Προς το περιεχόμενο

Το OnePlus 12 θα είναι το πρώτο κινητό με τον αισθητήρα LYTIA της Sony για την κάμερα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, BlueBlade said:

Και όπως φαίνεται η OnePlus θα φτάσει τα ίδια επίπεδα με τους άλλους. 1200€ τιμή

Όσο 2 φορές η αξία του αυτοκινήτου μου δηλαδή.

Μιά χαρά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, keysmith said:

Πολλές φορές και ειδικά η Sony έχει υποσχεθεί φοβερές καινοτομίες που θα αλλαζαν δραματικά τα πράγματα. Τελικά δε θυμάμαι να έγινε κάτι τέτοιο σε καμία των περιπτώσεων. Προφανώς βελτιώσεις θα υπήρχαν αλλά όχι δραματικές ή οπως τα έλεγε το μαρκετιν τους (τι πιο σύνηθες θα πεις).

Προς το παρόν και από αυτά που έχω δει θεωρώ ανώτερους τους Samsung αισθητήρες (1/1.33'' 108 τον πρώτο και 200mp τελευταία αυτόν που έχει το S23 Ultra). Και δεν είναι μονο η νυχτερινή λήψη και απόδοση σε χαμηλό φωτισμό. Είναι και την μέρα να βγάζει "φυσικές" φωτογραφίες χωρίς αφύσικο sharpening (το οποίο συχνά δεν γίνεται μόνο από το λογισμικό της κάμερας του κινητού αλλά έτσι έρχεται από το υλικό της κάμερας). Τέλος πάντων ας το δούμε και αυτό και μακάρι να είναι καλό.

Υ.Γ. Το 12mp από 50 (1 προς 4 binding) δίνει χειρότερη λεπτομέρεια από το 200mp 1/4 binding ή 1/9 και από τους 108mp που έχουν 1/4 (αντί 1/9) και δίνουν αρχείο 27mp (αντί 12). Δεν είναι μονο τα mp είναι και "ουσία" όταν υπάρχει καλό φως (εξωτερικοί χώροι, μέρα κτλ) και ας είναι 'μικροί" οι αισθητήρες. 

Υ.Γ. Το sharpening να το προσέξουν όλοι. Το παρακάνουν να φανούν ότι έχουν texture αλλά δεν έχουν τίποτα τελικά. 

Σωστό μεν, αλλά παίζει και το software τον ρόλο του. Και στα S23 τα χρώματα δεν είναι καθόλου κοντά στα φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waiss είπε

Σωστό μεν, αλλά παίζει και το software τον ρόλο του. Και στα S23 τα χρώματα δεν είναι καθόλου κοντά στα φυσικά.

Δεν νομίζω πως υπάρχει αυτή τη στιγμή συσκευή που έχει φυσικά χρώματα. Αν τραβήξεις μια φωτογραφία με οποιοδήποτε κινητό (σε auto mode) και την ίδια με μια mirrorless camera η διαφορά στα χρώματα είναι πολύ μεγάλη.

Αν θέλεις φυσικά χρώματα, πρέπει στις μέρες μας να τραβάς σε RAW και έπειτα να έχεις κάποια presets να εφαρμόζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Waiss said:

Σωστό μεν, αλλά παίζει και το software τον ρόλο του. Και στα S23 τα χρώματα δεν είναι καθόλου κοντά στα φυσικά.

Οι περισσότεροι αγοραστές smartphones δεν ενδιαφέρονται για το πόσο φυσικά είναι τα χρώματα, αλλά για το πόσο όμορφη δείχνει μια φωτογραφία στα μάτια τους και κατ' επέκταση και στα μάτια όσων την δουν στα social media που θα την ποστάρουν.

Υπάρχουν και κάποιες μελέτες που δείχνουν ότι οι περισσότεροι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την ποιότητα μιας φωτογραφίας (perceptual image quality) βάση παραγόντων όπως ο κορεσμός της και η φωτεινότητά της. Γι' αυτό και τα περισσότερα smartphones είναι ρυθμισμένα να δίνουν φωτογραφίες με εντυπωσιακό HDR που κάνει τις σκιές να φαίνονται ίδιες με τα highlights, με υψηλό κορεσμό και υψηλό sharpness.

Φωτογραφία τραβηγμένη με mirrorless, δίχως αρκετό post-editing, απλά δεν πουλάει στο instagram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimex είπε

Φωτογραφία τραβηγμένη με mirrorless, δίχως αρκετό post-editing, απλά δεν πουλάει στο instagram.

