Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ό,τι και να κάνει, όταν ζητάει 3000$ για 32gb ram, λαποπτ, είναι Χ (δεν εννοώ twitter, εννοώ ΑΚΥΡΟΝ !). Πλέον ζήτημα αν εχει 1-2 ώρες παραπάνω μπαταρία απο τα AMD. (βλέπε 7840u). Οπότε, zero upgradability, zero repairability, warranty only 2 (or 3 for $$$$) years (vs 4-5 years for lenovo,dell etc), bad compatibility,  zero linux/windows support (no more bootcamp or x86 vm).

  • Like 6
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Που ξέρεις εσύ τι ανάγκες έχει ο κάθε χρήστης! Οι δικές μου και οι δικές σου ανάγκες χρειάζονται μερικά TB αλλά αυτό δεν ισχύει για τους περισσότερους. Δες τα specs της πλειοψηφίας των μηχανημάτων που αγοράζει "η μάζα" και θα καταλάβεις... 

κάθε χρόνο οι ίδιες αναλύσεις... Πφ! 😛 

Ε ναι οι αναγκες των χρηστων ειναι να πληρωνουν πολλα και να παιρνουν λιγα....αρκει να εχει το μηλοσημα μπροστα.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mordred35 είπε

Ε ναι οι αναγκες των χρηστων ειναι να πληρωνουν πολλα και να παιρνουν λιγα....αρκει να εχει το μηλοσημα μπροστα.

λίγα; 😂

με Μ3 και την οθονάρα και λιγα ζητάει 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, billdanos said:

Που ξέρεις εσύ τι ανάγκες έχει ο κάθε χρήστης! Οι δικές μου και οι δικές σου ανάγκες χρειάζονται μερικά TB αλλά αυτό δεν ισχύει για τους περισσότερους. Δες τα specs της πλειοψηφίας των μηχανημάτων που αγοράζει "η μάζα" και θα καταλάβεις... 

...

Σίγουρα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Όπως επίσης επειδή εσύ βολεύεσαι ακόμη με 8/256 δεν σημαίνει πως αυτά είναι ακόμη μια χαρά για όλους. Σε λίγο τόσα θα είναι στάνταρντ σε tablet/κινητά. Μη λέμε ότι να 'ναι. Τ' ότι είναι apple δεν σημαίνει τίποτα πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και γω διαφωνώ μιας και βλέπω ακόμη τέτοιο "αρχαίο" για πολλούς hardware να εξακολουθεί να "κάνει τη δουλειά του" ακόμη μετά από πολλά χρόνια. Πόσο μάλλον τώρα που οι σειρές Μ τα πάνε ακόμη καλύτερα από τους intel οι οποίοι "γερνούσαν" πολύ πιο γρήγορα στα mac μηχανήματα!

Η τιμολόγηση της Apple είναι δεδομένη εδώ και χρόνια. Σου προσφέρει δικό της επεξεργαστή "δεμένο" με το λειτουργικό της και το υπόλοιπο hardware και αυτό κάνει τη διαφορά. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το base apple μηχάνημα με ένα desktop της σειράς που έχει 8gb ram και άλλο επεξεργαστή και λειτουργικό...

Έχεις μια ξεροκεφαλιά με την Apple γενικά και άλλα σου λένε και άλλα καταλαβαίνεις....το θυμάμαι από παλαιότερα αυτό καθώς αρχαίο μέλος και εγώ. 

Όλο το workflow μου είναι με high-end προιόντα Apple , αλλά δεν φοράω παρωπίδες. Ξέρω πότε επιχειρεί να με κοροϊδέψει η εταιρεία και πότε όχι.

Οι συγκρίσεις επίσης δεν γίνονται ποτέ base model με base model αλλά τιμολογιακά. Θα δώσω 1900 ευρώ για ένα ιmac....κοιτάω τί αντίστοιχο θα πάρω ή μπορώ να πάρω στο άλλο στρατόπεδο; Δεν συγκρίνεις μοντέλο imac 2000 ευρώ με PC των 250-300 ευρώ που έχει 8/256. Δυστυχώς πρέπει να λέμε τα αυτονόητα.

Αλήθεια τα base model iPhone 15 Pro MAX γιατί τα πήγε από 6/128 σε 8/256;  Με μειωμένο μάλιστα κόστος κτήσης. Δεν κάναμε μια χαρά την δουλειά μας και πέρυσι με το 14 Pro MAX; 

 

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 14
  • Thanks 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spectaculator είπε

Σίγουρα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Όπως επίσης επειδή εσύ βολεύεσαι ακόμη με 8/256 δεν σημαίνει πως αυτά είναι ακόμη μια χαρά για όλους. Σε λίγο τόσα θα είναι στάνταρντ σε tablet/κινητά. Μη λέμε ότι να 'ναι. Τ' ότι είναι apple δεν σημαίνει τίποτα πλέον.

