Προς το περιεχόμενο

Revolut η Payzy ?


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, alexatreides είπε

Να κάνω κι εγώ - ο άσχετος και πρωτάρης - μια ερώτηση που οριακά σχετίζεται με το thread. Εάν ανοίξω ένα λογ/μο Revolut μπορώ να τον χρησιμοποιώ π.χ. στο super market ή σε άλλο κατάστημα όπως χρησιμοποιώ μια χρεωστική κάρτα; Δεν θα τη χρησιμοποιώ για εξωτερικό. 

Συμπαθάτε με που ρωτάω έτσι αστοιχείωτος, οπότε αν θέλετε απαντάτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Μ. 

Μπορείς να το κάνεις αλλά δεν κερδίζεις κάτι σε σχέση με τις κάρτες των Ελληνικών τραπεζών. Εκτός αν δεν θέλεις να φαίνονται οι συναλλαγές στην εφορία.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα η Revolut μετά από ένα χρόνο που την δούλευα ωραία και καλά,μου έστειλε ένα mail.οτι.μου κλείνει τον λογαριασμό.Οταν ρώτησα γιατί,μου είπαν δεν μπορούμε να σας δώσουμε άλλες πληροφορίες.Εχω ακούσει ότι έχει συμβεί και σε άλλους.Εχω payzy και δεν μου έχει έλθει ποτέ διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grxpap είπε

Εμένα η Revolut μετά από ένα χρόνο που την δούλευα ωραία και καλά,μου έστειλε ένα mail.οτι.μου κλείνει τον λογαριασμό.Οταν ρώτησα γιατί,μου είπαν δεν μπορούμε να σας δώσουμε άλλες πληροφορίες.Εχω ακούσει ότι έχει συμβεί και σε άλλους.Εχω payzy και δεν μου έχει έλθει ποτέ διαφήμιση.

Δεν ξερω τι χρηση της εκανες ? αλλα χωρις λογο δεν νομιζω να σου κλεισουν το λογαριασμο ! Μηπως θεωρησαν καμμια υποπτη κινηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agipaok είπε

Δεν ξερω τι χρηση της εκανες ? αλλα χωρις λογο δεν νομιζω να σου κλεισουν το λογαριασμο ! Μηπως θεωρησαν καμμια υποπτη κινηση ?

Κανονικές αγορες σούπερ μάρκετ και τέτοια.Αν είχα ύποπτη κίνηση θα ρωτούσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να σου ειχαν στειλει να ενημερωσεις τα στοιχεια σου,να ξαναστειλεις την ταυτοτητα σου ,τους εγραψες και στο εκλεισαν...Πριν κανα χρονο ηταν νομιζω που αλλαζαν τραπεζα αυτοι και εστεοναν σε ολους για να στειλουν παλι ταυτοτητα και αφμ

Παντως αφμ ζηταει πλεον η revo κανονικοτατα ,το αν φαινονται η οχι ενας θεος ξερει,ναι μεν δεν πανε κατευθειαν αφορια ,αλλα αν ζητησει πχ το ελληνικο κρατος στοιχεια ,τα εχουν ολα κατω απο το αφμ σου πχ..Τωρα να ζητησουν στοιχεια βεβαια για μικρομεταφορες δεν νομιζω αλλα ..

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 8:19 ΠΜ, Haldol είπε

Εάν πάτε στο GSIS μπορείτε να δείτε την αναλυτική κατάσταση δαπανών σας, όπου εμφανίζει τις συναλλαγές για κάθε τράπεζα ξεχωριστά. Δε φαίνεται πουθενά η Revolut. Όμως μη ξεχνάτε ότι η Revolut φορτίζεται είτε με κάρτα άλλης τράπεζας (σαν απλή αγορά), ή με έμβασμα. Και οι δύο τρόποι προσμετρούνται στο ύψος των ετήσιων συναλλαγών σας. Δηλαδή ναι μεν δε φαίνεται (αυτόματα) το ύψος των κινήσεων που έχει γίνει από τη Revolut, αλλά φαίνεται το ύψος του ποσού το οποίο έχει σταλεί στη Revolut, στις κινήσεις των άλλων τραπεζών που έχετε.

