Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το deal breaker για μένα είναι το ότι τόσο η ram όσο και ο ssd δεν αναβαθμίζονται. Σου γέμισε ο χώρος, πάρε άλλο mac ή γέμιζε τις (2) θύρες με εξωτερικούς δίσκους να σου γεμίζει καλώδια το γραφείο και να σου χαλάει τη μόστρα. Εγινε αναβάθμιση στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς και θέλουν περισσότερη ram; Πέτα το και πάρε καινούργιο mac με περισσότερη ram... (Για τη ram το καταλαβαίνω να είναι κολλημένη μαζί με τη cpu για μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά θα μπορούσαν να έχουν ένα έξτρα slot για m2 nvme για επέκταση αν χρειαστεί).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Άρα όποιος κάνει τη δουλειά του με τα 8gb και τα 256 είναι αφελής, επειδή απλά δεν ταιριάζει με το δικό μας προφίλ...

🤔

ποια η ποιες δουλειες μπορει καποιος να κανει με τα 8gb / 256 ? να  σερφαρει το web ,να γραφει κανενα κειμενο ,και δουλειες γραφειου γενικά.Ομως αυτά γινονται επισης με υπολογιστη pc δεκαετιας. για δοκιμασε να κανεις 4k edit με 8gb ram.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 λεπτά πριν, panos2000gr είπε

Ως πρώην κάτοχος imac 2020 με intel και αρκετών imac με M1 (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες φορές το πήρα) επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Τα χ2 και χ4 δεν θα τα καταλάβεις ποτέ αν δεν κάνεις extreme tasks και αναλόγως αν αυτά είναι cpu ή gpu intensive , αν παίζει ρόλο η ταχύτητα του SSD.  Υπάρχουν περιπτώσεις που το imac 2020 εξακολουθεί να είναι γρηγορότερο και μπορώ να πω ότι βρίσκω την 27αρα καλύτερη/ποιοτικότερη από την νυν 24αρα.

Τελευταία είχα το Studio M2 MAX και σου λέω ότι στο 80% των περιπτώσεων δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορά ούτε με Mac Mini M1 των 400 ευρώ. Η κατάσταση ξεφεύγει σε βαρύ video editing.

Μα στις πιο βαριές εργασίες θα καταλάβεις τη διαφορά στο σημείο που βρισκόμαστε πλέον. Προφανώς και δεν θα καταλάβεις τρελές διαφορές στην απόκριση του λειτουργικού ή στο πόσο γρήγορα θα σου ανοίξει ένα app. Είναι σα να περιμένεις τρελές διαφορές στην καθημερινότητα αν πας από τα 300mbps στα 500 μέσω οπτικής! 

Πάντως όταν άρχισα να δουλεύω με το πρώτο macbook pro με  Μ1, η διαφορά ήταν αρκετά εμφανής σε σχέση με τον iMac 5K που έχω ακόμη στο γραφείο (i7 @ 3.8, 16gb ram, AMD Radeon Pro 5500 XT 8 GB) και εξακολουθεί να τα πάει μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, jimmy213 said:

Δεν ξέρω πού έχουν φτάσει από αυτονομία οι AMD, αλλά πολύ αμφιβάλω ότι η διαφορά με τους Μ (μη πω και Μ1) είναι μόνο 1-2 ώρες.

Μάλλον είμαστε αρκετοί που σε "διαβάζουμε λάθος" 😉

  

 

29 minutes ago, billdanos said:

Με "διαβάζεις λάθος" τόσα χρόνια! 😛 

Αν και είμαστε σε topic για iMac, μάλλον δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο M macbook ώστε να δεις τι ακριβώς συμβαίνει με την αυτονομία του! :) 

Έχω εδώ δίπλα μου το Macbook 16 m1 pro. Ακριβώς λόγω αυτονομίας. Για συγκεκριμένα τασκ πχ video play κτλ ναι πιάνει τις ώρες που λενε, αλλα για mixed dev use ΟΧΙ καμία σχέση. 10 ώρες θα φτάσεις μόνο αν είσαι φειδωλός. 8 θα πιάσεις με amd πριν τη σειρά 7000. Πλέον, εξαρτάται καθαρά τα τασκς. 