Μια χαρά είναι για τους περισσότερους. Μην μπερδεύεστε, για macOS μιλάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, panos2000gr είπε

Έχεις μια ξεροκεφαλιά με την Apple γενικά και άλλα σου λένε και άλλα καταλαβαίνεις....το θυμάμαι από παλαιότερα αυτό καθώς αρχαίο μέλος και εγώ.

Ολο το δικό μου workflow είναι με high-end προιόντα Apple , αλλά δεν φοράω παρωπίδες. Ξέρω πότε επιχειρεί να κοροϊδέψει και πότε όχι.

Οι συγκρίσεις επίσης δεν γίνονται ποτε base model με base model αλλά τιμολογιακά. Θα δώσω 1900 για ένα ιmac....τί αντίστοιχο θα πάρω στο άλλο στρατόπεδο. Δεν συγκρίνεις μοντέλο imac 2000 με PC των 300 ευρω. Δυστυχώς πρέπει να πω τα αυτονόητα.

Αλήθεια τα base model iphone 15 Pro MAX γιατί τα πήγε στα 8/256 από 6/128. Με μειωμένο μάλιστα κόστος. Δεν κάναμε μια χαρά την δουλειά μας και πέρυσι με το 14 Pro MAX.

Με "διαβάζεις λάθος" τόσα χρόνια! 😛 

8 λεπτά πριν, geoluc είπε

ό,τι και να κάνει, όταν ζητάει 3000$ για 32gb ram, λαποπτ, είναι Χ (δεν εννοώ twitter, εννοώ ΑΚΥΡΟΝ !). Πλέον ζήτημα αν εχει 1-2 ώρες παραπάνω μπαταρία απο τα AMD. (βλέπε 7840u). Οπότε, zero upgradability, zero repairability, warranty only 2 (or 3 for $$$$) years (vs 4-5 years for lenovo,dell etc), bad compatibility,  zero linux/windows support (no more bootcamp or x86 vm).

Αν και είμαστε σε topic για iMac, μάλλον δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου κάποιο M macbook ώστε να δεις τι ακριβώς συμβαίνει με την αυτονομία του! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Rubble said:

δώσε εσυ 1000 να πάρεις win pc 😅

μη ξεχάσεις να πάρεις την έξτρα εγγύηση από πλαίσιο και κωτσόβολο 🤣

Δεν έχει να κάνει VS win pc...... είσαι εκτός θέματος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Σίγουρα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες. Όπως επίσης επειδή εσύ βολεύεσαι ακόμη με 8/256 δεν σημαίνει πως αυτά είναι ακόμη μια χαρά για όλους. Σε λίγο τόσα θα είναι στάνταρντ σε tablet/κινητά. Μη λέμε ότι να 'ναι. Τ' ότι είναι apple δεν σημαίνει τίποτα πλέον.

Μα μιλάμε για base models. Αν έχεις αλλες αναγκες υπάρχει η δυνατότητα να πας σε κάτι καλύτερο. Το βασικό πρόβλημα είναι οι τιμές και όχι οι επιδόσεις ή οι επιλογές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, panos2000gr said:

Έχεις μια ξεροκεφαλιά με την Apple γενικά και άλλα σου λένε και άλλα καταλαβαίνεις....το θυμάμαι από παλαιότερα αυτό καθώς αρχαίο μέλος και εγώ. 

Όλο το workflow μου είναι με high-end προιόντα Apple , αλλά δεν φοράω παρωπίδες. Ξέρω πότε επιχειρεί να με κοροϊδέψει η εταιρεία και πότε όχι.

Οι συγκρίσεις επίσης δεν γίνονται ποτέ base model με base model αλλά τιμολογιακά. Θα δώσω 1900 ευρώ για ένα ιmac....κοιτάω τί αντίστοιχο θα πάρω ή μπορώ να πάρω στο άλλο στρατόπεδο; Δεν συγκρίνεις μοντέλο imac 2000 ευρώ με PC των 250-300 ευρώ που έχει 8/256. Δυστυχώς πρέπει να λέμε τα αυτονόητα.