Με δεδομένο ότι η Revolut δε μπορεί να φορτίσει με τα μετρητά κάτω από το στρώμα, είναι μάλλον απίθανο να μπορεί να «εξαφανιστεί» κάποιο ποσό με τη χρήση της.

Σε ποιο πεδίο στο  GSIS βρίσκω την αναλυτική κατάσταση που λες; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, grxpap said:

Σε ποιο πεδίο στο  GSIS βρίσκω την αναλυτική κατάσταση που λες; Ευχαριστώ.

Στην εφαρμογή του Ε1 / Ε2 / Ε3, στη σελίδα που υπάρχει η δήλωση και το εκκαθαριστικό. Κάτω - κάτω πατάς το «Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Υπόχρεου» και βγάζει ένα αναλυτικό PDF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Στην εφαρμογή του Ε1 / Ε2 / Ε3, στη σελίδα που υπάρχει η δήλωση και το εκκαθαριστικό. Κάτω - κάτω πατάς το «Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Υπόχρεου» και βγάζει ένα αναλυτικό PDF.

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Στην εφαρμογή του Ε1 / Ε2 / Ε3, στη σελίδα που υπάρχει η δήλωση και το εκκαθαριστικό. Κάτω - κάτω πατάς το «Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Υπόχρεου» και βγάζει ένα αναλυτικό PDF.

Εκεί βλέπεις τις περσινές δαπάνες, όχι τις τρέχουσες. Φυσικά δεν αλλάξει κάτι, η Revolut εξακολουθεί να μην στέλνει ενημέρωση στην Ελληνική εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με έχει βολέψει γιατί κάνεις τις πληρωμές σου και σου δίνει και τα δωράκια. στην τελική γιατί να μην στηρίξεις και μια ελληνική εφαρμογή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexis_dim είπε

εμένα με έχει βολέψει γιατί κάνεις τις πληρωμές σου και σου δίνει και τα δωράκια. στην τελική γιατί να μην στηρίξεις και μια ελληνική εφαρμογή;;

Και συμπληρώνω ότι σου δίνει επιστροφή σε όλες τις συναλλαγές ανεξαρτήτως που θα ψωνίσεις. Σε άλλες κάρτες, πχ τα Yellows της Πειραιώς, πρέπει να πας σε συνεργαζόμενα καταστήματα για να τα εξαργυρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί το βλέπετε ανταγωνιστικά; χρησιμοποιείτε και τις 2 ανάλογα ποια βολεύει στην κάθε περίσταση. πρέπει απαραίτητα να είναι ...vs ...?

payzy για αγορές στην ελλάδα και revolut για εξωτερικό (συνάλλαγμα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2023 at 12:49, gokuthelegend said:

Η Payzy είναι Ελληνική εταιρία. Λογικά κατά την εγγραφή σου ζήτησε και ΑΦΜ. Ενημερώνει κανονικά την εφορία για τις αγορές σου με την κάρτα, για να περνάνε στο αφορολόγητο. Αν θέλεις να περνάνε και στο αφορολόγητο οι αγορές σου τότε ψηφίζω Payzy. Από την άλλη η Revolut δεν είναι Ελληνική, οπότε δεν ενημερώνει την εφορία και οπότε έχεις περισσότερη ελευθερία αν θέλεις να χαλάς χρήματα, κυρίως "μαύρα" ή αν δεν θες να δίνεις αναφορά στην εφορία για το πόσα χρήματα χαλάς. Επίσης η Revolut έχει καλύτερες ισοτιμίες σε ξένα νομίσματα, οπότε ψηφίζω Revolut αν θες να κάνεις αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ.

Πως χαλάς μαύρα χρήματα με την Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...