Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac M3 της Apple στις 24", είναι δύο φορές πιο γρήγορος και έτοιμος για gaming


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Thresh said:

Ναι άλλα γράφετε, άλλα καταλαβαίνουμε, είμαστε παιδιά νηπιαγωγείου και υπερτιμάτε για το λύκειο...

 

 

Δεν θα επεκταθω παραπάνω. Όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Το πιστεύω, όπως και στο δίπλα topic με το RCS, για το οποίο συμφωνώ βέβαια.

Ακριβώς. Και γι'αυτό το λόγο θα αφήσω την παιδική χαρά για άλλους. Δεν αξίζει ο χρόνος μου εδώ. 

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το πιστεύω, όπως και στο δίπλα topic με το RCS, για το οποίο συμφωνώ βέβαια.

Τώρα άλλαξες το μήνυμα και λες πως συμφωνείς; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν αξίζει ο χρόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοώ ότι "το πιστευώ" πως δεν θα επεκταθείς κι ότι θα αφήσεις την παιδική χαρά για άλλους, αλλά μετά θα συνεχίσεις να επιστρέφεις όπως στο RCS topic, γιατί προφανώς πρέπει να έχεις τον τελευταίο λόγο. :D

Το ότι συμφωνώ με την άποψή σου στο RCS δεν έχει σχέση με την RAM ή κάτι άλλο, semi-useless info of the day ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Εννοώ ότι "το πιστευώ" πως δεν θα επεκταθείς κι ότι θα αφήσεις την παιδική χαρά για άλλους, αλλά μετά θα συνεχίσεις να επιστρέφεις όπως στο RCS topic, γιατί προφανώς πρέπει να έχεις τον τελευταίο λόγο. :D

Το ότι συμφωνώ με την άποψή σου στο RCS δεν έχει σχέση με την RAM ή κάτι άλλο, semi-useless info of the day ήταν.

Δεν έχει να κάνει αν έχει σχέση ή όχι. Όταν μίλησα εδώ για το concept της κατάργησης της RAM ούτε καν ρώτησες τι πληροφορίες έχω και το λέω. 

Από εκεί καταλαβαίνεις λοιπόν πως θέλεις να διατηρείς ένα διάλογο εδώ επιπέδου παιδικής χαράς και δεν σε ενδιαφέρει ή γνώση ή έστω οι πιθανότητες. Μιλάμε για τεχνολογία εδώ και κρίνουμε με το παρόν και το παρελθόν λες και μιλάμε για τον Μέγα Αλέξανδρο. Είναι αυτό φόρουμ τεχνολογίας; 

Αν είναι τότε μόνο για τα μάτια σας. Όχι για τα δικά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, john_ said:

Όταν μίλησα εδώ για το concept της κατάργησης της RAM ούτε καν ρώτησες τι πληροφορίες έχω και το λέω. 

  Όταν μου γράφεις αυτό πριν 8 μέρες, τι να ρωτήσω όταν απαξιείς να μιλήσεις με την "πλέμπα"? 

On 02/11/2023 at 22:08, john_ said:

Δεν αξίζει να μπαίνω σε τεχνικές λεπτομέρειες, θα κρατήσω τη γνώση που έχω για αλλού. Να είστε καλά.

Προφανώς δεν είχες καμία όρεξη, για το χαμηλό μας επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

  Όταν μου γράφεις αυτό πριν 8 μέρες, τι να ρωτήσω όταν απαξιείς να μιλήσεις με την "πλέμπα"? 

 

Γιατί δεν βλέπεις το διάλογο που φτάσαμε σε εκείνο το σημείο; Είναι αυτός διάλογος επιπέδου σε φόρουμ τεχνολογίας; Είναι αυτός τρόπος σκέψης για όσους ασχολούνται με τη τεχνολογία; Σε ρωτάω ειλικρινά.

Μήπως όταν μιλάμε για τεχνολογία πρέπει να έχουμε τα μάτια τέρμα ανοικτά γιατί όλα είναι πιθανά; 

Αναρωτήθηκες εσύ μήπως κάπου κρύβεται κάτι διαφορετικό; Κάτι που σου διαφεύγει για το μέλλον, που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα;

Αυτό είναι το επίπεδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, john_ said:

Γιατί δεν βλέπεις το διάλογο που φτάσαμε σε εκείνο το σημείο

Με μένα παντως δεν νομίζω ότι είχε φτάσει. Παρόλα αυτά μπήκα στο ίδιο τσουβάλι και δεν επεκτάθηκες στον τεχνικό τομέα ενώ ξαναpostαρα κανονικότατα μετά το post της απαξιωσης. Οπότε δεν είχε νόημα να επιμείνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Με μένα παντως δεν νομίζω ότι είχε φτάσει. Παρόλα αυτά μπήκα στο ίδιο τσουβάλι και δεν επεκτάθηκες στον τεχνικό τομέα ενώ ξαναpostαρα κανονικότατα μετά το post της απαξιωσης. Οπότε δεν είχε νόημα να επιμείνω... 

