Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, john_ είπε

Γιατί να τελειώσει; Δεν γίνεται να είναι όλα μαύρα σε αυτή τη ζωή.

Να τα βάλουν και στο apple display και στα iPad Pro τοτε. Oh wait… Για μαύρα bezels πρέπει να πληρώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, bower είπε

Να τα βάλουν και στο apple display και στα iPad Pro τοτε. Oh wait… Για μαύρα bezels πρέπει να πληρώσεις 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς πως τα μαύρα bezels είναι πιο premium. Δεν είναι. Είναι απλά διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Haldol είπε

Κάθε σύγκριση τιμών - χαρακτηριστικών γίνεται υποχρεωτικά εντός της κατηγορίας. Αλλιώς δεν έχει καν νόημα. Το γνωστό «μήλα με μήλα». Η τελική χρήση δε μας αφορά, διότι ακριβώς όπως είπες, κι ένα MBP μόνιμα στο γραφείο με εξωτερική οθόνη και dock, χρησιμοποιείται ακριβώς όπως ένα AIO. Παραμένει φορητός υπολογιστής όμως (και θα κριθεί ως τέτοιος) ανεξάρτητα του πως το δουλεύει ο καθένας.

Η μνήμη και ο δίσκος είναι εμφανώς θέμα πολιτικής, όχι κόστους. Ανάθεμα κι αν στην Apple κοστίζει 20€ με τον όγκο πωλήσεων που έχει. Άλλωστε γενικά το hardware αποτελεί ένα μικρό μέρος του κόστους των μηχανημάτω. Δε μπορώ να γνωρίζω ποια απόφαση ωθεί στο συνδυασμό 8 GB / 256 GiB στο entry level μοντέλο, αλλά αυτό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι το κόστος. 

Πριν χρόνια το Fusion Drive ήταν μία βλακεία και μισή, και αυτό είχα γράψει και τότε. Μάλιστα, όταν είχα πάρει το πρώτο μου Mac, επέλεξα να το πάρω με κλασικό HDD και να του κάνω... «εγχείρηση» (day-0) για να βάλω τον Postville (80 GiB), και ας θυσιάσω την εγγύηση. Αλλά τότε ίσως να ήταν θέμα κόστους (που οι SSD ήταν φρέσκια τεχνολογία).

Εύκολη απάντηση: δεν είναι το κόστος, αλλά το δυνητικό κέρδος. Ξέρει ότι απευθύνεται σε μη rational κοινό και σου λέει ας χρεώσουμε τους χαζούς 300€ έξτρα για να ανέβουν 256gb σε δίσκο, κι άλλα τόσα για έξτρα 8gb ram μπας και το κάνουν "future proof".  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολους τους κλαψιαρηδες, θα γραψω παλι ενα παράδειγμα. 

Οταν μπήκε το M1 ΜΒΑ αγορασαμε ενα base model ( 1299 €) για την γυναίκα μου επειδή δεν ειναι power user και δεν θα καταλάβει που το MBA έχει χάλια specs. 

Εγω που ειμαι μαγκας και ξερω, αγόρασα ενα x1 carbon gen7 ( 1499€), core i5 8γενιας, 16GB RAM, 512GB ssd, με τούμπανο ματ οθονη 1080p, τα τελεια πλαστικά της Lenovo και το τέλειο πληκτρολόγιο. Με το default support και μια αλλαγη μπαταριας στον πρώτο χρονο. 

Η γυναίκα μου εκανε και συνεχίζει να κανει απροβληματιστη χρηση του MBA σε online μαθηματα, browsing και λοιπα και φορτιζε μια στο τοσο. Εγω στο x1 ειχα μια αξιοζήλευτα αργη εμπειρία με Windows, με μπαταρία που δεν κραταει ουτε 4 ωρες με το προφίλ για οικονομία ενέργειας. Το x1 αν δεν είναι στο ρεύμα επιεικώς σέρνεται, και οταν ειναι στο ρεύμα δεν απλά οκ. 

Που κατέληξε η ιστορία; Αγορασα και εγω ενα M2 MBA base model και ηρέμησα. 

Οπότε ανοιγω το x1 απορω αν τα Windows είναι τόσο χαλια παντου (ειναι γιατι ειχα ταυτόχρονα και ενα P1gen2  με i9, 32GB RAM και 1TB ssd). 

