Προς το περιεχόμενο

Revolut η Payzy ?


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο, έκανα λάθος για το iris, αλλά και πάλι δεν εξυπηρετεί για το ενοίκιο αν δεν πάρει πρωτοβουλία ο ιδιοκτήτης να το ενεργοποιήσει.

Αλλά εκτός από αγορές κάνει και για πληρωμή λογαριασμών όπως τηλεφωνία, κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Jackob2 είπε

Έχεις δίκιο, έκανα λάθος για το iris, αλλά και πάλι δεν εξυπηρετεί για το ενοίκιο αν δεν πάρει πρωτοβουλία ο ιδιοκτήτης να το ενεργοποιήσει.

Αλλά εκτός από αγορές κάνει και για πληρωμή λογαριασμών όπως τηλεφωνία, κλπ;

Να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι ενεργοποιώντας το IRIS γλιτώνει και αυτός τις προμήθειες και επίσης θα λαμβάνει τα χρήματα κυριολεκτικά άμεσα, και όχι μόνο από εσένα αλλά και για οποιαδήποτε μεταφορά χρημάτων λαμβάνει ή στέλνει. Έτσι μπορεί να ενδιαφερθεί κάπως.

Για τους λογαριασμούς όπως τηλεφωνία, ρεύμα και ότι άλλο πληρώνεις, καλύτερα να μπαίνεις στις ιστοσελίδα της κάθε υπηρεσίας και να πληρώνεις από εκεί με κάρτα, η πληρωμή συνήθως γίνεται άμεσα, μετράει κανονικά στο αφορολόγητο αν πληρώσεις με Ελληνική κάρτα, και ΔΕΝ έχει προμήθειες. Να μην πληρώνεις με έμβασμα μέσω e-banking διότι εκεί χρεώνεσαι κανονικά τις προμήθειες της τράπεζας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ολους τους λογαριασμούς και eshoping χρησιμοποιουσα paypal ως τωρα για να προστατευονται καπως τα προσωπικά δεδομένα αλλά τελευταία η τραπεζα χρεωνει τη χρηση. Ενας λογος που αναζητώ νεους τρόπους πληρωμης. 

Θα μπορουσα να εβαζα καρτα αλλα προτιμω να υπαρχει ενα ενδιαμεσο σταδιο αναμεσα στην καρτα μου και τον πωλητή. 

Επεξ/σία από Jackob2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Jackob2 said:

Έχεις δίκιο, έκανα λάθος για το iris, αλλά και πάλι δεν εξυπηρετεί για το ενοίκιο αν δεν πάρει πρωτοβουλία ο ιδιοκτήτης να το ενεργοποιήσει.

Και να μην βρεις άκρη με τον ιδιοκτήτη υπάρχει λύση, ανοίγεις και εσύ λογαριασμό στην τράπεζα που διατηρεί λογαριασμό ο ιδιοκτήτης, όταν είναι να πληρώσεις ενοίκιο απλά μεταφέρεις πρώτα με iris τα χρήματα στο δικό σου λογαριασμό, και μετά με ebanking τα μεταφέρεις στον δικό του. Προς το παρόν χωρίς χρέωση όλα αυτά, εκτός και αν η τράπεζα του είναι η Eurobank.

28 minutes ago, Jackob2 said:

Με ολους τους λογαριασμούς και eshoping χρησιμοποιουσα paypal ως τωρα για να προστατευονται καπως τα προσωπικά δεδομένα αλλά τελευταία η τραπεζα χρεωνει τη χρηση. Ενας λογος που αναζητώ νεους τρόπους πληρωμης. 

Ποια προσωπικά δεδομένα προστατεύονται "κάπως" πληρώνοντας με paypal, από ποιον ακριβώς, και με ποιο τρόπο;

28 minutes ago, Jackob2 said:

Θα μπορουσα να εβαζα καρτα αλλα προτιμω να υπαρχει ενα ενδιαμεσο σταδιο αναμεσα στην καρτα μου και τον πωλητή. 

Πάντα υπάρχει ενδιάμεσος όταν πληρώνεις με κάρτα, πάροχος υπηρεσιών πληρωμών λέγεται με τον οποίο έχει σύμβαση το κατάστημα (πχ viva wallet, cardlink, κτλ), τα στοιχεία της κάρτας σου δεν τα βλέπει ο πωλητής αν εννοείς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ποια προσωπικά δεδομένα προστατεύονται "κάπως"

Της καρτας σου απο τον πωλητη. Πριν 20 χρόνια που ξεκίνησαν όλα αυτά δεν υπήρχαν άλλη ενδιάμεσηοι μόνο η paypal

Επεξ/σία από Jackob2
Γιατί να ανοίξεις λογαριασμός σε κάθε τράπεζα που έχει και κόστος 6€ το χρόνο κι άλλα 6 η χρεωστική τη στιγμή που η revolut φορτίζεται δωρεάν και μπορείς να κάνεις έμβασμα δωρεάν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Jackob2 said:

Της καρτας σου απο τον πωλητη. Πριν 20 χρόνια που ξεκίνησαν όλα αυτά δεν υπήρχαν άλλη ενδιάμεσηοι μόνο η paypal

Κάπου σε χάνω, εδώ μιλάμε για το τι ίσχυε πριν 20 χρόνια, ή για το τι ισχύει σήμερα?

