Προς το περιεχόμενο

Ηχόμπαρες Sonos Arc και Sonos ηχεία - Skroutz


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Για 55αρα τηλεοραση (με Dolby Atmos) και μεγαλουτσικο σαλονι, τι προτεινετε; Να παρω την Sonos Gen 2 που ειναι τωρα σε προσφορα και του χρονου τετοια εποχη να παρω και τα 2 ηχεια One Sl (υποθετικα με ιδιες προσφορες ) (Συνολικη τιμη περιπου στα 700) ή να παρω την Sonos Ray & 2x Sonos One SL στα 480 που παιζει φετος; Ειναι χαοτικη η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2 ηχομπαρες;

Η χρηση θα ειναι κυριως για ταινιες και μουσικη μεσω spotify με casual απαιτησεις.

Υ.Γ. Η τηλεοραση ειναι η Philips Smart Τηλεόραση 55" 4K UHD LED 50PUS8007/12 Ambilight HDR (2022)

 

Επεξ/σία από Velerophon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, eskimoos είπε

Προσωπικα δεν βλέπω τον λογο να παει καποιος  στην  arc και οχι στην q990c της samsung.  Θεωρειται μια απο τις καλυτερες ηχομπαρες atmos σε ολες τις παρουσιασεις που εχω δει και ενω  Κοστιζει μεν 200€ πιο πανω, σου δινει και sub οπως και 2 ασυρματα ηχεια τα οποια για να αποκτησεις αργοτερα στην sonof θα πρεπει να δωσεις υπερδιπλασια χρηματα. 

Θα δώσω δύο:

1) Έχει αναφερθεί οτι έχει αδύναμο sub

2) Είναι άσχημη

Βέβαια και η Sonos δεν είναι τέλεια (1 hdmi, δεν υποστηρίζει bluetooth).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα δώσω δύο:

1) Έχει αναφερθεί οτι έχει αδύναμο sub

2) Είναι άσχημη

Βέβαια και η Sonos δεν είναι τέλεια (1 hdmi, δεν υποστηρίζει bluetooth).

Ειναι πιο δυνατο στη sonos ναι, αλλα οχι τοσο για να πας να δωσεις εξτρα 700€ που τοσο κοστιζει. Επισης η samsung υπερτερεί συνολικα στην ποιοτητα του ηχου εκτος ισως απο τον stereo ηχο που εκει λενε οτι στη sonos ειναι λιγο καλυτερος. Η sonos επισης δεν εχει hdmi pass through. 

Oπως και να εχει, σε αυτες τις ηχομπαρες τα χρηματα δεν ειναι λιγα, δεν δινεις 50-100€ να πεις οκ τι ειχαμε τι χασαμε. Οποιον τον ενδιαφερει καλυτερα να κανει μια ερευνα και να το ψαξει παραπανω. Το ιντερνετ ειναι γεματο με παρουσιασεις και συγκριτικα να δει πλεονεκτηματα μειονεκτηματα και να προχωρησει σε μια αγορα αναλογα με τις δικες του αναγκες.

Θα επρεπε παντως να παιζουν και απο τις ιδιες εταιρειες καποιες προσφορες - επιταγες κτλ για τετοια premium προιοντα την περιοδο της BF και οχι μονο απο τα ιδια τα καταστηματα.

Επεξ/σία από eskimoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Θα δώσω δύο:

1) Έχει αναφερθεί οτι έχει αδύναμο sub

2) Είναι άσχημη

Βέβαια και η Sonos δεν είναι τέλεια (1 hdmi, δεν υποστηρίζει bluetooth).

Άριστη σε όλα είναι και το sub της είναι πολύ δυνατό. Είχα Q900T και Q90R και ήταν άψογες. Να σου δώσω να καταλάβεις στις ασπιδιές του Kratos γινόταν χαμός. Άλλη αίσθηση.

Ναι το Sub της Sonos προφανώς είναι καλύτερο αλλά κοστίζει και πολύ παραπάνω.

Σε συνολικό αποτέλεσμα η Sonos ξεφεύγει μόνο αν βάλεις ΕRA 300 πίσω. Πάντα σύμφωνα με τα reviews.

Η Samsung είναι εκπληκτικό all around soundbar.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό πρόβλημα σε αυτές τις lifestyle λύσεις είναι οτι είναι δύσκολο να βρεις να τις ακούσεις και να συγκρίνεις με τα δικά σου αυτιά.

Στα διαδίκτυο άλλος λέει η καλύτερη είναι samsung, άλλος sonos, άλλος sony, άλλος jbl, άλλος sennheiser και πάει λέγοντας.

Στου καθενός τα αυτιά μπορεί αυτές να είναι όντως καλύτερες λύσεις (πέρα από το γεγονός οτι υπάρχουν πολλοί που θέλουν να επιβεβαιώνουν την επιλογή που έκαναν τυφλά).

Όμως ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες (και χώρους) να καλύψει.

Επίσης από τη μία πηγή διαβάζεις για ένα μοντέλο οτι έχει καλό hi-fi ήχο και από την άλλη πηγή οτι έχει ψώφια μεσαία και κακό soundstage.

Αντίστοιχα από τη μία πηγή μπορεί να διαβάζεις για εκπληκτική αίσθηση σφαίρας από την άλλη πηγή για σχεδόν ανύπαρκτο atmos.