Το x1 για να το δωσω πρέπει να το πουλήσω 350 ευρώ, το οποίο με κανει απλα να το εχω στην κατοχη μου γιατί δεν αξιζει να το πουλησω. 

Σε αλλα νεα της ημερας, το x1 είναι αργό και με χάλια αυτονομία και με ubuntu, και με ChromeOs. 

Τελος να πω ότι και με τα MBA δεν χανω ουτε δευτερόλεπτο απο τον προσωπικό μου χρόνο, να τεσταρω ρυθμίσεις στο bios μπας και εχω 30 λεπτά αυτονομία παραπανω και άλλα τέτοια ωραια. Απλα το ανοιγω, κανω οτι ειναι να κάνω και το βαζω σε sleep (ναι, sleep, αυτο το πραγμα που δεν δουλεύει στα Windows laptop). 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, panos spain said:

Εύκολη απάντηση: δεν είναι το κόστος, αλλά το δυνητικό κέρδος. Ξέρει ότι απευθύνεται σε μη rational κοινό και σου λέει ας χρεώσουμε τους χαζούς 300€ έξτρα για να ανέβουν 256gb σε δίσκο, κι άλλα τόσα για έξτρα 8gb ram μπας και το κάνουν "future proof".  

Εξ' ορισμού όταν θεωρείς ότι το κοινό μίας από τις εταιρείες που έχουν το μεγαλύτερο αριθμό πωλήσεων στον κόσμο είναι "μη rational", έχεις βγει άκυρος. Δε μιλάμε για κάποια μικρή niche εταιρεία. Δε μπορεί ΌΛΟΙ ΑΥΤΟΙ να'ναι "μη rational". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εξ' ορισμού όταν θεωρείς ότι το κοινό μίας από τις εταιρείες που έχουν το μεγαλύτερο αριθμό πωλήσεων στον κόσμο είναι "μη rational", έχεις βγει άκυρος. Δε μιλάμε για κάποια μικρή niche εταιρεία. Δε μπορεί ΌΛΟΙ ΑΥΤΟΙ να'ναι "μη rational". 

Δίκιο έχεις. Είναι rational το κοινό που πετάει 2κ για 8gb ram το 2024 (!!!) ενώ πέρυσι του έδιναν 16gb στο base model. Ή που δεν τον πειράζει ότι ο προηγούμενος nvme είναι πιο αργός απ τον νέο (άσχετα αν δεν θα καταλάβει διαφορές). Αλήθεια, πόσα έδωσες για να αναβαθμίσεις σε 32gb ram + 1tb ssd σε σχέση με το base model?

Επίσης, ποιός είπε ότι δεν είμαι κι εγώ ένας από τους "ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ" που αγοράζουν apple προϊόντα? Απλά έχω τη δυνατότητα να ανεβαίνω σε μοντέλα που αξίζουν τον κόπο (πχ Μ3 Pro + 36gb ram) παρόλο που εν γνώσει μου η Apple με γδέρνει. Δεν λέω όμως κι ευχαριστώ, ούτε θεωρώ ότι κάνω λογικές κινήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_ είπε

Όχι πως με ενδιαφέρει το προϊόν, αλλά πρέπει να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα.

Στα 1500 ευρώ που ζητάει για desktop παίρνεις:

  1. Οθόνη 5Κ 500nits που θα κόστιζε τουλάχιστον 400 ευρώ μόνη της
  2. Ηχεία καλής απόδοσης (εντός της οθόνης)
  3. Πληκτρολόγιο που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  4. Ποντίκι που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  5. Webcam ενσωματωμένη
  6. Επεξεργαστής τελευταίας γενιάς 3nm + GPU
  7. Λειτουργικό σύστημα που θα είναι για χρόνια compatible
  8. Πλήθος προεγκατεστημένων εφαρμογών πολύς καλής ποιότητας
  9. Όλα αυτά σε ένα μόνο, υπερλεπτο και κόμψο μηχάνημα

Πόσο θα έπρεπε να κοστίζει δηλαδή;

έτσι ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panos2000gr είπε

Είναι εξαιρετικό το πακέτο. Οθόνη, ηχεία, μικρόφωνα, κάμερα , μέγεθος και συνολική τεχνολογία εκπληκτικά.