(πάντως δε καθε περίπτωση εχω ενα powerbank μαζί μου για το 5g mobile router μου και γιατί οποιοδήποτε λάπτοπ mac or win etc μπορει να τελειώσει πχ σε 5 ώρες ή και λιγότερο αναλόγως τη χρήση, οποτε ειμαι safe είτε με win/linux ειτε με mac) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, apogeexl είπε

ποια η ποιες δουλειες μπορει καποιος να κανει με τα 8gb / 256 ? να  σερφαρει το web ,να γραφει κανενα κειμενο ,και δουλειες γραφειου γενικά.Ομως αυτά γινονται επισης με υπολογιστη pc δεκαετιας. για δοκιμασε να κανεις 4k edit με 8gb ram.....

Να με συγχωρείς αλλά εγώ αρνούμαι να κάνω οποιαδήποτε (σοβαρή) δουλειά σε non Mac μηχάνημα και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ακόμη και το να γράφω κείμενο...

Απο κει και πέρα, δεν θα πάρεις ένα μηχάνημα με 8gb ram αν η δουλειά σου απαιτεί κυρίως το να κάνεις 4Κ editing... Παρόλα αυτά, επεξεργάζομαι πολλές φορές μικρά 4Κ videos σε τέτοιο μηχάνημα και ακόμη μεγαλύτερα full hd (με da vinci resolve και Final Cut Pro) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Για κάτι πιο pro, εννοείται πως χρησιμοποιώ πολύ πιο δυνατά μηχανήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάντως όταν άρχισα να δουλεύω με το πρώτο macbook pro με  Μ1, η διαφορά ήταν αρκετά εμφανής σε σχέση με τον iMac 5K που έχω ακόμη στο γραφείο (i7 @ 3.8, 16gb ram, AMD Radeon Pro 5500 XT 8 GB) και εξακολουθεί να τα πάει μια χαρά. 

Στα καθημερινά tasks εννοείται ότι και εγώ προτιμώ m series....και επιπλέον μηδενικός θόρυβος, θερμοκρασίες και κατανάλωση/αυτονομία (macbook). Είναι το μέλλον δεν το συζητάμε.

Απλά όσο βαραίνει η χρήση και απαιτείται RAM, καλός SSD και GPU.... εκεί αρχίζει το πράγμα και μπερδεύει. Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει να επενδύσεις σε μηχανήματα των 2500-3000 και πάνω της Apple ή να πας σε λύση τύπου intel 13-14gen + δυνατή GPU.

Επανέρχομαι στο θέμα γυφτιά και Apple. Ας πούμε αυτό που έγινε στα M2 series με την ταχύτητα των 256GB ήταν απλά ανέκδοτο. Τι να δικαιολογήσεις εκεί;  Επειδή απλά κάνεις την δουλειά σου, να πεις εντάξει δεν πειράζει που μειώθηκε η ταχύτητα των SSD στο μισό;

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Να με συγχωρείς αλλά εγώ αρνούμαι να κάνω οποιαδήποτε (σοβαρή) δουλειά σε non Mac μηχάνημα και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ακόμη και το να γράφω κείμενο...

Απο κει και πέρα, δεν θα πάρεις ένα μηχάνημα με 8gb ram αν η δουλειά σου απαιτεί κυρίως το να κάνεις 4Κ editing... Παρόλα αυτά, επεξεργάζομαι πολλές φορές μικρά 4Κ videos σε τέτοιο μηχάνημα και ακόμη μεγαλύτερα full hd (με da vinci resolve και Final Cut Pro) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Για κάτι πιο pro, εννοείται πως χρησιμοποιώ πολύ πιο δυνατά μηχανήματα. 

το οτι εσυ αρνείσαι ,ειναι δικαιωμα σου ,αλλα ΔΕΝ αποτελεί επιχείρημα.για μενα ειναι αστείο να χρησιμοποιει κανεις οποιδηποτε συστημα με λιγοτερα απο 16gb ram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, panos2000gr είπε

Ας πούμε αυτό που έγινε στα M2 series με την ταχύτητα των 256GB ήταν απλά ανέκδοτο. Τι να δικαιολογήσεις εκεί;  Επειδή κάνεις την δουλειά σου και πάλι να πεις εντάξει δεν πειράζει;

Οι Μ2 ήταν λάθος κίνηση και το κατάλαβαν και οι ίδιοι και δεν έπρεπε να βγουν καν. Οι Μ3 θα έπρεπε να είναι η επόμενη σειρά μετά τους Μ1. :) 

2 λεπτά πριν, apogeexl είπε

το οτι εσυ αρνείσαι ,ειναι δικαιωμα σου ,αλλα ΔΕΝ αποτελεί επιχείρημα.για μενα ειναι αστείο να χρησιμοποιει κανεις οποιδηποτε συστημα με λιγοτερα απο 16gb ram.

Μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση σχετικά το ποσοστό των χρηστών εκεί έξω που έχουν στα μηχανήματά τους μέχρι και έως 8Gb ram?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Μ1 ηταν φοβερος νομιζω πλεον προσπαθει να δωσει δυναμη στην GPU ας περιμενουμε τα πρωτα αποτελεσματα και βλεπουμε.

Οσοι πηραν φετος Μ1 τους βλεπω να κλαινε τα λεφτα τους αν πραγματι ο Μ3 κανει παπαδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CODEC είπε

......σε μηχάνημα των 1.500 ευρώ δεν τον λες και  γάτα........

Όχι πως με ενδιαφέρει το προϊόν, αλλά πρέπει να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα.

Στα 1500 ευρώ που ζητάει για desktop παίρνεις:

  1. Οθόνη 5Κ 500nits που θα κόστιζε τουλάχιστον 400 ευρώ μόνη της
  2. Ηχεία καλής απόδοσης (εντός της οθόνης)
  3. Πληκτρολόγιο που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  4. Ποντίκι που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  5. Webcam ενσωματωμένη
  6. Επεξεργαστής τελευταίας γενιάς 3nm + GPU
  7. Λειτουργικό σύστημα που θα είναι για χρόνια compatible
  8. Πλήθος προεγκατεστημένων εφαρμογών πολύς καλής ποιότητας
  9. Όλα αυτά σε ένα μόνο, υπερλεπτο και κόμψο μηχάνημα

Πόσο θα έπρεπε να κοστίζει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Οι Μ2 ήταν λάθος κίνηση και το κατάλαβαν και οι ίδιοι και δεν έπρεπε να βγουν καν. Οι Μ3 θα έπρεπε να είναι η επόμενη σειρά μετά τους Μ1. :) 

Μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση σχετικά το ποσοστό των χρηστών εκεί έξω που έχουν στα μηχανήματά τους μέχρι και έως 8Gb ram?

 

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Οι Μ2 ήταν λάθος κίνηση και το κατάλαβαν και οι ίδιοι και δεν έπρεπε να βγουν καν. Οι Μ3 θα έπρεπε να είναι η επόμενη σειρά μετά τους Μ1. :) 

Μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση σχετικά το ποσοστό των χρηστών εκεί έξω που έχουν στα μηχανήματά τους μέχρι και έως 8Gb ram?

ναι μπορω : η εκτιμηση μου ειναι οτι οποιοσδηποτε νεος αγοραστης ,δε θα αγορασει κατι με λιγοτερα απο 16gb ,γιατι απλουστατα , ακομα και χωμα pc tvn 300 ευρω να παρεις μπορεις με ελαχιστα παραπανω να το ανεβασεις στα 16.Βεβαιως υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που κρατανε και χρησιμοποιουν απαρχαιωμενα pc me 8gb ram.Oμως εδω σχολιαζουμε σε ενα αρθρο που μας ενημερωνει για τις προσφορες τις Apple εν ετει 2023 !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, john_ είπε

Όχι πως με ενδιαφέρει το προϊόν, αλλά πρέπει να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα.

Στα 1500 ευρώ που ζητάει για desktop παίρνεις:

  1. Οθόνη 5Κ 500nits που θα κόστιζε τουλάχιστον 400 ευρώ μόνη της
  2. Ηχεία καλής απόδοσης (εντός της οθόνης)
  3. Πληκτρολόγιο που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  4. Ποντίκι που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  5. Webcam ενσωματωμένη
  6. Επεξεργαστής τελευταίας γενιάς 3nm + GPU
  7. Λειτουργικό σύστημα που θα είναι για χρόνια compatible
  8. Πλήθος προεγκατεστημένων εφαρμογών πολύς καλής ποιότητας
  9. Όλα αυτά σε ένα μόνο, υπερλεπτο και κόμψο μηχάνημα

Πόσο θα έπρεπε να κοστίζει δηλαδή;

Είναι εξαιρετικό το πακέτο. Οθόνη, ηχεία, μικρόφωνα, κάμερα , μέγεθος και συνολική τεχνολογία εκπληκτικά.

