Προς το περιεχόμενο

Το να αγοράσεις το blu-ray του Oppenheimer είναι καλύτερο απ΄το να το δεις “στις κακές streaming υπηρεσίες” λέει ο Nolan


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30 ευρω το δισκακι στο Amazon. Υποθετω Ελλαδα θα το εχουν κανα ταληρο ακριβοτερα. Με 30 ευρω παιρνεις 1 μηνα Apple TV, το βλέπεις σε ποιοτητα που αν δεν εισαι με μεγενθυτικο φακο δεν θα καταλάβεις διαφορα και σου μενουν και 20 ευρω να πας να πιεις 1 μπυρα και να φας πιτογυρα. Αν θελουν να μην πεθανει το δισκακι ας ριξουν τις τιμες στα ταρταρα ωστε να συμφερει να το αγοραζουμε.

Για να μην πω κλασσικα οτι την ποιοτητα του δισκου την βρισκεις σε torrent και με πουνε πειρατη

Επεξ/σία από TutaKachun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη αλλά για όλες τις ταινίες δεν ισχύει αυτό;

Υπάρχει κάποια ταινία που θα δεις καλύτερη ή ίδια ποιότητα σε streaming υπηρεσία με το αυθεντικό μπλουρεϊ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει άδικο. Η άποψη του αυτή όμως απευθύνεται κυρίως στους av purists που θέλουν την μέγιστη δυνατή ποιότητα και φυσικά έχουν και τον κατάλληλο εξοπλισμό για να την απολαύσουν. Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν και οι υπόλοιποι stream ή download..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιους που λένε ότι η διαφορά είναι μικρή ανάμεσα σε streaming και Blu-ray disks εγώ να σας πω ότι μικρή είναι η οθόνη σας ,όχι η διαφορά.

Εγώ σε 4Κ προβολέα με 136 ιντσες σας πληροφορω ότι έχω σταματήσει τις περισσότερες συνδρομες μου σε νετφλιξ apple tv κτλ γιατί η ποιότητα είναι ελεϊνη και νοιώθω ότι Τσαμπά πλήρωσα 2.500 για προβολέα γιστι η εικόνα είναι σα να έχω μηχάνημα των 600 ευρώ το πολύ.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι ο Νόλαν μίλησε με βάση την καταναλωτική συνείδηση της Αμερικής. 30$ εκεί για ένα DVD είναι ποσό αμελητέο για ένα σεβαστό κομμάτι της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polakis21 είπε

Δηλαδη εγω που βλεπω με 1000αρα γραμμη kodi τις ταινιες ανω των 60gb εως 120gb σε τι ποιοτητα τις βλεπω; Για να ξερω ρε Νολαν...

Bluray.

Αλλα ο νολαν δε λεει για ταινιες απο τον θειο.

26 λεπτά πριν, Koopas είπε

Άμα το δούμε σε blu-ray rip, είμαστε κάπου στη μέση;

Και γιατι να μη το δεις σε bluray remux?

Τσαμπα ειναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά που διαβάζω για την κακής ποιότητας ταινία "Οπενχάιμερ" να φανταστώ οι περισσότεροι προτιμήσατε να δείτε Barbie; :P

 

Γενικά καλό είναι να στηρίζουμε την ύπαρξη των φυσικών μέσων. Iδίως των πραγμάτων που αγαπάμε. Έχει αναλυθεί πολλές φορές για ποιο λόγο.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Για κάποιους που λένε ότι η διαφορά είναι μικρή ανάμεσα σε streaming και Blu-ray disks εγώ να σας πω ότι μικρή είναι η οθόνη σας ,όχι η διαφορά.

Εγώ σε 4Κ προβολέα με 136 ιντσες σας πληροφορω ότι έχω σταματήσει τις περισσότερες συνδρομες μου σε νετφλιξ apple tv κτλ γιατί η ποιότητα είναι ελεϊνη και νοιώθω ότι Τσαμπά πλήρωσα 2.500 για προβολέα γιστι η εικόνα είναι σα να έχω μηχάνημα των 600 ευρώ το πολύ.

Δυστυχώς οι streaming υπηρεσίες είναι ακόμη πίσω. Φτάσαμε πλέον να είναι πανεύκολο να έχεις οθόνη 4Κ και αντάξια γραμμή download αλλά να μην βρίσκεις καλό υλικό.