Έτσι. Έχει διαστρεβλωθεί εντελώς η αίσθηση της φυσικής εικόνας λόγω social media. Επίσης άλλο αίτιο είναι πως η μεγαλύτερη μάζα βλέπει τις φωτογραφίες μέσω κινητού μόνο και έτσι δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαφορά. Οι φωτογραφίες τραβηγμένες από mirrrorless πρέπει να "καταναλώνονται" από οθόνες υπολογιστή ή τηλεόραση για να δει κάποιος τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, jimex said:

Οι περισσότεροι αγοραστές smartphones δεν ενδιαφέρονται για το πόσο φυσικά είναι τα χρώματα, αλλά για το πόσο όμορφη δείχνει μια φωτογραφία στα μάτια τους και κατ' επέκταση και στα μάτια όσων την δουν στα social media που θα την ποστάρουν.

Υπάρχουν και κάποιες μελέτες που δείχνουν ότι οι περισσότεροι άνθρωποι αντιλαμβάνονται την ποιότητα μιας φωτογραφίας (perceptual image quality) βάση παραγόντων όπως ο κορεσμός της και η φωτεινότητά της. Γι' αυτό και τα περισσότερα smartphones είναι ρυθμισμένα να δίνουν φωτογραφίες με εντυπωσιακό HDR που κάνει τις σκιές να φαίνονται ίδιες με τα highlights, με υψηλό κορεσμό και υψηλό sharpness.

Φωτογραφία τραβηγμένη με mirrorless, δίχως αρκετό post-editing, απλά δεν πουλάει στο instagram.

Ναι αλλά σε κάποιους δεν αρέσει 😄

39 minutes ago, john_ said:

Δεν νομίζω πως υπάρχει αυτή τη στιγμή συσκευή που έχει φυσικά χρώματα. Αν τραβήξεις μια φωτογραφία με οποιοδήποτε κινητό (σε auto mode) και την ίδια με μια mirrorless camera η διαφορά στα χρώματα είναι πολύ μεγάλη.

Αν θέλεις φυσικά χρώματα, πρέπει στις μέρες μας να τραβάς σε RAW και έπειτα να έχεις κάποια presets να εφαρμόζεις.

Google Pixel και Sony δίνουν όσο πιο κοντινά στο φυσικό αποτέλεσμα και σε αυτό που βλέπεις με το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Ναι αλλά σε κάποιους δεν αρέσει 😄

Google Pixel και Sony δίνουν όσο πιο κοντινά στο φυσικό αποτέλεσμα και σε αυτό που βλέπεις με το μάτι.

Για το Sony δεν γνωρίζω, δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Αλλά για το Pixel θα έλεγα αποκλείεται. Είχα αρκετές Pixel συσκευές μέχρι τώρα και έχω και αρκετή εμπειρία από gcam κτλ. Είναι γνωστή η τάση του για HDR, διαστρεβλώνει τις ισορροπίες στα χρώματα. Του δίνω όμως το (+) που κρατάει όσο μπορεί τις σκιές, ενώ οι υπόλοιποι τις έχουν εξαφανίσει. Και σίγουρα υπερέχει σε σχέση με την επεξεργασία που κάνουν οι υπόλοιποι. Αλλά αν τραβήξεις μια φωτογραφία μια σκηνή με μια mirrorless και ένα Pixel, θα είναι αρκετά μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, john_ said:

Για το Sony δεν γνωρίζω, δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Αλλά για το Pixel θα έλεγα αποκλείεται. Είχα αρκετές Pixel συσκευές μέχρι τώρα και έχω και αρκετή εμπειρία από gcam κτλ. Είναι γνωστή η τάση του για HDR, διαστρεβλώνει τις ισορροπίες στα χρώματα. Του δίνω όμως το (+) που κρατάει όσο μπορεί τις σκιές, ενώ οι υπόλοιποι τις έχουν εξαφανίσει. Και σίγουρα υπερέχει σε σχέση με την επεξεργασία που κάνουν οι υπόλοιποι. Αλλά αν τραβήξεις μια φωτογραφία μια σκηνή με μια mirrorless και ένα Pixel, θα είναι αρκετά μακριά. 