Αλήθεια τα base model iPhone 15 Pro MAX γιατί τα πήγε από 6/128 σε 8/256;  Με μειωμένο μάλιστα κόστος κτήσης. Δεν κάναμε μια χαρά την δουλειά μας και πέρυσι με το 14 Pro MAX; 

 

Επιτελους καποιος το πε ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, geoluc said:

Πλέον ζήτημα αν εχει 1-2 ώρες παραπάνω μπαταρία απο τα AMD. (βλέπε 7840u)

Δεν ξέρω πού έχουν φτάσει από αυτονομία οι AMD, αλλά πολύ αμφιβάλω ότι η διαφορά με τους Μ (μη πω και Μ1) είναι μόνο 1-2 ώρες.

9 minutes ago, billdanos said:

Με "διαβάζεις λάθος" τόσα χρόνια! 😛

Μάλλον είμαστε αρκετοί που σε "διαβάζουμε λάθος" 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panos2000gr είπε

Έχεις μια ξεροκεφαλιά με την Apple γενικά και άλλα σου λένε και άλλα καταλαβαίνεις....το θυμάμαι από παλαιότερα αυτό καθώς αρχαίο μέλος και εγώ.

Ολο το δικό μου workflow είναι με high-end προιόντα Apple , αλλά δεν φοράω παρωπίδες. Ξέρω πότε επιχειρεί να κοροϊδέψει και πότε όχι.

Οι συγκρίσεις επίσης δεν γίνονται ποτε base model με base model αλλά τιμολογιακά. Θα δώσω 1900 για ένα ιmac....τί αντίστοιχο θα πάρω στο άλλο στρατόπεδο. Δεν συγκρίνεις μοντέλο imac 2000 με PC των 300 ευρω. Δυστυχώς πρέπει να πω τα αυτονόητα.

Αλήθεια τα base model iphone 15 Pro MAX γιατί τα πήγε στα 8/256 από 6/128. Με μειωμένο μάλιστα κόστος. Δεν κάναμε μια χαρά την δουλειά μας και πέρυσι με το 14 Pro MAX.

Οι iMac απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και υπερκαλύπτουν τις ανάγκες των χρηστών που τον επιλέγουν. Είναι και ο λόγος που κράτησε ένα μοντέλο. Υπάρχουν επιλογές σε αλλα προϊόντα για πιο συνθέτη χρήση.

Είναι mac, έχει macOS είναι x2 ταχύτερος από τον M1 και x4 ταχύτερος από τον αντίστοιχο intel. iMac πιο ώριμος από ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rubble είπε

Οι iMac απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και υπερκαλύπτουν τις ανάγκες των χρηστών που τον επιλέγουν. Είναι και ο λόγος που κράτησε ένα μοντέλο. Υπάρχουν επιλογές σε αλλα προϊόντα για πιο συνθέτη χρήση.

Είναι mac, έχει macOS είναι x2 ταχύτερος από τον M1 και x4 ταχύτερος από τον αντίστοιχο intel. iMac πιο ώριμος από ποτέ.

 

Ως πρώην κάτοχος imac 2020 με intel και αρκετών imac με M1 (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες φορές το πήρα) επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Τα χ2 και χ4 δεν θα τα καταλάβεις ποτέ αν δεν κάνεις extreme tasks και αναλόγως αν αυτά είναι cpu ή gpu intensive , αν παίζει ρόλο η ταχύτητα του SSD, αν γίνετια throttling κτλ.  Υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που το imac 2020 εξακολουθεί να είναι γρηγορότερο και μπορώ να πω ότι βρίσκω το 27αρι panel καλύτερo/ποιοτικότερo από την νυν 24αρι.

Τελευταία είχα το Studio M2 MAX και στο 80% των περιπτώσεων δεν μπορείς να καταλάβεις διαφορά ούτε με Mac Mini M1 των 400 ευρώ. Η κατάσταση ξεφεύγει σε βαρύ video editing.

Για να επανέλθω στο θέμα του ιMac περισσότερο από όλα με ενοχλεί το 8GB RAM γιατί δεν "διορθώνεται" μελλοντικά. Με τον δίσκο άντε πες την παλεύεις με ένα thunderbolt enclosure + SSD. Και υπόψη ότι ο συνδυασμός μικρής RAM και μικρού SSD μειώνει και την διάρκεια ζωής του μηχανήματος συνολικά (λόγω swap).

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Άρα όποιος κάνει τη δουλειά του με τα 8gb και τα 256 είναι αφελής, επειδή απλά δεν ταιριάζει με το δικό μας προφίλ...

🤔

ναι σωστά! όντως, δεν διαφωνώ! αλλά με τη προοπτική ότι σε 2 χρόνια θα έχεις την οικονομική δυνατότητα να αλλάξεις μηχάνημα όπως πχ κάποιος αλλάζει καθε κάθε χρόνο iPhone ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...