Προς το περιεχόμενο

Παιχνιδάκι: "Βρες την ταινία"


konnak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • theobabis

    1786

  • Akujin

    1532

  • vsls

    1194

  • the_end

    852

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να τζογάρω με το ''No country for old men''?

 

Αν και το ''εξαίρετη ταινία'' με μπλοκάρει λίγο.

 

οχι δεν είναι το "no country". Αλλά πως και δεν σου άρεσε? Μια χαρά Coen-ίστικη ήταν... αλλά με πολύ αλλοπρόσαλλο τέλος. Ωχ, μην μου πεις, το τέλος σε ξενέρωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλος ήταν το μόνο που μ'άρεσε. Δηλαδή όχι το τέλος αυτό καθαυτό αλλά η απόλαυση των αποδίπλα μου που τους ξένισε ένα τόσο απότομο τέλος. Κατα τα άλλα πιο καλό το έχω να δω επανάληψη το Ρετιρέ παρά κάτι απο Κοέν. Με έχουν απαογοητέυσει ουκ ολίγες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει όμως πάλι ο Τόμι Λη?

Οι τρεις ταφές του τέτοιου?

 

Θα το πάρω ως σωστό... :-D Και, ναι Tommy Lee Jones στα καλύτερα του με δική του σκηνοθεσία..

 

The Three Burials of Melquiades Estrada Και γαμώ τις ταινίες, κατ'εμέ...

 

Το τέλος ήταν το μόνο που μ'άρεσε. Δηλαδή όχι το τέλος αυτό καθαυτό αλλά η απόλαυση των αποδίπλα μου που τους ξένισε ένα τόσο απότομο τέλος. Κατα τα άλλα πιο καλό το έχω να δω επανάληψη το Ρετιρέ παρά κάτι απο Κοέν. Με έχουν απαογοητέυσει ουκ ολίγες φορές.

Κρίμα, γιατί δηλώνω fan των Κοέν.. άρα έχω συνηθίσει τα "απαισιόδοξα" φινάλε τους. Θα συμφωνήσω ότι όταν βγάζουν κωμωδίες είναι ψιλοχάλια(ladykillers,intolerable cruelty - εκτός Lebowski, Barton Fink) αλλά στα Crime λίγοι τους πιάνουν (βλέπε Miller's Crossing, Fargo, Blood Simple)... κρίμα που παράτησαν το είδος στο οποίο ήταν καλύτεροι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, γιατί δηλώνω fan των Κοέν.. άρα έχω συνηθίσει τα "απαισιόδοξα" φινάλε τους. Θα συμφωνήσω ότι όταν βγάζουν κωμωδίες είναι ψιλοχάλια(ladykillers,intolerable cruelty - εκτός Lebowski, Barton Fink) αλλά στα Crime λίγοι τους πιάνουν (βλέπε Miller's Crossing, Fargo, Blood Simple)...

 

Δεν ξέρω πολύ βλαχοαμερικανιά μου βγάζουν οι ταινίες τους. Δες τώρα ταινίες σκουπίδια:

 

A Serious Man (η πιο πρόσφατη τους)

Burn After Reading (ε προφανώς ένας Μάλκοβιτς μόνος του δεν φτάνει)

Intolerable cruelty (ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!! Μεσημέρια στο Σταρ, με υπομονή μέχρι να αρχίσουν τα φιλαράκια)

Ladykillers (Μετά τον Sellers (όχι εμένα, τον κανονικό) το χάος)

 

Ε τι ρε σύ? :-D Φιλικά πάντα. Εκτός αν θες να πλακωθούμε οπότε μετά το σχόλασμα στο κυλικείο. Φέρε και φίλους μαζί.

 

 

Δεν θεωρώ ότι είναι οφτόπικ γιατί μ΄αρέσει πέραν του παιχνιδιού να γίνεται και κουβέντα σχετική με ταινίες/σκηνοθέτες/μπούμαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, η βλαχόαμερικανιά των Κοέν που όντως είναι χαρακτηριστική στις ταινίες τους δεν είναι αυθόρμητη αλλά επιτηδευμένη. Την επιδιώκουν δηλαδή. Και αυτό είναι το ενοχλητικό με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο για την Βλαχιά που βγάζουν, είναι με μια λέξη "τοπικιστές" στις ταινίες τους. Αλλά δεν ξέρω ίσως γι αυτό μαρέσουν ιδιαίτερα οι χαρακτήρες τους, πιστεύω ότι "το 'χουν" και είναι διαφορετικοί από άλλους του Hollywood. Αλλά και πάλι μόνο ο Kubrick και κάποιοι άλλοι μετρημένοι στα δάχτυλα έχουν ΜΟΝΟ καλές ταινίες(Martin Scorsese?)... ακόμα και ο Hitchcock, Spielberg, Brian De Palma έχουν βγάλει "πατάτες"...(εντάξει, με την καλή έννοια) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κοέν εμένα μου έχουν αφήσει την εντύπωση των μεγάλων αντιθέσεων στη δουλειά τους. Έχουν κάνει καταπληκτικές ταινίες όπως τον Άνθρωπο που δεν ήταν εκεί και το Blood Simple και άλλες τύπου Αβάσταχτης Γοητείας και Καυτό Απόρρητο. Δηλαδή, εντάξει, ποιος είναι ο καλός και ποιος ο κακός Κοέν να τελειώνουμε;

 

---------------

 

Ceridwen, το Ali είναι;

 

---------------

 

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που δεν του άρεσε το Fargo; Ίσως να έφταιγε το ότι το αποθέωναν όλοι, κριτικοί και φίλοι σινεφίλ, και είχα μεγάλες προσδοκίες (από αυτούς είχα δει πριν τον Άνθρωπο που δεν ήταν εκεί, το Blood Simple και το Μεγάλο Λεμπόφσκι πριν το Φάργκο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...