Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου, κάποιος μπορεί αν καλύπτεται και από ένα καλό tablet. Αλλά εγώ είμαι του dekstop, θέλω να έχω επιλογές.

Εγώ όταν έψαχνα για laptop επειδή δεν είχα ποτέ στην ζωή μου, τελικά κατέληξα να μην αγοράσω καν. Είμαι συνηθισμένος στα specs των υπολογιστών και δεν ήξερα πόσο περιορισμένα είναι τα specs τους. Έφτασα να βλέπω κάτι alienware με 4 χιλιάρικα και είπα στον εαυτό μου να το ξεχάσει, δεν το χρειάζομαι τόσο πολύ το laptop που με λίγα παραπάνω να δώσω κάνω άλλον έναν threadripper.

Και πολύ καλά έπραξες.

Γιατί ήξερες εξ αρχής τι χρειάζεσαι και γι αυτό επέλεξες Desktop.

 

Έχω και εγώ ένα Workstation (Windows) γιατί ήξερα τι θέλω να κάνω..

 

3 λεπτά πριν, nepomuk είπε

αν τα πληρωσεις σε τιμες πανδημιας , οταν οι αλυσιδες τροφοδοσιας ειχαν καταρρευσει , Ναι !

Τη σημερον 256αρια ssd  και 8αρια σχεδον χαριζονται .

Δεν είναι απόλυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ξεκινάς την ημέρα σου με κάτι όμορφο , βαρέθηκα να βλέπω τα μαύρα πλαστικά της Lenovo και της Dell 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου, κάποιος μπορεί αν καλύπτεται και από ένα καλό tablet. Αλλά εγώ είμαι του dekstop, θέλω να έχω επιλογές.

Εγώ όταν έψαχνα για laptop επειδή δεν είχα ποτέ στην ζωή μου, τελικά κατέληξα να μην αγοράσω καν. Είμαι συνηθισμένος στα specs των υπολογιστών και δεν ήξερα πόσο περιορισμένα είναι τα specs τους. Έφτασα να βλέπω κάτι alienware με 4 χιλιάρικα και είπα στον εαυτό μου να το ξεχάσει, δεν το χρειάζομαι τόσο πολύ το laptop που με λίγα παραπάνω να δώσω κάνω άλλον έναν threadripper.

πηρα ενα razer απο αγγελια εδω στο insomnia και εστρωσα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, panos2000gr said:

Δε νοείται desktop μοντέλο, κοντά στο 2024 και σε αυτό το price level, να κυκλοφορεί με 8GB RAM και 256GB SSD.

Ξεκινάμε από το βασικότερο όλων. Δεν είναι desktop. Είναι AIO. Η σύγκριση με τιμές desktop είναι τελείως άτοπη. Και ενώ συμφωνώ μεν ότι το 8 GB / 256 GiB είναι λίγο (τουλάχιστον ως προς το future - proofness), η διαφορά στα χαρακτηριστικά από άλλα επώνυμα AIO στην ίδια βαθμίδα τιμής δεν είναι σημαντική. Αν λάβουμε υπόψιν και το Unified Memory των Apple Silicon, ίσως εν τέλη να 'ναι και πιο «πλούσια» τα χαρακτηριστικά των iMac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bower είπε

Η φαρσοκωμωδία με τα άσπρα bezels πότε θα τελειωσει;

Γιατί να τελειώσει; Δεν γίνεται να είναι όλα μαύρα σε αυτή τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαίρεση τον M3, όλα τα υπόλοιπα specs είναι για τα σκουπίδια. Τι να πρωτοσχολιάσεις; Την οθόνη 24" (το 5K τους μάρανε); Τα 8GB RAM; Τον SSD των 256GB; Κάπου έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι που τονίσανε συγκεκριμένα στην παρουσίαση πως θα το κρατήσουν πολλά χρόνια οι πελάτες το βασικό μοντέλο είναι για... το παιδικό δωμάτιο. Το να αγγίζεις τα 2 χιλιάρικα για να παρεις 16/512/ethernet είναι τραγικό. Και φυσικά δεν πρόσθεσαν στο lineup Mac Mini M3 γιατί όλοι θα προτιμούσαν αυτό!

