Προς το περιεχόμενο

Το να αγοράσεις το blu-ray του Oppenheimer είναι καλύτερο απ΄το να το δεις “στις κακές streaming υπηρεσίες” λέει ο Nolan


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

...ακριβώς, και αρκετός κόσμος πιστεύει ότι σκυλοβαρετό, διάβασα reviews, η πρώτη ώρα είναι σαν trailer η δεύτερη είναι η ταινία και η τρίτη ώρα είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά.

Ιστορικές ταινίες με χολυγουντιανή σάλτσα και δραματοποίηση.

Από ότι καταλαβαίνω δεν είδες την ταινία αλλά έχεις άποψη.. 
Γιαυτό λοιπόν βγαίνουν και 20 ίδιες ταινίες Spirdeman τον χρόνο για να βλέπουν και όσοι δεν καταλαβαίνουν τα υπόλοιπα.. everybody is happy.

Επεξ/σία από jimgeroul
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Ntinaras said:

Καμια σχεση η συγκριση. Το βινυλιο δεν ειναι απαραιτητα καλυτερο απο το digital.

Ασε που για να αποδοσει το βινυλιο θελει εξοπλισμο χιλιαδων ευρω.

Το βινύλιο είναι εξ ορισμού και πάντα χειρότερο από το digital, και από το από CD των 16 bit/44Khz και εννοείται από τα υψηλής ανάλυσης 24bit/96Khz+ λόγω της αναλογικότητας του, όπως είναι χειρότερο το SVHS (SVHS όχι απλό VHS) με το DVD

Το mastering πριν το loudness war τέλη 90s έκανε να φαίνεται καλύτερο αφού ένα pressing βινυλίου του Dark Side of the moon π.χ. του 70 με ένα pressing σε CD αρχές του 2000 είναι μέρα με τη νύχτα. Ένα ίδιο σημερινό release σε βινύλιο είναι χειρότερο από το ψηφιακό και μόλις ίσο αν έχει κάποιος ακριβό εξοπλισμό.

Αυτά αφορούν το αυστηρά τεχνικό κομμάτι, συναισθητικό και collector's κομμάτι είναι άσχετα

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Από αυτά που διαβάζω για την κακής ποιότητας ταινία "Οπενχάιμερ" να φανταστώ οι περισσότεροι προτιμήσατε να δείτε Barbie; :P

 

Γενικά καλό είναι να στηρίζουμε την ύπαρξη των φυσικών μέσων. Iδίως των πραγμάτων που αγαπάμε. Έχει αναλυθεί πολλές φορές για ποιο λόγο.

Για μένα πολύ καλο και το Oppenheimer και η Barbie. Επιτέλους μια χρόνια που δεν μας έπνιξαν με τις σαβούρες της Marvel. 
Μακάρι να φέρει και το 2024 καλές ταινίες. 
 

Στο δια ταύτα, δίκιο έχει. Το BR είναι ανώτερο από streaming. Και εγω πάντως την είδα μέσω stremio μιας και δεν έχω BR player η high end εξοπλισμό. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Ntinaras said:

Ε ναι γιατι το prestige ειναι μουφα

τα μπατμαν ειναι μουφα

το dunkirk μουφα...

...δέν θά τά έλεγα μούφες, καί κακώς αποκάλεσα καί τό οπενχάϊμερ φόλα...

...απλώς είναι αφελείς αμερικανιές πού οί σεναριακές ευκολίες τους τά κάνουν τελικά νά απευθύνονται σέ παιδιά...παραμυθάκι καί τό μεμέντο αλλά καταφέρνει καί σέ ψαρώνει...

...γιά νά μήν παρεξηγηθώ, μού αρέσει ή αχαλίνωτη φαντασία στό σινεμά αλλά νά καταφέρνει ό σκηνοθέτης νά σέ πείσει...κάτι πολύ δύσκολο γιά τό χόλυγουντ πού στόχος του είναι τό μπούγιο τής show business καί οί ορδές στά multiplex...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί για τους οποίους ο Nolan είναι υπερεκτιμημένος και το Oppenheimer δεν άρεσε, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θεωρούν "καλό" σινεμά. Εκτός αν συγκρίνουν το Oppenheimer με το Citizen Kane στα biopics και το Interstellar με το 2001 Space Odyssey στα sci-fi, ταινίες που είναι ορόσημα εδώ και 70 και 50 χρόνια. Προσωπικά μαζί με τον Villeneuve τους θεωρώ από τους κορυφαίους της γενιάς τους, ειδικά στα είδη ταινιών που κυκλοφορούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι μισοί εδώ κράζετε τον Νόλαν σαν κάτι ξεπερασμένο και της πλακας με ξεπερνάει πραγματικά. Ωσ 41 ετών πραγματικός και φανατικός σινεφίλ θεωρώ τον Νόλαν μεγάλο φαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όλα είναι καλύτερα να τα χαρείς σε Blue ray 4k εφόσον έχεις και σωστό πάνελ τηλεόρασης. Η διαφορά streaming με το δισκάκι είναι χαοτική. Καθότι έχω την mini led της Samsung (τωρινό μοντέλο που βγήκε πέρυσι) και έχω πάρει και μερικά blue ray που τα θέλω δεν υπάρχει αμφιβολία. 

Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά χωρίς να το δει μπροστά του. Όσοι βλέπουν (και εγώ μαζί) streaming υπηρεσίες νομίζουν ότι βλέπουν καλή ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hamurabi said:

Το ότι οι μισοί εδώ κράζετε τον Νόλαν σαν κάτι ξεπερασμένο και της πλακας με ξεπερνάει πραγματικά. Ωσ 41 ετών πραγματικός και φανατικός σινεφίλ θεωρώ τον Νόλαν μεγάλο φαινόμενο.

βρισκεσαι σε φορουμ γκατζετοβιων και οχι σινεφιλ

ο μεσος ορος εδω μεσα θεωρει αριστουργημα σκηνοθεσιας και ερμηνειων το avengers ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dieksodo είπε

βρισκεσαι σε φορουμ γκατζετοβιων και οχι σινεφιλ

ο μεσος ορος εδω μεσα θεωρει αριστουργημα σκηνοθεσιας και ερμηνειων το avengers ...

χαχαχα εχεις δικιο αδερφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα, η ήλιος βγαίνει από την ανατολή. Νόλαν 'φχαριστούμε ρε, ποιος να το φανταζόταν; :lol:

Το streaming είναι ότι πιο βολικό υπάρχει, αλλά σαφώς και είναι υποδεέστερο σε ποιότητα του BR. Αν κάποιος έχει εγκατάσταση (χώρο + τηλεόραση + ηχεία) που ν' αξίζει το BR, ή έστω και να συλλέγει κάποιες αγαπημένες ταινίες επειδή του αρέσει σαν... χόμπι, δε θα περίμενε τον Νόλαν να του το πει για να το πάρει.

Κι εγώ έχω μπόλικα BR, αν και τα πιο πολλά είναι steel box. Και ναι, τις αγαπημένες ταινίες τις έχω ξαναδεί (αρκετές φορές) από τα BR. Αλλά όχι, δεν έσκασα 200+ ευρώ για το τριπλό steel box του Lord of the Rings (και αντίστοιχα ποσά γι' άλλα franchise που μ' αρέσουν) λόγω... ποιότητας. Απλά το γουστάρω. Για ν' αγοράσω όμως μία ταινία σε BR, θα πρέπει ήδη να μου αρέσει, και να μου αρέσει πολύ. Δεν υπάρχει ούτε μία στη συλλογή που την αγόρασα «τυφλά». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jazzu4ia είπε

...δέν θά τά έλεγα μούφες, καί κακώς αποκάλεσα καί τό οπενχάϊμερ φόλα...

...απλώς είναι αφελείς αμερικανιές πού οί σεναριακές ευκολίες τους τά κάνουν τελικά νά απευθύνονται σέ παιδιά...παραμυθάκι καί τό μεμέντο αλλά καταφέρνει καί σέ ψαρώνει...

...γιά νά μήν παρεξηγηθώ, μού αρέσει ή αχαλίνωτη φαντασία στό σινεμά αλλά νά καταφέρνει ό σκηνοθέτης νά σέ πείσει...κάτι πολύ δύσκολο γιά τό χόλυγουντ πού στόχος του είναι τό μπούγιο τής show business καί οί ορδές στά multiplex...

Οι ορδες στα multiplex ειναι το ταργκετ γκρουπ ταινιων marvel.

Ο νολαν ειναι ακριβως το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...νόλαν & μαρβέλ είναι λίγο-πολύ τό ίδιο...μπάτμαν δέν έκανε κι αυτός ;; μέ τέτοια πράματα ασχολούμασταν όταν ήμαστανε 12 χρονώνε...

...τό "καλό" σινεμά είναι κάτι πολύ διαφορετικό από τό χόλυγουντ καί τίς δημιουργίες του...

