Προς το περιεχόμενο

Ηχόμπαρες Sonos Arc και Sonos ηχεία - Skroutz


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Όσοι πήρανε την samsung q990c  υπάρχει νέο firmware στο site της samsung, το οποίο δεν το εμφανίζει η εφαρμογή .

Thnx for the heads up. Το εχεις κανει; Σε ρωταω επειδη εμενα δεν το βλεπει, σε τι filesystem εχεις το usb storage media που εβαλες; Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να ευθυνεται και δεν το βλεπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Thnx for the heads up. Το εχεις κανει; Σε ρωταω επειδη εμενα δεν το βλεπει, σε τι filesystem εχεις το usb storage media που εβαλες; Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να ευθυνεται και δεν το βλεπει..

32gb ntfs. Κάνεις copy το zip στο usb flash, το κάνεις αποσυμπίεση, δημιουργούνται δύο φάκελοι με αρχεία.  Σβήνεις το αρχικό αρχείο, ανοίγεις την sounbar και βάζεις τo usb στην θύρα service ( στο κάτω μέρος της soundbar). Θα δει το update και θα κλείσει και θα ανοίξει 3 φορές, μη το πειράξεις μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

32gb ntfs. Κάνεις copy το zip στο usb flash, το κάνεις αποσυμπίεση, δημιουργούνται δύο φάκελοι με αρχεία.  Σβήνεις το αρχικό αρχείο, ανοίγεις την sounbar και βάζεις τo usb στην θύρα service ( στο κάτω μέρος της soundbar). Θα δει το update και θα κλείσει και θα ανοίξει 3 φορές, μη το πειράξεις μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Αυτο κανω ακριβως αλλα δεν το βλεπει, σε ex fat ειμαι.. /weird.. Θα το ξαναδοκιμασω με ntfs thanx

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2023 στις 3:52 ΜΜ, moredread είπε

Αδελφέ δεν έχει Trueplay η Samsung στην οποία αναφέρομαι και κατέχω.

Ισχύει για την πολυτέλεια καλωδίων και χώρου, και αυτός είναι ο μόνος λόγος που έφυγα απο Ενισχυτή(Denon AVR + Monitor audio S5 + Magnat 12", το οποίου όλες οι τρύπες έχουν γεμίσει πλαστελίνες και ζωγραφίες). Αλλά το κόστος για το performance δεν συνάδει.

 Νόμιζα πως πήρες την Arc αδελφέ sorry .

Όπως και να έχει να απολαύσουμε ολοι τα ηχεία μας , και ας κάνουμε ένα topic για Samsung μιας και εδώ μιλάμε για Sonos και τις προσφορές αυτών .

 

καλες γιορτές και αγορες σε όλους .

Επεξ/σία από ArisArts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Έβγαλες άκρη?

Nαι φαινεται το ενα 256Gb usb 3.2 με ntfs και o ssd μου με exfat ηταν πολυ techy για την ηχομπαρα, μολις το εβαλα στο fat32 slow af πατροπαραδοτο usb 2.0 stick που αγαπησαμε, το αναγνωρισε και το περασε.. ffs 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.pngΕπειδή αυτή τη σιγμή είμαι σε σαλονι 60 τ.μ.  με sonos system αξίας 1497 ευρώ αγορά BF

που περιλαμβανει δεξιά αριστερά-κεντρικό sonos ARC +799 €

πίσω δεξιά αριστερά sonos SL ONE 299 € + sonos mini sub 399€

ο ήχος ειναι απίστευτος ( εισαγωγη ταινίασ από baby drive + gladiator+ σκηνή στο club John wick 4) 

μουσική από spotify list dolby atmos απίστευτα καθαρή ακρόαση. GoW PS5 ακούς το τσεκούρι δίπλα σου...

¨Οποιος βαριέται τα καλώδια το ψάξιμο για τέλειο ήχο-να πουλάει και να αναβαθμίζει τα κομματια του συστήματος του

ας πάρει αυτή τη σύνθεση -τα κάνει όλα και συμφέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χτες το Top Gun που θεωρείται ταινία αναφοράς σε Dolby Atmos. Έχω την Harman Kardon 1100 . Ακόμα και μόνη της έδωσε υπέροχο ήχο. Ειδικά στην αρχή στη σκηνή με τον Ed Harris το υπερηχητικό το νιώθεις να έρχεται και να  ακούγεται έστω και στιγμιαία πάνω απο το κεφάλι σου όπως και σε ένα άλλο σημείο με κατι εικονικές αερομαχίες ακόμα και η σύζηγός μου που δεν ασχολείται με αυτά  το πρόσεξε το  μεγάλο "ύψος" που δόθηκε σε μια φάση της σκηνής. Δυστυχώς λόγω χώρου δεν μπορώ να βάλω πίσω ηχεία, δεν μπορώ να φανταστώ το immersion που χάνω με έλλειψή τους. Ακόμα όμως και στις λεπτομέρειες πχ σε μια σκηνή στη σειρά Fargo όπου ανάβει μία το τσιγάρο της και απλά αφήνει τον αναπτήρα στο τραπέζι και ο ήχος του ακούστηκε δίπλα στο παραθυρο. Επίσης τι μπάσο φοβερό είναι αυτο...

Τι έχανα τόσα χρόνια με τα ηχεία της τηλεόρασης και τι έχω να ζήσω απο δω και πέρα έχω να πω..😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2023 στις 4:20 ΜΜ, avacan23 είπε

spacer.pngΕπειδή αυτή τη σιγμή είμαι σε σαλονι 60 τ.μ.  με sonos system αξίας 1497 ευρώ αγορά BF

που περιλαμβανει δεξιά αριστερά-κεντρικό sonos ARC +799 €

πίσω δεξιά αριστερά sonos SL ONE 299 € + sonos mini sub 399€

ο ήχος ειναι απίστευτος ( εισαγωγη ταινίασ από baby drive + gladiator+ σκηνή στο club John wick 4) 

μουσική από spotify list dolby atmos απίστευτα καθαρή ακρόαση. GoW PS5 ακούς το τσεκούρι δίπλα σου...