Καλά η συγκρίσεις με mirrorless και smartphones είναι σχεδόν ανούσιες από τα αποδυτήρια για πολλούς και για διάφορους λόγους. Στα Pixels πάντως ποτέ δεν έχω δει υπερτονισμένα χρώματα, σε φυτά, σε λουλούδια η πολύ έντονα χρώματα γενικότερα. Σε σχέση πάντα με αυτό που βλέπω εκείνη την στιγμή με τα μάτια μου. Το HDR τους συνήθως έχει θέμα όταν τραβάς φωτό από κλειστό χώρο, έναν εξωτερικό, που καμιά φορά τον καίει. Όχι με όλους τους φακούς όμως κι όχι πάντα. Βέβαια εκεί είναι άλλη συζήτηση. Αντίθετα το HDR των S23 είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Καλά η συγκρίσεις με mirrorless και smartphones είναι σχεδόν ανούσιες από τα αποδυτήρια για πολλούς και για διάφορους λόγους.

Έτσι νόμιζα και εγώ για να πω την αλήθεια, μέχρι που τράβηξα μια μέρα RAW με το S20 και με εξέπληξε, με μια απλή επεξεργασία (με βοήθησε πολύ που τράβηξα ίδιες σκηνές με την mirrorless και τις χρησιμοποίησα σαν βάση) έβγαλα πάρα πολύ ωραία χρώματα, μακράν ανώτερα από του κατασκευαστή. Εχουν προχωρήσει οι αισθητήρες των smartphones και είναι αρκετά ικανοί πλέον, απλά "θάβονται" από τα γνωστά που είπαμε παραπάνω. 

20231014_171858.jpeg

20231014_183526.jpeg

20231017_104656.jpeg

20231018_100144.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, john_ said:

Έτσι. Έχει διαστρεβλωθεί εντελώς η αίσθηση της φυσικής εικόνας λόγω social media.

Δε θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο ζήτημα οφείλεται κυρίως στα social media. Και πριν τα social media, οι φωτογραφίες των περιοδικών και των ταξιδιωτικών οδηγών είχαν ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα. Περισσότερο το ανάποδο μάλλον έγινε. Ο κόσμος προσπάθησε να αντιγράψει στις προσωπικές φωτογραφίες του το στυλ των περιοδικών. Απλά πριν τα mobile apps, που με μερικά κλικ πετυχαίνεις αυτό το αποτελέσματα, οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να το κάνουν.

Επεξ/σία από jimex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jimex είπε

Δε θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο ζήτημα οφείλεται κυρίως στα social media. Και πριν τα social media, οι φωτογραφίες των περιοδικών και των ταξιδιωτικών οδηγών είχαν ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα. Περισσότερο το ανάποδο μάλλον έγινε. Ο κόσμος προσπάθησε να αντιγράψει στις προσωπικές φωτογραφίες του το στυλ των περιοδικών. Απλά πριν τα mobile apps, που με μερικά κλικ πετυχαίνεις αυτό το αποτελέσματα, οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να το κάνουν.

Έχει μια βάση και αυτό που λες ναι. Ίσως να είναι συνδυασμός πραγμάτων, ποιος ξέρει. Όπως και να έχει θεωρώ πως το έχουν πάει πολύ μακριά οι κατασκευαστές στην επεξεργασία και έχουν χαθεί στο δρόμο. Και αυτό ισχύει όχι μόνο τη μέρα, αλλά δυστυχώς και τη νύχτα. Οι νυχτερινές λήψεις στα κινητά με το  "night mode" κάνουν τη νύχτα μέρα και χάνεται εντελώς η αύρα.

Παρακάτω παραθέτω και 2 νυχτερινές πολύ απλές λήψεις με RAW, χωρίς κανένα κόλπο λογισμικού όπως έχουν τα night mode. Έχει κρατηθεί η αύρα της νύχτας, χώρις περίεργες επεξεργασίες στο φωτισμό. Παρόλο που ο αισθητήρας αυτός είναι παλαιότερος και μικρότερος από τους σημερινούς (1/1.7"), πιστεύω πως έχει πάρα πολύ καλή απόδοση σε όλες τις συνθήκες. Θα έλεγα πως η λεπτομέρεια που αποτυπώνει είναι φανταστική, αν και δεν φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες διότι έχει γίνει resize και έχει χαθεί μεγάλο κομμάτι της ποιότητας. Αισθητήρες σαν του S23 Ultra, 14/15 Pro Max, Pixel 8 Pro λογικά θα έχουν πολύ καλύτερη απόδοση.

20231027_205147.jpg.694e7e9d4628d26b7d2d224466644396.jpg

20231014_194910(2).jpg.40e3482bfe5592d87132b64451808d3d.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...