Προς το περιεχόμενο

Ελλιπής συσκευασία μητρικής


past98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 07/11/2023 at 20:52, JPaxilleas said:

 

Η καλύτερη λύση - προσωπική μου άποψη - είναι να πάς past98 σε διαδικασία υπαναχώρησης (DOA) και έτσι γλυτώνεις (χωρίς να το ξέρεις) πολλά, τόσο σε χρόνο, όσο και ταλαιπωρία. 

 

το doa δεν εχει σχεση με υπαναχωρηση.ειναι αλλο πραγμα.αλλο doa αλλο υπαναχωρηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

το doa δεν εχει σχεση με υπαναχωρηση.ειναι αλλο πραγμα.αλλο doa αλλο υπαναχωρηση

Πολύ σωστά. Λάθος τυπογραφίου, εκ παραδρομής 😁. Σε ευχαριστώ φίλε για την επισήμανση.

Για αγορές μέσω Διαδικτύου σύμφωνα με το Ν. 2251/1994, όπως ισχύει, κάποιος έχει το δικαίωμα υπαναχώρησης από μια ηλεκτρονική σύμβαση αγοράς, όπου:  

  • Εάν το μετανιώσει, μπορεί να επιστρέψει το προϊόν (υπαναχωρήσει) μέσα σε 14 ημερολογιακές ημέρες από την ημερομηνία αγοράς και να του/της επιστραφούν τα χρήματα του/της
  • Εάν ο προμηθευτής δεν τον/την ενημερώσει έχει δικαίωμα υπαναχώρησης, δηλαδή μπορεί να υπαναχωρήσει και να επιστρέψει το προϊόν μέχρι 12 μήνες μετά το τέλος της αρχικής προθεσμίας υπαναχώρησης.

Το DOA αφορά αποκλειστικά αντικατάσταση προϊόντος με τεχνικό πρόβλημα κατά την παράδοση Dead-On-Arrival, το οποίο σημαίνει ότι εξαρχής δεν είναι δυνατή η θέση του σε λειτουργία, που στην προκειμένη περίπτωση του φίλου δεν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/11/2023 at 19:58, JPaxilleas said:

Πολύ σωστά. Λάθος τυπογραφίου, εκ παραδρομής 😁. Σε ευχαριστώ φίλε για την επισήμανση.

Για αγορές μέσω Διαδικτύου σύμφωνα με το Ν. 2251/1994, όπως ισχύει, κάποιος έχει το δικαίωμα υπαναχώρησης από μια ηλεκτρονική σύμβαση αγοράς, όπου:  

  • Εάν το μετανιώσει, μπορεί να επιστρέψει το προϊόν (υπαναχωρήσει) μέσα σε 14 ημερολογιακές ημέρες από την ημερομηνία αγοράς και να του/της επιστραφούν τα χρήματα του/της
  • Εάν ο προμηθευτής δεν τον/την ενημερώσει έχει δικαίωμα υπαναχώρησης, δηλαδή μπορεί να υπαναχωρήσει και να επιστρέψει το προϊόν μέχρι 12 μήνες μετά το τέλος της αρχικής προθεσμίας υπαναχώρησης.

Το DOA αφορά αποκλειστικά αντικατάσταση προϊόντος με τεχνικό πρόβλημα κατά την παράδοση Dead-On-Arrival, το οποίο σημαίνει ότι εξαρχής δεν είναι δυνατή η θέση του σε λειτουργία, που στην προκειμένη περίπτωση του φίλου δεν ισχύει.

Και παλι λαθος ειναι αυτο που λες,το παιδι ειπε οτι πηγε στο καταστημα και αγορασε την μητρικη αυτος ο νομος που αναφερεις ειναι μονο οταν γινει ηλεκτρονικη αγορα του προιοντος,μην δινεται λαθος πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LIVAS_GR είπε

Και παλι λαθος ειναι αυτο που λες,το παιδι ειπε οτι πηγε στο καταστημα και αγορασε την μητρικη αυτος ο νομος που αναφερεις ειναι μονο οταν γινει ηλεκτρονικη αγορα του προιοντος,μην δινεται λαθος πληροφοριες

Δε διαβάζεις όλα τα μηνύματα . Ανέφερα στον φίλο "past98 έχεις δίκιο. Δεν πρόσεξα ότι το αγόρασες από το κατάστημα. Ναι βάσει νόμου ισχύει η Υπαναχώρηση Καταναλωτή σε Συμβάσεις Ηλεκτρονικού Εμπορίου."

