Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αντιμετωπίζει τώρα κατηγορίες "παρακολούθησης" στην ΕΕ για τη στόχευση των ad blockers


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, AtiX είπε

έτσι κοροϊδεύομαι όσους έλεγαν για παρακολούθηση μέσω μικροφώνων μέχρι που αποδείχθηκε πραγματικότητα…

Ναι ποτε αποδειχθηκε πραγματικοτητα αυτο;
Ξερω οτι υπαρχουν μερικοι που θεωρουν καταχρηστικα σαν ψεκασμενους οσους θωρουν οτι βαζουν τα μικροφωνα να ακουνε...προτεινω λιγο συνεση στην χρηση της λεξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αποδείχτηκε;

 

13 λεπτά πριν, safridia είπε

Ναι ποτε αποδειχθηκε πραγματικοτητα αυτο;
Ξερω οτι υπαρχουν μερικοι που θεωρουν καταχρηστικα σαν ψεκασμενους οσους θωρουν οτι βαζουν τα μικροφωνα να ακουνε...προτεινω λιγο συνεση στην χρηση της λεξης

Βρε παιδιά δεν έχετε πάει ποτέ στις ρυθμίσεις των εφαρμογών για να δείτε εάν έχουν πρόσβαση στο μικρόφωνο ή στην κάμερα? Εφαρμογές τύπου φακού, εορτολόγια, ακόμα και FB γιατί να έχουν πρόσβαση? Ξεχάσατε τον πανικό που προκλήθηκε όταν αποφάσισε η Apple, και ακολούθησε η Google, να απενεργοποιήσει την πρόσβαση σε αυτά και μόνος του ο χρήστης να αποφασίζει αν θέλει να έχουν πρόσβαση σε αυτά? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Βρε παιδιά δεν έχετε πάει ποτέ στις ρυθμίσεις των εφαρμογών για να δείτε εάν έχουν πρόσβαση στο μικρόφωνο ή στην κάμερα? Εφαρμογές τύπου φακού, εορτολόγια, ακόμα και FB γιατί να έχουν πρόσβαση?

Για να μας προσφέρουν καλύτερο και σχετικότερο περιεχόμενο, ώστε να μας δείχνουν σχετικότερες διαφημίσεις και να μη βλέπουμε άσχετες... Για το καλό μας είναι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Για να μας προσφέρουν καλύτερο και σχετικότερο περιεχόμενο, ώστε να μας δείχνουν σχετικότερες διαφημίσεις και να μη βλέπουμε άσχετες... Για το καλό μας είναι... 

έτσι… έτσι… απλά μου κάνει εντύπωση που κάποιοι, ακόμα και σήμερα, δεν το ξέρουν…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αποδείχτηκε;


Ήταν από λάθος….

Πολλά τυχαία.

εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές  μετά από  συζήτηση χωρίς να κάνουμε σχετικές αναζητήσεις κανένας στον κύκλο μου να μου πετάει σχετική διαφήμιση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Βρε παιδιά δεν έχετε πάει ποτέ στις ρυθμίσεις των εφαρμογών για να δείτε εάν έχουν πρόσβαση στο μικρόφωνο ή στην κάμερα? Εφαρμογές τύπου φακού, εορτολόγια, ακόμα και FB γιατί να έχουν πρόσβαση? Ξεχάσατε τον πανικό που προκλήθηκε όταν αποφάσισε η Apple, και ακολούθησε η Google, να απενεργοποιήσει την πρόσβαση σε αυτά και μόνος του ο χρήστης να αποφασίζει αν θέλει να έχουν πρόσβαση σε αυτά? 

Αυτό δεν είναι απόδειξη 

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε


Ήταν από λάθος….

Πολλά τυχαία.

εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές  μετά από  συζήτηση χωρίς να κάνουμε σχετικές αναζητήσεις κανένας στον κύκλο μου να μου πετάει σχετική διαφήμιση. 

Έχεις ενεργοποιημένο τον Google assistant;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι απλή , διαγραφή λογαριασμού. Αν και όντως έχει κυρίαρχη θέση στην αγορά και χρησιμοποιεί τουλάχιστον ύποπτες τακτικές.