Μοναδική παραφωνία για εμένα ο μπροστά σχεδιασμός (για την ακρίβεια μη σχεδιασμός) και τα χλεχλέδικα-παιδικά χρωματάκια (ειδικά από μπροστά) που πρέπει να τα "λουστούμε" όλοι λόγω CEO.

Η διαφωνίας μας δεν είναι ότι δεν αξίζει τα 1500 ευρώ. Η διαφωνία είναι ότι δεν βάζουν 16 GB RAM για 10-15 ευρώ μεγαλύτερο κόστος παραγωγής.

Δεν το κανουν μονο επειδη ειναι γυφτοι στη ram και τους ssd (που ειναι), θελουν σιγα σιγα να σε μπριζωνουν για τα σκασεις ωστε να χρυσοπληρωσεις τα 16 gb ram. Αφου χωνεψεις οτι πλεον δινεις τοσα λεφτα για desktop, θ αρχισεις να μπριζωνεσαι να δωσεις 200 - 300 κατοσταρικα ακομη για να παρεις soc στην αμεσως επομενη κατηγορια, πχ mac mini με τον m2 pro και εξωτερικη οθονη. Αν χωνεψεις οτι οκ, πλεον δινω τοσα για desktop, λες και δε δινω 200 ευρω παραπανω για παραπανω ram ή μεγαλυτερο ssd; Αφου χωνεψεις και αυτο, θελουν ν αρχισεις να μπριζωνεσαι δωσεις ακομη 200-300 ευρω να παρεις το mac studio που εχει soc M max και οχι M pro κοκ. 

Στο upselling και στο μαρκετινγκ ειναι σε αλλο επιπεδο αυτη η εταιρεια. Παιζουν με το μυαλο μας. Δυστυχως ολες οι αλλες εταιρειες τεχνολογικων ειδων μαθαινουν απ αυτη και τη μιμουνται. Απαιτειται πολυ πειθαρχια για να ψωνιζεις apple χωρις να σε ξαφριζουν. Την εχω πατησει ουκ ολιγες φορες. Οποιος μπορει να συγκρατησει τον εαυτο του και να παρει το base model mac mini M2 ή το base model macbook air M1 (που εχει και ssd διπλασιας ταχυτητας απ το αντιστοιχο με Μ2), base model iphone, base model ipad κοκ, ειναι μαγκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, panos spain said:

Δίκιο έχεις. Είναι rational το κοινό που πετάει 2κ για 8gb ram το 2024 (!!!) ενώ πέρυσι του έδιναν 16gb στο base model. Ή που δεν τον πειράζει ότι ο προηγούμενος nvme είναι πιο αργός απ τον νέο (άσχετα αν δεν θα καταλάβει διαφορές). Αλήθεια, πόσα έδωσες για να αναβαθμίσεις σε 32gb ram + 1tb ssd σε σχέση με το base model?

Επίσης, ποιός είπε ότι δεν είμαι κι εγώ ένας από τους "ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ" που αγοράζουν apple προϊόντα? Απλά έχω τη δυνατότητα να ανεβαίνω σε μοντέλα που αξίζουν τον κόπο (πχ Μ3 Pro + 36gb ram) παρόλο που εν γνώσει μου η Apple με γδέρνει. Δεν λέω όμως κι ευχαριστώ, ούτε θεωρώ ότι κάνω λογικές κινήσεις.

Το θέμα είναι ότι δεν αγοράζουμε «πύργο» (χύμα μνήμες, χύμα CPU). Εκεί έγκειται η όλη διαφωνία. Το ότι έχουν ίδια μνήμη, δε συνεπάγεται ότι είναι το ίδιο προϊόν. Γι' αυτό έλεγα και για «μήλα με μήλα» πριν. Συνεπώς, δε μπορώ να χαρακτηρίσω irrational κάποιον που διαθέτει π.χ. 2Κ για ένα base model της Apple επειδή ένα μηχάνημα άλλης εταιρείας με ίδια RAM + δίσκο πωλείται σε χαμηλότερη τιμή. Στο δικό μου μηχάνημα, δε θυμάμαι πόσο ήταν το base model, αλλά το δικό μου config είχε χοντρικά ~3.800€. Και δε μ' απασχόλησε το αν αξίζει η έξτρα μνήμη / δίσκος τόσα χρήματα, αλλά αν με ικανοποιεί το προϊόν (συνολικά) στην τιμή που ζητάει (επίσης συνολικά!).