Με εσένα δεν είχε φτάσει γιατί προφανώς σε ενδιαφέρουν άλλα πράγματα όπως το gossip και οι διαμάχες και όχι η γνώση ή η πληροφορία. Και μην μου πεις πως δεν το κάνεις, πήγαινε λίγα μηνύματα πίσω να το δεις σαν απόδειξη. Είχες άπειρες ευκαιρίες να αναζητήσεις την πληροφορία. Δεν σε ενδιαφέρει απλά.

Οπότε, τo ποστ της απαξίωσης ή το φόρουμ της απαξίωσης; Όταν το DNA του φόρουμ είναι τέτοιο, δεν έχει αξία να επεκταθω τεχνικά ούτε τότε, ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, john_ said:

. Είχες άπειρες ευκαιρίες να αναζητήσεις την πληροφορία. Δεν σε ενδιαφέρει απλα

Σε ένα διάλογο αυτός που ισχυρίζεται κάτι προσφέρει και  την πληροφορία, οχι trust me bro για να  κάτσει ο άλλος να ψάξει για αποδείξεις των επιχειρηματων του πρώτου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Σε ένα διάλογο αυτός που ισχυρίζεται κάτι προσφέρει και  την πληροφορία, οχι trust me bro για να  κάτσει ο άλλος να ψάξει για αποδείξεις των επιχειρηματων του πρώτου. 

 

Ένας τέτοιος διάλογος, πρέπει κινείται γύρω από την πληροφορία και τη γνώση για να έχει την όρεξη να σου εξηγήσει ο άλλος. Όχι το gossip. Δεν ξέρω πόσες φορές ακόμα θα το εξηγήσω. 

 

@Thresh Τέλος σε παρακαλώ να κινηθεί η όποια διαδικασία για να διαγραφεί ο λογαριασμός μου. Δεν θέλω να είμαι μέρος αυτού του φόρουμ από εδώ και πέρα. Θα έπρεπε να έχω το δικαίωμα να διαγράψω το λογαριασμό μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, john_ είπε

Σε σχέση με 16GB RAM από PC/Laptop με Windows ξανά λέω. Το ερώτημα σου ήταν γιατί να πάρει κάποιος 8GB όταν άλλοι βάζουν 16. Όχι η Apple, οι άλλοι.

Τελικως ισχυει οτι "δεν συνέπεια να μην αντιλαμβάνεσαι τόσο την έλλειψη μνήμης" στα 8GB ή ισχυει αυτο:
max-tech-8gb-16gb-mbp1.jpg?lossy

Στις 2/11/2023 στις 9:02 ΜΜ, john_ είπε

Το θέμα με τη RAM επίσης είναι να είχαμε να λέγαμε. Αρχικά μιλάμε για εντελώς διαφορετικό λειτουργικό σύστημα, αλλά πέρα απο αυτό, όποιος έχει βαθύτερες γνώσεις στους υπολογιστές ξέρει πως τα λειτουργικά συστήματα χρησιμοποιούν swap στο δίσκο. Ο δίσκος του iMac είναι ταχύτατος, με συνέπεια να μην αντιλαμβάνεσαι τόσο την έλλειψη μνήμης. Και εδώ που τα λέμε υπάρχουν και κάποιες ερευνές να καταργηθούν τελείως οι RAM στο μέλλον, αλλά ναι, τι λέω τώρα και που τα γράφω...

--------------------

 

Υπενθυμιζω την αλλη κ@λοτουμπα:

  

Στις 2/11/2023 στις 8:20 ΜΜ, john_ είπε

Αυτά που λες είναι εκτός θέματος. Ο ισχυρισμός ηταν πως η Apple επίτηδες κάνει τα bezel λευκά για να σε κάνει να αγοράσεις κάτι ακριβότερο. Απάντησα πως ο ισχυρισμός αυτός είναι λάθος. Τα λευκά bezel είναι εκεί για λόγους ιστορίας και design. Εξάλλου η Apple πάντα κοιτάει το design των προιόντων της και τα σχεδιάζει βάσει το πως θα ταιριάζει/δείχνει σε ένα χώρο, γι αυτό ποτέ δεν προτιμούσε το μαύρο, αλλά το λευκό και το γκρίζο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα το κουράζετε ορέ παλικάρια;

Αν κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν και να μείνουν στην φούσκα τους για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, γιατί δεν τους αφήνετε εκεί να περνάνε όμορφα; Ας φάνε το κεφάλι τους.

Άλλωστε την στιγμή που ακόμα και τα μεγάλα media αποκλειστικά για Apple/Mac/iPhones έχουν αρχίσει και τα χώνουν στην Apple για την γυφτιά του 8GB RAM σε μηχάνημα 1600-1700€, δεν υπάρχει τίποτα να πούμε.

Ας πάρει ο καθένας ότι θέλει και ας κοιμηθεί όπως έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...