Προς το περιεχόμενο

Ηχόμπαρες Sonos Arc και Sonos ηχεία - Skroutz


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, moredread είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια ηχόμπαρα μπορεί να δημιουργήσει πολυκάναλο ήχο, από μία θέση/πηγή ήχου, δεδομένου ότι το κάθε σπίτι έχει διαφορετικούς τοίχους άρα δεν μπορούν να υπολογίσουν την ανάκλαση ώστε να πετύχουν τον ακροατή. Έχουν calibration μικρόφωνο τύπου Audyssey (Denon) για να πετύχουν calibration του soundbar? Έχει κανείς εμπειρία με μετρήσεις στο σημείο του ακροατή? Ρωτώ γιατί μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για μή παραδοσιακό 5.1/7.1, ίσως με ένα φτηνό AV ενισχυτή και low budget 5.1 να είσαι στα ίδια (αν όχι καλύτερα).

 

Μπορεί να μοιραστεί κανείς εμπειρίες? Υπάρχουν στημένα τέτοια setup σε αταστήματα?

 

Χρησιμοποιώντας  τοίχους και ταβάνια παράλληλα με ένα σύνολο οδηγών μέσα στην ηχόμπαρα αλλά και έξω από αυτήν όπως τα πίσω ηχεία.

Εκτοξεύει ήχο προς το θεατή αλλά και στα πλάγια η προς τα επάνω για να δημιουργήσει μέσω ανακλάσεων το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πίσω ηχεία της Samsung μοιράζουν τον ήχο σε 3 κατευθύνσεις, προς το θεατή, προς τα επάνω και προς τη μέσα πλευρά τους.

Αν βοηθάει και ο χώρος σου το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά για εγκαταστάσεις.

 

43 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Είναι παρόμοιας λογικής με της sonos, τώρα αν είναι καλύτερα ή χειρότερα δεν ξέρω.

Το περίεργο είναι που η sonos ενώ προωθεί το αρθρωτό σύστημα ήχου δεν σε αφήνει να πάρεις πχ:

Τέσσερα Era 300, ένα Ray/Beam και ένα Sub για να παίξεις με 5.1.(4) ήχο

ή

Τέσσερα Five, τέσσερα Era 100/One, ένα Ray/Beam και ένα Sub για πραγματικό 5.1.4

παρά πρέπει να αρκεστείς στις δυνατότητες της Arc με τα καλά και τα κακά της ηχόμπαρας.

Κι όμως σε αφήνει. Έχουν βάλει δύο sub και τέσσερα περιφερειακά αλλά το αποτέλεσμα στα περιφερειακά ήταν πολύ έντονο.

1 ώρα πριν, NOODLE είπε

Για την harman kardon citation 1100 στα 500 τι λες; Αργότερα θα μπει και το μπάσο 

Καλή είναι από ότι φαίνεται στα reviews, εικόνα δεν έχω για τη συγκεκριμένη, το θέμα είναι ότι αν προσθέσεις το sub αργότερα θα φτάσεις στα κόστη μιας q990 και δε θα έχεις τα πίσω ηχεία που είναι πολύ σημαντικά.

1 ώρα πριν, Jortou είπε

Έχει βγάλει και η Sony HT-A9 Σύστημα home cinema 360 Spatial Sound Mapping Dolby Atmos®/DTS:X® μαζί με SA-SW5 αυτό στα 1700 .Να δώσεις κάτι παραπάνω θα είναι καλύτερα από μια ηχομπαρα τον 1000+ ευρώ ;;

Τα Α9 είναι εκπληκτικά. Τα τοποθετείς όπου σε βολεύουν στο χώρο και αυτά δημιουργούν εκπληκτικό αποτέλεσμα. Τους λείπει όμως από ότι βλέπω στα reviews το μπάσο.

Σε αυτά τα κόστη παίζει η Ambeo αλλά θα μπορούσες να χτίσεις και ένα σύστημα με ενισχυτή και ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Armoral είπε

Χρησιμοποιώντας  τοίχους και ταβάνια παράλληλα με ένα σύνολο οδηγών μέσα στην ηχόμπαρα αλλά και έξω από αυτήν όπως τα πίσω ηχεία.

Εκτοξεύει ήχο προς το θεατή αλλά και στα πλάγια η προς τα επάνω για να δημιουργήσει μέσω ανακλάσεων το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πίσω ηχεία της Samsung μοιράζουν τον ήχο σε 3 κατευθύνσεις, προς το θεατή, προς τα επάνω και προς τη μέσα πλευρά τους.

Αν βοηθάει και ο χώρος σου το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά για εγκαταστάσεις.