Τα υπόλοιπα τα ανέφερα βάσει της παρατήρησής σου ως διόρθωση γενικά, ώστε να αποσαφηνιστούν οι όροι. 

Γιατί με μαλώνεις; 🤪.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2023 στις 8:43 ΜΜ, past98 είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει αν δουλεύει καθώς δεν έχω ακόμα όλα τα απαραίτητα components.

Αυτό είναι το πρόβλημά σου μιας και δεν μπορείς να δεις αν είναι λειτουργική ή όχι. Και αν μέχρι να στήσεις το μηχάνημα και δεις ότι δε δουλεύει και έχει περάσει η προθεσμία για DOA κλάφτα Χαράλαμπε. 

Edit: είδα ότι έχουν περάσει 9 μέρες οπότε υποθέτω ότι όλα πήγαν καλά αφού δεν υπήρξε νεότερο ποστ

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 13/11/2023 at 19:58, JPaxilleas said:

Πολύ σωστά. Λάθος τυπογραφίου, εκ παραδρομής 😁. Σε ευχαριστώ φίλε για την επισήμανση.

Για αγορές μέσω Διαδικτύου σύμφωνα με το Ν. 2251/1994, όπως ισχύει, κάποιος έχει το δικαίωμα υπαναχώρησης από μια ηλεκτρονική σύμβαση αγοράς, όπου:  

  • Εάν το μετανιώσει, μπορεί να επιστρέψει το προϊόν (υπαναχωρήσει) μέσα σε 14 ημερολογιακές ημέρες από την ημερομηνία αγοράς και να του/της επιστραφούν τα χρήματα του/της
  • Εάν ο προμηθευτής δεν τον/την ενημερώσει έχει δικαίωμα υπαναχώρησης, δηλαδή μπορεί να υπαναχωρήσει και να επιστρέψει το προϊόν μέχρι 12 μήνες μετά το τέλος της αρχικής προθεσμίας υπαναχώρησης.

Το DOA αφορά αποκλειστικά αντικατάσταση προϊόντος με τεχνικό πρόβλημα κατά την παράδοση Dead-On-Arrival, το οποίο σημαίνει ότι εξαρχής δεν είναι δυνατή η θέση του σε λειτουργία, που στην προκειμένη περίπτωση του φίλου δεν ισχύει.

Και στο doa καποιοι γυρνανε λεφτα πισω ενω αλλοι κοβουν πιστωτικο αν δεν υπαρχει το προιον ή δινουν κατι παρομοιο ή και το ιδιο αν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολητης απο γνωστο κατ/μα, μου ειπε οτι οι συσκευασιες σε καρτες γραφικων και μητρικες δεν ειναι σφραγισμεμες. Ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο η το λεει για δικους του λογους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Chris2756 said:

Πολητης απο γνωστο κατ/μα, μου ειπε οτι οι συσκευασιες σε καρτες γραφικων και μητρικες δεν ειναι σφραγισμεμες. Ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο η το λεει για δικους του λογους?

σε καρτες γραφικων οσο θυμαμαι εχω πετυχει αυτοκολλητακι απλο βεβαια που κλεινει την συσκευασια. αλλα σελοφαν απεξω οχι δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Chris2756 said:

 Αυτοκολητο με logo εταιρειας στο κουτι και ταινια ασφαλειας στην αντιστατικη σακουλα, εννοω