Καλό, όμορφο σίγουρα, αλλά iMac με 8GB RAM είχα πάρει το 2010.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, billdanos είπε

Άρα όποιος κάνει τη δουλειά του με τα 8gb και τα 256 είναι αφελής, επειδή απλά δεν ταιριάζει με το δικό μας προφίλ...

🤔

Δεν δικαιολογείτε 8gb ram σε μηχάνημα του 2023 με τόσα χρήματα μην λέμε ότι νάνε τώρα όλα καλά καλή η Apple εδώ είναι τέρμα λάθος 

Επεξ/σία από farcry33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Με εξαίρεση τον M3, όλα τα υπόλοιπα specs είναι για τα σκουπίδια. Τι να πρωτοσχολιάσεις; Την οθόνη 24" (το 5K τους μάρανε); Τα 8GB RAM; Τον SSD των 256GB; Κάπου έλεος.

Και όλα αυτά θα κάνουν για gaming λένε. Μάλλον κανα indie 2d, θα εννοούν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Haldol είπε

Ξεκινάμε από το βασικότερο όλων. Δεν είναι desktop. Είναι AIO. Η σύγκριση με τιμές desktop είναι τελείως άτοπη. Και ενώ συμφωνώ μεν ότι το 8 GB / 256 GiB είναι λίγο (τουλάχιστον ως προς το future - proofness), η διαφορά στα χαρακτηριστικά από άλλα επώνυμα AIO στην ίδια βαθμίδα τιμής δεν είναι σημαντική. Αν λάβουμε υπόψιν και το Unified Memory των Apple Silicon, ίσως εν τέλη να 'ναι και πιο «πλούσια» τα χαρακτηριστικά των iMac.

Καταρχήν είτε είναι tower, είτε AIO, είτε micropc η δουλειά του είναι για desktop χρήση και έτσι αντιμετωπίζεται. Προσωπικά το είχα επιλέξει μόνο για ένα πιο minimal look στο γραφείο μου στο σαλόνι.  Πλέον βέβαια με ένα καλό monitor και ένα και μoναδικό καλώδιο USB-C, λίγο πολύ τα πάντα γίνονται AIO (ακόμη και με ένα macbook σε clamshell mode).

Όπως και να έχει όμως δεν κατάλαβες ότι το θέμα μου δεν είναι η τιμή του base model, αλλά γιατί επιλέγει σε ένα μηχάνημα μη αναβαθμήσιμο σε configuration, να βάλει το minimum σε ram/ssd. Τι επιπλέον κόστος παραγωγής πιστεύεις θα είχε αν το base model ήταν 16/512 αντί για 8/256; Αστείο κόστος. Απλά σε ωθεί να πληρώσεις κάτι που στοιχίζει επιπλέον 20-30 ευρώ, σε πολλαπλάσιες τιμές. Αν θυμάμαι καλά πληρώνεις 500 ευρώ επιπλέον για να πας από τα 8/256 στα 8/512. Για τα 16/512 ούτε λόγος.

Ανάλογες χαζομάρες έκανε και πριν μερικά χρόνια. Στις εποχές των 2TB SSD αυτοί μου βάζανε fusion drive.

Εσύ πως το βρίσκεις όλο αυτό;

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Πόσο μάλλον τώρα που οι σειρές Μ τα πάνε ακόμη καλύτερα από τους intel οι οποίοι "γερνούσαν" πολύ πιο γρήγορα στα mac μηχανήματα!

Hint: Γερνούσαν πιο γρήγορα γιατί σε μηχάνημα 2000 ευρώ έβαζε i5 ενώ σε PC με αυτά τα λεφτά θα είχες i9 και θα σου έμεναν και 5-6 κατοστάρικα τσέπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, Volga είπε

Hint: Γερνούσαν πιο γρήγορα γιατί σε μηχάνημα 2000 ευρώ έβαζε i5 ενώ σε PC με αυτά τα λεφτά θα είχες i9 και θα σου έμεναν και 5-6 κατοστάρικα τσέπη.

