Προς το περιεχόμενο

Ελλιπής συσκευασία μητρικής


past98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

αγόρασα σήμερα μια μητρική (Gigabyte Aorus B550 Elite AX V2 από ένα κατάστημα στην Αθήνα. Την μητρική τη παρέλαβα από το κατάστημα και μου την έδωσαν σε σακούλα οπότε δεν μπόρεσα να το δω καλά.

όταν έφτασα σπιτι μου και ήμουν χαρούμενος να ανοίξω το κουτί παρατήρησα ότι δεν υπήρχε κάποιο αυτοκόλλητο στην εξωτερική συσκευασία αλλά σκέφτηκα ότι δεν θα έχει και συνέχισα το unboxing. Ανοίγω το κουτί, βγάζω έξω τη μητρική και βλέπω ότι το περιτύλιγμα ήταν κλεισμένο με ένα κομμάτι σιλοτειπ απλό (χωρίς κάποιο aorus/gigabyte branding) και έλειπε το Users Manual από τη συσκευασία..

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Τι μπορώ να κάνω και τι θα κάνατε εσείς;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το να μην είναι σφραγισμένη δεν είναι απαραίτητα κακό μια και συχνά τις flash-άρουν με τελευταίο BIOS για να μην τους τις γυρνάνε πίσω χωρίς λόγο.

Το ότι λείπει το manual, είναι θέμα.

Βάζοντας και τα 2 δεδομένα μαζί, μπαίνουν όντως ψύλοι στ'αυτιά ότι ενδεχομένως σου έδωσαν προϊόν το οποίο για κάποιο λόγο είχε ανοιχτεί.

Τώρα αν ανοίχτηκε από άλλον αγοραστή και επεστράφη στο μαγαζί και μετά στο πάσαραν εσένα, άντε ψάξε βρες....δύσκολο.

Δοκίμασες αν δουλεύει όμως? Σίγουρα να τους πάρεις τηλέφωνο να ζητήσεις εξηγήσεις πριν αρχίσεις την εγκατάστασή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δοκιμάσει αν δουλεύει καθώς δεν έχω ακόμα όλα τα απαραίτητα components.. 
Εσύ προτείνεις δηλαδή να μην κάνω τίποτα πάνω της αν δεν πάρω πρώτα τηλ ή να δω αν είναι κομπλέ και αν είναι να μη με απασχολεί αφού έχω εγγύηση;

 
Δεν την έχω βγάλει καν από το περιτύλιγμα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 99% σίγουρος οτι τα κουτιά εδώ και αρκετά χρόνια δεν έχουν αυτοκόλλητο.

Το αντιστατικό όμως πρέπει να είναι σφραγισμένο, όπως και τα παρελκόμενα( backplate, καλώδια sata)

Αν συνυπολογίσεις και το οτι λείπει το manual, μάλλον έχει παίξει επιστροφή ή να έχει ανοιχτεί για bios update, όπως ειπώθηκε, (αν δεν έχει το τελευταίο bios περασμένο, δε θα ισχύει αυτό). Τουλάχιστον θα μπορούσαν να ενημερώσουν.

2 minutes ago, past98 said:

Δεν το έχω δοκιμάσει αν δουλεύει καθώς δεν έχω ακόμα όλα τα απαραίτητα components.. 
Εσύ προτείνεις δηλαδή να μην κάνω τίποτα πάνω της αν δεν πάρω πρώτα τηλ ή να δω αν είναι κομπλέ και αν είναι να μη με απασχολεί αφού έχω εγγύηση;

 
Δεν την έχω βγάλει καν από το περιτύλιγμα της.

Προσωπικά θα τους έπαιρνα τηλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. 

Όταν αγοράζουμε κάτι "απαιτούμε" όλοι μας πιστεύω το κάτι να το παίρνουμε ακέραιο. Πληρωνουμε, δε το παίρνουμε τζάμπα. Τα υπόλοιπα είναι απλά κοροϊδία.   

Η καλύτερη λύση - προσωπική μου άποψη - είναι να πάς past98 σε διαδικασία υπαναχώρησης (DOA) και έτσι γλυτώνεις (χωρίς να το ξέρεις) πολλά, τόσο σε χρόνο, όσο και ταλαιπωρία. 