στο κουτι αλλα και μεσα θυμαμαι απλο αυτοκολλητο. βεβαια αν καποιος βγαλει το αυτοκολλητο απο την αντιστατικη συνηθως φαινεται γιατι χαλαει και λιγο το σακουλακι. αν θες να δεις κιολας αν ειναι used θα δεις τους connectors στην καρτα.αν δεις γραμμουλες πανω σημαινει οτι εχει μπει σε Motherboard. καποιες μπορει βεβαια για τεστ να εχουν κουμπωσει σε mobo για ελεγχο απο το εργοστασιο.καποια κομματια απο καθε παρτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε  πρόσφατη  αγορά  και  μάλιστα  ακριβής  μητρικής  και  σε  εμένα  στο  κουτί  δεν  υπήρχε  αυτοκόλλητη  ταινία  , πράγμα  που  τελευταία  δεν  προβλέπεται  απ΄ ότι  έμαθα  και    εγώ  καθώς  και  δεν  υπάρχει  και  το  βιβλιαράκι  που  κάποτε  είχαμε  και  κοσμούσε  το  γραφείο  μας  δίπλα  μας  χαχαχα !!! Όλα  ηλεκτρονικά  !!!

Καλή  συνέχεια  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vps said:

Σε  πρόσφατη  αγορά  και  μάλιστα  ακριβής  μητρικής  και  σε  εμένα  στο  κουτί  δεν  υπήρχε  αυτοκόλλητη  ταινία  , πράγμα  που  τελευταία  δεν  προβλέπεται  απ΄ ότι  έμαθα  και    εγώ  καθώς  και  δεν  υπάρχει  και  το  βιβλιαράκι  που  κάποτε  είχαμε  και  κοσμούσε  το  γραφείο  μας  δίπλα  μας  χαχαχα !!! Όλα  ηλεκτρονικά  !!!

Καλή  συνέχεια  !!!

τα manual καταργουνται.πηρα mobo για φιλη και δεν ειχε μεσα manual. καλυτερα βεβαια

2 hours ago, Chris2756 said:

Πολυ χρισημες πληροφοριες. Ευχαριστω

τα pins ειναι ενας ευκολος και καλος ελεγχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια ΟΚ ολα ηλεκτρονικα, δεν αντιλλεγω. Και τα βιβλιαρακια και τα δισκακια και τα προγραμματακια που ειχαν καποτε οι συσκευασιες. Ευτυχως οι κατασκευαστες εχουν στα σαιτς του οτι πληροφοριες χρειαζομαστε. Τι σχεση εχει η αυτοκολητη ταινια ασφαλειας που δηλωνει οτι το προιον ερχεται ανεγκιχτο απο τον παραγωγο στον καταναλωτη? Πηρα προσφατα δισκους, μνημες, ψυκτρα, κουτι (ολοκληρο μπαουλο) και ειχαν ταινια ασφαλειας ολα. Για μητρικη και καρτα γραφικων γιατι οχι?  Θα δωσω  300 Ε για μητρικη και 1000 ε για καρτα γραφικων και δεν θα ειμαι σηγουρος 100% οτι ειναι καινουργια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Chris2756 said:

 Παιδια ΟΚ ολα ηλεκτρονικα, δεν αντιλλεγω. Και τα βιβλιαρακια και τα δισκακια και τα προγραμματακια που ειχαν καποτε οι συσκευασιες. Ευτυχως οι κατασκευαστες εχουν στα σαιτς του οτι πληροφοριες χρειαζομαστε. Τι σχεση εχει η αυτοκολητη ταινια ασφαλειας που δηλωνει οτι το προιον ερχεται ανεγκιχτο απο τον παραγωγο στον καταναλωτη? Πηρα προσφατα δισκους, μνημες, ψυκτρα, κουτι (ολοκληρο μπαουλο) και ειχαν ταινια ασφαλειας ολα. Για μητρικη και καρτα γραφικων γιατι οχι?  Θα δωσω  300 Ε για μητρικη και 1000 ε για καρτα γραφικων και δεν θα ειμαι σηγουρος 100% οτι ειναι καινουργια? 

δυστυχως σε πολλα προιοντα που δεν υπαρχει ταινια δεν ξερεις τι εχει γινει.αλλο τοσο που πλεον ευκολα ο καταναλωτης μπορει να γυρισει πισω στο καταστημα οτι θελει χωρις πολλα πολλα. ειχα παρει tp link router που ειχε μεσα username/password. οποιος το γυρισε δεν εκανε καν Hard reset.ουτε το καταστημα εκανε τιποτα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...