Πάντως μια και το ανέφερες πριν 20 χρόνια δεν υπήρχαν καν ηλεκτρονικές πληρωμές με κάρτα όπως υπάρχουν σήμερα, τα στοιχεία της κάρτας σου και να τα ήξερε κάποιος από μόνα τους δεν χρησίμευαν σε τίποτα.

Η άγνοια και η τεχνοφοβία δεν αποτελούν επιχειρήματα.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

μιλάμε για το τι ίσχυε πριν 20 χρόνια, ή για το τι ισχύει σήμερα?

Και τα δυο νακατέψαμε αλλά τέλος πάντων εγώ οτι χρειαζόμουν να μάθω το έμαθα και ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Jackob2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως μέχρι στιγμής δοκίμασα δυο λογαριασμούς πιστωτικής και μια δεη με payzy και revolut και μόνο payzy δεη με 0.40 κόστος γίνεται. Η τραπεζική πληρωμή κοστίζει 0,60 και η πληρωμή με κάρτα απ' την ιστοσελίδα της ΔΕΗ τίποτα.

Επεξ/σία από Jackob2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Jackob2 said:

Και τα δυο νακατέψαμε αλλά τέλος πάντων εγώ οτι χρειαζόμουν να μάθω το έμαθα και ευχαριστώ πολύ

Εγώ δεν ανακάτεψα τίποτα, εσύ προσπάθησες να βάλεις στην κουβέντα κάτι εντελώς άσχετο για να δικαιολογήσεις το κόλλημα σου.

15 minutes ago, Jackob2 said:

Πάντως μέχρι στιγμής δοκίμασα δυο λογαριασμούς πιστωτικής και μια δεη με payzy και revolut και μόνο payzy δεη με 0.40 κόστος γίνεται. Η τραπεζική πληρωμή κοστίζει 0,60

Κυριολεκτικά πεταμένα λεφτά... αλλά ok, αν δεν σε πειράζει εσένα που πληρώνεις η γνώμη μου περισσεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ δεν ανακάτεψα τίποτα, εσύ προσπάθησες να βάλεις στην κουβέντα κάτι εντελώς άσχετο για να δικαιολογήσεις το κόλλημα σου.

Λυπάμαι που σε ενόχλησε τόσο πολύ αυτό το σχόλιο, ίσως είναι καλύτερα να δεις κάτι άλλο. Για τυχόν απορίες ίσως ασχοληθούν άλλοι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jackob2 είπε

Η τραπεζική πληρωμή κοστίζει 0,60 και η πληρωμή με κάρτα απ' την ιστοσελίδα της ΔΕΗ τίποτα.

Απέφυγε τις τραπεζικές πληρωμές όσο μπορείς και πλήρωνε με κάρτα όπου είναι εφικτό. Σε πληρωμή με κάρτα δεν υπάρχει καμία προμήθεια. Τραπεζική πληρωμή κάνε μόνο όταν δεν υπάρχει καμιά απολύτως άλλη επιλογή.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο καταλαβαίνω... η παλια καλη καρτα ειναι ακομα ο ενδεδειγμενος τροπος και οι νεοι μέθοδοι δεν ξερω ακομα αν προσφερουν κατι παραπανω. Μονο η revolut  θα βολεψει για εμβασματα.

Επεξ/σία από Jackob2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Jackob2 είπε

Αυτο καταλαβαίνω... η παλια καλη καρτα ειναι ακομα ο ενδεδειγμενος τροπος και οι νεοι μέθοδοι δεν ξερω ακομα αν προσφερουν κατι παραπανω. Μονο η revolut  θα βολεψει για εμβασματα.

Και η  revolut σου δίνει κάρτα.Ποιες είναι οι νέοι μέθοδοι;Η ρεβο μια ακόμα τράπεζα είναι,δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Από την προηγούμενη εβδομάδα προσπαθώ να φορτίσω την Revolut μέσω της κάρτας Payzy (και μέσω Google Pay) και βγάζει error.

Έστειλα παράπονο στο αυτοματοποιημένο σύστημα της payzy εφαρμογής και μου απάντησαν ότι είναι συστημικό.

Γενικά, και N26 που προσπάθησα να φορτίσω πάλι τάπα έφαγα.

Το έχει κάνει σε κανέναν άλλο αυτό ή είμαι μόνο εγώ ο τυχερός.

Υπόψη ότι οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή με την payzy κάρτα (μέσω Google Pay) σε pos περνάει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι.
Πήγα να κάνω μεταφορά από google pay στην revolut και μου αρνήθηκε πιθανότατα επειδή αυτή τη φορά πήγα για μεγαλύτερο ποσό (170 ευρώ) και οι ελληνικές τράπεζες από ένα ποσό και πάνω νομίζω πάνε να κάνουν κάποια επαλήθευση.
προηγούμενες φορές με ποσά από 30 ευρώ και κάτω δεν είχα πρόβλημα.
Πως το λύνω αυτό;

Επεξ/σία από W_anakin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...