Στη τιμή που αγόρασες τη μητρική υπάρχουν πάρα πολλές εξίσου καλές (εδώ στο skroutz), π.χ. η Asus εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αν μπορώ να απαιτήσω αλλαγή αφού είναι ανοιγμένη και ελλιπής ;

3 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Κάτι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. 

Όταν αγοράζουμε κάτι "απαιτούμε" όλοι μας πιστεύω το κάτι να το παίρνουμε ακέραιο. Πληρωνουμε, δε το παίρνουμε τζάμπα. Τα υπόλοιπα είναι απλά κοροϊδία.   

Η καλύτερη λύση - προσωπική μου άποψη - είναι να πάς past98 σε διαδικασία υπαναχώρησης (DOA) και έτσι γλυτώνεις (χωρίς να το ξέρεις) πολλά, τόσο σε χρόνο, όσο και ταλαιπωρία. 

Στη τιμή που αγόρασες τη μητρική υπάρχουν πάρα πολλές εξίσου καλές (εδώ στο skroutz), π.χ. η Asus εδώ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι χρειάζομαι το WiFi και αυτή ήταν η καλύτερη επιλογή από οικονομική. Ωραία και η ASUS αλλά είναι 25€ πάνω και από το budget είναι περιορισμένο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή έχει Wi-Fi : Asus Rog Strix B550-F Gaming WIFI II Motherboard ATX με AMD AM4 Socket εδώ. Έχει όμως 161 Euro. Αφού όμως υπάρχει περιορισμός, σε καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, past98 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

αγόρασα σήμερα μια μητρική (Gigabyte Aorus B550 Elite AX V2 από ένα κατάστημα στην Αθήνα. Την μητρική τη παρέλαβα από το κατάστημα και μου την έδωσαν σε σακούλα οπότε δεν μπόρεσα να το δω καλά.

όταν έφτασα σπιτι μου και ήμουν χαρούμενος να ανοίξω το κουτί παρατήρησα ότι δεν υπήρχε κάποιο αυτοκόλλητο στην εξωτερική συσκευασία αλλά σκέφτηκα ότι δεν θα έχει και συνέχισα το unboxing. Ανοίγω το κουτί, βγάζω έξω τη μητρική και βλέπω ότι το περιτύλιγμα ήταν κλεισμένο με ένα κομμάτι σιλοτειπ απλό (χωρίς κάποιο aorus/gigabyte branding) και έλειπε το Users Manual από τη συσκευασία..

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Τι μπορώ να κάνω και τι θα κάνατε εσείς;;

1) δεν έχουν όλες αυτά που ζητάς , τα περισσότερα φθηνά μοντέλα δεν τα διαθέτουν πλέον

2) πολλά φθηνά μοντέλα ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν βιβλιαράκι μανιουαλ

Μπες στο site του κατασκευαστή και διάβασε τι συμπεριλαμβάνει το προιόν που αγόρασες πριν ζητήσεις τα ρέστα από το μαγαζί για πράγματα που φαντάζεσαι ότι έπρεπε να είναι στην συσκευασία!

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) δεν έχουν όλες αυτά που ζητάς , τα περισσότερα φθηνά μοντέλα δεν τα διαθέτουν πλέον

2) πολλά φθηνά μοντέλα ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν βιβλιαράκι μανιουαλ

Μπες στο site του κατασκευαστή και διάβασε τι συμπεριλαμβάνει το προιόν που αγόρασες πριν ζητήσεις τα ρέστα από το μαγαζί για πράγματα που φαντάζεσαι ότι έπρεπε να είναι στην συσκευασία!

Φίλε το έχω κάνει ήδη για αυτό και κάνω την ανάρτηση. Έχω δει ξαι βίντεο στο YouTube με unboxing αυτής

25 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Κάτι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. 

Όταν αγοράζουμε κάτι "απαιτούμε" όλοι μας πιστεύω το κάτι να το παίρνουμε ακέραιο. Πληρωνουμε, δε το παίρνουμε τζάμπα. Τα υπόλοιπα είναι απλά κοροϊδία.   