Το ότι η Apple είναι ακριβή εταιρεία, είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός. Το ότι πάρα πολύς κόσμος (εγώ, εσύ, και αρκετά εκατομμύρια ακόμα σε όλο τον πλανήτη) την επιλέγουν, παρά και τα "στραβά" που μπορεί να έχει, κάτι λέει. Κάποιοι θα'ναι τρελαμένοι - κολλημένοι. Κάποιοι είναι «αεράτοι» οικονομικά, και απλώς θέλουν κάτι πανάκριβο να μοστράρουν. Αλλά δεν μπορεί ΌΛΟΙ να'ναι irrational!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Για ολους τους κλαψιαρηδες, θα γραψω παλι ενα παράδειγμα. 

Οταν μπήκε το M1 ΜΒΑ αγορασαμε ενα base model ( 1299 €) για την γυναίκα μου επειδή δεν ειναι power user και δεν θα καταλάβει που το MBA έχει χάλια specs. 

Εγω που ειμαι μαγκας και ξερω, αγόρασα ενα x1 carbon gen7 ( 1499€), core i5 8γενιας, 16GB RAM, 512GB ssd, με τούμπανο ματ οθονη 1080p, τα τελεια πλαστικά της Lenovo και το τέλειο πληκτρολόγιο. Με το default support και μια αλλαγη μπαταριας στον πρώτο χρονο. 

Η γυναίκα μου εκανε και συνεχίζει να κανει απροβληματιστη χρηση του MBA σε online μαθηματα, browsing και λοιπα και φορτιζε μια στο τοσο. Εγω στο x1 ειχα μια αξιοζήλευτα αργη εμπειρία με Windows, με μπαταρία που δεν κραταει ουτε 4 ωρες με το προφίλ για οικονομία ενέργειας. Το x1 αν δεν είναι στο ρεύμα επιεικώς σέρνεται, και οταν ειναι στο ρεύμα δεν απλά οκ. 

Που κατέληξε η ιστορία; Αγορασα και εγω ενα M2 MBA base model και ηρέμησα. 

Οπότε ανοιγω το x1 απορω αν τα Windows είναι τόσο χαλια παντου (ειναι γιατι ειχα ταυτόχρονα και ενα P1gen2  με i9, 32GB RAM και 1TB ssd). 

Το x1 για να το δωσω πρέπει να το πουλήσω 350 ευρώ, το οποίο με κανει απλα να το εχω στην κατοχη μου γιατί δεν αξιζει να το πουλησω. 

Σε αλλα νεα της ημερας, το x1 είναι αργό και με χάλια αυτονομία και με ubuntu, και με ChromeOs. 

Τελος να πω ότι και με τα MBA δεν χανω ουτε δευτερόλεπτο απο τον προσωπικό μου χρόνο, να τεσταρω ρυθμίσεις στο bios μπας και εχω 30 λεπτά αυτονομία παραπανω και άλλα τέτοια ωραια. Απλα το ανοιγω, κανω οτι ειναι να κάνω και το βαζω σε sleep (ναι, sleep, αυτο το πραγμα που δεν δουλεύει στα Windows laptop). 

Αφου πηρες base models macbook εισαι μαγκας. Αν αρχισεις ν αγοραζεις apple προιοντα που δεν ειναι base models δε θα εισαι πλεον. Ελα μου ντε που εινακ δυσκολο σε βαθος χρονου να μην υποκυψεις στον πειρασμο. Την εχουν καλα στημενη την παγιδα στην apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Το θέμα είναι ότι δεν αγοράζουμε «πύργο» (χύμα μνήμες, χύμα CPU). Εκεί έγκειται η όλη διαφωνία. Το ότι έχουν ίδια μνήμη, δε συνεπάγεται ότι είναι το ίδιο προϊόν. Γι' αυτό έλεγα και για «μήλα με μήλα» πριν. Συνεπώς, δε μπορώ να χαρακτηρίσω irrational κάποιον που διαθέτει π.χ. 2Κ για ένα base model της Apple επειδή ένα μηχάνημα άλλης εταιρείας με ίδια RAM + δίσκο πωλείται σε χαμηλότερη τιμή. Στο δικό μου μηχάνημα, δε θυμάμαι πόσο ήταν το base model, αλλά το δικό μου config είχε χοντρικά ~3.800€. Και δε μ' απασχόλησε το αν αξίζει η έξτρα μνήμη / δίσκος τόσα χρήματα, αλλά αν με ικανοποιεί το προϊόν (συνολικά) στην τιμή που ζητάει (επίσης συνολικά!).