¨Οποιος βαριέται τα καλώδια το ψάξιμο για τέλειο ήχο-να πουλάει και να αναβαθμίζει τα κομματια του συστήματος του

ας πάρει αυτή τη σύνθεση -τα κάνει όλα και συμφέρει. 

Φανταστικό σύστημα, η Samsung παραμένει καλύτερη και φθηνότερη αλλά όχι τόσο παραμετροποιήσιμη όσο η Sonos. Πx εδώ αν σου τη βαρέσει αλλάζεις το mini sub με το κανονικό ή προσθέτεις και δεύτερο. Μπορείς να προσθέσεις ηχεία στα δωμάτια και να είναι μέρος του οικοσυστήματος ή απλά να αντικαταστήσεις τα πίσω με τα Era 300 και μετακινείς αυτά αλλού. Μπορείς ακόμη και να αντικαταστήσεις την ηχόμπαρα με άλλη της Sonos και να μην αλλάξεις το υπόλοιπο σύστημα. Θέλω να πω ότι στον τομέα αυτό η Sonos είναι η κορυφαία με διαφορά.

Κάποια στιγμή στο 2024 η Sonos θα εμφανίσει νέα ηχόμπαρα με πολύ καλύτερο ήχο για να ταιριάζει με τα ERA 300.

Καλορίζικη και καλές θεάσεις και ακροάσεις!

7 ώρες πριν, slobou είπε

Είδα χτες το Top Gun που θεωρείται ταινία αναφοράς σε Dolby Atmos. Έχω την Harman Kardon 1100 . Ακόμα και μόνη της έδωσε υπέροχο ήχο. Ειδικά στην αρχή στη σκηνή με τον Ed Harris το υπερηχητικό το νιώθεις να έρχεται και να  ακούγεται έστω και στιγμιαία πάνω απο το κεφάλι σου όπως και σε ένα άλλο σημείο με κατι εικονικές αερομαχίες ακόμα και η σύζηγός μου που δεν ασχολείται με αυτά  το πρόσεξε το  μεγάλο "ύψος" που δόθηκε σε μια φάση της σκηνής. Δυστυχώς λόγω χώρου δεν μπορώ να βάλω πίσω ηχεία, δεν μπορώ να φανταστώ το immersion που χάνω με έλλειψή τους. Ακόμα όμως και στις λεπτομέρειες πχ σε μια σκηνή στη σειρά Fargo όπου ανάβει μία το τσιγάρο της και απλά αφήνει τον αναπτήρα στο τραπέζι και ο ήχος του ακούστηκε δίπλα στο παραθυρο. Επίσης τι μπάσο φοβερό είναι αυτο...

Τι έχανα τόσα χρόνια με τα ηχεία της τηλεόρασης και τι έχω να ζήσω απο δω και πέρα έχω να πω..😄

 Έτσι είναι, τώρα καταλαβαίνεις πόση διαφορά κάνει ένα καλό ηχοσύστημα στον κινηματογράφο και στο gaming. Δε χρειάζεται να έχεις αναγκαστικά πλήρες ηχοσύστημα για αυτή τη δουλειά πλέον, ακόμη και οι ηχόμπαρες δίνουν μία εμπειρία πολύ δυνατή. Κάποια στιγμή βάλε και τα πίσω γιατί χάνεις πολύ από τη συνολική αίσθηση και κανένα σύστημα χωρίς πίσω ηχεία δε μπορεί να τα προσομοιώσει και να αντικαταστήσει τη φυσική παρουσία τους όσο καλό και να είναι.

 Ειδικά σε σκηνές σαν αυτή που περιγράφεις αλλά και γενικότερα στη δημιουργία αυτής της αίσθησης περιβάλλοντος ήχου από όλες τις κατευθύνσεις.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, Armoral said:

Κάποια στιγμή στο 2024 η Sonos θα εμφανίσει νέα ηχόμπαρα με πολύ καλύτερο ήχο για να ταιριάζει με τα ERA 300.

Θα βγάλει κι ακουστικά νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Θα βγάλει κι ακουστικά νομίζω.

Δεν το γνώριζα, πολύ όμορφα. Τα προϊόντα της είναι πολύ ποιοτικά και η ηχόμπαρα πρέπει να αλλάξει. Μοντέλο του 2020 είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Armoral said:

Δεν το γνώριζα, πολύ όμορφα. Τα προϊόντα της είναι πολύ ποιοτικά και η ηχόμπαρα πρέπει να αλλάξει. Μοντέλο του 2020 είναι.

Έχουν βγει από τον προηγούμενο μήνα νομιζω μερικά άρθρα με "φήμες".

Φαντάζομαι ότι θα σκάσει αντίστοιχη "gen 2" Arc του χρόνου, γι' αυτό συνεχίζουν ακόμα τις εκπτώσεις, ξεστοκάρισμα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Έχουν βγει από τον προηγούμενο μήνα νομιζω μερικά άρθρα με "φήμες".

Φαντάζομαι ότι θα σκάσει αντίστοιχη "gen 2" Arc του χρόνου, γι' αυτό συνεχίζουν ακόμα τις εκπτώσεις, ξεστοκάρισμα. 😛

Δεν έχεις άδικο, έπαιξαν ξαφνικά πολύ χαμηλότερες τιμές, ειδικά στα σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...