Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, john_ είπε

To ότι αξίζουν τόσο σε χρήματα είναι αλήθεια. Το αν εσύ θεωρείς πως αξίζει την τιμή ή όχι είναι άλλο θέμα.

Όμως όταν αγοράζεις ένα desktop από την αρχή, θα αγοράσεις και πληκτρολόγιο και ποντίκι, οπότε το κόστος δεν θα το γλιτώσεις.

Εδω δινουμε 200€ για τα razer :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα περισσότερα σύγχρονα συστήματα που πωλούνται αυτή τη στιγμή, έχουν σαν βάση τα 8Gb. Στα windows και γω θεωρώ πως είναι αστείο, αλλά στα mac κάτι γίνεται ακόμη! :) 

Επίσης ξαναλέω πως αυτά είναι τα base μοντέλα που ανακοινώνει κάθε φορά η Apple και δεν σε αναγκάζει να πας στα 8gb με το ζόρι! Το βασικό πρόβλημα κάθε φορά είναι οι τιμές, οι οποίες όμως ήταν, είναι και θα είναι έτσι... Σου προσφέρει premium μοντέλα σε επίπεδο hardware και software και σου τα χρεώνει και αντίστοιχα. Για κάποιους αυτό είναι σημαντικό στοιχείο, για κάποιους άλλους όχι. Υπάρχουν επιλογές για τον καθένα! 

για το premium hardware  εχεις δικαιωμα στην αποψη σου.για το premium software ομως ,σαν πρωη προγραμματιστης ,σου λεω οτι το πιο σημαντικό ειναι το πόσο καλογραμμενη και ποσο καλο debbuging / testing εχει μια οποιαδηποτε εφαρμογή.το οτι το macos που ειναι βασισμενο στο freebsd ειναι "καλυτερο" απο το freebsd απο πλευρας σταθεροτητας νομιζω δενειναι ευκολο να το τεκμηριωσε κανεις.αρα ,παμε στο ποσο καλογραμμενο ειναι το Software που μας ενδιαφερει ειτε ειναι για macos ,ειτε για Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

Μα μιλάμε για base models. Αν έχεις αλλες αναγκες υπάρχει η δυνατότητα να πας σε κάτι καλύτερο. Το βασικό πρόβλημα είναι οι τιμές και όχι οι επιδόσεις ή οι επιλογές!

Η ουσία είναι τι χρειάζεσαι, τι δίνεις και τι παίρνεις. Επί της παρούσης με τα Mac ψίχουλα για πάρα πολλά!

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ να πω κάτι που πρόσεξα και - δεν θα πω με απογοήτευσε διότι είναι υπερβολή - αλλά κάπου με παραξένεψε (περίπου σαν το emoji που έχουμε στο insomnia για τα σχόλια). Το κινητό που αγόρασα (όχι εν τέλει iPhone, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου) με χαμηλότερη τιμή, αρκετά , έχει Bluetooth 5.4. Και σε αυτό το ωραίο μηχάνημα βάζουν 5.3; Θα μου πείτε τι κάθεσαι και ψάχνεις; Όχι, δεν ισχυρίζομαι ότι θα είναι αποφασιστικός παράγοντας αυτή η λεπτομέρεια για να μην το αγοράσει κανείς. Απλά μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή από κάτι τέτοια περιμένει η Apple, να κάνει οικονομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, JonnyBoy είπε

 Εγώ να πω κάτι που πρόσεξα και - δεν θα πω με απογοήτευσε διότι είναι υπερβολή - αλλά κάπου με παραξένεψε (περίπου σαν το emoji που έχουμε στο insomnia για τα σχόλια). Το κινητό που αγόρασα (όχι εν τέλει iPhone, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου) με χαμηλότερη τιμή, αρκετά , έχει Bluetooth 5.4. Και σε αυτό το ωραίο μηχάνημα βάζουν 5.3; Θα μου πείτε τι κάθεσαι και ψάχνεις; Όχι, δεν ισχυρίζομαι ότι θα είναι αποφασιστικός παράγοντας αυτή η λεπτομέρεια για να μην το αγοράσει κανείς. Απλά μου έκανε εντύπωση. Δηλαδή από κάτι τέτοια περιμένει η Apple, να κάνει οικονομία;

Οι αποφάσεις για το hardware στη Apple κλείνουν πολύ καιρό πριν πάρουμε στα χέρια μας τη συσκευή (1 χρόνος πριν και βάλε). Και πολλές φορές έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα του hardware στις ποσότητες που επιθυμεί η Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Rubble said:

Μια χαρά είναι για τους περισσότερους. Μην μπερδεύεστε, για macOS μιλάμε 

Δεν μπερδεύτηκε κανείς! Η πλάκα είναι πως η νέα σειρά δίνεται σαν gaming από τη στιγμή που πλέον τα καλά παιχνίδια θέλουν min 8GB RAM και καμιά 100αρια SSD. Επίσης στα 8GB επεξεργασία εικόνας και βίντεο για τα οποία φημίζονται τα Mac δεν είναι ούτε για πρωινό. Για γενική χρήση κι ένα laptop των 500€ είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nepomuk είπε

Τουτεστιν : Πουλαμε τρελιτσα με 256αρι SSD και μνημη μολις 8 , ενω οι τιμες εχουν πεσει στο πατωμα .

Θυμιζει καποιες αγγελιες ινσομνια , οπου οι ταριφες εχουν παραμεινει σε εποχες πανδημιας.

Προσπαθουν να ξεστοκαρουν και  οποιον αφελη δαγκωσουν.

Άλλη διαχείριση ραμ κάνει το macOS άλλη τα Windows.

Μην τα μπερδεύουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληβείοι, είμαστε κι εμείς με τα threadripper και 128GB RAM και παίρνει κι άλλη αναβάθμιση αν θέλουμε μέχρι 256GB.

Πέρα από την πλάκα εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ υπολογιστή που να μην παίρνει αναβαθμίσεις απλά ανοίγοντάς το κουτί και την τοποθέτηση παραπάνω μνήμης, σκληρού, κάρτας γραφικών κτλ από εμένα.

Σε desktop ειδικά τι να το κάνω το all-in-one που στην ουσία ούτε οθόνη δεν μπορείς να αλλάξεις αφού η οθόνη είναι κι αυτή κολλημένη πάνω στο σύστημα, 27" οθόνη εμένα δεν με καλύπτει.

Να ήταν laptop οκ, προφανώς θα είναι all-in-one και θα ήταν compact, αλλά σε desktop δεν με ενοχλεί να έχω ένα κουτί κάτω από το γραφείο που θα κρατάει τα εντόσθια του υπολογιστή μου τα οποία να μπορώ να επιλέγω εγώ.

Επίσης δεν με "ενοχλεί" η τιμή γιατί ο επεξεργαστής threadripper μόνος του κοστίζει παραπάνω από το iMac M3, δμε ενδιαφέρει το τι μπορώ να κάνω στο μέλλον.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Πληβείοι, είμαστε κι εμείς με τα threadripper και 128GB RAM και παίρνει κι άλλη αναβάθμιση αν θέλουμε μέχρι 256GB.

Πέρα από την πλάκα εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ υπολογιστή που να μην παίρνει αναβαθμίσεις απλά ανοίγοντάς το κουτί και την τοποθέτηση παραπάνω μνήμης, σκληρού, κάρτας γραφικών κτλ από εμένα.

Σε desktop ειδικά τι να το κάνω το all-in-one που στην ουσία ούτε οθόνη δεν μπορείς να αλλάξεις αφού η οθόνη είναι κι αυτή κολλημένη πάνω στο σύστημα, 27" οθόνη.

Να ήταν laptop οκ, προφανώς θα είναι all-in-one και θα ήταν compact.

Γι αυτό απευθύνεται σε ιδιαίτερο κοινό και όχι σε καθημερινό...

Κάνω χρήση με έναν του 2011 όπου υπερκαλύπτει τις ανάγκες των καθημερινών εργασιών μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Πληβείοι, είμαστε κι εμείς με τα threadripper και 128GB RAM και παίρνει κι άλλη αναβάθμιση αν θέλουμε μέχρι 256GB.

Πέρα από την πλάκα εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ υπολογιστή που να μην παίρνει αναβαθμίσεις απλά ανοίγοντάς το κουτί και την τοποθέτηση παραπάνω μνήμης, σκληρού, κάρτας γραφικών κτλ από εμένα.

Σε desktop ειδικά τι να το κάνω το all-in-one που στην ουσία ούτε οθόνη δεν μπορείς να αλλάξεις αφού η οθόνη είναι κι αυτή κολλημένη πάνω στο σύστημα, 27" οθόνη εμένα δεν με καλύπτει.

Να ήταν laptop οκ, προφανώς θα είναι all-in-one και θα ήταν compact, αλλά σε desktop δεν με ενοχλεί να έχω ένα κουτί κάτω από το γραφείο που θα κρατάει τα εντόσθια του υπολογιστή μου.