 

Κι όμως σε αφήνει. Έχουν βάλει δύο sub και τέσσερα περιφερειακά αλλά το αποτέλεσμα στα περιφερειακά ήταν πολύ έντονο.

Καλή είναι από ότι φαίνεται στα reviews, εικόνα δεν έχω για τη συγκεκριμένη, το θέμα είναι ότι αν προσθέσεις το sub αργότερα θα φτάσεις στα κόστη μιας q990 και δε θα έχεις τα πίσω ηχεία που είναι πολύ σημαντικά.

Τα Α9 είναι εκπληκτικά. Τα τοποθετείς όπου σε βολεύουν στο χώρο και αυτά δημιουργούν εκπληκτικό αποτέλεσμα. Τους λείπει όμως από ότι βλέπω στα reviews το μπάσο.

Σε αυτά τα κόστη παίζει η Ambeo αλλά θα μπορούσες να χτίσεις και ένα σύστημα με ενισχυτή και ηχεία.

Πίσω ηχεία δεν θέλω γιατί θα με κυνηγάει η γυναίκα αν δει καλώδια ρεύματος κατά μήκος του καναπέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NOODLE είπε

Πίσω ηχεία δεν θέλω γιατί θα με κυνηγάει η γυναίκα αν δει καλώδια ρεύματος κατά μήκος του καναπέ 

Μόνο πρίζα θέλουν. Είναι ασύρματα.

Ειδάλλως πας σε JBL 1000 που τα έχει ασύρματα και φορτιζόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, NOODLE said:

Πίσω ηχεία δεν θέλω γιατί θα με κυνηγάει η γυναίκα αν δει καλώδια ρεύματος κατά μήκος του καναπέ 

Λογικά δεν χρειάζονται τα πίσω 24:7, μόνο αν θες να δεις ταινία, οπότε τα έχεις στην άκρη και όταν τα χρειαστείς τα βάζεις απλά στην πρίζα. Έτσι τα έχω κ εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Armoral είπε

Χρησιμοποιώντας  τοίχους και ταβάνια παράλληλα με ένα σύνολο οδηγών μέσα στην ηχόμπαρα αλλά και έξω από αυτήν όπως τα πίσω ηχεία.

Εκτοξεύει ήχο προς το θεατή αλλά και στα πλάγια η προς τα επάνω για να δημιουργήσει μέσω ανακλάσεων το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πίσω ηχεία της Samsung μοιράζουν τον ήχο σε 3 κατευθύνσεις, προς το θεατή, προς τα επάνω και προς τη μέσα πλευρά τους.

Αν βοηθάει και ο χώρος σου το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά για εγκαταστάσεις.

 

Αυτό είναι σαφές (η ανάκλαση και η πολυόδευση), πως όμως θα ρυθμίσει την ένταση κάθε καναλιού για να έχεις ισόποση ένταση και ακρόαση στη ακριβή θέση του ακροατή, είναι βασική αρχή κάθε Home Cinema AV η ισοστάθμιση των ηχείων στην θέση του ακροατή, κάτι που εδώ δεν μπορεί να γίνει λόγω απουσίας calibrator mic.

Συνεπώς, σε αυτά τα λεφτά >1k και αν δεν υπάρχει ουσιαστικό θέμα χώρου (που den δικαιολογεί AV amplifier, Ηχεια+sub), θεωρώ ότι είναι περισσότερο εμπορικό τρικ παρά ουσιαστική τεχνολογική λύση για Home Cinema. Εκτός και αν κρύβεται κάτι μαγικό που δεν το ξέρουμε.

Aν ήταν στο 500 ευρώ να κάνεις την δεδομένη έκπτωση ποιότητας και να το δεχτείς.

Επεξ/σία από moredread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, moredread είπε

Αυτό είναι σαφές (η ανάκλαση και η πολυόδευση), πως όμως θα ρυθμίσει την ένταση κάθε καναλιού για να έχεις ισόποση ένταση και ακρόαση στη ακριβή θέση του ακροατή, είναι βασική αρχή κάθε Home Cinema AV η ισοστάθμιση των ηχείων στην θέση του ακροατή, κάτι που εδώ δεν μπορεί να γίνει λόγω απουσίας calibrator mic.

Συνεπώς, σε αυτά τα λεφτά >1k και αν δεν υπάρχει ουσιαστικό θέμα χώρου (που den δικαιολογεί AV amplifier, Ηχεια+sub), θεωρώ ότι είναι περισσότερο εμπορικό τρικ παρά ουσιαστική τεχνολογική λύση για Home Cinema. Εκτός και αν κρύβεται κάτι μαγικό που δεν το ξέρουμε.