Η μοναδική φορά που έχω δει τέλεια εικόνα σε 4Κ είναι σε demo βιντεο του youtube. 

Το streaming θέλει ακόμη αρκετή δουλειά.

Τα ίδια και το μουσικό streaming...από τα cd που είχαν πολύ καλό bitrate, τώρα πλέον τα ακούμε όλα συμπιεσμένα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, telis είπε

Το είδαμε με streaming σε πολύ καλή ποιότητα, neeeext

Σωστός…μια χαρά ποιότητα

12 ώρες πριν, CptBill είπε

Στο ipad με τη φανταστικη super retina οθόνη και την ηχειαρα του ipad.

Στο 12.9 Μ1 μου με την mini led δείχνει ωραία ναι….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το δισκάκι δεν απευθύνεται σε όλο το κόσμο.

Σίγουρα σε μικρό κοινό και αναλόγως τη χώρα, σε ακόμη μικρότερο.

Να δώσει ένας μέσος Έλληνας 40-50ε για το δισκάκι χωρίς ηχοσύστημα, με μια τυπική 55ρα τιβι 4Κ που βλέπει απ'τα 5 μέτρα; δεν υπάρχει λόγος. 

Καλά ειναι και τα 15μβιτ του νετφλιξ. Κανείς δε θα το πάρει χαμπάρι.

Ομως για τους λίγους, οπως πχ ενας φιλος πιο πανω με προβολέα, ένας που εχει μια 75ρα στα 3μέτρα, ένας με ηχοσύστημα χαωτικό, θα περιμένει και θα πληρώσει το δισκάκι.

Ευτυχως οι περισσότεροι ειμαστε στο αλλο άκρο και άντε στη μεση, οπότε βολευόμαστε.

Το  ριπ της ενλογω ταινιας στα 82-83γκιγκα πχ, είναι πέρα απο καλό για το 99% πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος αναφέρει ότι η ποιότητα του blu ray είναι καλύτερη από τις streaming υπηρεσίες και έχει δίκιο.Τωρα που κολλάνε τα υπόλοιπα ; Εκτός topic?Καλα κρασα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, cosmic73 said:

Τι νοημα εχει να δωσεις 30$ για να δεις μια ταινια μια φορα.....

Δε μιλάει σε 'μάς, μιλάει σε αυτούς που παίρνουν 30$ την ώρα. Το αληθινό ερώτημα είναι αν το λέει για να θαυμάσουν την τέχνη του ή επειδή έχει μεγαλύτερο κέρδος από τα δισκάκια; 

3 hours ago, Silverage said:

Από τα σχόλια καταλαβαίνω ότι οι πιο πολλοί που πήγανε να την δούνε σινεμά περιμένανε να δούνε τίποτα World War 3 φάση με πυρηνικά να σκάνε αριστερά και δεξιά

Πάντα οι νέοι θέλουν να βλέπουν δράση, όταν μεγαλώνουν γίνονται κουλτουριάρηδες. Αλλά δε βλέπω σχεδόν ποτέ να μιλάει κάποιος επί της ουσίας, μόνο για τεχνικά πράγματα. Κάποτε μίλαγαν οι άνθρωποι επί της ουσίας αλλά αφού οι ταινίες τώρα είναι τελείως άψυχες τι να πεις κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε μας ρε Νόλαν. Μας έπριξες τα παπάρια με την ποιότητα της ταινίας και το imax με τα μιλιμιτερ απο δω κι απο κει για να δουμε ενα biopic εν μέρη ασπρόμαυρο με soundtrack στο φουλ volume σε ταινία που μιλάγανε για τρείς ώρες και δεν μπορούσαμε καν ν' ακούσουμε τι στον π**τσο έλεγαν. Πήγα κι εγώ να το δω Νέα Υόρκη ως κατάλληλο θύμα και δεν κατάλαβα ούτε τους μισούς διαλόγους όταν η ζωή μου και η δουλειά μου τα τελευταία 8 χρόνια είναι στα Αγγλικά με κόσμο με 123 διαφορετικές προφορές και intonations. 

Νόλαν για εμένα πλέον είναι παρελθόν εκτός αν ξανασχοληθεί με Science Fiction. 

 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...