Προς το περιεχόμενο

Το να αγοράσεις το blu-ray του Oppenheimer είναι καλύτερο απ΄το να το δεις “στις κακές streaming υπηρεσίες” λέει ο Nolan


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, TasMan είπε

Ε, βέβαια, γιατί πρέπει να πουλήσουμε και ως γνωστό αν δεν πενέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει.

4 ώρες πριν, kgkaudi είπε

Για την τσέπη του Nolan συμφωνώ. Γιατί για τον μέσο καταναλωτή, δεν νομίζω Τάκη.

Παιδιά λέτε να έχει θέμα ο Nolan ή να κοιτάζει αν αγοράστηκαν Blu-ray; Η ταινία εισπρακτικά σάρωσε. Είπε κάτι πολύ συγκεκριμένο 👇

1 ώρα πριν, jonyli είπε

Ο άνθρωπος αναφέρει ότι η ποιότητα του blu ray είναι καλύτερη από τις streaming υπηρεσίες και έχει δίκιο.Τωρα που κολλάνε τα υπόλοιπα ; Εκτός topic?Καλα κρασα.

Το ίδιο ισχύει και για τη μουσική. 

 

11 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αυτά τα biopics δεν τα κατάλαβα ποτέ. Πιάνουν μία φυσιογνωμία του παρελθόντος, αρπάζονται από μία στιγμή που είπε μια ποιητική μπαρούφα το φουσκώνουν και το κάνουν ταινία.

Ταινία για την ζωή ενός επιστήμονα, δεν βλέπω καλύτερα τρεις ώρες τις γάτες μου να γλύφονται; Πιο πολύ φάση έχει.

Η ταινία έχει τόσα πολλά πράγματα να σκεφτείς και να ψάξεις. Εν προκειμένω, η ποιητική μπαρούφα σκότωσε περίπου 200.000 κόσμο και άλλαξε τη ροή του ΒΠΠ. Δείχνει επίσης ότι οι ΗΠΑ του Oppenheimer και του Truman έκαναν αυτό που  τελικά φοβούνταν όλοι ότι θα έκανε η Γερμανία με τον Χίτλερ και τον Heisenberg. Και δείχνει και το τι ακολούθησε με τον Ψυχρό πόλεμο και πως ίσως και να ζούμε από τύχη. 

Fun fact: ο Teller που εμφανίζεται στην ταινία και ήταν ψυχωτικός με τη βόμβα υδρογόνου, "αποτυπώνεται" ως ο επιστήμονας στο Dr Strangelove

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, butters είπε

Το ίδιο ισχύει και για τη μουσική. 

 

 

 

στη μουσικη ειναι πολυ μικροτερη η διαφορα

τα streaming services εχουν πολυ τιμιο ηχο, και καποια μαλιστα εχουν και hi fi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, butters said:

Παιδιά λέτε να έχει θέμα ο Nolan ή να κοιτάζει αν αγοράστηκαν Blu-ray; Η ταινία εισπρακτικά σάρωσε. Είπε κάτι πολύ συγκεκριμένο 👇

1 hour ago, jonyli said:

Καλά, το ίδιο ισχύει και για την μουσική. 1000 φορές να ακούσεις κάτι σε βινύλιο παρά στο Spotify.
Αλλά η ευκολία νικά πολλές φορές το αποτέλεσμα. 
Μου θυμίζει μπούμερ που έλεγαν ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα θα πατώσουν, ή σαν το τα βίντεο κλαμπ δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kgkaudi είπε

Καλά, το ίδιο ισχύει και για την μουσική. 1000 φορές να ακούσεις κάτι σε βινύλιο παρά στο Spotify.
Αλλά η ευκολία νικά πολλές φορές το αποτέλεσμα. 
Μου θυμίζει μπούμερ που έλεγαν ότι τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα θα πατώσουν, ή σαν το τα βίντεο κλαμπ δεν θα πεθάνουν ποτέ.

Καμια σχεση η συγκριση. Το βινυλιο δεν ειναι απαραιτητα καλυτερο απο το digital.