Προς το παρών κρατάω YouTube γιατί είναι στην ουσία μονοπώλιο  , Google search (δεν με έχει πείσει ακόμα η  MS) και ένα mail μόνο για registration στην ουσία ανενεργό . Έφυγα από κινητό , ταμπλετ, Chrome, chat apps, σύνδεση Google account όπου μπορώ και με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

έτσι… έτσι… απλά μου κάνει εντύπωση που κάποιοι, ακόμα και σήμερα, δεν το ξέρουν…

Μου κάνει εντύπωση που ακόμα αναπαράγεται αυτο το πράγμα. 

Βάλε το μικρόφωνο σου να ηχογραφεί και πες μου πόση ώρα θα κρατήσει η μπαταρία σου 

Αν πιάνουν και τα χέρια σου βάλε ένα wireshark και δείξε μου που γινεται το transmission ή ακόμα κάνε ένα decompile μια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν μικρόφωνο για διαφημίσεις και δείξε μας τον κώδικα που κάνει αυτήν την δουλειά.

Τέλος, λογικά πρέπει να είναι και η Vodafone στο κόλπο γιατι παρόλο που δίνω δεδομένα ηχού όλη την ώρα στην google δεν μου τελειώνουν τα data! (Μια βδομάδα έμεινα χωρίς WiFi και μάλιστα ούτε ο χώρος στην συσκευή μου μίκρυνε)

Γενικα μπορω να γραφω όλη μέρα..

 

Στα του θέματος: Εγω νομιζα ότι η ΕΕ θέλει μόνο το κακο μας, κοίτα να δεις κάτι πράγματα.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει ενα βιντεο στο youtube , του σαρακατσανη,κωμικου με τον προεδρο της resolve που εξηγει ,σε ενα βαθμο?, πως γινεται αυτο με τις διαφημισεις.

Επεξ/σία από flexpick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε


Ήταν από λάθος….

Πολλά τυχαία.

εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές  μετά από  συζήτηση χωρίς να κάνουμε σχετικές αναζητήσεις κανένας στον κύκλο μου να μου πετάει σχετική διαφήμιση. 

Συνομοσιολόγε...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αυτό δεν είναι απόδειξη 

Έχεις ενεργοποιημένο τον Google assistant;

Όπως έγραψα πιο κάτω ξηλώνω όσα μπορώ της Google. Δυστυχως ξέρω ότι το κενό θα καλυφθεί κι από τους άλλους αν έχουν σημαντικό μερίδιο αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Μου κάνει εντύπωση που ακόμα αναπαράγεται αυτο το πράγμα. 

Βάλε το μικρόφωνο σου να ηχογραφεί και πες μου πόση ώρα θα κρατήσει η μπαταρία σου 

Αν πιάνουν και τα χέρια σου βάλε ένα wireshark και δείξε μου που γινεται το transmission ή ακόμα κάνε ένα decompile μια από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν μικρόφωνο για διαφημίσεις και δείξε μας τον κώδικα που κάνει αυτήν την δουλειά.

Τέλος, λογικά πρέπει να είναι και η Vodafone στο κόλπο γιατι παρόλο που δίνω δεδομένα ηχού όλη την ώρα στην google δεν μου τελειώνουν τα data! (Μια βδομάδα έμεινα χωρίς WiFi και μάλιστα ούτε ο χώρος στην συσκευή μου μίκρυνε)

Γενικα μπορω να γραφω όλη μέρα..

 

Στα του θέματος: Εγω νομιζα ότι η ΕΕ θέλει μόνο το κακο μας, κοίτα να δεις κάτι πράγματα.

Όλα αυτά ούτε στη Siri ούτε στα αντίστοιχα assistant της Google ή Samsung θα βρεις…

Άκου να δεις, ούτε αυτά ακούνε…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όλα αυτά ούτε στη Siri ούτε στα αντίστοιχα assistant της Google ή Samsung θα βρεις…

Άκου να δεις, ούτε αυτά ακούνε…

Τι δεν θα βρω ακριβώς σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...