Προς το περιεχόμενο

RTX 3060 12GB 219€ Πλαίσιο (ΤΕΛΟΣ)


Niko Bellic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Σήμερα παρέλαβα την κάρτα από την Γενική Ταχυδρομική και όλα κομπλέ. Όμως έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο ελάττωμα ή εγώ κατάλαβα λάθος. Στην σελίδα της Zotac λέει ότι έχει άσπρο φωτισμό όπως στην παρακάτω εικόνα. Αυτό που έχω στα χέρια μου όμως δεν. Και με χάλασε λίγο γιατί έχω κουτί με τζαμάκι και RGB ανεμιστηράκια.

01-intro-bg.png

Βρήκα ένα ενδιαφέρον σχόλιο στο reddit. Τώρα αν ο τύπος λέει την αλήθεια δεν ξέρω.

I have worked with Zotac Cards. In one scenario i opened up the card to service it and noted that the LED wire is cut. Then few months ago I actually opened up a brand new card and found it had the same problem. The wire is cut. Its can be soldered and connected back and it will work normally. I have no clue whether this intentional or a manufacturing defect. Yesterday i had another card with same issue, i didn't bother opening it up to fix it.

Και μερικά άλλα σχόλια αναφέρουν πως μόνο η OC έκδοση έχει φωτισμό.

γενικά υπάρχουν προβλήματα με τον φωτισμό στις κάρτες γραφικών και σε διάφορες εταιρείες. Κάποια μάλιστα είναι θέματα με ασυμβατότητες μητρικής. Μακάρι να βγάλεις άκρη, αλλά θα σου έλεγα να μην ψάξεις για κομμένα καλώδια, το θεωρώ απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 minutes ago, intruder99 said:

Στην σελίδα της Zotac λέει ότι έχει άσπρο φωτισμό όπως στην παρακάτω εικόνα. Αυτό που έχω στα χέρια μου όμως δεν. Και με χάλασε λίγο γιατί έχω κουτί με τζαμάκι και RGB ανεμιστηράκια.

Σε πολλές κάρτες, ο φωτισμός δεν δουλεύει αν δεν βάλεις και το software της εταιρίας. Κατέβασε το Firestorm να δεις.

Εμένα μου τη δίνει τα RGB να είναι by default αναμένα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, intruder99 είπε

Σήμερα παρέλαβα την κάρτα από την Γενική Ταχυδρομική και όλα κομπλέ. Όμως έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο ελάττωμα ή εγώ κατάλαβα λάθος. Στην σελίδα της Zotac λέει ότι έχει άσπρο φωτισμό όπως στην παρακάτω εικόνα. Αυτό που έχω στα χέρια μου όμως δεν. Και με χάλασε λίγο γιατί έχω κουτί με τζαμάκι και RGB ανεμιστηράκια.

01-intro-bg.png

Βρήκα ένα ενδιαφέρον σχόλιο στο reddit. Τώρα αν ο τύπος λέει την αλήθεια δεν ξέρω.

I have worked with Zotac Cards. In one scenario i opened up the card to service it and noted that the LED wire is cut. Then few months ago I actually opened up a brand new card and found it had the same problem. The wire is cut. Its can be soldered and connected back and it will work normally. I have no clue whether this intentional or a manufacturing defect. Yesterday i had another card with same issue, i didn't bother opening it up to fix it.

Και μερικά άλλα σχόλια αναφέρουν πως μόνο η OC έκδοση έχει φωτισμό.

Και εγω ξενερωσα που δεν εχει ουτε μισο φωτακι. Εφαγα και μπλε οθονη σημερα. Ειχα να δω μπλε οθονη δεκα χρονια. Ισως ειναι ασχετο βεβαια. Αν το ψαξεις ενημερωσε. Δεν με χαλαει να την ανοιξω. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν εχει rgb. εχει ενα λευκο μονο η oc version. ακομα και ο op εδω εβαλε 2 διαφορετικες καρτες στα λινκ και κανενας μας δεν το προσεξε. η καρτα του πλαισιου που πηραμε ΔΕΝ ειναι oc.

