Προς το περιεχόμενο

Ηχόμπαρες Sonos Arc και Sonos ηχεία - Skroutz


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Ηθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται η τηλεόραση να υποστηρίζει το πρότυπο ήχου ή μπορεί να το επεξεργαστεί η ηχόμπαρα μόνη της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orionas είπε

Καλησπέρα παιδιά.Ηθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται η τηλεόραση να υποστηρίζει το πρότυπο ήχου ή μπορεί να το επεξεργαστεί η ηχόμπαρα μόνη της;

Η τηλεόρασή σου πρέπει να το υποστηρίζει. Η ηχόμπαρα φυσικά μπορεί να κάνει επεξεργασία και να το αποδώσει όπως περίπου θα έπρεπε αλλά δε θα έχει σχέση με το καθαρό Dolby Atmos.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βάλεις full στο πρώτο απλά θα είναι βοηθητικά τα ηχεία, όπως στις ταινίες. Με το full παίζουν και αυτά τα πάντα. 

Προσωπικά μου αρέσει το full, γεμίζει ο χώρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giabritsos είπε

Αρα στις ταινίες δεν πρέπει να είναι φουλ;να τα αλλάζω ανάλογα αν ακούω μουσική ή βλέπω ταινία ;

Οχι, το Full αφορά μόνο την μουσική. Οταν παίζει ταινία - τηλεόραση δουλεύουν κανονικα σαν surround. Και εγώ στο full τα έχω. Το κάνει αυτόματα. 

Επεξ/σία από denis_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, denis_kos είπε

Οχι, το Full αφορά μόνο την μουσική. Οταν παίζει ταινία - τηλεόραση δουλεύουν κανονικα σαν surround. Και εγώ στο full τα έχω. Το κάνει αυτόματα. 

Δεν το κάνει αυτόματα μάλλον γιατι δεν το σύνδεσα με την τηλεόραση …το εχω συνδέσει μόνο με Ethernet στο ρουτερ και το συνδέω με airplay με τo Apple TV γιατι από εκεί βλέπω ταινίες και ακούω μουσική .οποτε μήπως πρέπει να το κάνω χειροκίνητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, giabritsos said:

Δεν το κάνει αυτόματα μάλλον γιατι δεν το σύνδεσα με την τηλεόραση …το εχω συνδέσει μόνο με Ethernet στο ρουτερ και το συνδέω με airplay με τo Apple TV γιατι από εκεί βλέπω ταινίες και ακούω μουσική .οποτε μήπως πρέπει να το κάνω χειροκίνητα ;

Όχι, πρέπει να συνδέσεις την μπάρα με HDMI.

Επίσης αν παίζεις μουσική εκτός Sonos App ή Airplay (από Apple Music) ή Spotify Connect, δηλαδή μέσω των apps της τηλεόρασης, ίσως να μην παίζουν στο full τα πίσω ηχεία, ακόμη και αν η ρύθμιση είναι ενεργή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Όχι, πρέπει να συνδέσεις την μπάρα με HDMI.

Επίσης αν παίζεις μουσική εκτός Sonos App ή Airplay (από Apple Music) ή Spotify Connect, δηλαδή μέσω των apps της τηλεόρασης, ίσως να μην παίζουν στο full τα πίσω ηχεία, ακόμη και αν η ρύθμιση είναι ενεργή.

 

Όχι μουσική παιζω με Apple Music μέσω κινητού ή μέσω Apple TV με την τηλεόραση κλειστή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2023 στις 7:52 ΜΜ, Kostakis23231 είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδεθούν τα sonos σαν Pc speakers? Δηλαδή να παίζεις μουσική από το youtube στο pc πχ.

Θέλει τον optical to HDMI adapter της σονος 25€ κάπου εκεί ή οθόνη με Arc(μόνο τηλεοράσεις δηλαδή)

Για την arc και την Beam για τα μικρά δεν ξέρω.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς πήρα την Samsung Q990, στην προσπάθεια μείωσης καλωδίων απο DENON AVRX1000, + Monitor Audio Silver 5 + Eltax 5.1 (για τα ηχεια που έλειπαν) + Magnat sub και μη θέλoντας να επενδύσω 1600 για sonos.

Παρακάτω, θα μοιραστώ το "πρωτόλειο" feedback μου.

Θετικά: δεν έχω πολλά καλώδια

Αρνητικά:

- Σε καμία περίπτωση δεν έχει σωστή απόδοση πολυκάναλου συστήματος (ούτε καν 5.1). To λες 3.1 με πολύ αδύναμο subwoofer επίσης

- πολύ αδύναμα πίσω ηχεία, πρέπει να τα φέρεις πολύ κοντά στον ακροατή, που καταργούν την αίσθηση οτι είσαι εντός της σκηνής.

- Δεν έχει Mic για να σετάρεις αποστάσεις αυτόματα αλλά ούτε και χειροκίνητα (απο το smart things)!

Τραγική αγορά και σίγουρα downgrade, το cost-benefit πρόσημο αρνητικό σίγουρα σε σχέση με κλασσικό 5.1, τα "ψευδο-πολυκάναλα" με beam και ανακλάσεις κτλ. απέχουν πολύ από αληθινά ηχεία.

Επεξ/σία από moredread
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, moredread είπε

Δυστυχώς πήρα την Samsung Q990, στην προσπάθεια μείωσης καλωδίων απο DENON AVRX1000, + Monitor Audio Silver 5 + Eltax 5.1 (για τα ηχεια που έλειπαν) + Magnat sub και μη θέλoντας να επενδύσω 1600 για sonos.

Παρακάτω, θα μοιραστώ το "πρωτόλειο" feedback μου.

Θετικά: δεν έχω πολλά καλώδια

Αρνητικά:

- Σε καμία περίπτωση δεν έχει σωστή απόδοση πολυκάναλου συστήματος (ούτε καν 5.1). To λες 3.1 με πολύ αδύναμο subwoofer επίσης

- πολύ αδύναμα πίσω ηχεία, πρέπει να τα φέρεις πολύ κοντά στον ακροατή, που καταργούν την αίσθηση οτι είσαι εντός της σκηνής.

- Δεν έχει Mic για να σετάρεις αποστάσεις αυτόματα αλλά ούτε και χειροκίνητα (απο το smart things)!

Τραγική αγορά και σίγουρα downgrade, το cost-benefit πρόσημο αρνητικό σίγουρα σε σχέση με κλασσικό 5.1, τα "ψευδο-πολυκάναλα" με beam και ανακλάσεις κτλ. απέχουν πολύ από αληθινά ηχεία.

Δεν συγκρίνεται ο ήχος καμίας ηχομπάρας με το σύστημα με ενισχυτή -  ηχεία. Η ηχομπάρα είναι για ένα μικρό σαλόνι, για να μη έχεις καλώδια και για να αναβαθμίσεις τον ήχο της τηλεόρασης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...