Μοναδική παραφωνία για εμένα ο μπροστά σχεδιασμός (για την ακρίβεια μη σχεδιασμός) και τα χλεχλέδικα-παιδικά χρωματάκια (ειδικά από μπροστά) που πρέπει να τα "λουστούμε" όλοι λόγω CEO.

Η διαφωνίας μας δεν είναι ότι δεν αξίζει τα 1500 ευρώ. Η διαφωνία είναι ότι δεν βάζουν 16 GB RAM για 10-15 ευρώ μεγαλύτερο κόστος παραγωγής.

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, john_ είπε

Όχι πως με ενδιαφέρει το προϊόν, αλλά πρέπει να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα.

Στα 1500 ευρώ που ζητάει για desktop παίρνεις:

  1. Οθόνη 5Κ 500nits που θα κόστιζε τουλάχιστον 400 ευρώ μόνη της
  2. Ηχεία καλής απόδοσης (εντός της οθόνης)
  3. Πληκτρολόγιο που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  4. Ποντίκι που θα κόστιζε μόνο του 100 ευρώ
  5. Webcam ενσωματωμένη
  6. Επεξεργαστής τελευταίας γενιάς 3nm + GPU
  7. Λειτουργικό σύστημα που θα είναι για χρόνια compatible
  8. Πλήθος προεγκατεστημένων εφαρμογών πολύς καλής ποιότητας
  9. Όλα αυτά σε ένα μόνο, υπερλεπτο και κόμψο μηχάνημα

Πόσο θα έπρεπε να κοστίζει δηλαδή;

καλα οτι εσυ θεωρεις οτι το πληκτρολογιο και το ποντικι της Apple αξιζουν 200 ευρω.....  😂

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, apogeexl είπε

 

ναι μπορω : η εκτιμηση μου ειναι οτι οποιοσδηποτε νεος αγοραστης ,δε θα αγορασει κατι με λιγοτερα απο 16gb ,γιατι απλουστατα , ακομα και χωμα pc tvn 300 ευρω να παρεις μπορεις με ελαχιστα παραπανω να το ανεβασεις στα 16.Βεβαιως υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που κρατανε και χρησιμοποιουν απαρχαιωμενα pc me 8gb ram.Oμως εδω σχολιαζουμε σε ενα αρθρο που μας ενημερωνει για τις προσφορες τις Apple εν ετει 2023 !!!

Τα περισσότερα σύγχρονα συστήματα που πωλούνται αυτή τη στιγμή, έχουν σαν βάση τα 8Gb. Στα windows και γω θεωρώ πως είναι αστείο, αλλά στα mac κάτι γίνεται ακόμη! :) 

Επίσης ξαναλέω πως αυτά είναι τα base μοντέλα που ανακοινώνει κάθε φορά η Apple και δεν σε αναγκάζει να πας στα 8gb με το ζόρι! Το βασικό πρόβλημα κάθε φορά είναι οι τιμές, οι οποίες όμως ήταν, είναι και θα είναι έτσι... Σου προσφέρει premium μοντέλα σε επίπεδο hardware και software και σου τα χρεώνει και αντίστοιχα. Για κάποιους αυτό είναι σημαντικό στοιχείο, για κάποιους άλλους όχι. Υπάρχουν επιλογές για τον καθένα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apogeexl είπε

καλα οτι εσυ θεωρεις οτι το πληκτρολογιο και το ποντικι της Apple αξιζουν 200 ευρω.....  😂

To ότι αξίζουν τόσο σε χρήματα είναι αλήθεια. Το αν εσύ θεωρείς πως αξίζει την τιμή ή όχι είναι άλλο θέμα.

Όμως όταν αγοράζεις ένα desktop από την αρχή, θα αγοράσεις και πληκτρολόγιο και ποντίκι, οπότε το κόστος δεν θα το γλιτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...