...όσο γιά τόν φίλο μου τόν ντενί βιλνέβ, ναί ήτανε κάποτε καλός όταν έκανε τό incendies, τό φοβερό enemy πού είναι αριστούργημα, άντε καί τό arrival...μετά ξέμεινε από έμπνευση...έκανε κανά δυό κακές ταινίες μέ τόν αστείο ηθοποιό χάρισον φόρντ κλπ... καί τώρα τό γύρισε κι αυτός σέ παραμυθάκια γιά παιδιά, ντιούν κλπ. γιά νά κόψει εισιτήρια καί νά μή χαθεί...κρίμα γιά τόν καναδό...

...τό πρίζονερς ήτανε καλούτσικο. τίποτα περισσότερο...

...καί μόνο πού έβαλες στήν ίδια φράση τόν νόλαν μέ τόν όρσον ουέλλς & τόν στάνλεϋ κιούμπρικ είναι ιεροσυλία...

 

Επεξ/σία από jazzu4ia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jazzu4ia είπε

...νόλαν & μαρβέλ είναι λίγο-πολύ τό ίδιο...μπάτμαν δέν έκανε κι αυτός ;; μέ τέτοια πράματα ασχολούμασταν όταν ήμαστανε 12 χρονώνε...

...τό "καλό" σινεμά είναι κάτι πολύ διαφορετικό από τό χόλυγουντ καί τίς δημιουργίες του...

...όσο γιά τόν φίλο μου τόν ντενί βιλνέβ, ναί ήτανε κάποτε καλός όταν έκανε τό incendies, τό φοβερό enemy πού είναι αριστούργημα, άντε καί τό arrival...μετά ξέμεινε από έμπνευση...έκανε κανά δυό κακές ταινίες μέ τόν αστείο ηθοποιό χάρισον φόρντ κλπ... καί τώρα τό γύρισε κι αυτός σέ παραμυθάκια γιά παιδιά, ντιούν κλπ. γιά νά κόψει εισιτήρια καί νά μή χαθεί...κρίμα γιά τόν καναδό...

...τό πρίζονερς ήτανε καλούτσικο. τίποτα περισσότερο...

...καί μόνο πού έβαλες στήν ίδια φράση τόν νόλαν μέ τόν όρσον ουέλλς & τόν στάνλεϋ κιούμπρικ είναι ιεροσυλία...

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά η εξίσωση των Batman του Nolan με τις μαρβελιές είναι αστεία. 

Το Dune είναι παραμυθάκι για παιδιά; Σοβαρά τώρα; Αν ξέρεις το είχαν πιάσει και διάφοροι άλλοι (Jodorowsky, Lynch) και απέτυχαν. Το Blade Runner 2049 ήταν πολύ καλή ταινία. Υπάρχουν πράγματα που δεν αφορούν σε όλους, όπως το soundtrack του Dune στο οποίο χρησιμοποιήθηκαν custom μουσικά όργανα, όπως η σεναριακή μετάβαση στο Blade Runner μαζί με τα μικρομηκάδικα φιλμάκια που βγήκαν τότε. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν είναι εξαιρετικά υλοποιημένα. 

Η σύγκριση είναι με Kubrick ναι είναι άστοχη, το θέμα είναι ότι πολλοί την κάνουν. Εγώ όχι. 

Αν το Ηollywood βγάζει 500 ταινίες το χρόνο, δε θα είναι όλες ίδια καλές. Το ίδιο ισχύει και για την Κορέα ή τη Γαλλία ή την Ελλάδα κτλ. Οι αφορισμοί δείχνουν το λιγότερο προκατάληψη. 

Επεξ/σία από butters
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, butters είπε

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά η εξίσωση των Batman του Nolan με τις μαρβελιές είναι αστεία. 

Το Dune είναι παραμυθάκι για παιδιά; Σοβαρά τώρα; Αν ξέρεις το είχαν πιάσει και διάφοροι άλλοι (Jodorowsky, Lynch) και απέτυχαν. Το Blade Runner 2049 ήταν πολύ καλή ταινία. Υπάρχουν πράγματα που δεν αφορούν σε όλους, όπως το soundtrack του Dune στο οποίο χρησιμοποιήθηκαν custom μουσικά όργανα, όπως η σεναριακή μετάβαση στο Blade Runner μαζί με τα μικρομηκάδικα φιλμάκια που βγήκαν τότε. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δεν είναι εξαιρετικά υλοποιημένα. 

Η σύγκριση είναι με Kubrick ναι είναι άστοχη, το θέμα είναι ότι πολλοί την κάνουν. Εγώ όχι. 

Αν το Ηollywood βγάζει 500 ταινίες το χρόνο, δε θα είναι όλες ίδια καλές. Το ίδιο ισχύει και για την Κορέα ή τη Γαλλία ή την Ελλάδα κτλ. Οι αφορισμοί δείχνουν το λιγότερο προκατάληψη. 

Συμφωνώ απόλυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...