το ιδιο θεμα ειχα και εγω που εψαχνα λαπτοπ αλλα τελικα ολοι μονο να κραζουν ξερουν... 

αρκετοι ακολουθουν πλεον τακτικες "δεν αναβαθμιζεις τπτ" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, kormos said:

Γι αυτό απευθύνεται σε ιδιαίτερο κοινό και όχι σε καθημερινό...

Κάνω χρήση με έναν του 2011 όπου υπερκαλύπτει τις ανάγκες των καθημερινών εργασιών μου...

Δεν διαφωνώ καθόλου, κάποιος μπορεί να καλύπτεται και από ένα καλό tablet. Αλλά εγώ είμαι του dekstop, θέλω να έχω επιλογές.

52 minutes ago, doctor_pin said:

το ιδιο θεμα ειχα και εγω που εψαχνα λαπτοπ αλλα τελικα ολοι μονο να κραζουν ξερουν... 

αρκετοι ακολουθουν πλεον τακτικες "δεν αναβαθμιζεις τπτ" 

Εγώ όταν έψαχνα για laptop επειδή δεν είχα ποτέ στην ζωή μου, τελικά κατέληξα να μην αγοράσω καν. Είμαι συνηθισμένος στα specs των υπολογιστών και δεν ήξερα πόσο περιορισμένα είναι τα specs τους. Έφτασα να βλέπω κάτι alienware με 4 χιλιάρικα και είπα στον εαυτό μου να το ξεχάσει, δεν το χρειάζομαι τόσο πολύ το laptop που με λίγα παραπάνω να δώσω κάνω άλλον έναν threadripper.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι βγάζουν games που τρέχουν στον iMac. Δεν νομιζω οτι με 8GB ram & 256 SSD θα μπορεις να παίζεις. Με τα χρήματα που δίνεις για αναβαθμηση του iMac αγοράζεις μια κονσόλα και ησυχάζεις.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Άρα όποιος κάνει τη δουλειά του με τα 8gb και τα 256 είναι αφελής, επειδή απλά δεν ταιριάζει με το δικό μας προφίλ...

🤔

αν τα πληρωσεις σε τιμες πανδημιας , οταν οι αλυσιδες τροφοδοσιας ειχαν καταρρευσει , Ναι !

Τη σημερον 256αρια ssd  και 8αρια σχεδον χαριζονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, είμαι πρώην apple user και ήμουν έτοιμος να επιστρέψω φέτος (6 μήνες με w11 με τούμπαραν...) , αλλά όταν μου είπε η apple ότι το base macmini θα πάει άλλο 1/3 της τιμή του για λίγη RAM/STORAGE παραπάνω (16/512) ε... όχι.

Ναι είμαι έτοιμος να δώσω παραπάνω για να δουλεύω σε MacOS αλλά υπάρχουν και όρια.

Και το Μ3 δεν είναι τυχαίο ότι το βάζει για σύγκριση δίπλα στο Μ1 και όχι σε άλλους επεξεργαστές της αγοράς. Άλλαξαν οι καιροί από τότε που είχε κάτι πεθαμένα intel στα macbook, τώρα intel/amd έχουν αντίστοιχες προτάσεις σε κατανάλωση/επιδόσεις.

Καλά για το gaming κομμάτι την στιγμή που βλέπεις τα νεότερα παιχνίδια να κάνουν obsolete κάρτες 2 ετών πίσω, είναι τουλάχιστον αστείο να το αναφέρει η apple που δεν σε αφήνει ούτε RAM να βάλεις. Το gaming θέλει να είσαι συνεχώς σε πορεία αναβάθμισης, χωρίς απαραίτητα μεγάλο κόστος, αλλά η 1080p κάρτα σήμερα δεν κάνει ούτε για βίντεο αύριο και ας είναι ΟΚ το υπόλοιπο σύστημα.

Και ναι όταν βλέπω στραβά, θα τα πω τα στραβά, δεν θα αρχίσω να γλύφω μια εταιρία που θέλει μόνο τα λεφτά μου και ούτε να κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι "μια χαρά είναι για αυτό που είναι", όχι δεν είναι μια χαρά και είμαι εναλλάξ PC<->Mac από το 1998 ούτε τέλεια είναι τα mac, ούτε βρήκα το φως μου στο pc, αλλά να νοιώθουμε και λίγο την κατάσταση μπροστά μας.

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...