Άντε βγάλε άκρη τι θέλει να πει ο ποιητής και τι θα πάρεις στο τέλος γουρούνι στο σακί.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://hxosplus.gr/business/soundbars-brak-friday-2023-5-soundbars/

Και οι δύο είναι άριστες λύσεις, η καλύτερη επιλογή για να τα έχεις όλα άμεσα τώρα, σε χαμηλότερο σημαντικά κόστος, α στήνεις σε 10 λεπτά και παίζουν είναι η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

https://hxosplus.gr/business/soundbars-brak-friday-2023-5-soundbars/

Και οι δύο είναι άριστες λύσεις, η καλύτερη επιλογή για να τα έχεις όλα άμεσα τώρα, σε χαμηλότερο σημαντικά κόστος, α στήνεις σε 10 λεπτά και παίζουν είναι η Samsung.

Και πάλι εδώ φαίνεται η άποψη του αρθρογράφου.

Σε γενικές γραμμές η Samsung φαίνεται τίμια λύση αν εξαιρέσεις το αδύναμο sub και το κάπως φτωχό atmos (όπως γράφεται).

Από εκεί και πέρα αξίζει να δώσεις σχεδόν τα διπλά (Arc+Sub+Era 300) για να πάρεις πιό δυνατό Sub και καλύτερο atmos (αλλά χωρίς passthrough και dtsx);

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι σχετικό με το post διότι αφορά προσφορές, αν κάνω λάθος συγχωρέστε με. Πήρα εν τέλει Sonos Beam + Sub Mini + 2 One SL. Τα συνέδεσα με την LG OLED 55ρα που έχω μέσω eARC και το τέσταρα στο Netflix ότι το surround δουλεύει μια χαρά. Ωστόσο όταν παίζει από το IPTV box που έχω, ένα Infomir MAG524W3, ο ήχος είναι Stereo. Απότι είδα το IPTV box έχει Dolby Digital αποκωδικοποίηση και το έχω συνδέσει μέσω HDMI. Υπάρχει η περίπτωση να έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις ή μπορεί να είναι κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και πάλι εδώ φαίνεται η άποψη του αρθρογράφου.

Σε γενικές γραμμές η Samsung φαίνεται τίμια λύση αν εξαιρέσεις το αδύναμο sub και το κάπως φτωχό atmos (όπως γράφεται).

Από εκεί και πέρα αξίζει να δώσεις σχεδόν τα διπλά (Arc+Sub+Era 300) για να πάρεις πιό δυνατό Sub και καλύτερο atmos (αλλά χωρίς passthrough και dtsx);

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τις ανάγκες και τις δυνατότητες του.

Το ουσιαστικό πρόβλημα στις ηχόμπαρες στο Atmos είναι τα πάνω ηχεία. Και εκεί πρέπει να βοηθήσει λίγο ο χώρος μας. Αν το ταβάνι είναι ψηλά υπάρχει θέμα παρά το γεγονός ότι υπάρχουν ρυθμίσεις αυξομείωσης της έντασης για όλα τα ηχεία της.

Για αυτό και λέω ότι η Samsung τα συνδυάζει όλα στο καλύτερο δυνατό επίπεδο και έχει καλύτερη απόδοση από τη Samsung στα ίδια χρήματα.

Με τα ERA αλλάζει κατηγορία, αυξάνοντας υπερβολικά το κόστος. Οι ηχειάρες αυτές παίζουν και μόνες τους, χωρίς την ανάγκη sub ως μπροστά ηχεία με πολύ καλά αποτελέσματα από ότι διαβάζω και βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεόραση μου έχω ένα 5.1 με ενισχυτή το οποίο σκοπεύω να το αναβαθμίσω σε 5.1.2 για atmos. Τώρα μου μπήκε η ιδέα όταν προβάλω κάτι σε άλλη μεριά του δωματίου (προτζέκτορα) να πάρω μια soundbar. Tι πρέπει να προσέξω από εισόδους για atmos? Στον προτζέκτορα δίνω εικόνα από ένα mecool km2 plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Θα δώσω δύο:

1) Έχει αναφερθεί οτι έχει αδύναμο sub

2) Είναι άσχημη

Βέβαια και η Sonos δεν είναι τέλεια (1 hdmi, δεν υποστηρίζει bluetooth).

Αδυναμο δεν το λες με τπτ και το διαπιστωσα γιατι αγορασα την QC990C. Tight και controlled φυσικα δεν ειναι οπως ενα high end sub σε stereo συστημα ή σε dedicated/custom Atmos system με ηχεια κανονικα, αλλα αδυναμο δεν το λες με τπτ για αυτο που προοριζεται να κανει. Ουτε μπουμαρει και ουτε καλυπτει τις υπολοιπες συχνοτητες. 
Ασχημη επισης δεν την λες την εχω διπλα στην 65 G3 μου και ειναι τελειο fit. Επισης εχει και πολυ καλυτερη συνδεσιμοτητα απο την Arc που αν θες εξτρα ports πρεπει να τα σκασεις για sonos port. Και επειδη το ακουσα ολοκληρωμενο το Sonos πριν την αγορασω διαφορα δεν ειδα ουσιαστικη. Γενικα το φοβομουν και εγω επειδη ειναι Samsung αλλα ειναι αρκετα καλο vfm στο χιλιαρικο για αυτα που προσφερει. Αν βρεις και την Q990b σε μια τιμη κοντα στα 750-800 πας εκει ασυζητητι.. 

Αυτο που με χαλαει ειναι τα μικρα καλωδια τροφοδοσιας στα πισω ηχεια αλλα περνεις δυο μεγαλυτερα και ησυχασες. Ειναι πολυ καλη για Home Theater λυση. Τωρα αν θες κατι καλυτερο και για μουσικη πας μονο Sennheiser..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kioo είπε

Παιδια αυτη η προσφορα αξιζει απο τα public?

https://www.public.gr/product/ihos/soundbars/sonos-beam-gen2-soundbar-80w-20-sonos-sub-mini-mauro/1737088

 

Για το συγκεκριμένο πακέτο ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...