Προς το περιεχόμενο

Παιχνιδάκι: "Βρες την ταινία"


konnak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι στην πιο πάνω κατηγορία αλλά εμένα μου άρεσε πολύ το entre les murs. Δεν παθαίνω αυτό που παθαίνει πολύς κόσμος να μισεί κάθε τι γαλλικό. Είναι άδικοι τέτοιοι αφορισμοί και κυρίως είπε ο γάιδαρος τον πετεινό, γιατί χου αρ γουι του τοκ. Και 'εκείνο το ελλείψει αληθινής κουλτούρας'! Αλήθεια, οι Γάλλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • theobabis

    1786

  • Akujin

    1532

  • vsls

    1194

  • the_end

    852

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν είναι στην πιο πάνω κατηγορία αλλά εμένα μου άρεσε πολύ το entre les murs. Δεν παθαίνω αυτό που παθαίνει πολύς κόσμος να μισεί κάθε τι γαλλικό. Είναι άδικοι τέτοιοι αφορισμοί και κυρίως είπε ο γάιδαρος τον πετεινό, γιατί χου αρ γουι του τοκ. Και 'εκείνο το ελλείψει αληθινής κουλτούρας'! Αλήθεια, οι Γάλλοι?

 

Οχι βεβαια οι Γαλλοι σαν λαος και σε γενικο επιπεδο,αλλα ο κινηματογραφος τους τα τελευταια χρονια,προσωπικα δεν μου αρεσει.Παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις και ασφαλως βγαινουν μερικες καλες ταινιες.

 

Βλεπω πολυ μηδενισμο,ηλιθιο μικροαστικο εξιδανικευμενο ατομισμο με αρκετη δοση προστυχιας,πολυ εντονο πουτανοφεμινισμο και ελλειψη στυλ η ουσιας.Για μενα προς το παρον ειναι σε πτωση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βγουν και μερικες καλες ταινιες.

 

Σχετικα με την ταινια entre les murs,προσωπικα και επειδη τυχαινει να ειμαι καθηγητης Αγγλικων και ετσι με αγγιζει το θεμα,θεωρω την ταινια ενδιαφερουσα αλλα τον τροπο που ο καθηγητης και συγγραφεας χειριζεται καποια απο τα παιδια τουλαχιστον ατυχη και πολλες φορες ισως και υπεροπτικο και ρατσιστικο.

 

the_end το 35 shots of rum το εχω ακουστα αλλα δεν το εχω δει,θα το δω εφοσον το προτεινεις.

 

Ας επανερθουμε στο παιγνιδι.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το γαλλικό θέμα.

 

Σαφώς και οι Γάλλοι έχουν "αληθινή κουλτούρα",όποιος το αμφισβητεί ας τους επισκεφθεί.

Δε ξέρω αν πρόκειται για πρόβλημα μεταφοράς της στον κινηματογράφο,ή αν η πετυχημένη προσπάθεια τους να φτάσουν σε τεχνικό επίπεδο τις ταινίες της μέηνστρημ αγοράς έχει παραγκωνίσει λίγο την "ουσία". Μπορεί απλώς να έχουν αλλάξει τα γούστα μου,αλλά οι ταινίες που μ'άρεσαν πολύ τα τελευταία χρόνια είναι ελάχιστες,σε σχέση με όσες βγάζουν. Όπως και να'χει,συνεχίζω να παρακολουθώ.

Α,έχω και το Micmacs του Jeunet στο ράφι,διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις, δεν θες να ξέρεις...

 

Βρε τι παει να κανει....μυστηριο. :lol:

 

Zenso San :-)

 

 

Συμφωνω πολυ με αυτα που εγραψες.Κατι τετοια trends βλεπω και εγω και εχω σταματησει να πολυπαρακολουθω.Αμα βγει κατι ενδιαφερον δεν το χανω βεβαια.Για να ειμαι ειλικρινης βεβαια ποτε δεν μου αρεσε πολυ ο Γαλλικος κινηματογραφος αλλα υπαρχουν μερικες ταινιες που μου αρεσουν.Γενικα,κατα κανονα,οσο πιο παλια τοσο πιο καλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κίνηση, οπότε πάρτε άλλη μία:

 

15057398.png

 

---------- Προσθήκη στις 14:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:20 ----------

 

Ένεση ? :rolleyes:

 

Ούτε. Και προφανώς ούτε το προφανές. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...