Αναφορά σε κείμενο

Σε προσφορά η κάρτα γραφικών του τίτλου στα 219 (μάλλον μέχρι τα μεσάνυχτα) https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/zotac-vga-geforce-rtx-3060-twin-edge-12-gb_3634590

Σκρούτζ από 300+ https://www.skroutz.gr/s/28456218/Zotac-GeForce-RTX-3060-12GB-GDDR6-Twin-Edge-OC-Karta-Grafikon-ZT-A30600H-10M.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

τελικα δεν εχει rgb. εχει ενα λευκο μονο η oc version. ακομα και ο op εδω εβαλε 2 διαφορετικες καρτες στα λινκ και κανενας μας δεν το προσεξε. η καρτα του πλαισιου που πηραμε ΔΕΝ ειναι oc.

 

Ότι δεν έχει RGB το ήξερα εξ αρχής. Μερικοί στο reddit λένε αυτό που λες κι εσύ, ότι δηλαδή η OC έκδοση έχει λευκό φωτισμό. Μερικοί άλλοι όμως λένε ότι έχουν την OC και δεν ανάβει τίποτα. Άντε τώρα πάνε βγάλε άκρη.

2 ώρες πριν, WaxOnWaxOff είπε

Το zotac η το geforce αναβει ?

Το ZOTAC GAMING. 

2 ώρες πριν, Teddy77 είπε

Σε πολλές κάρτες, ο φωτισμός δεν δουλεύει αν δεν βάλεις και το software της εταιρίας. Κατέβασε το Firestorm να δεις.

Εμένα μου τη δίνει τα RGB να είναι by default αναμένα!

Το εγκατέστησα ήδη μόλις έβαλα την κάρτα, αλλά δεν έχει επιλογή για φωτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, batikiotis είπε

monitor με είσοδο vga και dvi όταν η κάρτα αυτή έχει dp και hdmi πως θα παίξει σωστα;

Και εγώ με VGA οθόνη την έχω συνδέσει γιατί μου τελείωσαν τα φράγκα και δεν έχω να δώσω 100€ για οθόνη με HDMI. :D 

Αυτόν εδώ τον αντάπτορα χρησιμοποιώ και δουλεύει σωστά.

https://www.skroutz.gr/s/15721141/Powertech-Metatropeas-HDMI-male-se-VGA-3-5mm-female-CAB-H076.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από εμένα

παρέλαβα σήμερα το πρωί την κάρτα  

ξεκίνησα πριν από λίγη ωρα τη εγκατάσταση  όλα ρολόι 

ξεκινάω να παίξω ένα game στο λεπτό μου κολάι το pc

αρχίζω να σκαλίζω να δω τι φταίει κανω clear instal τους drive το ιδιο  

ανοίγω κάποια προγράμματα θερμοκρασίας και ακάλυπτο οτι ανεβάζεις θερμοκρασία 

ανοίγω το κουτι κανω restar το pc και βλέπω οτι τα ανεμιστήρακια οτι δεν δουλεύουν 

βγάζω και ξανα βαζω την καρτα και ανακαλύπτω οτι τα ανεμιστηρακια δουλεύουν κανονικά και μόλις μπαινω στο περιβάλλον  τα windows σταματάνε 

εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Και εγώ με VGA οθόνη την έχω συνδέσει γιατί μου τελείωσαν τα φράγκα και δεν έχω να δώσω 100€ για οθόνη με HDMI. :D 

Αυτόν εδώ τον αντάπτορα χρησιμοποιώ και δουλεύει σωστά.

https://www.skroutz.gr/s/15721141/Powertech-Metatropeas-HDMI-male-se-VGA-3-5mm-female-CAB-H076.html

εχω το ιδιο και δεν μου γεμιζει την Ε2414Η σε 1920χ1080 . μου αφηνει κενο πανω κατω οπότε παιζω με μικροτερη προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, geo29 είπε

καλησπέρα κι από εμένα

παρέλαβα σήμερα το πρωί την κάρτα  

ξεκίνησα πριν από λίγη ωρα τη εγκατάσταση  όλα ρολόι 

ξεκινάω να παίξω ένα game στο λεπτό μου κολάι το pc

αρχίζω να σκαλίζω να δω τι φταίει κανω clear instal τους drive το ιδιο  

ανοίγω κάποια προγράμματα θερμοκρασίας και ακάλυπτο οτι ανεβάζεις θερμοκρασία 

ανοίγω το κουτι κανω restar το pc και βλέπω οτι τα ανεμιστήρακια οτι δεν δουλεύουν 

βγάζω και ξανα βαζω την καρτα και ανακαλύπτω οτι τα ανεμιστηρακια δουλεύουν κανονικά και μόλις μπαινω στο περιβάλλον  τα windows σταματάνε 

εχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ? 

 

ξανα drivers με ddu σε safe mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...