Το ότι η Apple είναι ακριβή εταιρεία, είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός. Το ότι πάρα πολύς κόσμος (εγώ, εσύ, και αρκετά εκατομμύρια ακόμα σε όλο τον πλανήτη) την επιλέγουν, παρά και τα "στραβά" που μπορεί να έχει, κάτι λέει. Κάποιοι θα'ναι τρελαμένοι - κολλημένοι. Κάποιοι είναι «αεράτοι» οικονομικά, και απλώς θέλουν κάτι πανάκριβο να μοστράρουν. Αλλά δεν μπορεί ΌΛΟΙ να'ναι irrational!

Η μοναδική διαφωνία μου είναι ότι όταν λες ότι φέρνεις νέο προϊόν στην αγορά, θα πρέπει αυτό να είναι καλύτερο σε κάποιες συνιστώσες (αν όχι σε όλες), και κατ'ελάχιστο το ίδιο στις υπόλοιπες. Είσαι πολύ γύφτος (η Apple) για να δίνεις Μ3 αλλά να παίρνεις 8gb ram και 256gb ssd πίσω. Αν θες να πληρωθείς για το R&D** χρέωσε 100€ παραπάνω το νέο base model που θα είναι καλύτερο ως προς τον cpu/gpu, ίσως και στον ήχο. Και μη μου ζητάς 360€ για 8gb ram upgrade.

 

**Επίσης, R&D είναι να παράγεις κάτι με χαμηλότερο κόστος, άρα το τελικό προιόν να είναι και καλύτερο τεχνολογικά, και φθηνότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_ είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς πως τα μαύρα bezels είναι πιο premium. Δεν είναι. Είναι απλά διαφορετικά.

Τότε ανήκεις στο 25% που δηλώνει αδιάφορο για τα bezels και γώ στο 50% που τα σιχαίνεται. Μάλλον δεν τα έχεις δει και από κοντά. Οι intel iMac έχουν laminated οθόνη, οι silicon όχι. Όποτε βλέπεις άσπρο bezel, μαύρο gap, και μετά οθόνη, όποτε για εμένα δεν είναι διαφορετικά, είναι downgrade και όλο αυτό  είναι  μια ακόμη «μέθοδος» πίεσης της apple για ακριβότερα μοντέλα. Είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια θα βγάλουν 27αρι iMac με laminated οθόνη και μαύρα bezels. Τα φτηνά να απευθύνονται στα «παιδαρελια» και τα ακριβά σε «pro» χρήστες. Αηδίες της apple και το γράφω εγώ που με λες και fanboy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bower είπε

Τότε ανήκεις στο 25% που δηλώνει αδιάφορο για τα bezels και γώ στο 50% που τα σιχαίνεται.

Ο,τι να ναι νούμερα απ το κεφάλι σου;

 

8 λεπτά πριν, bower είπε

Μάλλον δεν τα έχεις δει και από κοντά.

Μια χαρα τα έχω δει και τα έχω χειριστεί.

 

10 λεπτά πριν, bower είπε

 είναι  μια ακόμη «μέθοδος» πίεσης της apple για ακριβότερα μοντέλα.

Ξανά πράγματα από το κεφάλι σου. Επειδή λοιπόν δεν ξέρεις, τα iMac σχεδιάστηκαν με τέτοιο τρόπο για να προσδίδουν ρετρό στοιχεία που είχαν τα παλαιότερα Mac, όπως επίσης και οι παλαιότεροι υπολογιστές γενικά που ήταν λευκοί.

Apple_book_macintosh_plus_620x465.webp.98d6cabcc6c95ec753386eafd90d6c24.webpapple-imac-g5-isight_awwb.jpg.567ef60b37de5134dc390ab0800cbf9e.jpg

 

και για να ταιριάζει με τα  έτσι κι αλλιώς ρετρό στοιχεία που έχει το UI της

macos_ui_kit.png.83bf74a0a31af2a2f31e117c81749efa.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...