα με προβληματίσει αν ειναι Mac, Windows ή Linux?
Αν σου κλέψουν το PC δεν είναι το ερώτημα Αν θα μπορέσουν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία σου, αλλά σε πόσο καιρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Volga είπε

Εδώ είναι η τελευταία εξυπνάδα.
MIT researchers uncover ‘unpatchable’ flaw in Apple M1 chips | TechCrunch

Εδώ είναι η προηγούμενη εξυπνάδα
T2 security chip driver memory leak in Boot Camp (2018—2020 Intel Macs) | MacRumors Forums

Υπάρχουν και αλλες. 

Σταματήστε βρε παιδιά να προσπαθείτε να πείτε οτι κατι είναι καλύτερο από το άλλο. Ειτε μιλάμε για Windows για Mac ή Linux.

Πλέον το 90% των hack γίνονται μέσω προβλημάτων hardware ή κακή χρήση του υπολογιστή από το χρήστη. Σπάνια πλέον βλέπουμε τέτοια θέματα μέσω software.

Ακριβως ετσι εκει που καθεται ο αλλος στο Κουκάκι με το μακ και δουλευει, ερχεται ο MIT researcher του το κλεβει και του παιρνει ολα τα data 🤣

Το οτι μπορουν στο MIT ξαναλεω MIT να σπασουν το T2 απεχει απειρα απο το ο καθενας κλεφτακος  σπαει το Τ2.. Ναι σιγουρα το FBI και το MIT θα μπορουν να σπασουν το T2 αν χρειαστει. Αυτο δεν ειναι νεο.. Παντα γινοταν και θα παντα θα γινεται..

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tablet είπε

Ακριβως ετσι εκει που καθεται ο αλλος στο Κουκάκι με το μακ και δουλευει, ερχεται ο MIT researcher του το κλεβει και του παιρνει ολα τα data 🤣

Το οτι μπορουν στο MIT ξαναλεω MIT να σπασουν το T2 απεχει απειρα απο το ο καθενας κλεφτακος  σπαει το Τ2.. Ναι σιγουρα το FBI και το MIT θα μπορουν να σπασουν το T2 αν χρειαστει. Αυτο δεν ειναι νεο.. Παντα γινοταν και θα παντα θα γινεται..

Γιατι αυτό που περιγράφει το άρθρο με τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων θεωρείτε ότι του το κάνει... ο "Μήτσος ο τεχνικός";

Το διαβάσατε βρε παιδιά το άρθρο καθόλου ή μείναμε στον τίτλο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Volga είπε

Γιατι αυτό που περιγράφει το άρθρο με τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων θεωρείτε ότι του το κάνει... ο "Μήτσος ο τεχνικός";

Το διαβάσατε βρε παιδιά το άρθρο καθόλου ή μείναμε στον τίτλο;

 

Ναι βασικα στα PC λειτουργει διαφορετικα. Αν κατι γινει broke τοτε ειναι απλα θεμα λιγο χρονου να φτασει στους κακοβουλους. Αν στα MAC γινοταν αυτο ποτε day one θα υπηρχε fix. Αμα εχει ακουσει οτι τα ΜΑC δεν κολλανε ιους, trojan κλπ?? 15 χρονια χρηστης mac στο επιβεβαιωνω και δεν κολλανε γιατι απλα οτι εχει ψιλο υπαρξει εχει εξαφανιστει σε μια μερα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Tablet είπε

Ναι βασικα στα PC λειτουργει διαφορετικα. Αν κατι γινει broke τοτε ειναι απλα θεμα λιγο χρονου να φτασει στους κακοβουλους. Αν στα MAC γινοταν αυτο ποτε day one θα υπηρχε fix. Αμα εχει ακουσει οτι τα ΜΑC δεν κολλανε ιους, trojan κλπ?? 15 χρονια χρηστης mac στο επιβεβαιωνω και δεν κολλανε γιατι απλα οτι εχει ψιλο υπαρξει εχει εξαφανιστει σε μια μερα 😉

MIT researchers warn of 'PACMAN' M1 flaw that can't be patched | Macworld

Θες να μου βρεις την αναφορά που το security flaw στα Μ2 και M1 έχει φτιαχτεί; Περιμένω. Πατάω F5.


ΥΓ. Το απίστευτα τρομακτικό είναι αυτή η αναφορά "MIT was able to perform the PACMAN attack remotely. “We actually did all our experiments over the network on a machine in another room."

Και δεν κατακρίνω τα Mac, γιατί πραγματικά είναι τούμπανο. Απλά μου τι σπάει αυτή η τυφλή πίστη. 