Aν ήταν στο 500 ευρώ να κάνεις την δεδομένη έκπτωση ποιότητας και να το δεχτείς.

Όλες οι ηχόμπαρες διαθέτουν πλέον διαδικασία εγκατάστασης με αναγνώριση του χώρου σου είτε με μικρόφωνο είτε μέσα από το αρχικό setup.

Όσον αφορά την έκπτωση ποιότητας δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι στα ίδια χρήματα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Armoral είπε

Κι όμως σε αφήνει. Έχουν βάλει δύο sub και τέσσερα περιφερειακά αλλά το αποτέλεσμα στα περιφερειακά ήταν πολύ έντονο.

Εννοείς μαζί με την Arc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εννοείς μαζί με την Arc

Ναι με την Arc αλλά λάθος μου για τα 4 περιφερειακά. Είχε χρησιμοποιήσει δύο subwoofer και δύο Sonos 5.

 

Spoiler

Και ένα review για Q990c.

 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Όλες οι ηχόμπαρες διαθέτουν πλέον διαδικασία εγκατάστασης με αναγνώριση του χώρου σου είτε με μικρόφωνο είτε μέσα από το αρχικό setup.

Όσον αφορά την έκπτωση ποιότητας δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι στα ίδια χρήματα.

έχει μέσα MIC to Sonos arc kai to Harman?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Sonos από ότι ξέρω κάνει την αναγνώριση/tuning χώρου μέσω του app, αλλά θέλει iphone μόνο για να υποστηρίζεται το feature αυτό (TruePlay), με Android δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα συγκριτικό.

25 λεπτά πριν, moredread είπε

έχει μέσα MIC to Sonos arc kai to Harman?

 

Ευχαριστώ

Ουσιαστικά χρησιμοποιείς το κινητό σου στη Sonos. Στη Harman δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Ναι με την Arc αλλά λάθος μου για τα 4 περιφερειακά. Είχε χρησιμοποιήσει δύο subwoofer και δύο Sonos 5.

 

Αυτό που δείχνεις είναι 5.2.2.

Εγώ αναφέρομαι στην μη χρήση Arc για L/R/C/HL/HR αλλά:

-Ray/Beam ως αποκλειστικά C

-2 Era 300 για L/R/HL/HR

-2 Era 300 για SL/SR/HSL/HSR

-1 ή 2 sub

ή για ακόμα πιο hardcore λύση:

-Ray/Beam ως αποκλειστικά C

-2 Five για L/R

-2 Five/One/Era 100 για SL/SR

-4 One/Era 100 για HL/HR/HSL/HSR

-1 ή 2 sub

Δηλαδή να μην χρησιμοποιείς την μπάρα για δεξί-αριστερό κανάλι.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Αυτό που δείχνεις είναι 5.2.2.

Εγώ αναφέρομαι στην μη χρήση Arc για L/R/C/HL/HR αλλά:

-Ray/Beam ως αποκλειστικά C

-2 Era 300 για L/R/HL/HR

-2 Era 300 για SL/SR/HSL/HSR

-1 ή 2 sub

ή για ακόμα πιο hardcore λύση:

-Ray/Beam ως αποκλειστικά C

-2 Five για L/R

-2 Five/One/Era 100 για SL/SR

-4 One/Era 100 για HL/HR/HSL/HSR

-1 ή 2 sub

Ναι κατάλαβα για αυτό σου είπα ότι έκανα λάθος και τελικά δεν είχε περισσότερα ηχεία από ένα τυπικό setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τις προσφορες της Sonos και ταυτοχρονα και την εξαιρετικη τιμη που παιζει σε Denon 1700x ενισχυτη (450ε) και το σκεφτομαι.

Δεν ειμαι υπερ της ηχομπαρας, αλλα με δελεαζει οτι παιρνει ευκολα ασυρματα πισω ηχεια.

εχω ηδη 5.1 συμπαθητικα ηχεια κολωνες αλλα ειναι σε αχρηστια στο σημερινο σπιτι λογω μικρων παιδιων και σκεφτομουνα να παρω τον Denon και καποιο σετ με μικρα ηχεια (τυπου focal Sib) που μπορω να τα βαλω στον τοιχο. Αλλα αυτο δε μου λυνει το προβλημα τον καλωδιων. Παιζει καμια καλη λυση για να γινουν ασυρματα οποιαδηποτε ηχεια? Ή καποιος ενισχυτης αντι για τον Denon που να βοηθαει σε αυτο το θεμα?

Αλλιως με sonos arc και τα συρματα πισω θα κανω τη δουλεια μου "σωστα" αλλα με ποιοτητα ηχομπαρας και ακριβουτσικα, ε?

Τι με συμβουλευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...