Ασε που για να αποδοσει το βινυλιο θελει εξοπλισμο χιλιαδων ευρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ταινία, κάπου σε χάνει βέβαια με τις ιστορικές μεταβάσεις απο την ανάκριση στη δίκη, στη προσωπική του ζωή και μετά στις δοκιμές αλλά δεν μπορώ να πω οτι βαρέθηκα. Πάντως δεν είναι ταινία που θα την δεις ξανά.

Το Interstellar, την τριλογία Dark Knight ή το Inception για παράδειγμα άξιζουν να τις πάρεις σε blue-ray γιατι είναι σίγουρο ότι θα τις δεις ξανά για την πλοκή τους αλλά και να ακούσεις τα γαμάτα soundtrack του Hans Zimmer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε oled τηλεόραση, με 20W+20W ενσωματωμένα ηχεία (όχι το πιο συνηθισμένο στις τηλεοράσεις) και με απλό Blu-ray αισθάνομαι ότι καταλαβαίνω διάφορα και σε εικόνα και σε ήχο. Πόσο δε μάλλον αν κάποιος έχει 4k. Για εμένα σε καθημερινή χρήση βολεύουν οι streaming υπηρεσίες. Όταν κάποια ταινία σου κάνει εντύπωση και ξέρεις ότι θα την δεις ξανά την αγοράζεις σε δίσκο και έτσι φτιάχνεις μια συλλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

Εγώ σε oled τηλεόραση, με 20W+20W ενσωματωμένα ηχεία (όχι το πιο συνηθισμένο στις τηλεοράσεις) και με απλό Blu-ray αισθάνομαι ότι καταλαβαίνω διάφορα και σε εικόνα και σε ήχο. Πόσο δε μάλλον αν κάποιος έχει 4k. Για εμένα σε καθημερινή χρήση βολεύουν οι streaming υπηρεσίες. Όταν κάποια ταινία σου κάνει εντύπωση και ξέρεις ότι θα την δεις ξανά την αγοράζεις σε δίσκο και έτσι φτιάχνεις μια συλλογή.

Εχω 65" oled με ενισχυτη denon και setup ηχειων 5.1.2

βλεπω μονο remux, οτιδηποτε αλλο μου κακοφαινεται.

Βεβαια αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν την διαφορα ειναι τυχεροι, γιατι εχουν και μικρες απαιτησεις, αρα την βγαζουν πιο φτηνα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΠΡΟΣΟΧΗ: τό σχόλιο αφορά μόνο τούς πολύ απαιτητικούς λάτρεις τού καλού κινηματογράφου :

...άλλη μία φόλα από τόν υπερεκτιμημένο νόλαν...

...ό νόλαν έχει κάνει μόνο ΜΙΑ καλή ταινία καί αυτή ήταν φυσικά τό μεμέντο...

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, τελείως άτοπο αυτό που λέει. Αφού με το που βγει το 4k bluray, το ανεβάζουν πειρατικά με την ίδια ανάλυση. Η κακή ανάλυση του streaming ισχύει μόνο στην περίπτωση που η ταινία παίζεται ακόμα στο σινεμά και κάποιος θέλει να την δει πριν βγει σε bluray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jazzu4ia είπε

...ΠΡΟΣΟΧΗ: τό σχόλιο αφορά μόνο τούς πολύ απαιτητικούς λάτρεις τού καλού κινηματογράφου :

...άλλη μία φόλα από τόν υπερεκτιμημένο νόλαν...

...ό νόλαν έχει κάνει μόνο ΜΙΑ καλή ταινία καί αυτή ήταν φυσικά τό μεμέντο...

Ε ναι γιατι το prestige ειναι μουφα

τα μπατμαν ειναι μουφα

το dunkirk μουφα...

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Nolan λέει τα μισά... Η αλήθεια είναι οτι  το να κατεβάσεις την ταινία απο τον Μαυρογένη, είναι καλύτερο απο το να αγοράσεις το blu-ray, το οποίο με την σειρά του είναι καλύτερο απ΄το να το δεις στις κακές streaming υπηρεσίες. - Ετσι, για να βάζουμε τα πράγματα ιεραρχικά στην θέση τους και να τα λέμε με το όνομά τους...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...