Hint στο Hint:

"Γερνούσαν" εννοώντας το future proof σε σχέση με τη σειρά M...

"Γερνάει" ο επεξεργαστής όταν με το χρόνο μπορεί να "ψηθεί" ή το software να εξελιχθεί τόσο που δεν θα μπορεί να το υποστηρίξει όπως τα πρώτα χρόνια. :) 

Στα 3 χρόνια με έναν intel σε macbook, έβλεπα πολύ πιο έντονες διαφορές σε σχέση με τα 3 χρόνια με τον M1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, panos2000gr said:

Καταρχήν είτε είναι tower, είτε AIO, είτε micropc η δουλειά του είναι για desktop χρήση και έτσι αντιμετωπίζεται. Προσωπικά το είχα επιλέξει μόνο για ένα πιο minimal look στο γραφείο μου στο σαλόνι.  Πλέον βέβαια με ένα καλό monitor και ένα και μoναδικό καλώδιο USB-C, λίγο πολύ τα πάντα γίνονται AIO (ακόμη και με ένα macbook σε clamshell mode).

Όπως και να έχει όμως δεν κατάλαβες ότι το θέμα μου δεν είναι η τιμή του base model, αλλά γιατί επιλέγει σε ένα μηχάνημα μη αναβαθμήσιμο σε configuration, να βάλει το minimum σε ram/ssd. Τι επιπλέον κόστος παραγωγής πιστεύεις θα είχε αν το base model ήταν 16/512 αντί για 8/256; Αστείο κόστος. Απλά σε ωθεί να πληρώσεις κάτι που στοιχίζει επιπλέον 20-30 ευρώ, σε πολλαπλάσιες τιμές. Αν θυμάμαι καλά πληρώνεις 500 ευρώ επιπλέον για να πας από τα 8/256 στα 8/512. Για τα 16/512 ούτε λόγος.

Ανάλογες χαζομάρες έκανε και πριν μερικά χρόνια. Στις εποχές των 2TB SSD αυτοί μου βάζανε fusion drive.

Εσύ πως το βρίσκεις όλο αυτό;

Κάθε σύγκριση τιμών - χαρακτηριστικών γίνεται υποχρεωτικά εντός της κατηγορίας. Αλλιώς δεν έχει καν νόημα. Το γνωστό «μήλα με μήλα». Η τελική χρήση δε μας αφορά, διότι ακριβώς όπως είπες, κι ένα MBP μόνιμα στο γραφείο με εξωτερική οθόνη και dock, χρησιμοποιείται ακριβώς όπως ένα AIO. Παραμένει φορητός υπολογιστής όμως (και θα κριθεί ως τέτοιος) ανεξάρτητα του πως το δουλεύει ο καθένας.

Η μνήμη και ο δίσκος είναι εμφανώς θέμα πολιτικής, όχι κόστους. Ανάθεμα κι αν στην Apple κοστίζει 20€ με τον όγκο πωλήσεων που έχει. Άλλωστε γενικά το hardware αποτελεί ένα μικρό μέρος του κόστους των μηχανημάτω. Δε μπορώ να γνωρίζω ποια απόφαση ωθεί στο συνδυασμό 8 GB / 256 GiB στο entry level μοντέλο, αλλά αυτό ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να είναι το κόστος. 

Πριν χρόνια το Fusion Drive ήταν μία βλακεία και μισή, και αυτό είχα γράψει και τότε. Μάλιστα, όταν είχα πάρει το πρώτο μου Mac, επέλεξα να το πάρω με κλασικό HDD και να του κάνω... «εγχείρηση» (day-0) για να βάλω τον Postville (80 GiB), και ας θυσιάσω την εγγύηση. Αλλά τότε ίσως να ήταν θέμα κόστους (που οι SSD ήταν φρέσκια τεχνολογία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...