ΥΓ. Αυτές τις απόψεις περι ιούς κουβαλάτε και ο SysJoker και ο Xloader Κάνουν πάρτυ στα περισσότερα μηχανήματα.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Volga είπε

MIT researchers warn of 'PACMAN' M1 flaw that can't be patched | Macworld

Θες να μου βρεις την αναφορά που το security flaw στα Μ2 και M1 έχει φτιαχτεί; Περιμένω. Πατάω F5.


ΥΓ. Το απίστευτα τρομακτικό είναι αυτή η αναφορά "MIT was able to perform the PACMAN attack remotely. “We actually did all our experiments over the network on a machine in another room."

Και δεν κατακρίνω τα Mac, γιατί πραγματικά είναι τούμπανο. Απλά μου τι σπάει αυτή η τυφλή πίστη. 

Άστα τσάμπα προσπαθείς. Κάποιοι έχουν τσακωθεί με τη λογική.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας εξακολουθειτε να ποσταρετε την ερευνα ακαδημαικων του ΜΙΤ, του μεγαλυτερου παγκοσμίως τεχνολογικου ιδρυματος που για να καταλαβετε πως λειτουργει, αν το FBI / CIA θελει να σπασει την ΧΨ συσκευη του οποιοδηποτε εγκληματια αυτους συμβουλεύετε. Και μια εξηγηση παρακατω..

Before I go any further, M1 MacBook owners don’t need to worry about having their sensitive data stolen. While this is a severe vulnerability that will need to be addressed, certain unlikely conditions need to be in place for it to work. Foremost, the system under attack needs to have an existing memory corruption bug. As such, the scientists say there is “no cause for immediate alarm.”

Τρομερα επικυνδνα τα πραγματα τι να σας πω

Παντως συμφνωνω αν το ΜΙΤ θελει να βρει τροπο να προσπερασει οποιοδηποτε chip μαλλον μπορει.

Απλα ολη κουβεντα ξκινησε οτι ειναι επικυνδινο αν σου κλεψουν το μακ να σου σπασουν το κωδικο και ξαναλεμε. Κατα 99,9% ΔΕΝ μπορουν να κανουν τιποτα με την συσκευη σε τετοια περιπτωση εκτος αν καταληξει στους ΜΙΤ η συσκευη..

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Καταρχας εξακολουθειτε να ποσταρετε την ερευνα ακαδημαικων του ΜΙΤ, του μεγαλυτερου παγκοσμίως τεχνολογικου ιδρυματος που για να καταλαβετε πως λειτουργει, αν το FBI / CIA θελει να σπασει την ΧΨ συσκευη του οποιοδηποτε εγκληματια αυτους συμβουλεύετε. Και μια εξηγηση παρακατω..

Before I go any further, M1 MacBook owners don’t need to worry about having their sensitive data stolen. While this is a severe vulnerability that will need to be addressed, certain unlikely conditions need to be in place for it to work. Foremost, the system under attack needs to have an existing memory corruption bug. As such, the scientists say there is “no cause for immediate alarm.”

Τρομερα επικυνδνα τα πραγματα τι να σας πω

Παντως συμφνωνω αν το ΜΙΤ θελει να βρει τροπο να προσπερασει οποιοδηποτε chip μαλλον μπορει.

Απλα ολη κουβεντα ξκινησε οτι ειναι επικυνδινο αν σου κλεψουν το μακ να σου σπασουν το κωδικο και ξαναλεμε. Κατα 99,9% ΔΕΝ μπορουν να κανουν τιποτα με την συσκευη σε τετοια περιπτωση εκτος αν καταληξει στους ΜΙΤ η συσκευη..

Απολύτως σωστό! Η αντίθεση μου είναι οτι θεωρείς οτι το hacking μέσω του αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων (ΠΑΛΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΟΥ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ PC) είναι λόγος για να πούμε αυτό που ανέφερε ενα παιδί παραπάνω...
Η όλη κουβέντα γενικά ξεκίνησε με το οτι το παιδί παραπάνω είπε «Καταλάβατε τώρα την διαφορά με τα συστήματα της Apple? »
Απάντησα πως αν κάποιος σου κλέψει το μηχάνημα έχει άπειρο χρόνο να κάτσει σπίτι του να στο κάνει φτέλια. Και σου υπογράφω πως δεν χρειάζεται πλέον να είσαι αρχιμηχανικός του MIT γι αυτό αλλά απλώς να έχεις το κατάλληλο software που αν θες μπορώ να σου αναφέρω και από που να το αγοράσεις αν έχεις εύκαιρα 1500~ ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...