Η καλύτερη λύση - προσωπική μου άποψη - είναι να πάς past98 σε διαδικασία υπαναχώρησης (DOA) και έτσι γλυτώνεις (χωρίς να το ξέρεις) πολλά, τόσο σε χρόνο, όσο και ταλαιπωρία. 

Στη τιμή που αγόρασες τη μητρική υπάρχουν πάρα πολλές εξίσου καλές (εδώ στο skroutz), π.χ. η Asus εδώ.

Μπορείς να μου πεις 2 λόγια για το DOA που λες; 
Το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν είναι μόνο για αγορές εκτός καταστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jgeorgiou said:

1) δεν έχουν όλες αυτά που ζητάς , τα περισσότερα φθηνά μοντέλα δεν τα διαθέτουν πλέον

2) πολλά φθηνά μοντέλα ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν βιβλιαράκι μανιουαλ

Μπες στο site του κατασκευαστή και διάβασε τι συμπεριλαμβάνει το προιόν που αγόρασες πριν ζητήσεις τα ρέστα από το μαγαζί για πράγματα που φαντάζεσαι ότι έπρεπε να είναι στην συσκευασία!

Δεν είναι σε καμία περίπτωση φτηνό μοντέλο αυτό.

Δες unboxing από ένα videaκι... φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλα. Ο κατασκευαστής δεν γράφει πάντα τα περιεχόμενα στο site btw.

Έχεις πάρει το ίδιο εσύ και δεν τα είχε μέσα?

Anyway, καλό είναι να τους πάρει ένα τηλ. ο φίλος @past98

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, past98 είπε

παρατήρησα ότι δεν υπήρχε κάποιο αυτοκόλλητο στην εξωτερική συσκευασία αλλά σκέφτηκα ότι δεν θα έχει και συνέχισα το unboxing. Ανοίγω το κουτί, βγάζω έξω τη μητρική και βλέπω ότι το περιτύλιγμα ήταν κλεισμένο με ένα κομμάτι σιλοτειπ απλό (χωρίς κάποιο aorus/gigabyte branding) και έλειπε το Users Manual από τη συσκευασία..

 

Και στη δική μου Gigabyte δεν είχε manual. Ποιός ο λόγος; Υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή. 

Αν η κεραία. τα καλώδια sata είναι σφραγισμένα στο σακουλάκι τους, τότε δεν υπάρχει θέμα. 

Επίσης μπορείς να δεις αν υπάρχουν ίχνη από βίδες στις τρύπες στήριξης...

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός Teddy77. Στην περίπτωση της μητρικής που μιλάμε και όπως διαπιστώθηκε σε ένα παρόμοιο βίντεο από το Youtube (εδώ) δεν υπάρχει manual. Μόνο ένα QR Code που προφανώς το σκανάρεις για να πας στην ηλεκτρονική του έκδοση (PDF), π.χ. βλέπε φωτογραφίες.

past98 έχεις δίκιο. Δεν πρόσεξα ότι το αγόρασες από το κατάστημα. Ναι βάσει νόμου ισχύει η Υπαναχώρηση Καταναλωτή σε Συμβάσεις Ηλεκτρονικού Εμπορίου.

 image.png.865d34b935f75c56c89c6f13a03dad51.png

image.png.f3f6b278a24fa577c415d8cbc223ddb2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Δες unboxing από ένα videaκι...

Το video είναι 2 ετών... σε πρόσφατη αγορά μητρικής GIGA, δεν είχε μέσα manual, μόνο ένα μικρό φυλλάδιο. Οπότε δεν είναι 100% σίγουρο ότι υπάρχει κάποια έλλειψη, καλό θα είναι να γίνει οπτικός έλεγχος (με μεγενθυτικό φακό ίσως και καλό φωτισμό) και εφόσον δεν έχει σημάδια χρήσης, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό από πλευράς καταστήματος.

ΥΓ: Προφανώς υποθέτω ότι τα υπόλοιπα παρελκόμενα (εν προκειμένω 2 καλώδια SATA, WiFi Antenna, G-Connector) ήταν μέσα στη συσκευασία και σφραγισμένα στα πλαστικά σακουλάκια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η δική μου gigabyte δεν είχε manual και δεν ήταν σφραγισμένη. Σε unboxing που είδα πάντως, στην ίδια κατάσταση ήταν και αυτή του YouTuber.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...